04:39
14.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 537
23:34
13.08.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:22
13.08.2023

Zełenski: Dym na moście Krymskim dowodzi, że Ukraina nie pozostawi bez odpowiedzi żadnej rosyjskiej zbrodni

"Każdy okupant zniszczony, każdy element rosyjskiego sprzętu spalony, pożar zamiast kwatery głównej i magazynów, bardzo wymowny dym na moście Kerczeńskim i nie tylko – wszystko to dowodzi, że nie pozostawimy żadnej ze zbrodni Rosji bez odpowiedzi" - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Zełenski.

22:57
13.08.2023

Reuters: Armia ukraińska próbuje przebić się przez rosyjskie linie w obwodzie donieckim

Ukraińskie wojska próbują przebić się przez rosyjskie linie w zachodniej części obwodu donieckiego i zdobyć przyczółek na wschód od wsi Staromajorske, podał Reuters 13 sierpnia, powołując się na Władimira Rogowa, rosyjskiego pełnomocnika w obwodzie zaporoskim.

Według niego ukraińskim bojownikom udało się również zdobyć przyczółek w północnej części pobliskiej wsi Urozhaine po dwóch tygodniach „najcięższych i najkrwawszych walk o tę osadę”.

Rosjanie nadal kontrolują południową część wsi.

Rogow dodał, że na południe od Wielkiej Nowosilki toczą się intensywne walki, podczas gdy armia ukraińska dąży do posuwania się w kierunku Morza Azowskiego.

22:19
13.08.2023

Ukraina oczekuje od MAEA bardziej krytycznego stanowiska w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Szef Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy Ołeh Korikow uważa, że Rosja otwarcie przekształciła elektrownię w bazę wojskową, a to wszystko przy obecności przedstawicieli MAEA , którzy są stale na stacji.

-  Chcielibyśmy, aby MAEA oceniła te nielegalne działania, które wpływają na bezpieczeństwo - powiedział Korikow.

21:55
13.08.2023

Rosja twierdzi, że zestrzeliła kolejny ukraiński dron nad Biełgorodem

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że obrona powietrzna zestrzeliła kolejny dron nad regionem około 22:00 czasu lokalnego.

Urzędnicy na Telegramie przekazali, że „udaremnili […] kolejną próbę reżimu kijowskiego przeprowadzenia ataku terrorystycznego”.

Byłby to już piąty dron zestrzelony przez Rosję nad obwodem biełgorodzkim. Wcześniej w niedzielę ministerstwo twierdziło, że zestrzeliło cztery drony.

21:24
13.08.2023

Partia Finów: Wojna na Ukrainie zmienia priorytety

- Jest uzasadnione, że dążymy do opuszczenia UE w dłuższej perspektywie – powiedział były lider Jussi Halla-aho, powołując się na „deficyt demokracji”, w którym UE ogranicza suwerenność państw członkowskich. - Ale jednocześnie oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji na świecie rozdrobniona Europa Zachodnia byłaby znacznie słabsza wobec zagrożenia ze strony krajów totalitarnych – powiedział.

Czytaj więcej

Partia Finów: Wyjście z UE aktualne, ale wojna na Ukrainie zmienia priorytety
20:57
13.08.2023

Stowarzyszenie niemieckich rezerwistów apeluje o zwiększenie rezerwy wojskowej

Z takim wnioskiem wystąpił szef stowarzyszenia, Patrick Sensburg, pisze niemiecki dziennik "Tagesschau". Według Sensburga rezerwa operacyjna liczy obecnie 33 tys. osób, ale „ze względu na sytuację z polityką bezpieczeństwa po rosyjskim ataku na Ukrainę” konieczne jest jej zwiększenie.

Szef Związku Niemieckich Rezerwistów uważa, że ​​aby powstrzymać Rosję, konieczne jest zwiększenie liczby rezerwistów o co najmniej kolejne 60 tysięcy osób.

- Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę wzrosła liczba niemieckich rezerwistów, którzy aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach. Teraz mówimy o 34 tysiącach osób. Około 230 tysięcy kolejnych byłych żołnierzy Bundeswehry zadeklarowało gotowość do poszerzenia szeregów rezerwistów - powiedział Patrick Sensburg.

20:35
13.08.2023

W sobotę z Białorusi do Polski próbowało się przedostać 160 nielegalnych migrantów

Sobota była jednym z najbardziej pracowitych dni w walce polskiej Straży Granicznej z nielegalną migracją z Białorusi - pisze Sky News.

Czytaj więcej

Straż Graniczna udaremniła nielegalne przekroczenie granicy 160 migrantom
20:20
13.08.2023

Francja przedłuża szkolenie ukraińskich żołnierzy

Francja będzie nadal szkolić ukraińskich żołnierzy, mimo że osiągnęła już  pułap 6000 mundurowych, ustalony na ten rok, powiedział minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu.

19:52
13.08.2023

Ukraina desperacko potrzebuje większej pomocy rozminowywaniu kraju

Pete Smith, z organizacji pozarządowej Halo zajmującej się usuwaniem min, wcześniej oficer dowodzący  zasobami amunicji wybuchowej armii brytyjskiej, a obecnie ki4rownik programu Halo na Ukrainie, powiedział, że poziom skażenia minami jest  „niespotykany we współczesnej historii”.

- To, czego jesteśmy świadkami, to najcięższe skażenie minami lądowymi i niewybuchami, jakie  zaobserwowano w Europie od drugiej wojny światowej - powiedział.

Smith twierdzi, że nawet przy 10 tysiącach saperów czyszczenie Ukrainy z min zajęłoby dekadę.

Czytaj więcej

Reznikow: Ukraina jest obecnie najbardziej zaminowanym krajem na Ziemi
19:23
13.08.2023

W ciągu ostatniej doby ewakuowano 36 dzieci z rejonu Kupiańska

„W ciągu ostatnich 24 godzin z rejonu kupiańskiego ewakuowano 111 osób, w tym 36 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne” – powiedział Ołeh Siniehubow, szef administracji wojskowej obwodu charkowskiego.

Lokalne władze wydały nakaz ewakuacji 9 sierpnia. Od tego czasu przesiedlono 204 osoby, w tym 71 dzieci, powiedział Seniehubov.

18:56
13.08.2023

Ukraińcy dziennie wystrzeliwują tyle amunicji, ile Francja w rok

Były dowódca kompanii batalionu Aidar, Jewhen Dykij, mówił w Radiu NV, że Ukraina została zmuszona do przejścia na pociski kalibru NATO, ponieważ skończyły się sowieckie pociski na światowych rynkach, które nie są kontrolowane przez Rosję i Chiny

Przed dostawą amunicji kasetowej Ukraińcy używali dziennie 3-4 tys. sztuk pocisków Teraz wystrzeliwują ok. 8 tysięcy. To więcej, niż rocznie zużywa Francja, której armia zużywa 7 tys. pocisków rocznie.

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział niedawno, że Rosjanie używali w maju 2023 r. 25-30 tys. pocisków dziennie przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym.

18:22
13.08.2023

Wśród ofiar ostrzału obwodu chersońskiego jest 23-dniowy noworodek

23-dniowa dziewczynka o imieniu Sofia jest wśród siedmiu ofiar rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego.

„Dzisiaj  obwodem chersońskim  wstrząsnęła straszna wiadomość. Mała Sofia miała zaledwie 23 dni, jej brat Artem miał 12 lat. Dziś zostali zabici przez Rosję wraz z ojcem i matką” – przekazał na Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef administracji wojskowej obwodu chersońskiego

17:49
13.08.2023

Ukraina tworzy wielopoziomową ochronę obiektów energetycznych

Premier Denys Szmyhal powiedział, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosjanie będą kontynuować zakrojone na szeroką skalę ataki na system energetyczny.

Dodał, że "Ukrenergo" wyremontowało już prawie 80 proc. głównych sieci, a podstacje wysokiego napięcia zostały już przywrócone do stanu sprzed wojny.

- Akcja naprawcza przebiega zgodnie z planem. Tworzymy wielopoziomową ochronę obiektów energetycznych – dodał premier.

17:21
13.08.2023

Świadkowie donoszą o eksplozji w Biełgorodzie

W mieście przy granicy z Ukrainą doszło do wybuchu. Niektórzy piszą, że wcześniej na niebie widziano drona.

16:50
13.08.2023

Ostrzał obwodu chersońskiego. Siedem osób nie żyje

Szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że w wyniku ataku na obówd chersoński zginęło siedem osób, 13 zostało rannych.

„Po ostrzale wroga wybuchły pożary w prywatnych domach. Płonęły budynki mieszkalne i garaż” – pisze Klymenko.

16:26
13.08.2023

Ruch na moście Krymskim chwilowo wstrzymany

Rosyjskie media państwowe donoszą, że władze tymczasowo wstrzymały ruch na moście krymskim, kluczowym połączeniu między Rosją kontynentalną a anektowanym Krymem.

Most otwarto po kwadransie. Nie podano powodu krótkiego zamknięcia. 

15:47
13.08.2023

Scholz o pociskach Taurus: badamy geograficzne ograniczenia

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oficjalnie potwierdził, że Niemcy badają obecnie ograniczenia techniczne dotyczące pocisków manewrujących Taurus (ograniczenia geograficzne) przed wysłaniem ich na Ukrainę.

15:18
13.08.2023

Mężczyzna wszedł na minę przeciwpiechotną

Charkowska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała, że ​​wypadek miał miejsce po południu 13 sierpnia, w pobliżu wsi Ruska Łozowa w obwodzie charkowskim.

73-letni mężczyzna nadepnął na przeciwpiechotną minę motylkową.

Mężczyzna stracił stopę, jest w stanie krytycznym.

14:31
13.08.2023

Rosjanie: Co najmniej cztery ukraińskie drony zostały zestrzelone

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła dziś co najmniej cztery drony - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.

Trzy z nich zostały zestrzelone nad regionem Biełgorodu w południowej Rosji, czwarty  został przechwycony nad obwodem kurskim, na północ od Biełgorodu.

Ministerstwo podało, że nie było ofiar ani zniszczeń.

13:50
13.08.2023

"Kałasznikow" zaprezentował nowy model automatu

Karabin szturmowy AK-19 to eksportowa wersja karabinu AK-12 „pod nabój kalibru 5,56x45 mm, przyjęty przez siły zbrojne NATO i szeroko stosowany na świecie”.

Czytaj więcej

Nowy „Kałasznikow" strzela pociskami NATO
13:43
13.08.2023

Ukraińcy zastąpili zniszczony słup graniczny na Wyspie Wężowej

- Znak graniczny został zamontowany na Wyspie Węży. Poprzedni, który stał tam przed inwazją, został bezczelnie zniszczony przez rosyjskich okupantów - powiedział szef Państwowej Służby Granicznej Serhij Dejneko. - Historyczna sprawiedliwość została przywrócona - dodał.

Ukraińska Służba Graniczna

13:29
13.08.2023

Władze Zaporoża ostrzegają przed rosyjskim atakiem rakietowym

Jurij Małaszko, szef regionalnej administracji wojskowej Zaporoża, ostrzegł mieszkańców przed zagrożeniem rosyjskimi pociskami balistycznymi w Zaporożu, a także w całym regionie.

Ostrzegł również o zagrożeniu bronią lotniczą na obrzeżach regionu Zaporoża.

12:42
13.08.2023

Zmarł 12-letni chłopiec, który został ciężko ranny w rosyjskim ataku

Chłopiec jest kolejną ofiarą porannego ataku artyleryjskiego. 12-latek trafił do szpitala, ale nie udało się go uratować. Na miejscu zginęli jego rodzice i niespełna miesięczna siostra. 

12:34
13.08.2023

Ukraina informuje o zniszczeniu rosyjskich składów amunicji

Dwa rosyjskie składy amunicji zostały zniszczone w nocy w obwodzie chersońskim - informuje ukraińska armia.

12:00
13.08.2023

Rosjanie zatrzymali statek towarowy na Morzu Czarnym. Oddano strzały ostrzegawcze

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że jednostka płynąca w stronę ukraińskiego portu nie zatrzymała się do kontroli.

Czytaj więcej

Rosyjski okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w stronę statku towarowego na Morzu Czarnym
11:20
13.08.2023

W ciągu ostatniej doby z obwodu kupańskiego ewakuowano 111 osób

Władze Ukrainy poinformowały, że od 9 sierpnia ewakuowano 204 osoby, w tym 71 dzieci.

10:54
13.08.2023

Rosjanie ostrzelali region Chersonia. Są ofiary

Ukraińskie władze poinformowały, że w wyniku porannego ostrzału artyleryjskiego zginęło co najmniej pięć dorosłych osób i noworodek. Do szpitala w ciężkim stanie przewieziono 12-letniego chłopca.

10:13
13.08.2023

Turecki samolot pasażerski przypadkowo wleciał w ukraińską przestrzeń powietrzną 

25 lipca samolot czarterowy tureckiej linii BBN Airlines lecący z Oslo do Antalyi przypadkowo wleciał w zamkniętą przestrzeń powietrzną Ukrainy.

Samolot zboczył z planowanej trasy po dwóch godzinach w powietrzu - burza zbliżająca się wzdłuż pierwotnej trasy lotu zmusiła załogę do rozważenia alternatywnej trasy. Samolot przeleciał w pobliżu regionów Zakarpacia i Czerniowca, kiedy wszedł w ukraińską przestrzeń powietrzną. Następnie samolot powrócił do rumuńskiej przestrzeni powietrznej.

09:26
13.08.2023

Prokuratura Generalna Ukrainy: Zginęło 500 dzieci 

Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że od początku rosyjskiej inwazji w całym kraju zginęło co najmniej 500 dzieci. Liczba ta prawdopodobnie jest znacznie wyższa, ponieważ nie uwzględniają w pełni terytoriów wciąż znajdujących się pod rosyjską okupacją, niedawno wyzwolonych przez siły ukraińskie i obszarów, gdzie prowadzone są walki.

09:24
13.08.2023

Z powodów finansowych Grupa Wagnera zmniejszy liczby najemników

O sytuacji w prywatnej firmie wojskowej Jewgienija Prigożyna informuje brytyjski wywiad wojskowy.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Grupa Wagnera zmniejszy liczbę najemników
08:51
13.08.2023

Praca więźniów ratuje gospodarkę i "operację specjalną"

Dzisiaj ponad 26 000 więźniów w więzieniach w kraju wykonuje pracę przymusową dla 1700 organizacji komercyjnych — podała rosyjska Federalna Służba Penitencjarna (FSIN).

Czytaj więcej

Rosyjscy więźniowie ratują gospodarkę i wojsko
08:44
13.08.2023

Kułeba o rakietach Taurus: To nie doprowadzi do eskalacji, nie potrzebujemy obcego państwa 

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba jest przekonany, że przekazanie Ukrainie pocisków manewrujących Taurus nie doprowadzi do eskalacji konfliktu. 

Kułeba twierdzi, że Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu, która przyspieszyłaby wyzwolenie terytoriów okupowanych przez Rosję i zakończyła wojnę. Są one w stanie uderzyć w rosyjskie magazyny i stanowiska dowodzenia daleko za linią frontu.

Minister zapewnił, że obawy niemieckiego rządu dotyczące możliwości wykorzystania pocisków do uderzenia na terytorium Rosji są bezpodstawne.

08:29
13.08.2023

Rosyjskie straty na Ukrainie

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili kolejnych 560 żołnierzy.

07:41
13.08.2023

Rheinmetall zamierza dostarczyć Ukrainie drona rozpoznawczego nowej generacji do końca roku

Luna NG to zupełnie nowy system dronów, który przewyższa poprzedni model pod względem kluczowych funkcji - informuje "Bild am Sonntag"

Czytaj więcej

Do końca roku Ukraińcy dostaną z Niemiec drony nowej generacji
07:22
13.08.2023

Rosja twierdzi, że przechwyciła drona nad  obwodem biełogrodzkim 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało na swoim kanale w Telegramie, że w nocy powstrzymano atak z wykorzystaniem drona.

Jak informują Rosjanie, maszyna została strącono ok. 4 rano czasu lokalnego.

06:58
13.08.2023

Rosjanie produkują kopie irańskich dronów

Eksperci zauważyli, że rosyjskie wojsko zaczyna atakować Ukrainę dronami podobnymi do irańskich shahedów. 

Czytaj więcej

Rosja zaczyna wykorzystywać własne drony Szached do atakowania Ukrainy
06:40
13.08.2023

Mediazona potwierdza tożsamość ponad 30 tys. rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie

Rosyjski niezależny serwis medialny Mediazona, wraz z BBC Russia, potwierdziły nazwiska 30 003 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w ciągu ostatnich 17 miesięcy wojny.

Od ostatniej aktualizacji dokonanej przez media 28 lipca, do listy ofiar dodano łącznie 1 351 nazwisk. Dziennikarze zaznaczają, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe, ponieważ informacje, które do tej pory zweryfikowali, pochodzą ze źródeł publicznych, w tym nekrologów, wpisów krewnych, wiadomości w mediach regionalnych i raportów władz lokalnych.

06:39
13.08.2023

Rosja ostrzelała cztery osiedla  w obwodzie sumskim 

Siły rosyjskie ostrzelały cztery miejscowości w obwodzie sumskim, wystrzeliwując prawie 50 pocisków z różnych rodzajów broni - poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego.

W wyniku ostrzału nie odnotowano żadnych ofiar. 

06:38
13.08.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 535