Relacja z wtorkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosyjski wojskowy samolot szkoleniowy rozbija się w Kraju Krasnodarskim
Rosyjski wojskowy samolot szkoleniowy L-39 rozbił się w pobliżu lotniska w Kraju Krasnodarskim. Zginął jeden z członków załogi.
Zełenski: Zwiększenie produkcji dronów jednym z najważniejszy zadań
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że zwiększenie produkcji dronów, a także ich dostaw od międzynarodowych partnerów, jest jednym z najważniejszych zadań Ukrainy związanych z operacjami ofensywnymi.
- Drony są materiałami zużywalnymi i powinno być ich tyle, ile potrzeba - ile potrzebują nasi żołnierze - aby ratować życie i zapewniać wyniki na wojnie - mówił ukraiński prezydent.
Eksplozje w Kramatorsku
Powolne postępy Ukraińców w pobliżu Bachmutu
Siły ukraińskie wyzwoliły trzy kilometry kwadratowe ziemi w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim w ciągu ostatniego tygodnia - powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar.
Dodała, że siły ukraińskie odzyskały łącznie 40 kilometrów kwadratowych na południowej flance okolic Bachmutu. Miasto zostało przejęte przez Rosjan pod koniec maja.
Alarm lotniczy dla dwóch regionów Ukrainy
Ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegają o zagrożeniu rakietowym w regionie Zaporoża i zagrożeniu atakami dronów w regionie Chersonia.
Eksplozje na polu naftowym w Rosji
Na polu naftowym w rosyjskim w pobliżu miasta Chanty-Mansyjsk doszło do eksplozji, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych i rannych.
Według wstępnych doniesień zginęły co najmniej 2 osoby, a 5 zostało rannych.
Chiński minister obrony odwiedzi Rosję i Białoruś
Minister obrony Li Shangfu odwiedzi Rosję i Białoruś w ramach oficjalnej sześciodniowej podróży - poinformowało chińskie Ministerstwo Obrony.
Minister ma wziąć udział w Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego, gdzie wygłosi przemówienie i spotka się z przedstawicielami rosyjskich departamentów obrony oraz urzędnikami innych uczestniczących krajów - powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony Wu Qian.
Dwudziestu dwóch rosyjskich dyplomatów opuściło stolicy Mołdawii
Władze Mołdawii poinformowały, że redukcja personelu w rosyjskiej ambasadzie do 25 z 80 osób doprowadzi do wyrównania z ambasadą Mołdawii w Moskwie.
Ten nieprzyjazny krok ze strony Kiszyniowa niewątpliwie będzie miał konsekwencje dla stosunków rosyjsko-mołdawskich - oceniło MSZ Rosji.
Zełenski spotkał się z żołnierzami w obwodzie donieckim
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził sztaby brygad prowadzących operacje ofensywne w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.
- Każdego dnia otrzymuję ogólne informacje, które dają mi szeroki obraz sytuacji, ale chciałem odwiedzić wszystkie brygady osobiście, aby zrozumieć problemy każdej z nich - powiedział.
Ambasador USA w Rosji spotkała się z zatrzymanym dziennikarzem "Wall Street Journal"
Ambasador Lynne Tracy spotkała się z Evanem Gershkovichem. To trzecie spotkanie z aresztowanym Amerykaninem od czasu jego zatrzymania w marcu.
Gershkovich oskarżony jest o szpiegostwo.
"Ambasador Tracy poinformowała, że Evan nadal wydaje się być w dobrym zdrowiu i pozostaje silny, pomimo okoliczności" - informuje "Wall Street Journal"
Zełenski dziękuje USA za nowy pakiet pomocy
"Dziękuję prezydentowi Bidenowi, Kongresowi i i narodowi amerykańskiemu za nowy pakiet pomocy o wartości 200 milionów dolarów. Pociski obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, systemy usuwania min i broń przeciwpancerna wzmocnią nasze Siły Obronne. Kolejny krok w kierunku naszego wspólnego zwycięstwa!" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.
Ukraińcy nie wykluczają, że Rosjan ponownie spróbuje zdobyć Kijów
- Nikt nigdy nie wykluczył ponownej ofensywy na Kijów. Rozumiemy, że wrogie zamiary zależą tylko od decyzji najwyższego kierownictwa politycznego Rosji. Tak więc takie prawdopodobieństwo istnieje, ale na razie nie jest poparte siłami i środkami - mówi ukraińskie dowództwo wojskowe.
Czytaj więcej
Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe na to, że rosyjska armia może w przyszłości spróbować ponownie zająć Kijów - powiedział dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Siergiej Najew.
Rosjanie mają kolejny poważny problem
Diesel, główne paliwo rosyjskiej armii, jest najdroższy w historii. Na okupowanym Krymie zaczyna brakować benzyn i rosną kolejki przed stacjami.
Czytaj więcej
Potrzeby własne armii i finansowanie wojny w Ukrainie pogarsza sytuację z paliwem na rosyjskich stacjach. Diesel, główne paliwo rosyjskiej armii, jest najdroższy w historii. Na okupowanym Krymie zaczyna brakować benzyn i rosną kolejki przed stacjami.
Rumuni szukają min na Morzu Czarnym
Rumuńska marynarka wojenna poinformowała, że wysłała w poniedziałek statek i śmigłowiec w celu poszukiwania zabłąkanych min na wybrzeżu Morza Czarnego, po tym jak molo w nadmorskim kurorcie Costinesti zostało lekko uszkodzone w wyniku eksplozji.
Według agencji Reuters, rumuńskie, bułgarskie i tureckie zespoły nurków wojskowych rozbrajają miny, które wpłynęły na ich wody.
Brytyjczycy poderwali myśliwce z powodu rosyjskich bombowców
Rosyjskie samoloty przelatywały w poniedziałek w pobliżu Szkocji.
Czytaj więcej
Brytyjski rząd poinformował, że odrzutowce RAF przechwyciły rosyjskie bombowce niedaleko Szkocji.
Sąd w Kijowie skazał za zdradę stanu byłego generała
Generał Wałerij Szajtanow współpracował z rosyjskim FSB. Udowodnili to przed sądem prokuratorzy.
Czytaj więcej
Były generał SBU Wałerij Szajtanow został uznany winnym zdrady stanu, próby dokonania aktu terrorystycznego i posiadania amunicji. Sąd skazał go na 12 lat więzienia.
Szmyhal dziękuje Niemcom za wsparcie
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że odbył "ważne spotkanie" z ministrem finansów Niemiec Christianem Lindnerem, który rano przybył do Kijowa. Szef ukraińskiego gabinetu podziękował niemieckiemu rządowi za militarne i finansowe wsparcie oraz za sankcje na Rosję.
"Ukraina otrzymała od Niemiec ponad 1,5 mld euro pomocy makrofinansowej, w większości w formie dotacji" - napisał w mediach społecznościowych Szmyhal.
Ukraiński wywiad o ewentualnej "wielkiej" ofensywie Rosji
Cytowany przez Ukrinform Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, HUR) ocenił prawdopodobieństwo nowej "wielkiej ofensywy Federacji Rosyjskiej".
- Tej zimy przepowiadano wielką ofensywę rosyjską, ale się nie powiodła. Teraz też zakłada się taką możliwość. Powiem tak: w dającej się przewidzieć przyszłości nie zobaczymy niczego, na co nie jesteśmy gotowi - powiedział.
Grupa rosyjskich dyplomatów opuściła Kiszyniów
Grupa 22 rosyjskich dyplomatów odleciała ze stolicy Mołdawii. Wcześniej mołdawskie władze mówiły, że redukcja liczebności personelu ambasady Rosji w Mołdawii z 80 do 25 osób zapewni równowagę z liczbą pracowników mołdawskiej placówki w Moskwie.
Jak podały mołdawskie media, rosyjscy dyplomaci udali się na lotnisko pod eskortą policji. Według źródeł agencji Reutera, Rosjanie odlecieli samolotem do Soczi, skąd mieli udać się do Moskwy.
O opuszczenie Mołdawii zwrócono się także do 23 pracowników wsparcia technicznego oraz ich rodzin. Od wtorku w Kiszyniowie ma pozostać nie więcej niż 10 rosyjskich dyplomatów i 15 pracowników ambasady - podało MSZ Mołdawii, które zwróciło się do Rosji o zmniejszenie liczby personelu rosyjskiej placówki w zeszłym miesiącu.
W tydzień Ukraińcy odbili 3 km2 w rejonie Bachmutu
Najnowsze informacje o walkach na fronctach wschodnim i południowym podała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Czytaj więcej
Rząd w Kijowie podał, że ukraińskie wojska od początku kontrofensywy Ukrainy odbiły na południowej flance Bachmutu teren o powierzchni 40 kilometrów kwadratowych.
29 proc. Rosjan uważa, że zachodnie sankcje przyczyniają się do wzrostu rosyjskiej gospodarki
Z sondażu przeprowadzonego w Rosji przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) wynika, że 47 proc. Rosjan uważa, iż sankcje nałożone przez Zachód na Rosję w związku z wojną na Ukrainie nie prowadzą do kryzysu w rosyjskiej gospodarce. 29 proc. Rosjan uważa, że sankcje przyczyniają się do wzrostu rosyjskiej gospodarki (wśród Rosjan w wieku 46-60 lat uważa tak 35 proc.). 10 proc. Rosjan uważa, że sankcje prowadzą do kryzysu gospodarki a 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Kaczyński: Ukraińcy ocalili swoją niepodległość
- Oni już na pewno swoją niepodległość ocalili - za bardzo wysoką cenę, ale ocalili - powiedział na pikniku wojskowym w Uniejowie wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes PiS, odnosząc się do Ukraińców.
Jarosław Kaczyński mówi, że Polska kupuje więcej HIMARS-ów niż wyprodukowano do momentu złożenia przez Polskę zamówienia
- Stać nas na to, aby wydatki na wojsko zwiększyły się z 37,5 mld zł w 2007 roku do 137 mld zł w tej chwili - mówił Kaczyński na pikniku wojskowym w Uniejowie.
Czytaj więcej
- Potrzebna jest rozbudowa polskiej armii do 300 tys. żołnierzy, kupowanie broni w ilościach potężnych - mówił na pikniku wojskowym w Uniejowie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.
Porucznik z Rosji po raz drugi dostał się na Litwę. Prosi o azyl
26-latek brał udział w wojnie na Ukrainie.
Czytaj więcej
Iwan Koroliow, 26-letni porucznik rosyjskiej armii, który brał udział w wojnie na Ukrainie, złożył wniosek o azyl na Litwie, po tym jak został zatrzymany na dworcu autobusowym w Wilnie - informują litewskie media.
Turkmeni nie chcą przyłączyć się do unii gazowej z Rosją
Moskwa desperacko potrzebuje nowego rynku gazowego, by powetować ogromne straty Gazpromu na najbardziej dochodowym unijnym rynku, utraconym w wyniku wywołanej przez Kreml zbrodniczej wojny. Kreml forsuje więc pomysł „unii gazowej” z Kazachstanem i Turkmenistanem - największym dostawcą gazu do Chin.
Czytaj więcej
Władze Turkmenistanu kategorycznie odmówiły przyłączenia rosyjskich magistrali gazowych do swojego gazociągu tłoczącego gaz do Chin. Turkmeni nie chcą przyłączyć się do tzw. unii gazowej z Rosją i Kazachstanem, co próbuje wymusić Kreml.
Ministerstwo Obrony Rosji pokazuje trzy zniszczone rosyjskie czołgi T-90M w rejonie Andrijiwki
"Przełamanie się nie udało" - czytamy w opisie nagrania.
W nocnym ataku na Odessę uszkodzony został budynek szpitala położniczego
Odeska rada miejska podaje też, że uszkodzone zostały trzy inne placówki medyczne.
Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie dokonali inspekcji statku "Sukru Okan" na tureckich wodach terytorialnych
Międzynarodowy zespół śledczy InformNapalm, powołując się na źródło ze znajdującego niedaleko incydentu tankowca "Olivia" podaje, że do rosyjskiej kontroli statku towarowego miało dojść już wtedy, gdy ten wrócił na wody terytorialne Turcji. Z informacji tych wynika, że w rzeczywistości nie było strzałów ostrzegawczych, lecz jedynie „sypały się groźby Rosjan”.
Czytaj więcej
Kreml będzie testował czerwone linie Zachodu, krok po kroku poszerzając swoje wpływy w regionie czarnomorskim.
Nad obwodem biełgorodzkim Rosjanie strącili dwa ukraińskie drony
Informacje takie przekazuje rosyjskie Ministerstwo Obrony. Ukraińskie drony miały zostać strącone ok. 12:15 i 12:45 czasu lokalnego przy próbie ataku na cele w obwodzie biełgorodzkim.
Szojgu przekonuje, że rosyjska broń na Ukrainie sprawdza się lepiej niż zachodnia
Otwierając forum "Armia 2023" minister obrony Rosji przekonywał, że rosyjska broń, inaczej niż zachodnia, "wykazuje się wysoką skutecznością w czasie specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.)". Zdaniem Szojgu zachodnia broń okazała się zawodna, podczas gdy rosyjska broń wykazała się "niezawodnością i skutecznością".
Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego zamieścił nagranie, na którym widać jak ukraińska obrona terytorialna niszczy rosyjski bojowy wóz piechoty
Rosyjski wóz opancerzony, przy wykorzystaniu drona, zniszczyć mieli żołnierze 100. Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej.
Rubel coraz słabszy. 111 rubli za euro w Moskwie
Cena euro na giełdzie walutowej w Moskwie przekroczyła 111 rubli. Za dolara trzeba płacić ponad 101 rubli. Rosyjska waluta jest najsłabsza od 23 marca 2022 roku.
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski Kalibr
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Na wodach Morza Czarnego jest obecnie siedem rosyjskich okrętów, a na wodach Morza Azowskiego - jeden okręt.
Olaf Scholz nie podjął jeszcze decyzji ws. dostaw pocisków dalekiego zasięgu Taurus dla Ukrainy
Pociski Taurus mają zasięg nawet 500 km. Ukraina zapewnia, że będzie je wykorzystywać tylko do obrony swojego terytorium.
Czytaj więcej
Zarówno z Niemiec, jak i z zagranicy płyną apele o dostarczenie Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Ale kanclerz Olaf Scholz nie chce podjąć w tej sprawie pochopnej decyzji.
Rubel szuka dna
Za 1 dolara płacono w poniedziałek rano nawet 101,4 rubla. Psychologiczny poziom 100 rubli za 1 dol. został przekroczony tego samego dnia.
Czytaj więcej
Notowania rubla przebiły poziom 100 rubli za 1 dolara. Ostatni raz rosyjska waluta była tak słaba wobec amerykańskiej w marcu 2022 roku.
W wyniku nocnego ataku Rosjan na Odessę uszkodzone zostały 203 budynki mieszkalne
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram odeska rada miejska. Uszkodzona została też m.in. sala gimnastyczna szkoły podstawowej numer 10.
ABW zatrzymała Rosjan, którzy mieli kolportować propagandę Grupy Wagnera
O sprawie poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Czytaj więcej
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego współdziałając z policją zatrzymała dwóch Rosjan, którzy w Krakowie i Warszawie mieli kolportować materiały propagandowe Grupy Wagnera.
418 miejscowości na Ukrainie pozbawionych prądu
W wyniku działań wojennych i rosyjskich ostrzałów obecnie 418 miejscowości w siedmiu obwodach Ukrainy jest pozbawionych prądu. Prądu nie mają miejscowości w obwodach donieckim, charkowski, zaporoskim, chersońskim, ługańskim, sumskim i czernihowskim.
Rosyjskie bombowce leciały w stronę Holandii
Maszyny zostały przechwycone przed duńskie Siły Powietrzne. Holandia poderwała F-16.
Czytaj więcej
Duńskie Siły Powietrzne przechwyciły dwa rosyjskie bombowce zidentyfikowane w rejonie Danii - informuje Reuters.
Ukraińcy "solidarni z Turcją" w związku ze strzałami ostrzegawczymi, które padły na Morzu Czarnym
W niedzielę Moskwa oświadczyła, że okręt patrolowy Wasilij Bykow oddał strzały ostrzegawcze z broni automatycznej w stronę pływającego pod banderą Palau statku towarowego Sukru Okan, po tym jak kapitan statku nie zareagował na wezwanie do zatrzymania się i poddania inspekcji.
Czytaj więcej
Ukraiński MSZ potępił "prowokacyjne" działania Rosjan i wezwał do wdrożenia zdecydowanych środków zaradczych przez społeczność międzynarodową, po tym jak jeden z rosyjskich okrętów oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego na Morzu Czarnym.
Lindner: Ukraina nie może przegrać tej wojny
- Stoimy ramię w ramię po stronie Ukrainy - powiedział po przyjeździe do Kijowa minister finansów Niemiec Christian Lindner. W rozmowie z dziennikarzami zapowiedział "bardzo konkretne" rozmowy z przedstawicielami ukraińskich władz. - Ukraina nie może przegrać tej wojny - oświadczył.
Ukraina potępiła oddanie strzałów ostrzegawczych przez rosyjski okręt w stronę tureckiego statku towarowego
Incydent miał miejsce w weekend na Morzu Czarnym.
W sieci pojawiają się nagrania ilustrujące skutki nocnego ataku na Odessę
W wyniku ataku w Odessie wybuchło kilka pożarów - w ogniu stanął m.in. jeden z hipermarketów w mieście.
Rankiem dwie rakiety spadły w pobliżu jednego z przedsiębiorstw w Awdijiwce
W ciągu doby osiem razy ostrzelany został rejon Łymanu - podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. W wyniku ostrzału Awdijiwki jedna osoba została ranna.
W wyniku nocnego ostrzału artyleryjskiego Izium ranna została 42-letnia kobieta
Informacje takie przekazuje MSW Ukrainy. Izium zostało ostrzelane ok. 1 w nocy.
Rubel nadal słabnie
Dziś rano na giełdzie walutowej w Moskwie za euro trzeba było płacić 110 rubli, najwięcej od 23 marca 2022 roku. Wcześniej kurs dolara przekroczył 100 rubli.
Rosyjskie dowództwo ma problem z ukraińskimi przyczółkami na wschodnim brzegu Dniepru?
"Rosyjscy dowódcy mają dylemat czy wzmacniać (obronę) w tym rejonie, czy też rozmieszczać jednostki w rejonie głównych ukraińskich działań w ramach kontrofensywy, dalej na wschód" - ocenia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
W ciągu ostatniego tygodnia doszło do wzrostu liczby niewielkich potyczek wzdłuż brzegu Dniepru - zauważa brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.
Śmigłowiec strącony dziś przez Ukraińców to Ka-52
Śmigłowiec został strącony ok. 5 rano w rejonie Bachmutu.
Od początku wojny zginęło 502 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 502 dzieci, a 1097 zostało rannych.
Niemiecki minister w Kijowie
Minister finansów Niemiec Christian Lindner rano przybył do Kijowa - informuje gazeta "Handelsblatt". To pierwsza wizyta tego polityka w stolicy Ukrainy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.
Putin może odwiedzić Turcję
Turecki dziennik "Milliyet" napisał, że w najbliższym czasie prezydent Rosji Władimir Putin ma odwiedzić Turcję. Byłaby to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta w kraju należącym do NATO od rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę, nazywaną przez Kreml "specjalną operacją wojskową". To kolejne doniesienia na temat ewentualnej wizyty Putina w Turcji. Sprawa nie została dotąd oficjalnie potwierdzona.
Podolak: Ukraina potrzebuje pocisków Taurus i ATACMS
Rakiety dalekiego zasięgu dla Ukrainy oznaczają teraz gwałtowne ograniczenie zdolności bojowych Rosji - ocenił w mediach społecznościowych doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Dodał, że takie uzbrojenie w rękach ukraińskich wojsk oznaczałoby niszczenie rosyjskich rezerw i zasobów na obrzeżach frontu oraz możliwość przeprowadzania uderzeń na elementy systemu logistyki. "To przyspieszenie ukraińskich operacji ofensywnych" - napisał Podolak. Polityk oświadczył, że Ukraina potrzebuje pocisków manewrujących Taurus z Niemiec oraz systemu rakietowego ATACMS z USA.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 14,581 mln osób
13 sierpnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 34 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 43 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 12,834 mln osób.
Wizyta ministra obrony Chin w Rosji i na Białorusi
Minister obrony Chin Li Shangfu ma rozpocząć dziś podróż do Rosji i Białorusi, wizyta ma trwać od 14 do 19 sierpnia - podał chiński resort. Szef chińskiego ministerstwa obrony ostatni raz był w Moskwie w kwietniu.
Doniesienia o kolejnych eksplozjach w Chersoniu
W Chersoniu ponownie słychać eksplozje - podała agencja Interfax Ukraina, powołując się na media społecznościowe.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 24 miejscowości w obwodzie zaporoskim
W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby - podaje Jurij Małaszko, gubernator obwodu.
Zastępca głównodowodzącego ukraińskiej armii na liście osób poszukiwanych przez Rosję
Rosjanie oskarżają gen. Jewhena Mojsiuka o odpowiedzialność za ostrzał okupowanego Donbasu, w wyniku którego rannych i zabitych miało zostać ponad 100 osób.
Czytaj więcej
Rosyjskie MSW umieściło na liście osób poszukiwanych trzech ukraińskich generałów, w związku z zarzutami dotyczącymi działań o charakterze kryminalnym - informuje agencja TASS.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego ranne zostały dwie osoby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.
Mariusz Błaszczak: Polska może być kolejnym celem Putina
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezentując czwarte pytanie w referendum, które PiS chce zorganizować 15 października, mówił, że "nasze bezpieczeństwo jest realnie zagrożone". PiS spyta w referendum o to czy Polacy chcą rozebrania bariery na granicy z Białorusią.
Czytaj więcej
PiS ujawniło treść czwartego, ostatniego pytania, które ma zostać zadane w referendum. Referendum ma odbyć się 15 października, w tym samym dniu, w którym w Polsce odbywać się będą wybory do Sejmu i Senatu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 254 380 żołnierzy, 4 306 czołgów, 8 354 pojazdy opancerzone, 5 099 zestawów artyleryjskich, 714 wyrzutnie rakiet, 479 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 313 śmigłowców, 4 213 bezzałogowych statków powietrznych, 1 379 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 562 pojazdy (w tym cysterny), 766 jednostek sprzętu specjalnego.
Ok. 5 rano Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec w rejonie Bachmutu
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na razie nie wiadomo nic o tym jaki konkretnie śmigłowiec zestrzelono.
Ukraińskie lotnictwo w ciągu doby zaatakowało 12 razy rosyjskie zgrupowania
Siły Powietrzne Ukrainy zaatakowały też sześć zestawów przeciwlotniczych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały dwie jednostki rosyjskiej artylerii, jedną stację walki radioelektronicznej i jeden zestawy przeciwlotniczy.
Najnowsze rosyjskie okręty podwodne będą wyposażone w pociski hipersoniczne Cyrkon
Informacje takie przekazuje Aleksiej Rachmanow, dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta okrętów, koncernu United Shipbuilding Corporation (USC), w rozmowie z agencją RIA Nowosti.
Czytaj więcej
W Rosji trwa uzbrajanie nowych okrętów o napędzie atomowym w pociski hipersoniczne - poinformował Aleksiej Rachmanow, dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta okrętów, koncernu United Shipbuilding Corporation (USC), w rozmowie z agencją RIA Nowosti.
Dziewięć miejscowości w obwodzie sumskim ostrzelanych 21 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.
W Odessie w płomieniach stanął nie tylko hipermarket, ale też internat jednej z placówek edukacyjnych
Fala uderzeniowa wywołana upadkiem na Odessę szczątków strąconych rakiet uszkodziła też okna i balkony w kilku budynkach - podaje Dowództwo Operacyjne "Południe".
Czytaj więcej
W Odessie wybuchło kilka pożarów po trzech falach ataków, których celem w nocy z 13 na 14 sierpnia był obwód odeski - informują źródła ukraińskie.
W nocy Rosjanie atakowali obwód odeski trzy razy, przy użyciu 15 dronów-kamikadze i ośmiu pocisków Kalibr
Informacje takie przekazuje Dowództwo Operacyjne "Południe". Z jego komunikatu wynika, że wszystkie ataki zostały odparte przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Wołodymyr Zełenski: Nie ma dnia, by rosyjskie zło nie odczuwało naszego sprawiedliwego odwetu
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przekonywał, że "wszędzie ukraińscy wojownicy dokonują odwetu za terror okupantów". - Nie ma dnia, by rosyjskie zło nie odczuwało naszego sprawiedliwego odwetu - przekonywał. - Każdy zabity okupant, każda spalona sztuka rosyjskiego sprzętu, ogień nad ich sztabami i magazynami, bardzo wymowny dym nad mostem Kerczeńskim (Krymskim - red.) i wiele więcej - wszystko to dowodzi, że nie pozostawimy żadnej rosyjskiej zbrodni bez odpowiedzi. Każdy z naszych wojowników, który przynosi Ukrainie wyniki na froncie - wzdłuż całej linii frontu, od Charkowa po Chersoń - każdy z naszych wojowników ma okazję zaprowadzania sprawiedliwości na Ukrainie - mówił ukraiński prezydent.
W nocy alarm powietrzny ogłaszano łącznie w 11 obwodach Ukrainy
Zagrożone atakiem z powietrza miały być obwody na południu, w centrum, na wschodzie i na północy Ukrainy.
W nocy w Zaporożu rozległy się eksplozje
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało, że obwód zaporoski jest celem rosyjskiego ataku z użyciem pocisków balistycznych.
W wyniku nocnego ataku Rosjan na Odessę, z użyciem rakiet i dronów, w płomieniach stanął jeden z hipermarketów w mieście
Zdjęcia płonącego budynku ukazały się na kanale Suspilne Odessa. Wcześniej Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego informował, że w mieście wybuchło kilka pożarów w związku ze spadającymi na nie szczątkami zestrzelonych rakiet. Trzy osoby miały zostać ranne.
Według Rosji trójstronne porozumienie AUKUS może zostać rozszerzone o Japonię i Koreę Południową
Porozumienie między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w zakresie wymiany technologii obronnych, ogłoszone 15 września 2021 roku, może zostać rozszerzone o Japonię i Koreę Południową - uważa Giennadij Gatiłow, stały przedstawiciel Rosji przy Biurze ONZ, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia". - Intensyfikacja wojskowo-technicznej i naukowo-technologicznej współpracy między Waszyngtonem a Seulem i Tokio (...) czyni akcesję Korei Południowej i Japonii do 'partnerstwa' całkiem realną - stwierdził Gatiłow. Jego zdaniem wstępne porozumienie w tej kwestii może zostać osiągnięte w czasie nadchodzącym, trójstronnym szczycie USA-Korea Południowa-Japonia, który ma odbyć się 18 sierpnia.
W latach 2021-2022 brytyjska marynarka wojenna monitorowała ruch ponad 100 rosyjskich okrętów w pobliżu Wielkiej Brytanii
Informacje takie podała wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, Annabel Goldie. Z jej słów wynika, że w 2021 roku okręty Royal Navy eskortowały 66 rosyjskich okrętów na brytyjskich wodach, a w 2022 roku - 41 takich rosyjskich okrętów. Ponadto brytyjska Marynarka Wojenna wykryła i śledziła w tym okresie kilka rosyjskich okrętów podwodnych w pobliżu Wielkiej Brytanii.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.