04:48
18.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 694
00:12
18.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:00
18.01.2024

Prokurator generalny Ukrainy: Przywrócenie sprawiedliwości oznacza odpowiedzialność za agresora na wszystkich poziomach

- Prawdziwe przywrócenie sprawiedliwości wymaga podejścia kompleksowego. Nazywamy to siecią kompleksowej odpowiedzialności agresora. Jest kompleksowa, ponieważ jest to odpowiedzialność za wszelkie zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, ludobójstwo i zbrodnię agresji. I to jest rekompensata za szkody wyrządzone naszemu państwu i wszystkim ofiarom. Oznacza to także nieuchronność kary dla przestępców wszystkich szczebli: od zwykłego personelu wojskowego po przywódców rosyjskiego reżimu i samego Putina – powiedział prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin w ukraińskiej telewizji.

23:47
18.01.2024

Alarmy w części Ukrainy

23:21
17.01.2024

Kułeba nakreśla „optymistyczny scenariusz” zatwierdzenia przez Kongres USA finansowania dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ma nadzieję, że Kongres USA zatwierdzi do końca stycznia dodatkowe fundusze dla Ukrainy w związku z prośbą Białego Domu.

- Kułeba To właśnie mówią nam nasi amerykańscy partnerzy. A tak na marginesie, wszyscy z nich optymistycznie patrzą na wynik, niezależnie od tego, z której strony spektrum politycznego w Waszyngtonie pochodzą - mówił w Davos Dmytro Kułeba.

Dodał, że Ukraina przeprowadziła wszystkie niezbędne negocjacje i będzie je kontynuować, „ale ostatecznie decyzja ta musi zostać podjęta w ramach polityki wewnętrznej USA”.

22:43
17.01.2024

Ostrzał w obwodzie charkowskim: jedna osoba nie żyje

W wyniku ostrzału miasta Czugujew w obwodzie charkowskim, który miał miejsce w środowy wieczór, zginęła jedna osoba, powiedział szef regionalnej administracji wojskowej Oleg Sinegubow.

„W wyniku ataku wroga na Czuguewa zginęła cywilna kobieta, która była operatorką kotłowni. Lekarze na miejscu udzielili pomocy kolejnej ofierze” – napisał na Telegramie.

22:20
17.01.2024

Czy stolicę Rosji należy przenieść? Historyk wskazuje na Irkuck

Mimo że od 2016 roku kilka razy już różni politycy proponowali odebranie Moskwie stołecznego statusu, propozycja historyka z Jakucji była tak zaskakująca, że aż skomentował ją Kreml.

Czytaj więcej

Wraca pomysł zesłania stolicy Rosji na daleką Syberię
21:47
17.01.2024

Partnerzy Ukrainy rozważają współpracę w produkcji dronów

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Oleksii Daniłow oświadczył, że zachodni partnerzy kontaktują się z Ukrainą w sprawie współpracy w zakresie produkcji dronów.

 - Nasz kraj jest zdecydowanie jednym z trzech czołowych krajów na świecie, które produkują te urządzenia, a my produkujemy tak zaawansowane, że nasi partnerzy teraz do nas przyjeżdżają. Badają sprzęt produkowany przez nasze prywatne firmy - mówił Daniłow.

Daniłow zauważył, że prywatne firmy szybko dostosowują się do potrzeb wojska, a duża część dostaw trafiających do Ministerstwa Obrony Ukrainy jest wytwarzana przez firmy prywatne.

21:20
17.01.2024

Słowacki parlament zezwala na eksport broni, w tym na Ukrainę

We wtorek 16 stycznia słowacki parlament głosował za poprawką przyznającą Ministerstwu Obrony Narodowej uprawnienia do zatwierdzania eksportu broni.

20:54
17.01.2024

Ukraina po raz pierwszy użyła hybrydowego systemu obrony powietrznej FrankenSAM

Ukraina po raz pierwszy użyła hybrydowego systemu obrony powietrznej FrankenSAM, stworzonego wspólnie z USA – powiedział szef Ministerstwa Przemysłu i Handlu Ołeksandr  Kamyszyn

FrankenSAM łączy technologie trzech przeciwlotniczych systemów rakietowych: radzieckiego Buk z amerykańskimi rakietami RIM-7 Sea Sparrow, rakiet powietrze-powietrze AIM-9M połączonych z radzieckimi radarami, a także SAM opartych na starych ukraińskich systemach z elementami i rakietami od Patriota.

Według Kamyszyna system ten skutecznie zestrzelił drona Shahed z odległości 9 km.

20:12
17.01.2024

Bundestag odrzucił propozycję dostaw dla Ukrainy niemieckich rakiet manewrujących Taurus

Bundestag odrzucił propozycję sojuszu opozycji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU) (CDU/CSU) w sprawie dostaw dla Ukrainy niemieckich rakiet manewrujących Taurus.

Propozycja frakcji parlamentarnej CDU/CSU, która bezpośrednio wzywa rząd federalny do dostaw rakiet Taurus, została większością głosów odrzucona.

Posłowie Zielonych i Wolnej Partii Demokratycznej, którzy od dawna nalegali na taką dostawę, uzasadniali swoją odmowę faktem, że wniosek opozycji był związany z debatą plenarną nad sprawozdaniem rocznym komisarza wojskowego.

Zieloni zarzucali CDU i CSU, że szukają jedynie nagłówków gazet. „Niestety obecna propozycja frakcji CDU/CSU ma na celu wyłącznie uzyskanie przewagi taktycznej w wewnętrznych debatach politycznych w Federacyjnej Republice Niemiec” – stwierdzili Zieloni.

19:43
17.01.2024

Rosjanie ukradli prawie 5 milionów ton zboża

„W 2023 roku wróg zebrał i wywiózł z czasowo okupowanych terytoriów 4,8 mln ton zboża. Podobnie jak 100 lat temu Rosja nadal plądruje okupowane ziemie i zabiera wszystko, co wpadnie jej w ręce. Eszelony ze zbożem, które wróg zebrał z ziemi ukraińskiej, opuszczają terytoria okupowane” - poinformowało Centrum Narodowego Oporu.

Jednocześnie obowiązuje schemat, w ramach którego rolnicy muszą oddawać okupantom zboże po ustalonej cenie, kilkakrotnie niższej od ceny rynkowej, a następnie najeźdźcy odsprzedają je po cenie rynkowej i odbierają różnicę. Ta różnica jest zapłatą Kremla za „lojalność”.

„Nikt zamieszany w kradzież ukraińskiego zboża nie umknie odpowiedzialności i stanowi uzasadniony cel ruchu oporu” – podkreśla Narodowe Centrum Oporu.

19:11
17.01.2024

Rheinmetall naprawił pierwsze czołgi Leopard 2 zakupione przez Holandię i Danię dla Ukrainy

Minister obrony Holandii Kajsa Ollongren ogłosiła, że pierwsze 2 z 14 czołgów Leopard 2 zakupionych przez Holandię i Danię są gotowe do wysłania na Ukrainę.

„Pierwsze 2 z ogółem 14 czołgów Leopard 2 dla Ukrainy są gotowe do użycia. Holandia i Dania zamówiły je u producentów. Po przeszkoleniu ukraińskiego personelu wojskowego nowoczesne czołgi bojowe zostaną dostarczone na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe” – napisała na platformie społecznościowej X.

18:39
17.01.2024

MAEA uzyskała zgodę Rosji na wizytację hali reaktorów w Zaporożu

Po kilku odmowach eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w końcu uzyskali dostęp do hali reaktorów bloku 6 elektrowni jądrowej Zaporoże.

Podczas zwiedzania bloku 6 zespół odwiedził halę turbin bloku 6, ale ponownie odmówiono mu dostępu do niektórych obszarów hali. W hali reaktora zespół obserwował główne elementy reaktora, co potwierdza jego status wyłączenia na zimno – stwierdza w oświadczeniu MAEA.

18:12
17.01.2024

Ukrinform: Polska chce wprowadzić mechanizmy ochronne przed produktami ukraińskimi

W świetle odrzucenia przez Komisję Europejską żądania Polski nałożenia ceł na ukraińskie produkty rolne, Warszawa chce wprowadzić regionalne mechanizmy zabezpieczające przed napływem ukraińskich towarów — pisze ukraińska agencja informacyjna Ukrinform. 

Taką informację w komentarzu dla Business Insider przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Według ministra Komisja Europejska przygotowuje projekt rozporządzenia przedłużającego okres bezcłowy w handlu z Ukrainą do czerwca 2025 r. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa wysuwa swoje postulaty dotyczące zmiany zapisów tego rozporządzenia, które będzie przewidywać przyspieszenie wdrażania mechanizmów ochronnych na poziomie regionalnym, jeśli problem rynkowy nie dotyczy całej UE, ale konkretnego państwa członkowskiego lub regionu.

17:45
17.01.2024

Kułeba w Davos: Ukraina potrzebuje zamrożonych aktywów Rosji, a nie zamrożonego konfliktu

- Aby nie dopuścić do wzrostu liczby konfliktów międzypaństwowych, świat musi zmierzać w stronę transferu przejętych rosyjskich aktywów na Ukrainę  - powiedział w Davos minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. - Kiedy słyszymy argumenty niektórych ekspertów lub myślicieli, że może warto zamrozić konflikt, odpowiadamy, że potrzebujemy zamrożonych aktywów Rosji, a nie zamrożonego konfliktu — dodał.

17:17
17.01.2024

Chińczycy analizują możliwości rakiet Kindżał. Opinie nie są pochlebne

Niezbyt dużej przydatności „cudo-broni” na polu bitwy towarzyszą znaczne kłopoty z jej produkcją. Chińczycy uważają, że Kindżał bardzo jest zależny od dostaw zachodnich komponentów, które stały się deficytowe po wprowadzeniu zachodnich sankcji. Ukraiński wywiad szacuje, że Kreml jest w stanie wyprodukować tylko cztery Kindżały na miesiąc.

16:53
17.01.2024

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 awaryjnie lądował na autostradzie

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 awaryjnie ląduje na autostradzie, zrywając linie energetyczne

Awaryjne lądowanie helikoptera miało miejsce w pobliżu osady Sewsk w obwodzie briańskim. Ze wstępnych doniesień wynika, że nikt nie został ranny.

Gubernator obwodu briańskiego Aleksandr Bogomaz ogłosił, że w wyniku zdarzenia cztery obwody – Sewski, Suzemski, Brasowski i Komariczski – zostały pozbawione prądu.

16:22
17.01.2024

Rumuńscy rolnicy kontynuują blokadę dwóch przejść granicznych z Ukrainą

Rumuńscy rolnicy w dalszym ciągu częściowo blokują ruch ciężarówek w pobliżu punktów kontrolnych Siret i Vicovu de Sus na granicy z Ukrainą, pomimo osiągnięcia porozumienia z rządem.

W pobliżu przejścia granicznego Siret, czyli naprzeciw naszego przejścia granicznego w Porubnem, trzeci dzień z rzędu trwa blokowanie samochodów ciężarowych. Jednak zaledwie godzinę temu przepuszczono pierwszą partię 10 ciężarówek z przejścia granicznego Strona rumuńska. Nadal nie zezwolono ciężarówkom na wyjazd z Ukrainy z powodu blokady.

15:59
17.01.2024

Zełenski o rosyjskich aktywach

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w Davos, że jeśli Kijów dysponowałby 300 mld dol. rosyjskich aktywów, to przeznaczyłby je na odbudowę wszystkiego, co zostało zniszczone przez rosyjskie rakiety. Zełenski pytał, że jeżeli świat ma te 300 mld, to dlaczego nie wykorzystać ich do celów niewojskowych. Ukraiński prezydent mówił też, że nie można dzielić środków na państwowe fundusze rosyjskie i fundusze prywatne, ponieważ przedstawiciele sektora prywatnego płacą podatki i "oficjalnie wspierają wojnę".

15:56
17.01.2024

W obwodzie charkowskim zginęła kobieta

W wyniku uderzenia rosyjskiej bomby lotniczej we wsi Małyj Burluk w obwodzie charkowskim zginęła kobieta, a dwoje dzieci zostało rannych - podała ukraińska policja.

15:54
17.01.2024

Dyplomaci z Rosji złożyli wieńce w Warszawie

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew przekazał, że ceremonia przebiegła spokojnie.

Czytaj więcej

Rosyjscy dyplomaci złożyli wieńce przed pomnikiem w Warszawie
15:27
17.01.2024

Minister: Maleje pomoc humanitarna dla Ukrainy

Oksana Żołnowycz, ukraińska minister polityki społecznej powiedziała, że maleje pomoc humanitarna dla Ukrainy. - Oczywiste jest, że nie dzieje się tak z powodu naszego systemu, ale przede wszystkim dlatego, że niestety Ukraina przestaje być w centrum uwagi na całym świecie – oceniła na konferencji prasowej w Kijowie.

15:11
17.01.2024

Kamyszyn o amunicji artyleryjskiej: Ukraina podwoiła produkcję

Minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszyn powiedział, że Ukraina przechodzi od standardów z czasów radzieckich do standardów NATO. - Rozpoczęliśmy już produkcję systemów artyleryjskich zgodnie ze standardami NATO. Jak powiedział prezydent (Ukrainy Wołodymyr Zełenski - red,), już zaczynamy to robić. Udało nam się podwoić produkcję amunicji - dodał.

14:53
17.01.2024

Kobieta ranna w Chersoniu

Chersońska administracja wojskowa podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w Chersoniu ranna została 71-letnia kobieta.

14:33
17.01.2024

Śmigłowiec Mi-8 wylądował awaryjnie w obwodzie briańskim

Rosyjski resort obrony podaje, że z wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną awaryjnego lądowania była usterka techniczna. Obwód briański to jeden z rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą.

14:25
17.01.2024

Niemcy przekazali Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

W skład pakietu wchodzi 25 dronów RQ-35, a także osiem transporterów opancerzonych i amunicję do czołgów Leopard 1. Niemcy planują też przekazać Ukrainie kolejnych 20 bojowych wozów piechoty Marder i 15 zestawów przeciwlotniczych Gepard.

13:48
17.01.2024

Kreml przeprowadzi kolejną falę mobilizacji, ale nie w lutym lecz w marcu

Takie przekonanie wyraził przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy, Andrij Jusow. Jego zdaniem do mobilizacji dojdzie po wyborach prezydenckich w Rosji.

13:37
17.01.2024

Ukraina: Od stycznia do października zachodnie firmy dostarczyły Rosji komponenty, które mogą być wykorzystywane do produkcji broni, warte 2,9 mld dolarów

Dane takie podała Kancelaria Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W szczątkach zniszczonej rosyjskiej broni Ukraińcy znaleźli komponenty dostarczone przez ponad 250 zachodnich firm — wynika z tych informacji.

13:29
17.01.2024

Saperzy zneutralizowali szczątki dwóch rakiet balistycznych, które spadły na obwód kirowohradzki

Nagranie ilustrujące działania w obwodzie kirowohradzkim opublikowali na YouTube policyjni saperzy.

13:08
17.01.2024

Macron zapowiedział, że Francja przejdzie na „gospodarkę wojenną”

To pozwoli na zwielokrotnienie dostaw broni i amunicji dla Ukraińców. Ogłosił także, że wzorem Wielkiej Brytanii zawrze z Ukrainą traktat „z elementami gwarancji” bezpieczeństwa. Prezydent osobiście uda się w lutym do Kijowa, aby zaprezentować jego treść - pisze w analizie Jędrzej Bielecki. 

Czytaj więcej

Kto kogo przetrzyma? Francja idzie na konfrontację z Rosją w sprawie Ukrainy
12:59
17.01.2024

Huti nie uderzają w tankowce z rosyjską ropą

Cała obłożona sankcjami rosyjska ropa transportowana jest przez Morze Czerwone. Jednak tankowce z rosyjskim surowcem rzadko są atakowane przez bojówki Huti.

Czytaj więcej

Huti nie atakują tankowców z rosyjską ropą. Skąd wiedzą, które to?
12:23
17.01.2024

Resort obrony Rosji poinformował o ostrzelaniu ukraińskiego składu paliw, trzech składów amunicji i dwóch stacji radarowych

Do ataków tych doszło w ciągu ostatniej doby. Rosjanie atakowali ukraińskie cele przy użyciu wojsk rakietowych, artylerii i dronów — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji. Rosjanie mieli też ostrzelać „pozycja zagranicznych najemników” (tak Rosjanie określają ochotników spoza granic Ukrainy broniących kraju przed rosyjską agresją), 103 jednostki artylerii na pozycjach ogniowych oraz ukraińskie wojska i sprzęt w 119 różnych częściach frontu.

11:58
17.01.2024

Jedno z przejść granicznych między Rumunią a Ukrainą jest blokowane

W Rumunii trwają protesty przewoźników i rolników.

Czytaj więcej

Rumunia: Blokada granicy z Ukrainą. Protest przewoźników i rolników
11:32
17.01.2024

Na Ukrainie ogłoszono alarm w związku z poderwaniem z lotniska rosyjskiego ciężkiego myśliwca MiG-31K

Ciężkie myśliwce MiG-31K mogą przenosić m.in. pociski hipersoniczne Kindżał.

11:27
17.01.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono ukraiński dron

Informację o strąceniu drona podał gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Dron miał zostać zestrzelony w okolicach wsi Drużba, w rejonie wałujskim. 

10:59
17.01.2024

W nocnym ataku na Charków uszkodzony został budynek sądu

Zdjęcia ilustrujące skutki ataku publikuje ukraińska służba odpowiedzialna za ochronę sądów.

10:50
17.01.2024

Rosjanie gromadzą sprzęt wojskowy w rejonie Wołnowachy

Informacje takie przekazuje doradca ukraińskiego mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Wołnowacha znajduje się w północno-zachodniej części rejonu mariupolskiego.

10:26
17.01.2024

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, weźmie udział w debatach na forum RB ONZ

Między 22 a 24 stycznia Ławrow weźmie udział w debatach na forum RB ONZ dotyczących sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także w debacie dotyczącej Ukrainy, której inicjatorem jest Rosja — zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. - Jeśli chodzi o dyskusję w kwestiach ukraińskich uważamy to za dobrą okazję, aby po raz kolejny przekazać społeczności światowej na wysokim szczeblu ONZ stanowisko Rosji, w tym dotyczące politycznych i dyplomatycznych środków rozwiązania kryzysu — powiedziała Zacharowa.

10:24
17.01.2024

Ukraińska elektrociepłownia ostrzelana

Firma DTEK Energo podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został sprzęt jednej z elektrociepłowni znajdującej się w pobliżu frontu. Nie było ofiar w ludziach.

10:11
17.01.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

W związku ze startem ciężkiego myśliwca MiG-31K z lotniska w Rosji na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

09:59
17.01.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podało, że wojska rosyjskie ostrzelały cztery miejscowości w obwodzie sumskim (uszkodzony został jeden budynek) i dwie w obwodzie czernihowskim (nie zgłoszono żadnych zniszczeń).

09:41
17.01.2024

W wyniku ataku dronów na Odessę ok. 60 domów zostało pozbawionych dostaw ciepła

Informację taką podano w czasie posiedzenia odeskiej rady miejskiej. Szczątki zestrzelonych nad Odessą dronów miały uszkodzić infrastrukturę odpowiedzialną za doprowadzanie ciepła do domów. Prace naprawcze mają się rozpocząć gdy tylko pracownicy zostaną dopuszczeni do miejsca ataku. Dostawy ciepła mają być przywrócone w ciągu doby.

09:20
17.01.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim

W ostrzale Mychajłiwki zniszczony został budynek mieszkalny. Zdjęcia ilustrujące skutki ataku publikuje chersońska administracja obwodowa. W ataku nikt nie ucierpiał. 

08:59
17.01.2024

Nocny ostrzał Ukrainy

W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły dziesięć ostrzałów zaludnionych obszarów Ukrainy, w wyniku ataków na Charków i Odessę rannych zostało 20 osób, część z nich jest w poważnym stanie - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

08:43
17.01.2024

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Według danych ukraińskich sił zbrojnych, dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełnią cztery rosyjskie okręty, a jedna z tych jednostek jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr.

08:24
17.01.2024

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Szef administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie atakowały cele w regionie za pomocą artylerii i dronów. Według niego, w sumie na terenie 18 osiedli odnotowano 17 bezzałogowców oraz 75 pocisków artyleryjskich. Brak doniesień o ofiarach, władze otrzymały 11 zgłoszeń o uszkodzeniach budynków i infrastruktury.

08:05
17.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,547 mln osób

W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 19 tys. osób. W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,728 mln osób.

07:45
17.01.2024

13 osób w szpitalach po ataku rakietowym na Charków

Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Stan jednej z rannych kobiet — 43-latki — określany jest jako bardzo poważny. 

07:23
17.01.2024

98 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o czterech atakach rakietowych, 29 atakach powietrznych i 49 ostrzałach artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.

07:15
17.01.2024

Obwód chersoński ostrzelany 75 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby.

07:09
17.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 372 820 żołnierzy, 6 126 czołgów, 11 372 pojazdy opancerzone, 8 811 zestawów artyleryjskich, 964 wyrzutnie rakiet, 653 zestawy przeciwlotnicze, 331 samoloty, 324 śmigłowce, 6 884 bezzałogowe statki powietrzne, 1 817 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 755 pojazdów (w tym cystern), 1 367 jednostek sprzętu specjalnego.

06:45
17.01.2024

W nocy Rosja atakowała Ukrainę przy użyciu 20 dronów-kamikadze

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że spośród 20 dronów ukraińskiej obronie powietrznej udało się strącić 19. Ponadto Rosjanie wystrzelili dwa pociski z zestawu przeciwlotniczego S-300 w stronę Charkowa.

06:19
17.01.2024

Gen. Ben Hodges: Czy Rosjanie mogą użyć broni jądrowej? Sądzę, że nie

Ona jest efektywna, dopóki nie zostanie użyta. Kreml widzi, że Zachód nie decyduje się na jakieś działania ze strachu przed eskalacją, czyli jej użyciem – sądzi były dowódca amerykańskich wojsk w Europie gen. Ben Hodges.

Czytaj więcej

Zełenski o Putinie: Drapieżnik nie zadowoli się tylko mrożonkami
06:01
17.01.2024

W czasie drugiego nocnego ataku na obwód biełgorodzki nad obwodem strącono cztery rakiety i dwa drony

Strącone pociski miały zostać wystrzelone z zestawów rakietowych RM-70 — informuje Ministerstwo Obrony Rosji w wydanym komunikacie.

05:31
17.01.2024

Władimir Putin: Rosyjska armia odzyskała inicjatywę, państwowość Ukrainy może otrzymać nieodwracalny cios

Według Władimira Putina rozmowy o negocjacjach pokojowych są „próbą skłonienia Rosji, by porzuciła zdobycze, które osiągnęła w ciągu półtora roku”. - Ale to jest niemożliwe. Wszyscy rozumieją, że to niemożliwe — stwierdził rosyjski przywódca.

Czytaj więcej

Władimir Putin: Nie chcą negocjować? Nie będziemy. Państwowość Ukrainy zagrożona
05:09
17.01.2024

W nocy nad Odessą strącono 11 dronów-kamikadze

Jak informuje Dowództwo Operacyjne „Południe” atak rosyjskich dronów na południowe obwody Ukrainy trwał ok. 3 godzin. Drony nadlatywały znad Morza Czarnego. Nad obwodami mikołajowskim i kirowohradzkim strącono po jednym dronie. Szczątki zestrzelonych dronów uszkadzały budynki mieszkalne w Odessie, na której skoncentrował się rosyjski atak. 

04:39
17.01.2024

17 osób rannych w ataku rakietowym na Charków

Rosyjskie rakiety uszkodziły budynki mieszkalne i w budynek prywatnej placówki medycznej. Pod gruzami nadal może być uwięziona jedna osoba. Stan dwóch kobiet rannych w ataku jest poważny. Do szpitali trafiło 12 poszkodowanych w ataku. Mer Charkowa, Ihor Terechow podkreślił, że atak na centrum miasta miał wyłącznie terrorystyczny charakter. Według niego co najmniej 10 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w wyniku ostrzału

04:35
17.01.2024

Trzy osoby ranne w nocnym ataku dronów-kamikadze na Odessę

Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego informuje, że w wyniku ataku dronów uszkodzony został budynek, z którego ewakuowanych musiało zostać 130 osób. W ataku ranne zostały trzy osoby — dwie kobiety w wieku 69 i 28 lat oraz 62-letni mężczyzna. 

04:31
17.01.2024

8-latka z miasta Czerniowce przekazała oszczędności na zakup drona dla ukraińskiej armii

Władze obwodu czerniowieckiego informują na Facebooku, że 8-letnia Daria Dużych zdecydowała się przekazać swoje oszczędności — ponad 15 tys. hrywien — na zakup drona dla ukraińskiej armii. Drona zakupiła wraz ze swoim dziadkiem.

04:27
17.01.2024

Emmanuel Macron w lutym uda się z wizytą na Ukrainę

Podczas konferencji prasowej prezydent Francji ogłosił zakończenie prac nad „dwustronnym porozumieniem w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa”, które ma być podpisane w najbliższych tygodniach. Macron mówił też, że Francja przekaże Ukrainie kolejnych 40 pocisków powietrze-ziemia SCALP. Macron mówił również o zwiększeniu produkcji przemysłu obronnego Francji, co ma umożliwić m.in. dostarczenie Ukrainie większej liczby armatohaubic CAESAR. - Nie możemy pozwolić Rosji wygrać - mówił prezydent Francji.

Czytaj więcej

Macron chce aby "Francja pozostała Francją". I zapowiada pomoc dla Ukrainy
04:24
17.01.2024

Joe Biden spotka się w środę w Białym Domu z przedstawicielami Kongresu, by rozmawiać o dodatkowych środkach na pomoc dla Ukrainy

Biały Dom wystąpił do Kongresu o ponad 60 mld dolarów, które miałyby być przeznaczone na dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy. Kongres jak dotąd nie podjął decyzji w tej sprawie.

04:21
17.01.2024

W nocy w obwodzie biełgorodzkim dwukrotnie aktywna była obrona przeciwlotnicza

Jak informuje Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego, nad obwodem w czasie drugiego uaktywnienia się obrony przeciwlotniczej strąconych zostało „kilka celów powietrznych”. Wcześniej resort obrony Rosji podał, że nad obwodem biełgorodzkim strącono siedem ukraińskich rakiet Wilcha i cztery drony. 

04:20
17.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 692 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 692 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 692 dniu wojny

PAP

04:19
17.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 692