06:41
08.10.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 592
23:30
08.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:14
08.10.2023

Minister: Ukraiński system energetyczny jest gotowy na zimę

„Przede wszystkim z punktu widzenia wytwarzania i możliwości przesyłania energii elektrycznej. Znacznie wyższy poziom obrony przeciwlotniczej. Jedynym negatywnym wpływem, jaki może mieć na system energetyczny, jest masowy ostrzał” – zauważył minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

22:57
08.10.2023

Rosja odwołuje nocne loty do Izraela

Rosawiatia podała, że ​​w związku z pogarszającą się sytuacją w Izraelu agencja odwołała nocne loty z rosyjskich lotnisk do tego kraju.

Ograniczenia zostaną wprowadzone 8 października od godziny 03:00 czasu moskiewskiego. Decyzja pozostanie w mocy „do odwołania” – napisano w oświadczeniu.

22:18
08.10.2023

Świat wie, którzy „sponsorzy terroryzmu” mogliby zachęcać do organizowania ataku na Izrael

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że cały świat rozumie, kto poprzez swoje działania mógł zaplanować atak terrorystyczny grupy Hamasu na Izrael.

 - Dzisiejszy atak terrorystyczny na Izrael został dokładnie przygotowany i cały świat rozumie, którzy sponsorzy terroru mogli zachęcać i organizować ten atak. Izrael ma pełne prawo chronić się przed terroryzmem. Podobnie jak każde inne państwo. Bardzo ważne jest, aby cały świat zareagował na terroryzm w sposób jednolity i oparty na zasadach – powiedział Zełenski w wieczornym wystapieniu.

21:54
07.10.2023

Kolejne eksplozje na Krymie

W sobotni wieczór na okupowanym Krymie doszło do serii eksplozji, a Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że zestrzelono kolejny ukraiński pocisk.

Jak powiedział portalowi Suspilne świadek, w mieście Jewpatoriia miały miejsce dwie eksplozje. Krymski Wiatr donosi o eksplozjach w Dżankojach, Jewpatorii i Krasnoperekopsku.

Ministerstwo Obrony Rosji ponownie oświadczyło, że Kijów zaatakował Krym „rakietą przeciwlotniczą S-200 zmodyfikowaną do ataku naziemnego” około godziny 22:00. Według doniesień rakieta została zniszczona w powietrzu.

21:33
07.10.2023

"The Telegraph": Biden zamierza wystąpić o największą w historii pomoc dla Ukrainy

„Zwolennicy Ukrainy chcą, aby była to jednorazowa, duża ustawa i nie musieli się nią zajmować aż do następnych wyborów” - twierdzi cytowane przez brytyjski dziennik źródło.

Czytaj więcej

Biden rozważa ogromny pakiet dla Ukrainy. Nawet 100 mld dolarów jednorazowej pomocy
21:00
07.10.2023

Ukraina sprawdza doniesienia o śmierci swoich obywateli w izraelu

Trwa weryfikacja informacji o śmierci Ukrainki w atakach Hamasu na Izrael. Kolejni dwaj obywatele Ukrainy przebywający w Izraelu są zaginieni i trwają poszukiwania.

20:34
07.10.2023

W ciągu roku Ukraina zwiększyła produkcję dronów 100 razy

W produkcję nowych bezzałogowców zaangażowanych jest 200 firm - powiedział premier Szmyhal.

Według prognoz rządowych wzrost wydatków na produkcję obronną na Ukrainie w 2024 roku wzrośnie siedmiokrotnie, czyli do 55,8 mld hrywien.

20:11
07.10.2023

Dziś mija 17. rocznica zabójstwa dziennikarki „Nowej Gazety” Anny Politkowskiej

7 października 2006 roku została zastrzelona przed wejściem do swojego domu przy ulicy Leśnej w Moskwie.

Anna Politkowska wielokrotnie podróżowała na tereny działań wojennych, wiele reportaży dziennikarki poświęconych było łamaniu praw człowieka w Czeczenii. Politkowska otwarcie krytykowała obecny rząd i osobiście prezydenta Władimira Putina.

Jak podaje Mediazona, w Kazaniu, Saratowie, Kirowie, Moskwie i Petersburgu w dniu zabójstwa dziennikarki odbyły się wiece ku jej pamięci.

19:45
07.10.2023

Rosja trzykrotnie zaatakowała Nikopol

Rosja zaatakowała miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim trzy razy w ciągu jednego dnia, poinformował 7 października gubernator Siergiej Łysak.

Łysak powiedział, że siły rosyjskie dwukrotnie w ciągu dnia i raz wieczorem użyły ciężkiej artylerii przeciwko miastu.

Gubernator powiedział, że uszkodzona została szkoła, przedsiębiorstwo komunalne, 11 domów, linie energetyczne, gazociąg i kilkanaście budynków komercyjnych.

Nie zgłoszono żadnych ofiar.

19:13
07.10.2023

Korea Południowa i Ukraina omawiają projekty odbudowy infrastruktury

Minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn spotkał się w piątek z grupą ukraińskich urzędników i omówił sposoby zacieśnienia współpracy dwustronnej w zakresie odbudowy zniszczonej wojną infrastruktury i szerszych więzi gospodarczych.

Według Yonhap News Ahn powiedział, że Korea Południowa jest gotowa ściśle współpracować z Ukrainą w zakresie wysiłków na rzecz odbudowy kraju, szczególnie w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej, energii jądrowej i wspólnego rozwoju zasobów.

18:46
07.10.2023

Kadyrow zaproponował odwołanie wyborów prezydenckich ze względu na wojnę lub po prostu ponowny wybór Putina

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zaproponował odwołanie zaplanowanych na wiosnę wyborów prezydenckich w Rosji lub zorganizowanie ich tylko z jednym kandydatem, Władimirem Putinem, „ze względu na operację specjalną” – podaje RIA Nowosti.

Kadyrow przemawiał w Groznym podczas uroczystości poświęconej 71. urodzinom Putina

18:22
07.10.2023

Szpital wojskowy w zamieszkałej kamienicy w Łysiczańsku

Rosyjskie siły okupacyjne utworzyły szpital wojskowy w apartamentowcu w Łysiczańsku w obwodzie ługańskim, w którym nadal mieszkają cywile.

17:59
07.10.2023

W ciągu dnia Rosjanie ostrzelali ponad 114 osad 

W ciągu dnia nieprzyjaciel ostrzelał artylerią i moździerzami ponad 114 osad w sześciu obwodach – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu opublikowanym w sobotni wieczór.

Okupanci ostrzeliwali osady w obwodach sumskim, charkowskim, donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim.

17:28
07.10.2023

Eksplozje w Dżankoj na Krymie

17:00
07.10.2023

Prezydent Duda "zszokowany atakiem Hamasu na Izrael"

"Jestem zszokowany dzisiejszymi brutalnymi atakami Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska zdecydowanie potępia wszelkie akty przemocy. Chciałbym złożyć najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje wszystkim osobom dotkniętym atakami" - napisał Andrzej Duda.

16:42
07.10.2023

Ukraińska armia zniszczyła 25 rosyjskich czołgów

W ciągu czterech dni kompania przeciwpancerna 66. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej zniszczyła 25 czołgów T-72 i T-90 w kierunku Łyman–Kupiańsk.

16:19
07.10.2023

Ukraina rozpoczęła negocjacje z Japonią w sprawie dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa

Na polecenie głowy państwa i szefa Kancelarii Prezydenta grupa ukraińska rozpoczęła pierwszą rundę negocjacji z Japonią w sprawie dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa przewidzianej we Wspólnej Deklaracji o wsparciu dla Ukrainy.

Według służby prasowej prezydenta, na czele grupy negocjacyjnej stoi wiceszef biura prezydenta Zełenskiego  Ihor Żółkiew, w jej skład wchodzą także Roman Maszowiec, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki i doradca prezydencki Oleksandr Bevz.

15:55
07.10.2023

Ukraina przekazała 2,7 mln dolarów pomocy ofiarom eksplozji tamy w Nowej Kachowce

Ukraiński rząd wypłacił 97 mln hrywien (około 2,7 mln dolarów) ofiarom powodzi w obwodach chersońskim i mikołajowskim, spowodowanych rosyjskim atakiem na tamę w Elektrowni Wodnej Kachowka (HPP).

Płatności obejmują jednorazową państwową pomoc finansową w wysokości 5000 hrywien (około 137 dolarów) dla osób dotkniętych powodzią w wyniku eksplozji w elektrowni wodnej Kachowka, spowodowanej przez Rosję.

„Według stanu na 5 października mieszkańcy obwodów chersońskiego i mikołajowskiego dotknięci [powodzią] otrzymali w ramach takich płatności łącznie ponad 97,5 mln hrywien (około 2,7 mln dolarów) ” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Reintegracji.

Ministerstwo zaznaczyło również, że wnioski o tę formę pomocy finansowej państwa będą przyjmowane do 31 października 2023 r. włącznie. Zgłoszenia mogą zgłaszać osoby, które w chwili wybuchu elektrowni wodnej Kachowka były zarejestrowane jako zamieszkujące zalane następnie osady obwodów mikołajowskiego i chersońskiego.

15:28
07.10.2023

Zidentyfikowano 48 z 51 ofiar ataku na Hrozę

Ustalono tożsamość 48 z 51 osób, które zginęły w wyniku przeprowadzonego 5 października przez okupantów ataku na wieś Groza w obwodzie  charkowskim – poinformował Serhij Bołwinow, zastępca szefa Głównego Wydziału ds. Policji Krajowej w regionie.

„Zidentyfikowano już 48 zmarłych osób ze wsi Groza. Nasi specjaliści kontynuują pracę, pobrali i przetworzyli już próbki DNA od szesnastu krewnych. Za pośrednictwem ANDE DNA przesyłanych jest już kolejnych 79 próbek  niezidentyfikowanych ciał i fragmentów szczątków. Rosyjska rakieta rozerwała ludzi w taki sposób, że kryminalistyka i śledczy odkryli dziesiątki takich fragmentów, z każdym z nich ostrożnie pracują, zbierając zmarłych dosłownie kawałek po kawałku” – napisał Bołwinow na swojej stronie na Facebooku.

5 października około godziny 13:25 okupanci wystrzelili rakietę, prawdopodobnie Iskandera-M, w kawiarnię we wsi Hroza, gdzie odbyła się stypa w związku z pochówkiem ukraińskiego wojskowego pochodzącego z tej wsi. W wyniku ataku zginęło 51 osób, 6 zostało rannych.

15:00
07.10.2023

Nowa Kachowka. Zamach na szefa lokalnego oddziału Jednej Rosji

W okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim eksplodował samochód, w którym znajdował się tzw. „sekretarz lokalnego oddziału” partii Jedna Rosja dyktatora Władimira Putina, Władimir Małow.

Małow żyje i jest w szpitalu, ale jego stan jest bardzo ciężki.

14:38
07.10.2023

Eksplozja w okolicy Mikołajowa

Regionalne władze informują, że istnieje zagrożenie dla mieszkańców w obwodach czerkaskim, kirowohradzkim, mikołajowskim i odeskim.

Władze w Mikołajowie przekazały, że do wybuchu nie doszło w samym mieście, a na miejsce zdarzenia wysłano już odpowiednie służby.

14:00
07.10.2023

Zełenski przesyła kondolencje rodzinom ofiar w Izraelu

"Każdy, kto ucieka się do terroru, popełnia zbrodnię przeciwko światu. Kto finansuje terror, popełnia zbrodnię przeciwko światu. Świat musi być zjednoczony i solidarny, aby terror nie próbował łamać ani podporządkowywać sobie życia w dowolnym miejscu i czasie" - przekazał prezydent Ukrainy.

13:29
07.10.2023

Rosja przegrywa z USA w eksporcie LNG

Według prognoz Stany Zjednoczone do końca 2023 roku wyeksportują około 124 mld m3 LNG i powinny stać się  największym dostawcą gazu skroplonego na świecie.

Czytaj więcej

USA - nowy król rynku LNG. Amerykanie strącili z gazowego tronu Rosję
13:13
07.10.2023

USA przygotowują nowy pakiet broni dla Ukrainy pomimo sytuacji w Kongresie 

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosi prawdopodobnie nowy pakiet broni dla Ukrainy w przyszłym tygodniu. Pentagon nadal wykorzystuje fundusze odkryte z powodu wielomiliardowego błędu księgowego - poinformowali amerykańscy urzędnicy.

12:54
07.10.2023

Brytyjski wywiad o ukraińskim ataku dronów na Soczi

Ukraińskie ataki dronów na rosyjski kurort Soczi są przykładem tego, jak wojna bezpośrednio wpływa na Rosjan z dala od linii frontu.

W ciągu dwóch tygodni popularny kurort był dwukrotnie atakowany. Celem jednego z ataków było lądowisko dla śmigłowców.

Brytyjski wywiad wojskowy podkreśla, że Soczi jest ważnym dla Putina miastem i letnią bazą dla wielu członków rosyjskiej elity.

11:45
07.10.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie zaporoskim

W ataku zginęła jedna osoby, a dwie zostały ranne.

11:30
07.10.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 281 700 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 271 440 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę.

Liczba ta obejmuje 610 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniej dobry

Rosja straciła także 4 800 czołgów, 9 102 opancerzone wozy bojowe, 8 492 pojazdy i zbiorniki paliwa, 6 688 systemów artyleryjskich, 808 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 541 systemów obrony powietrznej, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 5 185 dronów, 20 łodzi i jeden okręt podwodny.

11:28
07.10.2023

Szmyhal: Ponad 200 ukraińskich firm rozpoczęło rozwój dronów

Ponad 200 ukraińskich firm rozpoczęło prace nad dronami, zwiększając krajową produkcję stukrotnie w ciągu roku, powiedział premier Denys Szmyhal.

10:49
07.10.2023

Rosja z nadwyżką budżetową

We wrześniu deficyt budżetowy Rosji skurczył się o 600 miliardów rubli (6,6 mld dolarów). Z obliczeń agencji Bloomberga wynika, że Wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy Rosja miała nadwyżkę budżetową.

Czytaj więcej

Ostry spadek deficytu budżetowego Rosji. Pomagają słaby rubel i inflacja
10:43
07.10.2023

W obwodzie biełgorodzkim w ciągu doby ostrzelanych zostało pięć miejscowości

Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.

09:59
07.10.2023

Puszylin też wychwala Putina w dniu urodzin

Dzięki Władimirowi Putinowi „wielonarodowy i wielokulturowy świat rosyjski niesie ideę równości narodów i różnych państw jako przeciwwagę dla agresji kolektywnego Zachodu, dążącego do utrzymania jednobiegunowej hegemonii” - przekonuje na Telegramie Denis Puszylin, szef władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, według którego Putin jest „niekwestionowanym liderem prowadzącym Rosję do przodu”.

09:29
07.10.2023

Putin świętuje urodziny. Rosyjscy urzędnicy wyprzedzają się w jego wychwalaniu

Władimir Putin „uratował Rosję i uczynił ją silną” - stwierdził przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, gratulując rosyjskiemu przywódcy 71. urodzin urodzin. „Warto pamiętać, jaka była Rosja, zanim został głową państwa. Zniszczenia, upadek gospodarczy, ludzie zostali porzuceni, niespełnione zobowiązania społeczne wobec obywateli, kraj był na skraju kolejnego upadku. Władimir Władimirowicz uratował Rosję, uczynił ją silną” - napisał Wołodin na swoim kanale na Telegramie.

Według niego „Waszyngton i Bruksela, chcąc zniszczyć Rosję, uderzają przede wszystkim w prezydenta”. „Wszyscy musimy to zrozumieć: naszą odpowiedzią jest konsolidacja społeczeństwa wokół Władimira Władimirowicza Putina. Wszystkiego najlepszego, Władimirze Władimirowiczu! Szczęścia i zdrowia dla ciebie!" – dodał  Wołodin.

09:00
07.10.2023

Rosja planuje wznowić próby z bronią jądrową? Chce wycofać się z traktatu

Michaił Uljanow, przedstawiciel Rosji przy Organizacji Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną (CTBTO) powiedział w piątek, że Moskwa chce wycofać swoją ratyfikację tego układu, aby być „na równi z USA, które podpisały ten układ, ale go nie ratyfikowały”.

Traktat CTBT został podpisany przez 187 krajów i ratyfikowany przez 178. Chiny, Egipt, Iran i Izrael podpisały układ, ale go nie ratyfikowały. Z kolei Korea Północna, Indie i Pakistan w ogóle nie złożyły swoich podpisów. Chociaż Stany Zjednoczone podpisały traktat, ale go nie ratyfikowały, od 1992 r. przestrzegają moratorium na próby jądrowe i twierdzą, nie zamierzają z niego rezygnować.

08:30
07.10.2023

506 dzieci zginęło w czasie wojny

Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że do 7 października potwierdzono śmierć 506 dzieci, które zginęły w wyniku rosyjskiej inwazji. 1130 kolejnych nieletnich zostało rannych. W piątek w wyniku ostrzału Charkowa zginął 10-letni chłopiec, a 11-miesięczne dziecko – jego brat – zostało ranne.

08:00
07.10.2023

Mediazona potwierdza tożsamość ponad 33 900 rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie 

Mediazona, rosyjski niezależny portal medialny, wraz z BBC Russia, potwierdził nazwiska 33 904 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Od ostatniej aktualizacji z 22 września do listy ofiar dodano nazwiska prawie 1250 rosyjskich żołnierzy.

W raporcie podkreślono, że liczba ofiar po stronie Rosji jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ informacje, które do tej pory zweryfikowali, pochodzą ze źródeł publicznych, w tym postów krewnych w mediach społecznościowych, lokalnych doniesień prasowych i potwierdzeń od władz lokalnych.

07:45
07.10.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Ukraińskie Siły Zbrojne skutecznie uderzyły na tyły wroga w rejonie Chersonia

"Ukraińskie siły kontynuują obronę na wschodzie i południu Ukrainy, operacje ofensywne w sektorze Melitopol i operacje ofensywne w sektorze Bachmut, niszczą wroga, krok po kroku wyzwalają tymczasowo okupowane terytoria i konsolidują osiągnięte pozycje" - poinformował w sobotę rano Sztab Generalny ukraińskiej armii.

07:12
07.10.2023

Nocny atak Rosjan na obwód odeski

Siły rosyjskie wystrzeliły kilka naddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących Onyx z Krymu w kierunku obwodu odeskiego.

Pociski trafiły w obiekt rekreacyjny i magazyn zbożowy infrastruktury portowej.

06:40
07.10.2023

Reuters: USA nakładają sankcje na 42 chińskie firmy za rosyjskie wsparcie wojskowe 

Departament Handlu USA dodał 42 firmy z Chin do listy kontroli eksportu za ich wsparcie dla rosyjskiego przemysłu wojskowego i obronnego - informuje agencja Reutera.

06:39
07.10.2023

Eksplozja w obwodzie sumskim. Nie żyje nastolatek

14-letni chłopiec zginął w piątek w obwodzie sumskim po odkryciu w pobliżu domu materiałów wybuchowych.

Do zdarzenia doszło, gdy nastolatek rozplątywał żyłkę wędkarską na podwórku.

Rodzina chłopca znajdowała się w domu, gdy nastąpiła eksplozja. 14-latek został przewieziony do szpitala, ale później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

06:37
07.10.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 590