Europarlament przegłosuje odebranie Węgrom prawa głosu w Radzie UE

Większość grup politycznych w PE zgodziła się na uchwałę wzywającą do zawieszenia prawa głosu Węgier w Radzie UE i przeprowadzenia śledztwa w sprawie odblokowania przez Komisję Europejską kwoty 10 miliardów euro dla Budapesztu - informuje Euractiv.

Publikacja: 16.01.2024 21:40

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: EP, Mathieu Cugnot

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 692

Za zgodą członków większości Parlamentu Europejskiego  – Socjalistów, Zielonych, centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, liberalnej Renew i Lewicy – Parlament będzie głosował nad uchwałą w sprawie Węgier w czwartek, 18 stycznia.

Jej dwa kluczowe punkty to wezwanie Rady UE do rozpoczęcia procesu odbierania Węgrom prawa głosu na mocy art. 7 ust. 2 Traktatu UE oraz wezwanie do wszczęcia parlamentarnego śledztwa w sprawie legalności decyzji Komisji Europejskiej o odblokowaniu środków w wysokości 10 miliardów euro dla Węgier w grudniu 2023 r.

Stało się to w przededniu szczytu UE w sprawie wsparcia dla Ukrainy, w nadziei, że uda się zażegnać groźbę premiera Węgier Viktora Orbána zerwania negocjacji i zablokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Kijowem.

Europarlamentarzyści: Komisja Europejska poddała się węgierskiemu „szantażowi”

Większość europosłów stwierdziła, że decyzja Komisji o przyznaniu środków Budapesztowi nie opierała się na obiektywnej poprawie węgierskiego systemu sądownictwa i praworządności, jak twierdzi władza wykonawcza UE.

Czytaj więcej

Węgry i Unia Europejska. Czy pieniądze zmiękczą opór Viktora Orbána

Uważa się, że było to ustępstwo wobec Budapesztu ze strony Brukseli przed szczytem UE, na którym podjęto historyczną decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

W zeszłym tygodniu Petri Sarvamaa, fiński poseł do Parlamentu Europejskiego, zaproponował zastosowanie procedury przewidzianej w art. 7 ust. 2 Traktatu UE przeciwko Węgrom.

Artykuł 7 ust. 2 stanowi, że Parlament, za zgodą większości dwóch trzecich, może wezwać Węgry do udzielenia odpowiedzi przed Radą Europejską w sprawie naruszeń praworządności, po czym przywódcy UE na szczeblu krajowym mogliby podjąć decyzję o pozbawieniu kraju prawa głosu.

- Wysyłamy także mocny sygnał do Komisji: jeśli po prostu rozdzielą miliardy euro, aby uniknąć weta Węgier, nie ujdzie im to na sucho. (…). Ponieważ na Węgrzech nie funkcjonuje praworządność, Parlament Europejski wszczyna obecnie pozew przeciwko Komisji – powiedział Euractiv jeden z czołowych negocjatorów rezolucji, poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych Daniel Freund.

Wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen?

Parlament ma nadzieję wysłać Komisji ostrzeżenie przed szczytem UE zaplanowanym na 2 lutego i uniemożliwić jej odmrożenie dalszych funduszy dla Węgier w zamian za wsparcie Orbána w zakresie dalszej pomocy finansowej dla wysiłków obronnych Ukrainy.

- Ursula von der Leyen dała się szantażować Viktorowi Orbanowi i przekazała Węgrom 10 miliardów pieniędzy podatników pomimo ogromnej korupcji w kraju. Parlament Europejski nie zgadza się z tym i zaskarży jej decyzję przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości” – powiedział eurodeputowany z ramienia Renew Moritz Körner.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki