Ambasador Ukrainy: Porozumienie z przewoźnikami dowodzi skuteczności rządu Donalda Tuska

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec wznowieniu protestów polskich przewoźników – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Publikacja: 16.01.2024 20:00

Wasyl Zwarycz

Wasyl Zwarycz

Foto: PAP, Marek Zakrzewski

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 692

Na mocy porozumienia z polskim rządem polscy przewoźnicy blokujący trzy punkty kontrolne na granicy z Ukrainą zobowiązali się do zawieszenia protestu do 1 marca. Protest trwał od początku listopada, a głównym żądaniem przewoźników było przywrócenie systemu zezwoleń dla ukraińskich kierowców.

Jednym z punktów porozumienia jest deklaracja dalszego dialogu z Komisją Europejską w sprawie złagodzenia zapisów umowy o liberalizacji handlu z Ukrainą.

Czytaj więcej

Przewoźnicy zawiesili blokadę granicy z Ukrainą. "Jeśli będzie trzeba, wrócimy"

Ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Zwarycz z zadowoleniem przyjął porozumienie polskich władz z przewoźnikami o zawieszeniu blokady granicy do marca i wyraził nadzieję, że uda się uniknąć wznowienia protestu.

W wywiadzie dla agencji Ukrinform Zwarycz zauważył, że porozumienie pomiędzy polskim rządem a przewoźnikami to „ważny krok we właściwym kierunku, który potwierdza skuteczność obecnego rządu premiera Donalda Tuska”.

Kijów i Warszawa muszą „wzmocnić partnerstwo strategiczne"

Podkreślił gotowość Kijowa do współpracy z Warszawą przy rozwiązywaniu problematycznych kwestii i dodał, że obowiązujące porozumienie   „otwiera nowy etap” dialogu między stronami.

- Dlatego mamy nadzieję, że na tym nowym etapie zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec wznowieniu protestów przewoźników. Wierzę, że Ukraina i Polska, dzięki swojemu potencjałowi i wzajemnej woli politycznej, są w stanie rozwiązać każdy problem w drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia – mówił ambasador Zwarycz.

Dyplomata zauważył, że Kijów i Warszawa muszą „wzmocnić partnerstwo strategiczne we wszystkich wymiarach”. Dodał, że dla Ukrainy granica lądowa jest „granicą przetrwania”, dlatego Kijów jest wdzięczny Warszawie za zrozumienie i wsparcie w osiągnięciu wspólnego celu.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska