Najniebezpieczniejsze miejsce świata: Krym atakowany co drugi dzień

Przez cały 2023 rok w półwysep co najmniej 184 razy trafiły ukraińskie rakiety lub drony.

Publikacja: 16.01.2024 22:16

Okręt desantowy Nowoczerkask w ogniu

Okręt desantowy Nowoczerkask w ogniu

Foto: Telegram

Odpowiednie dane niestrudzenie, przez cały poprzedni rok, zbierał ukraiński Instytut Czarnomorskich Badań Strategicznych oraz strona internetowa BlackSeaNews. Pracę utrudniał fakt, że i atakujący i broniący nie informowali o wszystkich atakach.

Gorące lato w miejscach wypoczynku

Jednak z tych niepełnych nawet danych wynika, że latem codziennie na Krym spadały ukraińskie rakiety (lub drony, lub jedno i drugie). W sierpniu było 31 ataków, we wrześniu – 31, trochę mniej w lipcu – 21. Okupanci mogli odetchnąć w czerwcu i październiku (po 18 ataków).

Nie wiadomo dokładnie co zostało zniszczone. Rosjanie, rzecz jasna, nie przyznają się do żadnych strat, Ukraińcy zaś mają zrozumiałe kłopoty z dokładnym określeniem zarówno celów, jak i celności uderzeń.

Czytaj więcej

Czy Ukraina może w tym roku odbić Krym, Donieck i Ługańsk? Eksperci w Kijowie nie mają złudzeń

Ale niezależni badacze podliczyli, że w Sewastopol (główną bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej) trafiono 45 razy. W tym 22 września zniszczono siedzibę sztabu Floty Czarnomorskiej.

Na pełnym morzu i po moście

Same okręty rosyjskiej Floty co najmniej 23 razy atakowano na pełnym morzu. Brak jest jednak wiarygodnych informacji z jakim skutkiem. Nawet jeśli jednostki zostały w nich uszkodzone, to uciekały potem do portów we wschodniej części Morza Czarnego.

W zeszłym roku nie mniej niż cztery razy atakowano most Krymski, w tym najmocniej 17 lipca gdy zniszczono jego sekcję drogową i uszkodzono tor kolejowy. Zniszczenia były jednak mniejsze niż w słynnym ataku z października 2022 roku, gdy na moście zapaliły się cysterny z paliwem.

Na wybrzeżu i w głębi półwyspu

Poza bazą Floty i mostem, półwysep najczęściej był atakowany w zachodniej części (33 razy), przy czym eksperci liczą tylko uderzenia powietrzne, nie uwzględniają natomiast desantów ukraińskich komandosów. W jednym z największych takich ataków z morza 24 sierpnia (m.in. na najdalej na zachód wysuniętą część Krymu – przylądek Tarchankut) zostały zniszczone instalacje radarowe a ukraińscy żołnierze wywiesili nad półwyspem ukraińską flagę.

Czytaj więcej

Ukraińska armia skrada się w stronę Krymu

Poza tym co najmniej 21 razy z powietrza atakowano rejon Dżankoja, na północy Krymu. Tam znajduje się bardzo dużo wojskowych magazynów oraz lotnisk, z których atakowana jest Ukraina. Tędy również przebiegają linie kolejowe od mostu Krymskiego w stronę obecnej linii frontu w częściowo okupowanych ukraińskich obwodach chersońskim i zaporoskim.

Świąteczna eksplozja okrętu wojennego

Dodatkowo nie mniej niż 15 razy uderzono w rejonie Teodozji, portu w południowo wschodniej części półwyspu, dokąd rosyjskie dowództwo przeniosło część okrętów z Sewastopola. W najsłynniejszym takim ataku w świąteczną noc z 25 na 26 grudnia ubiegłego roku trafiony został okręt desantowy Nowoczerkask. Na pokładzie miał prawdopodobnie niewyładowany transport irańskich dronów Shahid. W każdym razie eksplozja była ogromna i zniszczyła część urządzeń portowych oraz jeszcze jeden statek cumujący przy nabrzeżu.

Inna grupa niezależnych ekspertów i dziennikarzy z Krym.Realia podliczyła wcześniej, że na półwyspie znajdują się 223 różnego rodzaju obiekty wojskowe, zarówno używane obecnie (zdobyte przez Rosję w 2014 roku, jak i zbudowane w czasie okupacji), jak i nieużywane.

Odpowiednie dane niestrudzenie, przez cały poprzedni rok, zbierał ukraiński Instytut Czarnomorskich Badań Strategicznych oraz strona internetowa BlackSeaNews. Pracę utrudniał fakt, że i atakujący i broniący nie informowali o wszystkich atakach.

Gorące lato w miejscach wypoczynku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?