Andrzej Duda chce więcej wojsk USA w Polsce. Joe Biden: Nie ma takiej potrzeby

Prezydent Andrzej Duda już w zeszłym roku informował, że będzie przekonywał prezydenta Joe Bidena do zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy i magazynów sprzętu w Polsce. Dzień przed spotkaniem prezydentów w Waszyngtonie Biden powiedział, że nie ma potrzeby zwiększania liczebności wojsk USA w naszym kraju.

Publikacja: 12.03.2024 09:14

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie ma potrzeby zwiększania liczebności wojsk amerykańskich na polskiej granicy, w związku z prośbą prezydenta Andrzeja Dudy o zwiększenie personelu i sprzętu wojskowego w celu złagodzenia obaw związanych z rosyjską agresją na wschodniej flance NATO.

- Nie ma potrzeby zwiększania liczby żołnierzy na polskiej granicy, ale jutro spotkam się z premierem - powiedział Biden dziennikarzom.

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkają się z Bidenem w Białym Domu. 

Czytaj więcej

Komorowski o wizycie Dudy i Tuska w USA: Nie najlepsze traktowanie Polski

Andrzej Duda chce większej obecności wojsk USA w Polsce. Joe Biden odpowiada

Agencja Bloomberga przypomina, że po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Polska stała się miejscem, przez które przechodzi około 80 procent zachodniej pomocy humanitarnej i wojskowej dla Kijowa, a także zwiększyła obecność Sojuszu na swoim terytorium. W 2023 r. Stany Zjednoczone utworzyły garnizon w zachodniej Polsce w Poznaniu, a w kraju stacjonuje 10 tys. żołnierzy.

Spotkanie polskiej delegacji z Joe Bidenem zbiega się z 25. rocznicą członkostwa Polski w NATO.

Bloomberg powołując się na osobę z otoczenia Dudy, informuje, że prezydent oprócz prośby o zwiększenie liczebności amerykańskiej armii, liczy na przyspieszenie dostaw sprzętu wojskowego i sprzedaż bardziej zaawansowanej broni do Polski.

Czytaj więcej

Andrzej Duda i Donald Tusk w USA. O czym będą rozmawiać z Joe Bidenem?

Andrzej Duda i Donald Tusk w USA

Amerykańska agencja wskazuje, że Donald Tusk i Andrzej Duda to polityczni przeciwnicy, ale polski premier przed wylotem do USA podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa kraju mówią jednym głosem.

„Z prezydentem Andrzejem Dudą różnię się politycznie niemal we wszystkim, ale w sprawie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musimy i będziemy działać razem. Nie tylko w czasie wizyty w USA” - pisał na X premier Tusk.

Polska przygotowuje się do wydania około 4 procent swojego PKB na obronność w 2024 roku, w ramach działań mających na celu powstrzymanie rosyjskiej agresji i zastąpienie sprzętu przekazanego Ukrainie. Znaczna część zamówień trafia do amerykańskiego przemysłu. 

Tylko w 2023 roku USA zatwierdziły planowaną sprzedaż Polsce śmigłowców Apache i powiązanego sprzętu o szacunkowej wartości 12 mld dolarów, a także około 10 mld dolarów na broń, w tym 18 precyzyjnych wyrzutni rakietowych Himars. 

Duda przed wylotem do USA zapowiedział, że zaproponuje państwom członkowskim NATO podniesienie minimalnego poziomu wydatków na obronność do 3 procent PKB.

Propozycja ta jest następstwem wypowiedzi byłego prezydenta Donalda Trumpa, który planuje powrót do Białego Domu, że podczas swojej prezydentury powiedział jednemu z przywódców państw NATO, że zachęci Rosję, by "robiła, co chce" z krajami, które nie spełniają zobowiązań sojuszu w zakresie wydatków na obronność. 

Czytaj więcej

Biden krytykuje wypowiedź Trumpa. "Zachęca Rosję do najeżdżania sojuszników USA"

Duda poprosił ówczesnego prezydenta podczas wizyty w Białym Domu w 2018 r. o utworzenie stałej bazy wojskowej w USA, proponując nazwanie jej "Fort Trump". 

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy