Ostatnie pytanie w referendum dotyczy bariery na granicy z Białorusią

PiS ujawniło treść czwartego, ostatniego pytania, które ma zostać zadane w referendum. Referendum ma odbyć się 15 października, w tym samym dniu, w którym w Polsce odbywać się będą wybory do Sejmu i Senatu.

Aktualizacja: 25.08.2023 15:45 Publikacja: 14.08.2023 07:03

Mariusz Błaszczak prezentuje ostatnie pytanie w referendum

Mariusz Błaszczak prezentuje ostatnie pytanie w referendum

Foto: Twitter

Czwarte pytanie referendalne brzmi: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mariusz Błaszczak: Polska może stać się kolejnym celem Putina

Pytanie prezentuje minister obrony, Mariusz Błaszczak.

- O sprawach najważniejszych, tych które dotykają bezpieczeństwa, powinni decydować obywatele - mówi. - Polska może stać się kolejnym celem (Władimira) Putina. A nasze bezpieczeństwo jest realnie zagrożone - dodaje.

- Dlatego konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie oraz budujemy zaporę na granicy z Białorusią i Rosją - kontynuuje Błaszczak.

- Donald Tusk i jego ekipa najpierw likwidowali jednostki wojskowe na wschodzie Polski, potem krytykowali nas za to, że zbudowaliśmy barierę na granicy z Białorusią, a następnie zapowiadali jej likwidację - mówi minister obrony.

- Nie pozwolimy na to, aby Polska była bezsilna na coraz większą agresję ze strony Putina - dodaje po czym prezentuje pytanie.

Donald Tusk proponuje inną wersję czwartego pytania PiS

Donald Tusk komentując treść pytania napisał, że powinno ono brzmieć "czy jesteś za budową prawdziwej bariery na granicy z Białorusią?" biorąc pod uwagę, że "codziennie rekordowo dużo migrantów przedostaje się do Polski przez płot Błaszczaka".

Wszystkie pytania jakie PiS chce zadać w referendum

Od piątku PiS ujawniał treść pytań, które mają być zadane w referendum mającym odbyć się 15 października.

Pierwsze ujawnione pytanie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?"

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Referendum PiS czyli plebiscyt w sprawie Polski

Drugie ujawnione pytanie miało następującą treść: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?"

Trzecie pytanie brzmiało: "Czy popierać przyjęcia tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wojciech Hermeliński, były szef PKW, sędzia TK w stanie spoczynku wyjaśnia, że "każdy głosujący 15 października może odmówić przyjęcia którejkolwiek z trzech kart do głosowania: do Sejmu, Senatu lub referendum".

Czytaj więcej

Jak ma postąpić wyborca, który nie chce wziąć udziału w referendum?

Pierwotnie PiS zapowiadał, że referendum ma dotyczyć jedynie kwestii mechanizmu relokacji uchodźców w Unii Europejskiej, przyjętego przez Radę Europejską. Potem jednak pojawiły się sugestie, że pytań mogłoby być więcej - spekulowano, że jedno z nich może dotyczyć reparacji od Niemiec. 

Czwarte pytanie referendalne brzmi: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mariusz Błaszczak: Polska może stać się kolejnym celem Putina

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść