04:44
17.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 693
00:10
17.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:50
16.01.2024

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Davos z prezydentem Ukrainy

"Zapewniłem Prezydenta Zełenskiego, że nasza polityka wobec Ukrainy będzie stabilna i to będzie cały czas polityka wsparcia; że może spokojnie przystąpić do rozmów z Premierem Donaldem Tuskiem już za kilka dni w Kijowie. Wierzę w to, że to będzie dobra polityka, którą będziemy mogli prowadzić razem" - napisał Duda.

23:21
16.01.2024

Najniebezpieczniej na Krymie

Przez cały 2023 rok w półwysep co najmniej 184 razy trafiły ukraińskie rakiety lub drony

Czytaj więcej

Najniebezpieczniejsze miejsce świata: Krym atakowany co drugi dzień
22:50
16.01.2024

Atak rakietowy na Charków. Wielu rannych

We wtorek wieczorem rosyjskie wojsko ostrzelało Charków z przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300. W mieście słychać eksplozje

- Rakiety uderzyły w centrum miasta. Dokładnie tam, gdzie nie ma infrastruktury wojskowej i dokładnie tam, gdzie jest zabudowa mieszkaniowa – zauważył mer Charkowa Igor Terechow.

W wyniku  ataku rakietowego na centrum Charkowa co najmniej 17 osób zostało rannych. Dwie kobiety w ciężkim stanie trafiły do ​​szpitali.

22:19
16.01.2024

Rosja. Pułkownik skazany na więzienie

Siergiej Wołkow został skazany na 6 lat więzienia za "słabą obronę Mostu Kerczeńskiego". Otrzymał także dwuletni zakaz sprawowania funkcji publicznych

21:52
16.01.2024

Europarlamentarzyści: Komisja Europejska poddała się węgierskiemu „szantażowi”

Większość posłów PE uważa, że odblokowanie 10 mld euro dla Węgier było ustępstwem wobec Budapesztu ze strony Brukseli przed szczytem UE, na którym podjęto historyczną decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Czytaj więcej

Europarlament przegłosuje odebranie Węgrom prawa głosu w Radzie UE
21:19
16.01.2024

Białoruś opracowała nową doktrynę wojenną

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander Wolfowicz powiedział, że rozmieszczenie rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi ma na celu powstrzymanie agresji ze strony Polski, członka NATO.

Czytaj więcej

Białoruś. Nowa doktryna przewiduje użycie broni nuklearnej. Z powodu "gróźb Polski"
20:50
16.01.2024

Zełenski w Davos: Putin to drapieżnik, którego nie zadowalają mrożonki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że każde zmniejszenie presji na agresora wydłuża wojnę o lata, ale każda inwestycja w zaufanie ukraińskich obrońców skraca wojnę.

Mówił o tym w swoim przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos we wtorek, 16 stycznia.

- Ten rok musi być decydujący. Czy zamrożenie wojny na Ukrainie może być jej końcem? Nie chcę poprzestawać na truizmie, że zamrożony konflikt w końcu wybuchnie na nowo. Przypominam, że po 2014 roku próbowano zamrozić wojnę w Donbasie. Byli bardzo wpływowi gwaranci tego procesu – kanclerz Niemiec, a potem prezydenci Francji. Ale Putin to drapieżnik, którego nie zadowalają mrożonki – powiedział Zełenski.

20:17
16.01.2024

Drony Shahed na Alibabie

Na popularnej chińskiej platformie sprzedażowej Alibaba można nabyć dron Shahed, za 57 tysięcy dolarów.

19:46
16.01.2024

Ambasador Ukrainy: Porozumienie z przewoźnikami otwiera nowy etap

W wywiadzie dla agencji Ukrinform Zwarycz zauważył, że porozumienie pomiędzy polskim rządem a przewoźnikami to „ważny krok we właściwym kierunku, który potwierdza skuteczność obecnego rządu premiera Donalda Tuska”.

Czytaj więcej

Ambasador Ukrainy: Porozumienie z przewoźnikami dowodzi skuteczności rządu Donalda Tuska
19:11
16.01.2024

Bloomberg: Chińskie banki zaostrzają ograniczenia nałożone na Federację Rosyjską

 Banki w Chinach zaostrzają ograniczenia nałożone na Federację Rosyjską po zatwierdzeniu przez USA wtórnych sankcji wobec zagranicznych firm finansowych wspierających Bloomberg. rosyjską wojnę z Ukrainą – pisze Bloomberg

Państwowe chińskie banki zerwą powiązania z klientami z list sankcyjnych i nie będą świadczyć usług finansowych dla rosyjskiego sektora wojskowego niezależnie od waluty i miejsca transakcji.

18:46
16.01.2024

Przedstawiciele Izraela po raz pierwszy wzięli udział w dyskusjach na temat formuły pokojowej dla Ukrainy

Formuła pokojowa Ukrainy obejmuje przywrócenie integralności terytorialnej kraju, całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy i pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. 10-punktowy plan pokojowy zyskał szerokie poparcie wśród zachodnich sojuszników Ukrainy.

W rozmowach, które odbyły się przed Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos w Szwajcarii, po raz pierwszy wziął udział przedstawiciel Izraela — wiceszef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Izrael w dużej mierze unikał opowiadania się po którejkolwiek stronie w wojnie Rosji z Ukrainą i nie zapewnił Ukrainie żadnej znaczącej pomocy wojskowej. Ma długotrwałe stosunki z Rosją, komplikowane przez znaczną rosyjską diasporę w Izraelu.

Stosunki Izraela z Rosją pogarszają się od początku wojny z Hamasem w październiku 2023 r. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostro skrytykował działania Izraela w Gazie, mówiąc, że izraelska kampania bombowa przeciwko Hamasowi jest sprzeczna z międzynarodowym prawem humanitarnym.

18:13
16.01.2024

Kolejna transza pomocy humanitarnej z Chorwacji

Ukraińska  fundacja Favbet wraz z organizacją wolontariacką „Dobro Dobrim DoDo” przywiozła na Ukrainę kolejną transzę pomocy humanitarnej z Chorwacji – ponad 60 ton.

Są to artykuły pierwszej potrzeby dla mieszkańców regionów przygranicznych oraz sprzęt technologiczny dla ukraińskiej armii.

Pierwsza partia pomocy humanitarnej z Chorwacji dotarła na Ukrainę po ataku terrorystycznym na elektrownię wodną Kachowka. Do uchodźców z Chersonia wysłano ponad 11 ton pomocy humanitarnej. Jesienią tego samego roku „Dobro Dobrim” wraz z Fundacją Favbet przesłało kolejne 150 ton pomocy.

Fundacja Favbet to fundacja charytatywna założona w 2020 roku. Obecnie większość projektów fundacji koncentruje się na wsparciu armii ukraińskiej. W sumie od początku inwazji na pełną skalę Siły Zbrojne i inne siły obronne otrzymały przy wsparciu Fundacji Favbet ponad 250 pojazdów i ponad 130 dronów różnego typu.

17:44
16.01.2024

Ukraiński cyberatak uderzył w Moskwę. Internet nie działał przez 3 dni

IT Army of Ukraine, luźna społeczność ochotniczych twórców technologii, przyznała się do cyberataku na Qwerty, jednego z głównych moskiewskich dostawców Internetu.

„W Moskwie jest nie tylko zimno, ale też nie ma internetu. Qwerty, jeden z największych dostawców Internetu w stolicy wroga, z powodu naszego ataku przez trzy dni nie był w stanie przywrócić usług” – czytamy we wpisie IT Army of Ukraine na Telegramie.

17:17
16.01.2024

Prezydent Ukrainy po latach w Davos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego w Davos nie było od 2020 roku, stara się przekonać wszystkich, że warto się przyłączyć do odbudowy jego kraju, chociaż wojna trwa.

Czytaj więcej

Davos 2024. Zełenski wrócił, szefowie banków wzruszeni, optymizm Chin
16:47
16.01.2024

Wegry. Parlament na wiosennej sesji nie zajmie się akcesją Szwecji do NATO

W programie obrad jest 18 różnych ustaw i poprawek, ale na liście nie ma ostatecznego głosowania w sprawie członkostwa Szwecji w NATO.

Czytaj więcej

Szwecja w NATO? Węgry nie podejmą decyzji podczas wiosennej sesji parlamentu
16:15
16.01.2024

Gigantyczne straty z tytułu okupacji elektrowni jądrowej Zaporoże

Straty z tytułu okupacji elektrowni jądrowej Zaporoże (ZNPP)przekroczyły 200 miliardów hrywien (około 5,2 miliarda dolarów) – powiedział pełniący obowiązki Prezesa Zarządu „Energoatom” Petro Kotin.

Wyjaśnił, że utracony zysk z powodu przestoju ZNPP w 2022 r. wyniesie 55 mld UAH, a w 2023 r. – ponad 112 mld UAH.

Ostateczną wysokość szkód powstałych w wyniku uszkodzeń urządzeń zakładu można określić dopiero po odzyskaniu  kontroli nad ZNPP i dokonaniu realistycznej oceny całości szkód.

15:50
16.01.2024

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: 474 placówki medyczne uszkodzone przez rosyjską armię zostały w pełni odbudowane

Od początku wojny 857 placówek medycznych uszkodzonych przez rosyjską armię zostało w pełni lub częściowo odbudowanych. 474 obiekty zostały w pełni odbudowane, a kolejne 383 obiekty zostały odbudowane częściowo. Większość z nich znajduje się w obwodach mikołajowskim, dniepropetrowskim, kijowskim, charkowskim i czernihowskim.

15:47
16.01.2024

"Financial Times”: Państwa UE muszą liczyć się z audytem Brukseli dotyczącym dostaw broni na Ukrainę

Bruksela przeprowadza audyt ilości broni dostarczonej przez członków Unii Europejskiej na Ukrainę od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę, w odpowiedzi na twierdzenia, że niektóre kraje nie dostarczyły tyle, ile mogły — podał „Financial Times”.

15:24
16.01.2024

Łotwa tworzy koalicję w celu dostarczenia Ukrainie dronów. Dołączyło już prawie 20 krajów 

Minister obrony Łotwy Andris Spruds powiedział, że poczyniono postępy w tworzeniu koalicji na rzecz uzbrojenia ukraińskiego wojska w "tysiące" nowych bezzałogowych statków powietrznych.

- Głównym celem jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby jak najwięcej tych dronów trafiło na Ukrainę - powiedział Spruds.

15:08
16.01.2024

Minister obrony Ukrainy rozmawiał z ministrem obrony Rumunii, Angelem Tîlvărem

Rozmowa dotyczyła inicjatywy dotyczącej rozminowania Morza Czarnego. Rustem Umerow poinformował rumuńskiego ministra o sytuacji na froncie i wyraził wdzięczność za „niezachwiane wsparcie” Rumunii dla Ukrainy.

14:48
16.01.2024

Nowe dane o stratach Rosjan na tawrijskim odcinku frontu

Gen. Ołeksandr Tarnawskij, dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria” poinformował, że w ciągu doby na odcinku frontu, na którym walczy jego zgrupowanie, Rosjanie stracili 386 żołnierzy i 67 jednostek sprzętu wojskowego — w tym 8 czołgów, 7 bojowych wozów piechoty, 14 zestawów artyleryjskich, jeden zestaw przeciwlotniczy i 4 jednostki sprzętu specjalnego. Ukraińcy mieli też zniszczyć dwa składy amunicji.

14:22
16.01.2024

Zełenski spotkał się w Davos z premierem Luksemburga

We wpisie na Twitterze ukraiński prezydent pisze, że podziękował Lucowi Friedenowi za wsparcie na ścieżce Ukrainy do UE. Zełenski poinformował też premiera Luksemburga o sytuacji na froncie.

14:02
16.01.2024

Zełenski spotkał się w Davos z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem

Rozmowa dotyczyła m.in. dalszej współpracy USA z Ukrainą w zakresie obronności — wynika z wpisu Wołodymyra Zełenskiego na Facebooku.

13:56
16.01.2024

Przewoźnicy zawiesili protest na granicy z Ukrainą

Zawieszenie to efekt podpisania porozumienia między przedstawicielami protestujących a ministrem infrastruktury, Dariuszem Klimczakiem. Protest został zawieszony do 1 marca.

Czytaj więcej

Przewoźnicy zawiesili blokadę granicy z Ukrainą. "Jeśli będzie trzeba, wrócimy"
13:32
16.01.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Biłożerka w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału budynku mieszkalnego ranny został 44-letni mężczyzna.

12:55
16.01.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Tiaginka w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby — 42-letnia kobieta i 38-letni mężczyzna — poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

12:52
16.01.2024

Ursula von der Leyen mówi w Davos o konieczności dalszego wspierania Ukrainy przez Zachód

- Ukraińcy potrzebują przewidywalnego finansowania w 2024 roku i później. Potrzebują odpowiedniego i stałego dostarczania broni do obrony Ukrainy i odzyskania jej prawowitego terytorium — mówiła szefowa KE w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Von der Leyen podkreśliła, że bez pomocy z Zachodu Ukraina nie odniesie sukcesu w wojnie z Rosją.

12:48
16.01.2024

W wyniku nocnego ostrzału Chersonia rannych zostało dwóch policjantów

W wyniku ostrzału całkowicie zniszczony został jeden budynek administracyjny policji — wynika z komunikatu policji z obwodu chersońskiego.

12:44
16.01.2024

Rosja podała nowe dane o ukraińskich stratach

Ministerstwo Obrony Rosji w wydanym komunikacie podało, że od 24 lutego 2022 roku Ukraina miała stracić 567 samolotów, 265 śmigłowców, 10 758 bezzałogowych statków powietrznych, 450 zestawów przeciwlotniczych, 1 202 wyrzutni rakiet. 7 750 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 17 507 pojazdów wojskowych.

12:23
16.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem briańskim

Próbę ataku udaremniono ok. 13:40 — podaje rosyjski resort obrony.

11:57
16.01.2024

Rosjanie ostrzelali elektrociepłownię w obwodzie donieckim

Informację taką przekazuje Ministerstwo Energetyki Ukrainy. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał, obecnie trwa szacowanie zniszczeń - wynika z komunikatu resortu. 

11:54
16.01.2024

ONZ: Co najmniej 592 cywilów zabitych i rannych w rosyjskich ostrzałach Ukrainy w grudniu 2023 r.

Jak podaje Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie liczba poszkodowanych w rosyjskich ostrzałach cywilów wzrosła na Ukrainie w grudniu o 26,5 proc. miesiąc do miesiąca. ONZ zastrzega, że ostateczny bilans rosyjskich ataków w grudniu 2023 roku może być wyższy.

11:31
16.01.2024

Ponad 3 tys. pacjentów z Ukrainy trafiło do europejskich placówek medycznych od początku wojny

Informacje takie przekazuje strona przedstawicielstwa UE na Ukrainie. Pacjenci z ukraińskich szpitali i innych placówek medycznych trafiali na leczenie do 22 krajów Europy, w tym m.in. do Polski.

11:02
16.01.2024

Mimo wojny w Ukrainie gaz w Europie jest coraz tańszy

Wbrew porze roku i sytuacji geopolitycznej, gaz w Europie wciąż tanieje. Poniedziałkowy handel zakończył się obniżką ceny o 6,5 procent do 339 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Czytaj więcej

Gaz zimą coraz tańszy, magazyny są opróżniane powoli
10:48
16.01.2024

Banki w Chinach już nie dla Rosjan

Chińskie państwowe banki zaostrzają ograniczenia w finansowaniu rosyjskich klientów po tym, jak Stany Zjednoczone zapowiedziały nałożenie na nie wtórnych sankcje za pomaganie Rosji.

Czytaj więcej

Chińskie banki zrywają współpracę z rosyjskimi klientami
10:37
16.01.2024

Pieskow wyklucza możliwość przeniesienia stolicy Rosji

- Inicjatywa, by przesunąć rosyjską stolicę z Moskwy do Irkucka jest nie do zrealizowania — oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o list otwarty historyka z Jakucji, który zaapelował do Władimira Putina, by ten w swoim programie wyborczym umieścił punkt dotyczący przeniesienia stolicy Rosji z Moskwy do Irkucka.

10:06
16.01.2024

Rosjanie zmniejszają intensywność ataków na lewym brzegu Dniepru

Dowództwo Operacyjne „Południe” informuje, że w ciągu doby Rosjanie podjęli tylko jedno natarcie na ukraiński przyczółek na lewym brzegu Dniepru.

10:03
16.01.2024

Zełenski spotkał się w Davos ze Stoltenbergiem

09:50
16.01.2024

Alarm obowiązuje już na terenie całej Ukrainy

Ostrzeżenie dla mieszkańców wydano w związku ze startem rosyjskiego MiG-a 31K

09:39
16.01.2024

Alarm powietrzny w Kijowie

09:28
16.01.2024

Czy utrata przez Rosję samolotu A-50 wpłynie na równowagę sił?

Siły Powietrzne Ukrainy uważają, że utrata jednego samolotu wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50 nie może znacząco wpłynąć na równowagę sił na froncie, ale jest to niewątpliwie poważna strata i prawdopodobnie sprawi, że Rosja będzie zachowywać się ostrożniej na niebie.

08:53
16.01.2024

ISW: Kreml nasila działania mające na celu ograniczenie krytyki wojny przed wyborami prezydenckimi 

Deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej przedstawili projekt ustawy proponującej konfiskatę mienia osobistego osób skazanych za rozpowszechnianie "fałszywych wiadomości" na temat rosyjskiej wojny na Ukrainie, co ma na celu zwiększenie cenzury przed wyborami prezydenckimi w Rosji w 2024 r. - ocenił Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

08:22
16.01.2024

Kułeba: Nawet jeśli zabraknie nam broni, będziemy walczyć łopatami

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł, że "kończy się czas" na przyjęcie przez Kongres decyzji o finansowaniu w celu zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, dodając, że nawet jeśli zabraknie żołnierzom broni, Ukraińcy będą "walczyć łopatami".

- Niezależnie od kosztów wspierania Ukrainy teraz, koszt naprawienia bałaganu na świecie, jeśli Ukraina przegra, będzie dużo, dużo wyższy — powiedział w rozmowie z ABC News.

08:05
16.01.2024

W Woroneżu w czasie ataku dronów ucierpiało ponad 30 mieszkań

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w 10-piętrowym budynku w czasie ataku dronów doszło do zniszczeń w 35 mieszkaniach.

07:59
16.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,528 mln osób

Z informacji przekazywanych przez ukraińską Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 19,4 tys. osób, a w tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 21 tys. osób (od 24 lutego 2022 roku — 16,709 mln osób).

07:57
16.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali ponad 20 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:35
16.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 99 razy

W wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne — podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:24
16.01.2024

Siły Specjalne Ukrainy pokazują zniszczenie zestawu przeciwlotniczego Osa na froncie południowym

Zestaw Osa został zniszczony przez załogę wyrzutni rakiet HIMARS, która otrzymała koordynaty celu od żołnierzy ukraińskich Sił Specjalnych.

06:58
16.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 372 090 żołnierzy, 6 113 czołgów, 11 358 pojazdów opancerzonych, 8 801 zestawów artyleryjskich, 961 wyrzutni rakiet, 653 zestawy przeciwlotnicze, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 877 bezzałogowych statków powietrznych, 1 816 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 731 pojazdów (w tym cystern), 1 365 jednostek sprzętu specjalnego.

06:52
16.01.2024

Po nocnym ataku dronów w Woroneżu wprowadzono stan wyjątkowy

Mer miasta informuje, że władze liczą obecnie ile okien musi zostać wymienionych w budynkach mieszkalnych.

Czytaj więcej

Nocny atak dronów na Rosję. Stan wyjątkowy w Woroneżu
06:28
16.01.2024

Rosjanie informują o 12 ukraińskich dronach strąconych w nocy

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że w nocy pięć dronów zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą nad obwodem woroneskim, a trzy udało się sprowadzić na ziemię za pomocą zestawów do walki radioelektronicznej. Cztery drony zostały przechwycone nad obwodem biełgorodzkim.

06:25
16.01.2024

Władzom ukraińskim udało się zebrać w Davos przy jednym stole doradców i przedstawicieli ponad 80 krajów oraz organizacji międzynarodowych

Wszystko w ramach promowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „formuły pokoju”, popieranej przez państwa Zachodu i częściowo przez kraje tak zwanego Globalnego Południa. Poza państwami UE udział wzięło kilkanaście państw afrykańskich, kilkanaście krajów Azji i sześć z Ameryki Południowej. To już czwarte i najliczniejsze tego typu spotkanie (pierwsze odbyło się w Danii w czerwcu ubiegłego roku).

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Coraz większa niepewność
05:55
16.01.2024

Premier Estonii uważa, że państwa NATO powinny wydawać na obronność co najmniej 2,5 proc. PKB

Zwiększone wydatki na obronność miałyby być elementem strategii „powstrzymywania” Rosji przypominającej tę z okresu zimnej wojny.

Czytaj więcej

Premier Estonii: Rosja może zagrozić NATO już za trzy lata
05:26
16.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące przebieg 691 dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:04
16.01.2024

Gen. Walerij Załużny rozmawiał z najwyższym rangą generałem USA

W czasie rozmowy telefonicznej głównodowodzący ukraińską armią przekazał stojącemu na czele Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generałowi Charlesowi Q. Brownowi Jr. informacje o sytuacji na frontach. Gen. Załużny przedstawił też wyniki analizy działań bojowych na Ukrainie w 2023 roku i ocenę dotyczącą tego, co może wydarzyć się w 2024 roku.

04:29
16.01.2024

Ukraiński rząd skieruje do parlamentu nowy projekt przepisów dotyczących mobilizacji

Projekt ma trafić do Rady Najwyższej w ciągu kilku tygodni — zapowiedziała wiceminister obrony Ukrainy, Natalia Kałmykowa. Wiceminister obrony dodała, że istota projektu nie zmieni się - jego celem będzie stworzenie możliwości zastąpienia na froncie żołnierzy, którzy walczą od 2022 roku, a także tych, którzy na froncie znaleźli się jeszcze wcześniej (chodzi o uczestników walk w Donbasie sprzed wybuchu wojny). - Aby to się stało trzeba stworzyć przepisy, które umożliwią nie tylko odesłanie ludzi (z frontu), ale też rozwiążą kwestię zastąpienia ich na froncie — dodała Kałmykowa. - Podejście do konkretnych kategorii obywateli się zmienia — mówiła w kontekście przepisów, które chce zaproponować ukraiński rząd. 

04:25
16.01.2024

W nocy na wschodzie Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą użycia przez Rosjan pocisków balistycznych

Alarm ogłoszono w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim.

04:22
16.01.2024

Siergiej Ławrow spotka się we wtorek z szefową MSZ Korei Północnej

Choi Song Hui przybyła do Rosji na czele północnokoreańskiej delegacji w poniedziałek. We wtorek szefowa dyplomacji Korei Północnej spotka się z szefem MSZ Rosji. Interfax przypomina, że Ławrow przebywał z wizytą w Pjongjangu w październiku — wówczas spotkał się zarówno z Choi, jak i z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem.

04:20
16.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że nad obwodem woroneskim strącono w nocy trzy drony

Drony zostały strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej między 1:50 a 2:50 czasu moskiewskiego — wynika z komunikatu resortu obrony Rosji.

04:17
16.01.2024

Szczątki zestrzelonego ukraińskiego drona raniły dziecko w Woroneżu

Informacje o skutkach ataku ukraińskiego drona na Woroneż przekazał gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że szczątki zestrzelonego ukraińskiego drona wpadły do jednego z mieszkań raniąc 10-letnią dziewczynkę, która doznała obrażeń ramion, nóg i szyi. Wcześniej gubernator poinformował, że nad obwodem woroneskim strącono ukraińskie drony.

04:15
16.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 691 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 691 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 691 dniu wojny

PAP

04:14
16.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 691

PAP