Macron chce aby "Francja pozostała Francją". I zapowiada pomoc dla Ukrainy (WIDEO)

Emmanuel Macron zapowiedział, że będzie chciał ograniczyć czas, jaki dzieci we Francji spędzają przed ekranami i obniży podatki dla osób o średnich dochodach. W czasie konferencji prasowej mówił, że jego plany mają na celu to, aby "Francja pozostała Francją".

Publikacja: 17.01.2024 05:59

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: AFP

Macron, po powołaniu na stanowisko premiera Gabriela Attala, byłego ministra edukacji, najmłodszego szefa rządu w historii Francji, przedstawiał na konferencji prasowej swoją wizję polityki w ostatnich latach prezydentury.

Prezydent Francji stara się ograniczyć zyski francuskiej skrajnej prawicy w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sondaże pokazują, że wybory wygra Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

W czasie konferencji prasowej Macron skupiał się na edukacji, bezpieczeństwie i kwestiach gospodarczych.

Francja ograniczy czas, jaki dzieci mogą spędzać przed ekranami? Macron nie wyklucza zakazów

Prezydent Francji podkreślił, że chce aby „Francja pozostała Francją”. Obiecał poprawę sytuacji materialnej osób o niskich i średnich dochodach oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcom.

Czytaj więcej

Francja ma najmłodszego premiera w historii

Wiele uwagi Macron poświęcił kwestii ograniczenia czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranami. Prezydent Francji poinformował, że zebrał ekspertów i poprosił ich, aby ustalili w jaki sposób najmłodsze dzieci powinny korzystać z urządzeń elektronicznych. Jego zdaniem francuskie rodziny „pogubiły się” w kwestii tego jak dużo czasu ich dzieci mogą spędzać przed telewizorami, telefonami i komputerami. Eksperci mają teraz dać „jasne wytyczne” i wskazać do jakiego wieku dzieci nie powinno się sadzać dziecka przed ekranem.

Dopytywany jaki to wiek i czy rząd planuje jakieś prawne ograniczenia, Macron odparł, że na razie nie potrafi odpowiedzieć na te pytania. - Mogą być zakazy, mogą być ograniczenia — zaznaczył.

Wielu naszych rodaków zarabia za dużo, by otrzymać pomoc, ale za mało, by żyć godnie

Emmanuel Macron, prezydent Francji

Macron potwierdził też, że w ok. 100 szkołach zostanie wprowadzony pilotażowy program noszenia przez dzieci mundurków szkolnych. Dodał, że w szkołach ma być więcej godzin zajęć z wychowania obywatelskiego.

Emmanuel Macron: Rosja nie może pokonać Ukrainy

Macron mówił, że chciałby odwrócić negatywne trendy demograficzne we Francji i stworzyć narodowy program walki z niepłodnością. Zapowiedział zmiany jeśli chodzi o urlopy rodzicielskie, które mają skutkować większymi świadczeniami przez sześć miesięcy dla każdego z rodziców, które uda się na taki urlop.

Prezydent Francji mówił też o obniżce podatków dla osób osiągających średnie dochody co ma być gestem w stronę tych pracowników, którzy nie zarabiają wiele, ale ich dochody są na tyle duże, że nie mogą liczyć na świadczenia ze strony państwa. - Wielu naszych rodaków zarabia za dużo, by otrzymać pomoc, ale za mało, by żyć godnie — powiedział Macron.

O swojej rywalce, Marine Le Pen, Macron powiedział, że jej partia jest „partią łatwego gniewu” i nie mówi prawdy wyborcom.

Macron zapowiedział, że w lutym uda się na Ukrainę, by sfinalizować dwustronną umowę o gwarancjach bezpieczeństwa. Zapowiedział też kolejne dostawy pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Prezydent Francji zapowiedział przekazanie Ukrainie 40 pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu SCALP i kilkuset bomb w nadchodzących tygodniach.

Macron podkreślił, że Europejczycy muszą zapewnić, by Ukraina była w stanie nadal bronić się przed Rosją.

Prezydent Francji dodał, że Rosji nie można pozwolić pokonać Ukrainy, ponieważ w innym przypadku zagrożone będzie bezpieczeństwo Europy.

Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina