00:11
07.10.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 591
23:55
07.10.2023

USA „zaniepokojone” rosyjskimi komentarzami na temat testów nuklearnych

Departament Stanu USA stwierdził, że jest „zaniepokojony” sugestiami, jakoby Moskwa mogła odwołać ratyfikację traktatu o zakazie prób nuklearnych.

„Takie posunięcie któregokolwiek z sygnatariuszy państwa niepotrzebnie zagraża globalnej normie zakazującej testów materiałów  jądrowych” – stwierdził rzecznik Departamentu Stanu w oświadczeniu.

Kreml twierdził wcześniej, że odwołanie ratyfikacji nie oznacza, że ​​Rosja zacznie testować broń, ale zrówna się z USA, które podpisały traktat, ale go nie ratyfikowały.

23:30
06.10.2023

Rosja twierdzi, że udaremniła atak dronów na Krym

Rosja twierdzi, że w piątek wieczorem odparła próbę ukraińskiego ataku dronów na okupowany Krym.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że systemy obrony powietrznej Floty Czarnomorskiej zniszczyły drona 10 km od południowo-zachodniego wybrzeża półwyspu.

Michaił Razwożajew, gubernator kontrolowanego przez Rosję miasta portowego Sewastopol na Krymie, również powiedział w Telegramie, że na tym obszarze działała obrona przeciwlotnicza.

23:09
06.10.2023

Korea Północna dostarcza Rosji artylerię

- Korea Północna rozpoczęła transfer artylerii do Rosji, wzmacniając siły Władimira Putina w kontynuowaniu trwającej 20 miesięcy inwazji na Ukrainę - cytuje CBS News amerykańskiego  urzędnika.

Czytaj więcej

Korea Północna dostarcza Rosji artylerię. USA Ukrainie - irańskie pociski
22:43
06.10.2023

Kadyrow przyznał synowi tytuł Bohatera Czeczenii

Przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow nadał swojemu 15-letniemu synowi Adamowi tytuł Bohatera Republiki Czeczeńskiej. [Republika Czeczeńska jest podmiotem federalnym Federacji Rosyjskiej; ukraiński parlament uznał je za czasowo okupowane przez Rosję terytorium Czeczeńskiej Republiki Iczkerii – red.]

Adam Delimhanov, członek rosyjskiej Dumy Państwowej i prawa ręka Kadyrowa, napisał na Telegramie, że Adam Kadyrow jest „przykładem wyjątkowo dobrze wykształconego, wszechstronnego i zdeterminowanego młodego człowieka” i odnotował jego osiągnięcia w mieszanych sztukach walki i strzelectwie.

22:13
06.10.2023

Ukraińska straż graniczna zatrzymała 2000 urzędników państwowych przed opuszczeniem Ukrainy

Od czasu wydania w styczniu 2023 r. dekretu zakazującego im opuszczania kraju bez ważnej przyczyny Ukraińska Państwowa Straż Graniczna uniemożliwiła opuszczenie Ukrainy ponad 2 tys. urzędników państwowych.

21:47
06.10.2023

Słowacja wstrzymuje pomoc dla Ukrainy

Rząd tymczasowy Słowacji oświadczył, że wstrzymał wysyłanie dalszej pomocy wojskowej na Ukrainę, ponieważ partie polityczne sprzeciwiające się takiemu wsparciu prowadzą rozmowy w sprawie utworzenia rządzącej koalicji.

Czytaj więcej

Po zwycięstwie Fico Słowacja wstrzymuje pomoc wojskową dla Ukrainy
21:22
06.10.2023

W ataku na Hrozę zginęła pracownica PAH

Zmarła pracownica PAH była zatrudniona w miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim. Do jej głównych zadań należało wspieranie osób starszych, do których kierowane są działania centrum.

Czytaj więcej

Rosyjski atak na Hrozę. Zginęła pracowniczka Polskiej Akcji Humanitarnej
20:57
06.10.2023

Holandia ogłasza nowy pakiet wsparcia Ukrainy

Holandia przeznaczy 102 mln euro (108 mln dolarów) na wsparcie inwestycji, ożywienia gospodarczego i reform na Ukrainie, ogłosiło 6 października holenderskie Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Rozwoju.

Z łącznej kwoty 60 milionów euro (64 miliony dolarów) „zostanie przekazane na wsparcie holenderskich firm, które chcą przyczynić się do odbudowy kraju” – podało ministerstwo.

„Pieniądze te przeznaczone są na ubezpieczenie kredytów eksportowych w celu pokrycia ryzyka płatniczego inwestycji i transakcji w kraju” – wyjaśniło ministerstwo, dodając, że holenderski rząd chciałby, aby „przedsiębiorcy mogli eksportować i inwestować na Ukrainie.

Z pozostałej kwoty 30 milionów euro (32 miliony dolarów) zostanie przeznaczone na pomoc Ukrainie w przygotowaniach do zimy. Obejmuje to pieniądze na zakup gazu i odbudowę sieci energetycznej kraju, która jest celem rosyjskich ataków.

Kolejne 7 mln euro (7,4 mln dolarów) trafi do funduszu MFW, który ma wesprzeć ukraiński rząd w realizacji programu reform.

20:26
06.10.2023

Kazachstan promuje w mediach język kazachski

Kazachstan zapowiedział podjęcie wysiłków na rzecz promowania w swoich mediach języka kazachskiego zamiast rosyjskiego.

Kazachski jest językiem urzędowym byłej republiki radzieckiej w Azji Środkowej, ale język rosyjski jest również uznawany i jest powszechnie używany przez około 20-milionową populację. Jednak od czasu wybuchu wojny, władze tego kontrolowanego przez Rosję kraju powoli zaczynają się od niej dystansować.

 - Projekt ustawy o mediach przewiduje zwiększenie udziału języka państwowego w telewizji i radiu z 50 proc. do 70 proc. – powiedziała dziennikarzom w stolicy Astanie minister kultury Aida Balayeva.

20:02
06.10.2023

Szwecja mogłaby wysłać myśliwce na Ukrainę – ale dopiero po przyjęciu do NATO

Szwecja rozważa wysłanie myśliwców na Ukrainę – ale dopiero po przyjęciu jej do NATO.

Szwedzki rząd ogłosił dziś 14. rundę pomocy wojskowej dla Kijowa i przedstawił możliwość przekazania swoich myśliwców Gripen w celu wsparcia Ukrainy w walce z Rosją.

Szwedzki minister obrony Paul Jonson powiedział, że parlamentarzyści oceniają „warunki, na jakich Szwecja może wnieść wkład w dziedzinie samolotów bojowych”.

- Możemy to zrobić rozszerzając nasz udział w koalicji F-16 lub przekazując lub eksportując system Gripen – powiedział.

19:45
06.10.2023

Historyczny spadek liczby więźniów w Rosji

Niezależny rosyjski portal Mediazona pisze, że do 2023 r. liczba więźniów w Rosji spadła o 54 tys.

Dziennikarze szacują, że około dwóch trzecich tej liczby to więźniowie zwerbowani przez Grupę Wagnera.

19:21
06.10.2023

USA wydaliły dwóch urzędników rosyjskiej ambasady

Stało się tak po tym, jak Moskwa wcześniej wydaliła z tamtejszej ambasady dwóch amerykańskich dyplomatów.

Departament Stanu USA stwierdził, że wysyła jasny sygnał, że „niedopuszczalne działania” przeciwko jego personelowi w Rosji będą miały konsekwencje.

19:00
06.10.2023

Premier Łotwy: Naszym priorytetem jest pomoc dla Ukrainy

Przed przybyciem na szczyt UE w Grenadzie w piątek nowa premier Łotwy Evika Siliņa powiedziała, że wspieranie Ukrainy jest jednym z jej najważniejszych celów.

- Dla Łotwy głównym tematem i głównym priorytetem pozostanie Ukraina – powiedziała reporterom. - Uważamy, że musimy wspierać Ukrainę finansowo, militarnie i politycznie, ale jednocześnie są inne kwestie ważne dla naszego społeczeństwa, takie jak wysoka inflacja, nielegalna migracja – dodała.

18:40
06.10.2023

Spotkanie Biden - Xi? Możliwe w listopadzie w San Francisco

W piątek prezydent Joe Biden powiedział, że możliwe jest spotkanie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w przyszłym miesiącu w San Francisco, ale według  nic jeszcze nie zostało ustalone.

Od początku wojny Waszyngton przekazał Ukrainie  ponad 40 miliardów dolarów na dziesiątki czołgów, tysiące rakiet i miliony sztuk amunicji, których Ukraina używa do obrony przed Rosją.

Tymczasem Pekin od początku inwazji utrzymuje bliskie stosunki gospodarcze i dyplomatyczne z Rosją i oskarżył siły zachodnie pod przewodnictwem USA o dążenie do przedłużenia wojny poprzez dostarczanie broni i wsparcia Ukrainie.

18:22
06.10.2023

Ciała poległych żołnierzy wróciły na Ukrainę

Ciała 64 poległych ukraińskich żołnierzy wróciły na Ukrainę w zamian za szczątki Rosjan, poinformowała w piątek ukraińska Agencja Koordynacyjna ds. Traktowania Jeńców Wojennych.

Ukraińscy urzędnicy zabiorą teraz ciała żołnierzy do instytucji państwowych na badania kryminalistyczne – podała agencja w oświadczeniu.

Według agencji od początku wojny repatriowano co najmniej 1896 ciał ukraińskich żołnierzy.

Agencja koordynująca negocjuje także wymianę jeńców wojennych. Według biura prezydenta Ukrainy, w ramach jednej z takich wymian w sierpniu Rosja zwolniła 22 ukraińskich jeńców wojennych.

18:00
06.10.2023

Charków. Zakończono akcję poszukiwawczo-ratowniczą

W wyniku kolejnego rosyjskiego ataku rakietowego, który miał miejsce dziś rano, zginęły 2 osoby, w tym jedno dziecko. Rannych zostało 30 osób, 12 z nich trafiło do szpitala.

17:41
06.10.2023

Prezydent Słowacji: Słowacka pomoc wojskowa dla Ukrainy powinna być kontynuowana

W związku z wygraną w wyborach parlamentarnych przeciwnej pomocy dla Ukrainy partii Smer Roberta Fico, który prowadzi rozmowy w celu utworzenia koalicyjnego rządu, głos zabrała prezydent Zuzana Čaputova.

"Szanuję wynik wyborów  i negatywną opinię na ten temat w partii prowadzącej rozmowy koalicyjne. Jednak każda słowacka administracja powinna zrozumieć, że chodzi w równym stopniu o bezpieczeństwo Ukrainy, jak i Słowacji" - napisała Čaputova.

17:18
06.10.2023

Kreml utrzymuje, że Rosja atakuje wyłącznie cele wojskowe

Odpowiadając na pytania reporterów w sprawie ostrzału  wsi Hroza w obwodzie charkowskim, Kreml ponownie oświadczył, że „uderzenia przeprowadzane są na cele wojskowe, na miejsca koncentracji personelu wojskowego”

W ataku na Hrozę, wieś zamieszkałą wcześniej przez ok. 330 osób, rosyjskie rakiety zabiły 52 osoby.

16:57
06.10.2023

Szojgu wezwał do produkcji większej liczby myśliwców Su-34

- Te samoloty to prawdziwe konie pociągowe. Mogą wykonywać od czterech do pięciu lotów dziennie” – powiedział  minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas wizyty w bazie produkcji lotniczej w Nowosybirsku na Syberii.

Dlatego Rosja musi "zintensyfikować i przyspieszyć" ich produkcję - dodał minister.

Powiedział, że ministerstwo obrony „zleciło kierownictwu fabryki przyspieszenie produkcji i prac naprawczych” Su-34, ponieważ na broń „jest popyt”.

16:41
06.10.2023

Nexta: Prołukaszenkowska pikieta przed Domem Białoruskim w Warszawie

Niezależny białoruski portal Nexta informuje, że wczoraj przed Domem Białoruskim w Warszawie odbyła się pikieta poparcia dla reżimu Łukaszenki.

Zorganizowała ją partia Front, na czele której stoi Krzysztof Tołwiński, były wiceminister skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego(2007). Jak zauważył w komentarzu dla NEXTY Aleś Zarembiuk, szef Domu Białoruskiego w Warszawie, jest to partia „jednego człowieka i siedmiu emerytów”.

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Tołwiński wielokrotnie jeździł na Białoruś, gdzie spotykał się z przedstawicielami reżimu Łukaszenki i propagandystami. Tołwiński przedstawiał się jako „delegacja z województwa podlaskiego”.

Władze polskie zareagowały wówczas na jego wyjazdy na Białoruś, stwierdzając, że zachowanie byłego wicemarszałka województwa jest sprzeczne z polskim ustrojem państwowym i nikt z tzw. „delegacji” nie reprezentował samorządu województwa podlaskiego ani polskich władz.

Tołwiński startuje w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Jest "jedynką" na liście KW Normalny Kraj w okręgu wyborczym nr 18.

16:19
06.10.2023

Ukraiński sąd zamroził ukraińskie aktywa trzech rosyjskich biznesmenów

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa podała, że aktywa Michaiła Fridmana, Piotra Awena i Andrieja Kosogowa zostały zamrożone – podaje Reuters.

Uznano ich za osoby należące do bliskiego kręgu Władimira Putina i przyczyniające się do „finansowania na dużą skalę zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej” – napisano.

„Na wniosek prokuratorów... zamrożono aktywa 20 ukraińskich firm o łącznej wartości ponad 17 miliardów hrywien (464,48 mln dolarów)” – poinformowała w Telegramie prokuratura generalna.

Zamrożone aktywa obejmują papiery wartościowe i prawa korporacyjne operatorów telefonii komórkowej, producenta wody mineralnej, firm finansowych i ubezpieczeniowych.

15:59
06.10.2023

Austria wzywa ambasadora Rosji

Ambasador Rosji w Wiedniu został wezwany do MSZ Austrii w związku z - jak to określiło austriackie ministerstwo spraw zagranicznych - ohydnym atakiem na wieś w obwodzie charkowskim, w którym zginęło kilkadziesiąt osób cywilnych. "Ataki na ludność cywilną to zbrodnia wojenna. Osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - oświadczyło na platformie X (dawniej Twitter) MSZ Austrii.

Do ataku rakietowego doszło w czwartek w miejscowości Hroza (rejon kupiański obwodu charkowskiego). Według doniesień, zbombardowana została kawiarnia, w której trwała stypa. Zginęło 51 osób, w tym dziecko.

15:45
06.10.2023

Ukraina zatwierdza zwiększenie wydatków na obronność

Na Ukrainie zatwierdzono zwiększenie wydatków na obronność do końca roku o 303 miliardy hrywien (36,1 mld zł). Według miejscowego resortu finansów, większość środków ma zostać przeznaczona na wsparcie finansowe personelu wojskowego, a 78 mld na zakup sprzętu i inne niezbędne wydatki.

15:24
06.10.2023

Ukraina. 12 tysięcy dolarów za możliwość uchylenia się od służby w wojsku

Ukraińskie służby wykryły wśród przedstawicieli miejscowych urzędników w obwodzie odeskim przestępczy plan, dzięki któremu mężczyźni w wieku poborowym mogli uniknąć służby wojskowej. Za 12 tys. dolarów podejrzani fabrykowali dokumenty mające świadczyć o niezdolności klientów do służby wojskowej. Jak podała agencja Ukrinform, dzięki procederowi mobilizacji uniknęli miejscowi deputowani oraz członkowie ich rodzin, łącznie co najmniej 10 osób.

Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawę prowadzi odeska prokuratura.

14:55
06.10.2023

Na Morzu Czarnym doszło do eksplozji w pobliżu tureckiego statku towarowego

Turecka agencja żeglugi zapewnia, że jednostka nie została uszkodzona i kontynuuje rejs do portu Izmaił na Ukrainie.

Czytaj więcej

Morze Czarne: Eksplozja w pobliżu tureckiego statku towarowego
14:27
06.10.2023

72 budynki uszkodzone w porannym ostrzale Charkowa przez Rosjan

Informacje takie przekazuje Charkowska Rada Miejska na swoim kanale w serwisie Telegram. Z 72 uszkodzonych budynków 69 to budynki mieszkalne. W czterech budynkach uszkodzone zostały dachy.

13:43
06.10.2023

Premier Armenii spotkał się zarówno z Wołodymyrem Zełenskim, jak i Swietłaną Cichanouską

Nikol Paszynian jako jedyny przywódca państwa należącego do sterowanego przez Rosję sojuszu militarnego odważył się spotkać z największym obecnie wrogiem Władimira Putina. Ale nie tylko z nim.

Czytaj więcej

Premier Armenii rozbija rosyjski sojusz. Uderza w Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę
13:20
06.10.2023

Rosjanie ostrzelali Wowczańsk, w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby - wynika z informacji przekazanej przez Ołeha Synehubowa, gubernatora obwodu charkowskiego. W wyniku ostrzału zniszczony miał zostać budynek mieszkalny. W ostrzale poszkodowane zostały trzy osoby - 76-letni mężczyzna doznał poważnych poparzeń w wyniku pożaru, który wybuchł po ostrzale. Z kolei 75-letnia kobieta i 25-letnia niepełnosprawna kobieta zatruły się tlenkiem węgla.

12:49
06.10.2023

Rosja narzuciła obowiązkowe wielkości dostaw paliw na rynek krajowy

Rosyjski rząd wydał w piątek szereg decyzji dotyczących krajowego rynku paliw. M.in. podniósł wielkości obowiązkowej sprzedaży benzyny AI-95 na giełdzie do 15 proc. z 13 proc. (wielkości produkcji), a oleju napędowego do 12,5 proc. z 9,5 proc. - podała służba prasowa gabinetu ministrów.

Czytaj więcej

Kryzys paliwowy. Rosja zmuszona do sięgnięcia po nadzwyczajne środki
12:46
06.10.2023

10 października Władimir Putin spotka się z premierem Iraku

Informacje takie przekazał Dmitrij Pieskow. Premier Iraku, Muhammad Szija as-Sudani, będzie przebywał z wizytą w Rosji.

12:08
06.10.2023

Nieoficjalnie: Wizyta Zełenskiego w Rumunii

Ukraiński portal Digi24 podaje, że w przyszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedzi Rumunię. Byłaby to pierwsza wizyta Zełenskiego w Bukareszcie od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Według innych rumuńskich mediów, wizyta planowana jest na 10 października.

11:48
06.10.2023

Koncern Kałasznikowa rozpoczyna masową produkcję karabinu wyborowego Czukawina

Samopowtarzalny karabin wyborowy Czukawina miał przejść wszystkie niezbędne testy, które potwierdziły jego "wysoki poziom jakości i niezawodności" - głosi komunikat koncernu. Karabin wyborowy Czukawina ma magazynek liczący 10-20 nabojów. Jego waga wynosi 4,2 kg.

11:42
06.10.2023

Firma Prigożyna już nie nakarmi rosyjskiej armii

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zerwało kontrakt z firmą cateringową zmarłego Jewgienija Prigożyna. Zastąpi ją RBE Group, która była partnerem Ministerstwa Obrony do czasu kiedy w 2013 roku niespodziewanie umowę jej wymówiono i otrzymał ją zmarły 23 sierpnia 2023 r. „kucharz Putina”.

Czytaj więcej

Firma „kucharza Putina” już nie nakarmi rosyjskiej armii. Kreml zrywa kontrakt
11:21
06.10.2023

Dmytro Kułeba informuje o "terrorystycznych atakach" Rosji na Hrozę i Charków

Szef MSZ Ukrainy podkreśla, że okrucieństwa Rosji dowodzą, iż "globalne poparcie dla Ukrainy musi być podtrzymane i zwiększone". "Osłabienie go będzie skutkować jedynie większą liczbą zbrodni wojennych takich jak ta" - dodaje we wpisie w serwisie X (dawny Twitter).

10:57
06.10.2023

Rosjanie informują o zniszczeniu ukraińskiego drona morskiego na Morzu Czarnym

Do zniszczenia drona miało dojść ok. 10:45 czasu moskiewskiego. Dron został zniszczony przez śmigłowiec marynarki wojennej, Ka-29. W momencie zniszczenia dron miał zmierzać w stronę Półwyspu Krymskiego.

10:40
06.10.2023

Władimir Putin przekonuje, że w wojnie na Ukrainie nie chodzi mu o terytorium

Putin stwierdził, że chodzi o "zasady leżące u podstaw ładu międzynarodowego". Jedną z takich zasad - jak mówił - jest zasada "równowagi w świecie, w którym nikt jednostronnie nie może zmusić lub skłonić innych, by żyli i zachowywali się zgodnie z żądaniem hegemona", co wywołuje konflikty - przekonywał.

Czytaj więcej

Putin chwali się testem rakiety o nieograniczonym zasięgu. Twierdzi, że nie chce terytorium Ukrainy
10:10
06.10.2023

Rosjanie mieli ostrzelać miejscowość w obwodzie donieckim amunicją fosforową

Ihor Moroz, p.o. gubernator obwodu donieckiego poinformował, że Rosjanie w ciągu ostatniej doby ostrzelali miejscowość Nowoukraińca w obwodzie donieckim amunicją fosforową. Rosjanie mieli też dwukrotnie ostrzelać Wuhłedar.

09:35
06.10.2023

Władze obwodu chersońskiego pokazują skutki ostrzału centrum Chersonia

"Chersoń doświadczył kolejnego strasznego poranka" - głosi komunikat chersońskiej administracji obwodowej. Władze opublikowały też nagranie pokazujące skutki ostrzału.

09:29
06.10.2023

Ponad 20 domów uszkodzonych przez Rosjan w porannym ataku na Charków

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że w wyniku porannego ataku na centrum Charkowa uszkodzonych zostało ponad 25 budynków mieszkalnych. Liczba ofiar ataku na razie nie jest znana - wiadomo, że pod gruzami jednego z budynków znaleziono zwłoki dziecka. Synehubow podkreślił, że zaatakowane zostało niemal samo centrum, "historyczna część miasta". - Skala zniszczeń: ok. 25 budynków mieszkalnych bez okien - napisał.

08:56
06.10.2023

Na Charków spadły dwie rosyjskie rakiety Iskander

Informacje takie przekazuje charkowska prokuratura.

08:41
06.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 16,115 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 24,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 21,8 tys. osób, a od 24 lutego - 14,321 mln osób.

08:24
06.10.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia

Trafione zostały budynki mieszkalne - informuje szef Chersońskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Roman Mroczko.

07:53
06.10.2023

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski Kalibr

Z informacji przekazywanych przez Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że jeden okręt uzbrojony w pociski Kalibr jest na Morzu Azowskim. Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty.

07:46
06.10.2023

Rosjanie nad ranem ostrzelali Charków. Zginęło dziecko

Ihor Terechow, mer Charkowa poinformował, że pod gruzami budynku mieszkalnego, który zawalił się po rosyjskim ostrzale, znaleziono zwłoki dziecka. Terechow przekazał kondolencje rodzinom ofiary ostrzału. Wcześniej informowano, że w dwóch porannych ostrzałach Charkowa rannych zostało dziewięć osób.

07:43
06.10.2023

Rubel słabnie - w Moskwie za dolara trzeba płacić ponad 101 rubli

Kurs rubla wobec dolara jest najniższy od 14 sierpnia - na giełdzie w Moskwie za 1 dolara trzeba płacić 101,5 rubla. Euro jest obecnie warte 106,5 rubla a juan - 13,868 rubla.

07:06
06.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 281 090 żołnierzy, 4 777 czołgów, 9 082 pojazdy opancerzone, 6 666 zestawów artyleryjskich, 806 wyrzutni rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 5 158 bezzałogowych statków powietrznych, 1 530 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 015 pojazdów (w tym cystern), 951 jednostek sprzętu specjalnego.

06:59
06.10.2023

W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono rosyjski dron

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej. Łysak napisał też, że Rosjanie w nocy ostrzeliwali rejon Marhańca i rejon nikopolski. W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek mieszkalny i budynek gospodarczy oraz linia wysokiego napięcia.

06:40
06.10.2023

W Moskwie znów ścigają się na pomysły dotyczące użycia broni nuklearnej w wojnie z Ukrainą

Niedawno deputowany Dumy z rządzącej „Jednej Rosji” gen. Andriej Guruliow stwierdził, że Rosja powinna uderzyć taktyczną bronią jądrową w ukraińskie siły w okolicy miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.

Czytaj więcej

Czy Rosja użyje broni atomowej? Władimir Putin ma dylemat
06:11
06.10.2023

Sondaż: 49,1 proc. Polaków za dalszą pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Taki wynik dał sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy mniej chętni, by pomagać Ukrainie
05:32
06.10.2023

Kanadyjska armia pokazała zdjęcia ze szkolenia ukraińskich żołnierzy z medycyny pola walki

Zdjęcia zostały opublikowane na platformie X (dawny Twitter).

05:06
06.10.2023

Administracja Joe Bidena szuka sposobu, by sfinansować kolejne pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy

Joe Biden poprosił Kongres o 24 mld dolarów dodatkowych środków na pomoc, w tym pomoc wojskową dla Ukrainy, ale na razie Kongres nie podjął decyzji w tym zakresie.

Czytaj więcej

Joe Biden znalazł sposób, by przekazać więcej pomocy wojskowej Ukrainie?
04:39
06.10.2023

Zełenski: Dziś nasz główny przekaz dla świata brzmi "zło nie może zwyciężyć"

- Rosyjski terror musi być pokonany. I świat ma środki, by to zapewnić - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Kluczem jest jedność. Kluczem jest wiara w wolność i ochrona życia. Dziś nasz główny przekaz dla świata brzmi "zło nie może zwyciężyć". I tylko teraz, tylko na Ukrainie, to pryncypialne stanowisko moralne może być utrzymane. Ale razem, wszyscy razem - przekonywał. 

04:38
06.10.2023

W nocy w obwodzie czerkaskim rozległy się eksplozje

Obwód czerkaski był obiektem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.

04:35
06.10.2023

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie dniepropietrowskim

Aktywność obrony przeciwlotniczej ma być związana z atakiem rosyjskich dronów.

04:30
06.10.2023

Ambasador Rosji w Hiszpanii twierdzi, że Madryt zwiększa import gazu z Rosji

Jurij Klimenko, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" przekonuje, że Hiszpanii nie opłaca się odstępować od obowiązującego, długoterminowego kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu. - Pomimo wezwań hiszpańskich władz, by stopniowo redukować i ostatecznie odejść od naszych surowców energetycznych, Madryt nadal zwiększa import rosyjskiego gazu - stwierdził Klimenko. Jak wskazywał Klimenko Rosja "umocniła się na trzecim miejscu wśród dostawców gazu LNG do Hiszpanii", a dostawy tego surowca z Rosji stanowią 19,7 proc. całości importu gazu LNG przez Madryt (w 2021 roku stanowiły 8,9 proc.).

04:25
06.10.2023

Szef władz okupacyjnych Sewastopola informuje o ataku dronów nawodnych

Michaił Razwożajew na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "głośne dźwięki dobiegające z rejonu Mola Północnego" to odgłosy "odpierania ataku dwóch bezzałogowych łodzi" przez jednostki Floty Czarnomorskiej.

04:24
06.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 589