04:42
10.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 593
00:20
10.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:08
10.10.2023

Finlandia przeznacza 92 mln euro dla Ukrainy i krajów dotkniętych rosyjską agresją

Finlandia wyda dodatkowe 92 mln euro na wsparcie Ukrainy i krajów dotkniętych rosyjską agresją, podało w poniedziałek 9 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju.

Środki przyznane przez Finlandię zostaną przekazane Funduszowi Kryzysowemu Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA) Grupy Banku Światowego, utworzonemu na początku roku w celu rozszerzenia wsparcia dla Ukrainy i Mołdawii, a także innych krajów dotkniętych skutkami agresję Rosji na Ukrainę.

Na Program Wsparcia Odbudowy Ukrainy i Mołdawii trafi 62 mln euro: 12 mln euro w formie dotacji i 50 mln euro w formie pożyczki. Na Ukrainie środki te zostaną wykorzystane na zaspokojenie potrzeb w obszarach zdrowia, transportu, energetyki, rolnictwa, mieszkalnictwa i zabezpieczenia społecznego.

23:49
10.10.2023

Kadyrow:  W pełni popieramy działania Palestyny

Przywódca Republiki Czeczeńskiej nagrał apel do wspólnoty światowej, w którym potępił działania Izraela i wezwał do wsparcia dla Palestyny.

Kadyrow stwierdził, że Czeczenia w pełni popiera działania Palestyny, bo Izrael zagarnął jej ziemię.

„W razie potrzeby nasze jednostki są gotowe działać jako siły pokojowe, aby przywrócić porządek” - zadeklarował.

23:18
10.10.2023

Rosja atakuje dronami obwód odeski

Ukraińskie siły obrony powietrznej zostały aktywowane. Lokalni mieszkańcy słyszą odgłosy dronów, rakiet i eksplozji.

Nie ma informacji o konsekwencjach ataku.

Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o groźbie przeprowadzenia przez siły rosyjskie ataków dronów na południową Ukrainę wieczorem w poniedziałek 9 października.

22:56
09.10.2023

Wojska rosyjskie pięć razy w ciągu dnia ostrzelały  granicę obwodu sumskiego

W ciągu dnia wojska rosyjskie pięciokrotnie strzelały do ​​granicy obwodu sumskiego, cztery gminy znalazły się pod ostrzałem – podaje regionalna administracja wojskowa w raporcie operacyjnym.

Odnotowano 17 eksplozji.

22:22
09.10.2023

Veon Ltd. opuszcza Rosję

Veon Ltd., międzynarodowa firma świadcząca usługi telekomunikacyjne, poinformowała w poniedziałek, że sfinalizowała sprzedaż swojej rosyjskiej filii menedżerom wyższego szczebla, kończąc miesiące negocjacji w sprawie wyjścia z rynku rosyjskiego po inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

W listopadzie Veon informował, że planuje sprzedaż rosyjskiej filii i za 130 mld rubli (1,3 mld dolarów). Kwota miałaby zostać spłacona przede wszystkim poprzez przejęcie długu Veona.

21:48
09.10.2023

Urzędnik armii amerykańskiej twierdzi, że potrzeba więcej środków, aby wesprzeć potrzeby zarówno Izraela, jak i Ukrainy

Sekretarz armii Christine Wormuth powiedziała, że Kongres będzie musiał zatwierdzić dodatkowe fundusze, aby zapewnić, że plany Pentagonu w zakresie produkcji i nabycia amunicji będą mogły potencjalnie spełnić potrzeby obu krajów.

- Jedną rzeczą, która jest naprawdę ważna, szczególnie w odniesieniu do amunicji i naszej zdolności do jednoczesnego wspierania zarówno Izraelczyków, jak i Ukraińców, jest dodatkowe finansowanie od Kongresu, aby móc zwiększyć  naszą zdolność do rozszerzenia produkcji, a następnie zapłacić także za samą amunicję – powiedziała reporterom.

21:17
09.10.2023

Wioska Hroza w żałobie po rosyjskim ataku rakietowym

Poniedziałek był dniem żałoby w Hrozie, małej wiosce we wschodniej Ukrainie. Rodziny chowały bliskich, którzy zginęli w czwartek podczas bombardowania. W wyniku rosyjskiego nalotu zginęły tam 52 osoby. Rakieta Iskander zniszczyła budynek, w którym mieścił się sklep i kawiarnia, gdzie przebywało około sześćdziesięciu osób, uczestników stypy, podał minister obrony Ukrainy Ihor Kłymenko. Ratownicy wyciągali spod gruzów bardzo okaleczone zwłoki, do tej pory nie udało się jeszcze zidentyfikować trzech ofiar.

20:29
09.10.2023

Prezydent Ukrainy: Rosji zależy na wojnie na Bliskim Wschodzie

„Rosji zależy rozniecaniu wojny na Bliskim Wschodzie, żeby nowe źródło bólu i cierpienia osłabiło światową jedność, pomnożyło podziały i sprzeczności, a tym samym pomogło Rosji zniszczyć wolność w Europie” – powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu, opublikowanym w mediach społecznościowych. „Widzimy, że rosyjscy propagandyści się cieszą, widzimy, że irańscy przyjaciele Moskwy zupełnie otwarcie podają rękę tym, którzy napadli na Izrael. Jest to znacznie większe zagrożenie, niż światu się obecnie wydaje” – powiedział prezydent Ukrainy.

19:58
09.10.2023

ONZ o powrotach ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wyraziło zaniepokojenie brakiem „ustalonego systemu powrotów ukraińskich dzieci” deportowanych na terytorium Rosji lub na tereny okupowane. „Niektóre z dzieci, które wróciły do ​​rodzin po tym, jak ich rodziny udały się do Rosji, by je odebrać, zgłosiły, że doświadczyły lub były świadkami przemocy psychicznej lub fizycznej ze strony tamtejszych wychowawców” – powiedziała Nada Al-Nashif, zastępczyni Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Władze ukraińskie twierdzą, że zidentyfikowały prawie 20 tys. dzieci, które najprawdopodobniej zostały deportowane do Rosji od początku wojny. Kijów twierdzi, że do tej pory repatriował ok. 400 dzieci.

19:24
09.10.2023

Zełenski jedzie do Rumunii

Wołodymyr Zełenski złoży we wtorek wizytę w Rumunii. Będzie to pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy w tym kraju od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Rozmowy z prezydentem Klausem Iohannisem będą najprawdopodobniej dotyczyły alternatywnego szlaku eksportowego dla ukraińskiego zboża. Rumuński port w Konstancy, największy nad Morzem Czarnym, może posłużyć jako główny port dla tego celu.

18:54
09.10.2023

Premier Ukrainy: Życiu i zdrowiu 6 mln osób na Ukrainie zagrażają miny

Miny zagrażają obecnie około 6 mln ludzi na Ukrainie – poinformował Denys Szmyhal podczas ceremonii przekazania ukraińskiemu MSW 15 mobilnych bezpiecznych klas do zajęć z dziećmi. Jeśli nic nie zostanie zrobione lub będą stosowane tylko standardowe technologie, to około 9 tys. kolejnych osób ucierpi lub zginie z powodu min na Ukrainie – dodał.

18:10
09.10.2023

Hamas uderzył w meczet Kadyrowa w Abu Ghosh

Meczet Achmada Kadyrowa, wybudowany w 2014 roku, jest największym meczetem w Izraelu i został zbudowany za pieniądze przekazane przez rząd Czeczenii.

17:33
09.10.2023

Zełenski porównuje Hamas i Rosję

Podczas wieczornego wystąpienia prezydent Zełenski dokonał porównań między inwazją Rosji na Ukrainę a atakiem Hamasu na Izrael.

„To samo zło, z tą tylko różnicą, że istnieje organizacja terrorystyczna, która zaatakowała Izrael, a tutaj jest państwo terrorystyczne, które zaatakowało Ukrainę” – powiedział.

„Nasza jedność musi i może powstrzymać zło. Niech każdy, kto sponsoruje terror, poczuje siłę naszego gniewu. I niech każdy, kto potrzebuje pomocy w obronie przed terroryzmem, poczuje siłę naszej solidarności” - mówił Zełenski.

17:08
09.10.2023

Rosyjskie oddziały ponownie ostrzelały Chersoń

Po południu 9 października rosyjska armia uderzyła w Chersoń.

Rakiety spadły w pobliżu miejskiej biblioteki.

Ranne zostały co najmniej 3 osoby.

16:31
09.10.2023

Wywiad wojskowy: Rosja przekazuje Hamasowi broń zdobytą na Ukrainie, aby zdyskredytować Kijów

Rosja przekazała broń wyprodukowaną na Zachodzie, zdobytą na Ukrainie, ekstremistycznej organizacji Hamas walczącej z Izraelem w celu zdyskredytowania Kijowa, poinformował 9 października ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Czytaj więcej

Wywiad Ukrainy: Rosja przekazała Hamasowi zachodnią broń zdobytą na Ukrainie
16:02
09.10.2023

Rosyjscy parlamentarzyści mają 10 dni na zbadanie możliwości odstąpienia od traktatu nuklearnego

Rosyjska Duma omawiała plany cofnięcia ratyfikacji traktatu zakazującego testów nuklearnych – co może wywołać nowy wyścig zbrojeń między głównymi mocarstwami świata.

W oświadczeniu wydanym przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu, stwierdzono, że deputowani mają teraz 10 dni na zbadanie możliwości odwołania ratyfikacji traktatu przez Moskwę.

W oświadczeniu dodano, że Komisja Spraw Międzynarodowych tej izby będzie musiała zakończyć prace do 18 października.

15:32
09.10.2023

Ponad 1700 obiektów kultury na Ukrainie zostało zniszczonych w wyniku działań Rosji 

Z raportu ukraińskiego Ministerstwo Kultury wynika, że do 29 września w kraju uszkodzeniu uległy 1702 obiekty kultury.

W sumie działania Rosjan na Ukrainie dotknęły:

841 domów kultury,

601 bibliotek,

131 instytucji edukacji artystycznej,

99 muzeów i galerii,

30 teatrów i filharmonii.

15:30
09.10.2023

Wywiad Ukrainy: Rosjanie przekazali broń Hamasowi, by zdyskredytować Ukrainę

Rosyjscy okupanci przekazali bojownikom Hamasu broń zdobytą podczas walk na Ukrainie, wyprodukowaną w USA i UE - informuje wywiad wojskowy Ukrainy.

Wywiad ostrzega, że Rosja przygotowuje się do zdyskredytowania Ukrainy, aby wpłynąć na postawę swoich sojuszników i dostarczanie zachodniej broni. 

14:50
09.10.2023

Rosyjska waluta znów sięga dna

Tak słabego rubla nie było od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Dziś dolar w Rosji kosztuje już ponad 102 ruble.

Czytaj więcej

Rubel przebił kolejne dno. Traci nawet do chińskiego juana
14:44
09.10.2023

Rosjanie ostrzelali przedmieścia Chersonia. Jedna osoba jest ranna

Ok. 13 Rosjanie ostrzelali przedmieścia Chersonia, raniąc 64-letnią kobietę. W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek mieszkalny. Ranna trafiła do szpitala - jej stan określany jest jako umiarkowany - podaje chersońska rada miejska.

14:13
09.10.2023

Na Ukrainę wróciło 9 kolejnych dzieci z okupowanej części obwodu chersońskiego

Dzieci mają od 5 do 14 lat. Jak informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, od początku 2023 roku z okupowanej części obwodu chersońskiego na tereny kontrolowane przez Ukrainę wróciło 121 dzieci.

14:10
09.10.2023

Rosyjski MSZ sprawdza możliwość ewakuowania Rosjan z Bliskiego Wschodu

MSZ Federacji Rosyjskiej, na swoim kanale w serwisie Telegram informuje, że resort pracuje obecnie nad ewakuacją obywateli Rosji z Bliskiego Wschodu w związku z eskalacją sytuacji w Izraelu zaatakowanym 7 października przez Hamas.

13:57
09.10.2023

Za dolara trzeba płacić w Moskwie 102 ruble

Rubel jest najsłabszy wobec dolara od marca 2022 roku.

13:46
09.10.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej

Decyzja prezydenta Ukrainy, Wołodymrya Zełenskiego, gen. Ihor Tanciura, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej został odwołany ze stanowiska a jego miejsce zajął gen. Anatolij Bargilewicz.

13:04
09.10.2023

Kreml: Obywatelom Rosji, którzy wyjechali z kraju, w ojczyźnie nic nie zagraża

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla zapewnił na konferencji prasowej, że obywatelom Federacji Rosyjskiej, którzy wyjechali z ojczyzny, w tym do Izraela, "nic nie może zagrażać w ojczyźnie". - Obywatele Federacji Rosyjskiej żyją w wielu krajach świata, a Federacja Rosyjska to ich ojczyzna. Jak ojczyzna może być zagrożeniem? - pytał.

12:39
09.10.2023

Wypadek kolumny z premierem na Ukrainie. Rząd przemilczał sprawę

W lipcu jedno z aut poruszających się w kolumnie z premierem Mateuszem Morawieckim uderzyło w zaparkowany na poboczu pojazd. Poważnych obrażeń doznał 42-letni mieszkaniec Ukrainy. Mężczyznę zoperowano w Krakowie, ale później nie wydano zgody na opłacenie rehabilitacji na Ukrainie. Poszkodowany 42-latek ubiega się o przyznanie grupy inwalidzkiej.

Czytaj więcej

Kierowca z kolumny premiera Morawieckiego spowodował wypadek na Ukrainie
12:29
09.10.2023

Chersońska administracja obwodowa informuje o ostrzelaniu biblioteki w Chersoniu

Biblioteka miała zostać ostrzelana ok. 10:30 czasu lokalnego. W wyniku ostrzału ranny został 55-letni mężczyzna - czytamy w komunikacie.

12:14
09.10.2023

Rosną dostawy rosyjskiej ropy do Chin Północną Drogą Morską

Używane przez Rosję tankowce nie są odporne na zderzenia z lodem. W wypadku uszkodzenia i wycieku ropy, prądy zepchną ropę na amerykańskie wybrzeża.

Czytaj więcej

Rosyjskie tankowce płyną przez Arktykę do Chin. To ogromne zagrożenie
11:38
09.10.2023

Kreml wyraża zaniepokojenie sytuacją w Izraelu

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, w czasie konferencji prasowej wezwał Izrael i Hamas do rozwiązanie konfliktu w pokojowy sposób. - Kontynuacja spirali przemocy, oczywiście, zagraża dalszą eskalacją i poszerzaniem się konfliktu. To wielkie zagrożenie dla regionu, jesteśmy bardzo zaniepokojeni - powiedział Pieskow.

11:09
09.10.2023

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow nie odpowiedział na pytanie kiedy zakończy się wojna na Ukrainie

- Specjalna operacja wojskowa (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) trwa, cele zostaną osiągnięte. Nie mogę powiedzieć nic o dacie ukończenia. to prerogatywa naszej armii - oświadczył na konferencji prasowej Pieskow pytany o to kiedy zakończy się wojna na Ukrainie.

10:59
09.10.2023

Szef MSZ Ukrainy: Jeśli Ukraina przegra będzie to koniec Europy

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, w rozmowie z "Forbesem" stwierdził, że Europy nie stać na to, by Ukraina przegrała wojnę. - Dla Europy to jest wojna o znaczeniu egzystencjalnym. Europejczycy rozumieją, że chodzi też o nich. Nie stać ich na to, by nie wygrać razem z Ukrainą w tej wojnie. Byłby to koniec Europy, gdyby Ukraina przegrała - ocenił Kułeba.

10:20
09.10.2023

Do okupowanego Mariupola dotarły nowo sformowane rosyjskie jednostki

Informacje te przekazuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu Andriuszczenki wynika, że do miasta miało dotrzeć do 5 tysięcy rezerwistów, najwięcej od kwietnia 2023 roku.

10:15
09.10.2023

Premier Mette Frederiksen zaapelowała do Zachodu, by ten "nie zmęczył się" Ukrainą

Przemawiając na forum Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Kopenhadze Frederiksen mówiła, że "odważni ukraińscy mężczyźni i kobiety walczą na polu walki". - Są obliczem dobra walczącego ze złem - podkreśliła. - Ta inwazja jest zagrożeniem dla idei, na których zbudowany jest nasz sojusz - wolności, demokracji i praworządności - podkreśliła duńska premier. Frederiksen apelowała też, by "trwać przy Ukrainie do końca". - Nikt z nas nie może powoływać się na zmęczenie wojną, gdy Ukraina toczy swoją niestrudzoną walkę - mówiła też.

10:08
09.10.2023

We wtorek po południu Most Krymski zostanie zamknięty dla samochodów przez siedem godzin

10 października Most Krymski zostanie zamknięty dla samochodów w godzinach 10-17 ze względu na prace naprawcze - głosi komunikat umieszczony na kanale w serwisie Telegram, opisujący sytuację na Moście Krymskim. Już wcześniej Most Krymski był zamykany na ok. dziewięć godzin 29 września i 3 października, w związku z pracami naprawczymi. 

09:33
09.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 16,19 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 24,2 tys. osób. W tym samym czasie z Ukrainy do Polski wyjechało 27 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 14,398 mln osób.

09:25
09.10.2023

Prokuratura Generalna Ukrainy: 1639 dzieci ucierpiało w wyniku wojny na Ukrainie 

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 506 dzieci - poinformowała w raporcie Prokuratura Generalna Ukrainy.

09:23
09.10.2023

Szef MSZ Ukrainy mówi o rolnictwie i przyszłości kraju w UE

- Dyskusje na temat rolnictwa będą najtrudniejsze podczas negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, ale temat ten nie stanie się przeszkodą w przyszłym członkostwie - ocenił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Podkreślił, że polityka rolna UE może wymagać zmian zarówno pod presją czynników wewnętrznych, jak i perspektywy członkostwa Ukrainy. 

08:22
09.10.2023

Borrell: Problemy USA zwiększają niepewność ws. pomocy dla Ukrainy. Musimy przełamać impas 

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział, że problemy budżetowe w Stanach Zjednoczonych zwiększają niepewność co do pomocy dla Ukrainy. 

"W krótkim okresie nie byliśmy w stanie zrekompensować braku wsparcia USA i mamy nadzieję, że nasi przyjaciele i sojusznicy szybko znajdą sposoby na przełamanie impasu" - stwierdził.

08:03
09.10.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 15 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego. W wyniku ostrzału Wowczańska śmierć poniosła 65-letnia kobieta.

07:44
09.10.2023

W Rosji spadła produkcja wódki

W pierwszych 9 miesiącach 2023 roku w Rosji wyprodukowano 54,9 dekalitrów wódki, co stanowi spadek rok do roku o 5,7 proc. - podaje agencja Interfax.

07:31
09.10.2023

W ciągu doby Rosjanie 53 razy ostrzelali obwód chersoński

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że tylko na Chersoń spadło 96 pocisków. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych (w tym dwoje dzieci).

06:57
09.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 282 630 żołnierzy, 4 823 czołgi, 9 126 pojazdów opancerzonych, 6 706 zestawów artyleryjskich, 808 wyrzutni rakiet, 543 zestawy przeciwlotnicze, 1 530 pocisków manewrujących, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 5 190 bezzałogowych statków powietrznych, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 113 pojazdów (w tym cystern), 959 jednostek sprzętu specjalnego.

06:55
09.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o sukcesach na dwóch odcinkach frontu

Z najnowszego komunikatu Sztabu Generalnego ukraińskiej armii wynika, że Ukraińcy odnieśli "częściowy sukces" na zachód od Werbowego, w obwodzie zaporoskim oraz w rejonie Kliszczijiwki i Andrijiwki w rejonie Bachmutu.

06:24
09.10.2023

Rosyjska armia otrzymała kolejną partię bombowców Su-34

Informację o przekazaniu rosyjskiej armii bombowców frontowych Su-34 podało biuro prasowe koncernu United Aircraft Corporation (część koncernu Rostec). Przekazane armii bombowce miały przejść wszystkie wymagane testy.

06:02
09.10.2023

Obwód sumski ostrzelany pięć razy w ciągu doby

Sumska obwodowa administracja wojskowa informuje o 34 eksplozjach do jakich doszło na terenie obwodu w niedzielę.

05:37
09.10.2023

Ukraińskie siły specjalne trzy razy próbowały utworzyć przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru

Celem tych operacji miało być stworzenie warunków do odbicia Enerhodaru i Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Trzy razy próbowaliśmy odbić Zaporoską Elektrownię Jądrową
04:44
09.10.2023

Zełenski: Bycie silnym oznacza dziś pomoc w obronie ludzi przed wszelkimi formami terroru

- Terror otworzył zbyt wiele frontów przeciwko ludzkości - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, nawiązując do ataku Hamasu na Izrael, który rozpoczął się 7 października. - Wojna przeciw Ukrainie. Wojna na Bliskim Wschodzie. Straszna destabilizacja w Afryce. Stałe próby sprowokowania kryzysu na światowym rynku żywności - wyliczał Zełenski. - Bycie silnym w takich warunkach oznacza przeciwstawianie się terrorowi. Nie wystarczy być wielkim krajem. Nie wystarczy być bogatym krajem. Nie wystarczy mieć ambicje. By być silnym trzeba pomóc chronić ludzi i ich życie przed wszelkimi formami terroru - podkreślił Zełenski.

04:41
09.10.2023

Zimą ukraińska obrona powietrzna ma skupiać się na obronie obiektów sektora energetycznego

Deklarację taką złożył na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat. Z jego słów wynika, że na Ukrainie pojawiło się więcej zachodnich systemów obrony powietrznej, które zimą mają koncentrować się na obronie infrastruktury energetycznej w związku z sezonem grzewczym. Ponadto zachodnie systemy obrony powietrznej mają chronić strategiczne obiekty państwowe i obiekty infrastruktury krytycznej. Jednocześnie płk Ihnat zaznaczył, że Ukraina wciąż nie ma wystarczającej liczby zestawów obrony powietrznej.

04:38
09.10.2023

Od początku wojny Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 315 przedsiębiorstw rolnych w obwodzie donieckim

Informacje takie przekazuje na swoim profilu na Facebooku Ihor Moroz, gubernator obwodu donieckiego. Wartość strat w sektorze rolnym w obwodzie donieckim, wynikająca z działań Rosjan, ma wynosić co najmniej 4,3 mld hrywien.

04:35
09.10.2023

Rosjanie skonfiskowali ponad 5 tys. obiektów w Melitopolu i rejonie melitopolskim

Informacje takie przekazał mer Melitopola, Iwan Fedorow, na antenie ukraińskiej telewizji. Wśród skonfiskowanych obiektów są mieszkania, przedsiębiorstwa i biura - wynika ze słów Fedorowa.

04:32
09.10.2023

Rosjanie przeprowadzili naloty na cele w Syrii

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii poinformował, że rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły pięć ataków powietrznych na magazyny i ośrodki szkolenia rebeliantów w prowincji Idlib.

04:26
09.10.2023

Rosjanie mogą być wśród zakładników wziętych przez Hamas w Izraelu

Ambasador Izraela w Federacji Rosyjskiej Aleksander Ben-Cwi w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że wśród zakładników wziętych przez Hamas w Izraelu mogą być osoby z obywatelstwem rosyjskim. Zastrzegł jednak, że na razie nie ma oficjalnych danych wskazujących, że wśród zakładników są Rosjanie. - Nie wiem na pewno czy są czy nie (Rosjanie wśród zakładników Hamasu - red.). (...) Ale sądzę, że mogą być, ponieważ widziałem wśród nazwisk zabitych i rannych, które są już znane, nazwiska osób, w przypadku których jest jasne, że przybyli z byłego ZSRR - powiedział ambasador. Jak dodał może założyć, że były to osoby z podwójnym obywatelstwem.

04:25
09.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 592