04:50
09.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 593
23:58
09.10.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:54
08.10.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie ośmiu obwodów Ukrainy ogłoszono alarmy powietrzne. Ostrzeżenia wydano m.in. dla mieszkańców obwodów czernihowskiego, sumskiego, charkowskiego, donieckiego i zaporoskiego.

23:30
08.10.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa przekazała, że w niedzielę wojska rosyjskie pięciokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne regionu. Według strony ukraińskiej, odnotowano 34 eksplozje na terenie trzech gmin. Brak doniesień o zniszczeniach bądź ofiarach.

22:59
08.10.2023

Nowi rosyjscy żołnierze wielkim problemem dla Kremla

Kreml za wszelką cenę chce uniknąć ogłaszania kolejnej mobilizacji, dlatego na wszelkie sposoby wabi do wojska ochotników, nie zważając na ich stan i umiejętności.

Czytaj więcej

Ostatnie tygodnie kontrofensywy. Front znajduje się w stanie niepewnej równowagi
22:32
08.10.2023

Kilkaset izraelskich flag na ulicach Kijowa

Przez pół godziny na 350 ekranach w Kijowie wyświetlana była flaga Izraela - podał mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko zaznaczając, że był to gest solidarności Ukraińców z narodem izraelskim.

21:58
08.10.2023

Śmierć mężczyzny w Antoniwce

Władze obwodu chersońskiego podały, że w wyniku rosyjskiego ostrzału we wsi Antoniwka zginął 50-letni mężczyzna.

21:27
08.10.2023

Zełenski: Terror na zbyt wielu frontach

W nagraniu opublikowanym w mediach społeczenościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do ataku Hamasu na Izrael. Ocenił, iż bardzo ważne jest, by świat "nie stał z boku" i zareagował zgodnie z zasadami.

- Terror otworzył zbyt wiele frontów przeciwko ludzkości - powiedział Zełenski, wymieniając w tym kontekście wojną na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie oraz destabilizację w Afryce.

20:58
08.10.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generaly Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 33 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, czernihowskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali też, że ich wojska kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim oraz na kierunku Bachmutu, zadając przy tym Rosjanom straty w ludziach.

20:29
08.10.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w 3 stanowiska systemów artyleryjskich oraz dwa rosyjskie składy amunicji - brzmi komunikat.

19:57
08.10.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie sześć ataków z powietrza oraz 20 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:27
08.10.2023

Ihnat: Rosja chce zwiększyć produkcję dronów Shahed

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat powiedział, iż istnieją oznaki, że produkcja dronów kamikadze typu Shahed (to tzw. amunicja krążąca) będzie rosła. Jego zdaniem, Rosjanie chcą zwiększyć produkcję tych maszyn, ale bez pomocy Iranu "ledwo będą w stanie samodzielnie produkować drony".

18:49
08.10.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

65-letnia kobieta zginęła w mieście Wołczańsk (obwód charkowski) w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie - podał w mediach społecznościowych szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

18:18
08.10.2023

Czy Rosja maczała palce w ataku Hamasu na Izrael? Gen. Skrzypczak wyjaśnia

Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka Rosjanie mają "zbyt wiele własnych problemów", więc nie są zaangażowani w wydarzenia na Bliskim Wschodzie. - Putin ma też pełną świadomość, że Bliski Wschód jest dla Rosji stracony. Rosjanie wciąż są obecni w Afryce, w państwach Sahelu, tam faktycznie to zaangażowanie jest. Nie ma jednak możliwości, żeby teraz włączali się w konflikty w innych miejscach świata. Byłoby to dla nich zupełnie nieopłacalne - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych w rozmowie z portalem Salon24.pl.

Zdaniem weterana operacji w Iraku Władimir Putin "już nie będzie angażował się w innych miejscach na świecie, bo nie ma na to wystarczającego potencjału". - Putin dąży do "rozprawienia się z Ukrainą", jak to określa. On zrobi wszystko, żeby tę wojnę jak najszybciej rozstrzygnąć na swoją korzyść, w przeciwnym razie ona będzie się przeciągać, Putin jej toczyć dalej nie chce. Potrzebuje jak najszybszych sukcesów na froncie, żeby podyktować jak najlepsze warunki zamrożenia konfliktu zbrojnego - tłumaczył emerytowany wojskowy.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: W Izraelu seria ataków terrorystycznych, a nie wojna
17:49
08.10.2023

Prokudin: Dziecko ranne w rosyjskim ostrzale

Szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Prokudin podał, że wojska rosyjskie ostrzelały wieś Kindijka, w wyniku czego ranna została 11-latka.

17:20
08.10.2023

Zełenski rozmawiał telefonicznie z Netanjahu 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie, którą przeprowadził z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu. W trakcie rozmowy wyraził solidarność z zaatakowanym przez palestyńskich terrorystów Izraelem. "Premier poinformował mnie o obecnej sytuacji oraz działaniach Sił Obronnych Izraela i organów ścigania mających na celu odparcie ataku - napisał Zełenski, podkreślając "współpracę izraelskiej policji z ukraińskimi dyplomatami w zakresie bezpieczeństwa i ochrony obywateli Ukrainy w Izraelu". "Omówiliśmy także konsekwencje ataku dla sytuacji bezpieczeństwa w regionie i poza nim" - dodał.

16:51
08.10.2023

Flagi Izraela w Kijowie

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że o godz. 20:00 na cyfrowych nośnikach na ulicach stolicy Ukrainy na znak solidarności Ukraińców z narodem izraelskim wyświetlana będzie flaga Izraela. "Flaga Izraela będzie także wyświetlana na miejskich elektronicznych tablicach informacyjnych przy głównych skrzyżowaniach miasta" - dodał.

16:19
08.10.2023

Ukraiński minister wizytuje oddziały

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował, że zapoznał się z pracą dowództwa 92. Samodzielnej Brygady Zmechanizowane, a dowódca jednostki płk Pawło Fedosenko przekazał mu raport o sytuacji na linii frontu w rejonie odpwiedzialności jednostki.

Ukraińskie media podawały, że Umerow przebywał z wizytą roboczą w rejonie stacjonowania operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk "Chortyca".

15:50
08.10.2023

Zbiórka na drony w Iwano-Frankiwsku

W mieście Iwano-Frankiwsk (zachodnia Ukraina) 1200 biegaczy wzięło udział w jubileuszowym półmaratonie, podczas którego zorganizowano także bieg charytatywny, dzięki któremu zebrano 1,5 mln hrywien (178 tys. zł) na zakup dronów dla 10. Brygady ukraińskiego wojska.

15:16
08.10.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa poinformowała, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał w regionie. W mieście Berysław lekko ranny został 72-letni mężczyzna, w Chersoniu nieznaczne obrażenia odniosły trzy kobiety.

14:40
08.10.2023

Ambasada: dwoje Ukraińców zginęło w atakach na Izrael

Dwóch obywateli Ukrainy zginęło w Izraelu po tym, jak 7 października organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła ataki rakietowe i naziemne ze Strefy Gazy - poinformowała 8 października ambasada Ukrainy w Izraelu.

14:07
08.10.2023

Media: jeden na pięciu rosyjskich szpiegów w Europie przebywa w Szwajcarii

Ze śledztwa prowadzonego przez szwajcarską gazetę Neue Zuercher Zeitung wynika, że Szwajcaria w coraz większym stopniu staje się bazą dla rosyjskich tajnych służb, w kraju przebywa około 80 rosyjskich szpiegów.

13:27
08.10.2023

Odnaleziono obywatela Ukrainy, który wcześniej zaginął w Izraelu

Dyplomaci odnaleźli obywatela Ukrainy, który wcześniej zaginął na południu Izraela - poinformował rzecznik MSZ Oleg Nikołenko. Nie podał bliższych szczegółów na temat odnalezionej osoby, ale z jego słów wynika, że z tą osobą jest wszystko w porządku.

12:59
08.10.2023

Duda: konflikt w Izraelu jest pożyteczny dla Rosji

W  wywiadzie dla  Polsat News prezydent Andrzej Duda argumentował, że konflikt na Bliskim Wschodzie odwraca uwagę międzynarodowej uwagi od agresji Moskwy na Ukrainę i może skutkować nową presją migracyjną na Europę.

„Z pewnością jest to korzystne dla Rosji i rosyjskiej agresji na Ukrainę. To odwraca uwagę świata... Ale przede wszystkim obawiam się, że niestety spowoduje to dalszą presję migracyjną na Europę” – powiedział Duda.

„Prawdopodobnie będziemy mieli kolejną falę migrantów z Bliskiego Wschodu, która uderzy w Europę... Nasze bezpieczeństwo, ochrona granic Polski oczywiście, także Unii Europejskiej i strefy Schengen, stają się jeszcze ważniejsze”.

12:22
08.10.2023

Rosja chwali się nowym rodzajem rakiety z napędem atomowym

Czytaj więcej

Arsenał atomowy Rosji. Czym Putin może zniszczyć świat?
11:51
08.10.2023

W wieku 75 lat zmarła znana ukraińska piosenkarka folkowa Nina Matwijenko

.Informację przekazała jej córka. „W jej niesamowitym głosie cały świat usłyszał ukraińską duszę” – napisało o śmierci Matwijenko Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

11:09
08.10.2023

Nietypowy spadek ciśnienia w gazociągu Balticconnector

Na podstawie obserwacji podejrzewany jest wyciek w podwodnym gazociągu łączącym Finlandię z Estonią

Czytaj więcej

Stanął gazociąg między Finlandią a Estonią. Możliwy wyciek
10:28
08.10.2023

Rosja wystrzeliła rakietę w stronę Kostiantynówki w obwodzie donieckim, raniąc 4 osoby, w tym dziecko

Wojska rosyjskie zaatakowały miasto rakietą manewrującą Iskander, uszkadzając około 30 budynków, w większości mieszkalnych.

09:40
08.10.2023

Gubernator: W nocnym ataku Rosji na obwód chersoński rannych zostało 11 osób, w tym 9-miesięczne dziecko

W Chersoniu rannych zostało siedem osób, a czteroosobowa rodzina została ranna w osadzie na terenie wspólnoty terytorialnej Stanisława – podała Prokuratura Obwodu Chersońskiego.

08:57
08.10.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła na Ukrainie 282 280 żołnierzy

 Liczba ta obejmuje 580 ofiar, które siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniego dnia.

08:05
08.10.2023

Rubel przekroczył psychologiczną barierę. Droga ropa nie pomaga

Rosyjski rynek stopniowo przyzwyczaja się do tego, że wysokie ceny ropy naftowej nie odgrywają już dużej roli w umocnieniu rubla wobec dolara i euro. W 2023 roku rubel trzy razy przekroczył psychologiczną granicę 100 rubli za dolara

Czytaj więcej

Życie z trzycyfrowym dolarem w Rosji. Kreml robi dobrą minę
07:40
08.10.2023

Analiza think tanku po ataku Hamasu na Izrael

Czytaj więcej

ISW: Rosja wykorzysta atak Hamasu na Izrael przeciw Ukrainie
07:24
08.10.2023

Rosja strąca własne samoloty

Czytaj więcej

Rosjanie strzelają do samych siebie. Samoloty spadają jak gruszki
06:39
08.10.2023

Rosja rozmieszcza „wszystkie dostępne” rezerwy na północ od Bachmutu

„Wróg w dalszym ciągu rozmieszcza w tym kierunku jednostki kontrataku, aby uniemożliwić nam posunięcie się w ofensywie” – powiedział Ilja Jewłasz, szef służb prasowych sił ukraińskich na froncie wschodnim.

06:18
08.10.2023

Ukraina zapewni mieszkania dla 2400 weteranów

„Jedną z głównych potrzeb, jakie mają obecnie weterani, jest mieszkanie. W tym roku mieszkanie otrzyma 2400 rodzin” – powiedziała Minister ds. Weteranów Julia Łaputina.

06:00
07.10.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 591