Partia Marine Le Pen o wsparciu Francji dla Ukrainy: Musimy być ostrożni

Izba niższa francuskiego parlamentu (Zgromadzenie Narodowe) zagłosuje we wtorek nad strategią prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, wobec Ukrainy. Głosowanie będzie miało symboliczne znaczenie, ale debata nad strategią w izbie będzie okazją do wyrażenia przez francuskie partie stanowiska wobec strategii administracji Macrona wobec Kijowa.

Publikacja: 12.03.2024 12:07

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 748

Głosowanie będzie dotyczyć m.in. bilateralnego porozumienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa zawartego w lutym między Francją a Ukrainą.

Emmanuel Macron mówił, że w pomocy dla Ukrainy nie może być czerwonych linii

Macron w ostatnim czasie zaskoczył, gdy — po spotkaniu przywódców 20 państw Zachodu w Paryżu — powiedział, że „niczego nie można wykluczyć” w kontekście pojawienia się na Ukrainie zachodnich żołnierzy.

Ministrowie francuskiego rządu doprecyzowywali następnie, że Macron nie miał na myśli żołnierzy pełniących misję bojowe, ale np. żołnierzach, którzy szkoliliby ukraińską armię lub pomagali w rozminowaniu kraju.

Wasze dzieci nie będą ginąć na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w rozmowie z BFM TV

Z kolei podczas spotkania z francuskimi ekspatami w Pradze Macron mówił, że nadchodzi czas, gdy „nie wypada być tchórzliwym”.

W ubiegły czwartek Macron spotkał się z przywódcami największych francuskich partii politycznych, z którymi rozmawiał o sytuacji na Ukrainie. Macron miał stwierdzić, że jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy nie powinno być żadnych „czerwonych linii”.

Czytaj więcej

Prezydent Francji popiera ustawę o eutanazji. Wejdzie w życie przed wakacjami?

Zgromadzenie Narodowe prawdopodobnie poprze strategię Macrona wobec Ukrainy, dzięki głosom prezydenckiej partii Odrodzenie oraz głosom konserwatywnych Republikanów.

Partia Marine Le Pen: „Tak” dla wsparcia dla Ukrainy, „nie” dla wojny z Rosją

Skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowego (dawny Front Narodowy), partia Marine Le Pen, zamierza wstrzymać się od głosu — zapowiedział lider ugrupowania, Jordan Bardella.

W rozmowie z telewizją France 2 Bardella mówił o „czerwonych liniach” w zakresie wsparcia dla Ukrainy, jakimi powinno być m.in. wysłanie zachodnich żołnierzy na Ukrainę, czego Macron nie chce jednoznacznie wykluczyć, a także perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO i UE.

- Musimy być ostrożni — powiedział Bardella. - „Tak” dla wsparcia dla Ukrainy, ale „nie” dla wojny z Rosją - dodał.

Macron w ostatnim czasie podkreśla, że kwestia wsparcia militarnego dla Ukrainy jest bardzo pilna ze względu na trudną sytuację ukraińskiej armii, nad którą Rosjanie mają obecnie dużą przewagę jeśli chodzi o ilość dostępnej amunicji artyleryjskiej.

W środę nad strategią polityczną Macrona wobec Ukrainy debatować będzie Senat.

W rozmowie z francuską telewizją BFM TV Wołodymyr Zełenski mówił w poniedziałek, że nie ma potrzeby, by na Ukrainie pojawili się francuscy żołnierze dopóki „Ukraina się trzyma”.

- Wasze dzieci nie będą ginąć na Ukrainie — zapewnił Zełenski.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"