Rosja uzbraja okręty podwodne w pociski hipersoniczne

W Rosji trwa uzbrajanie nowych okrętów o napędzie atomowym w pociski hipersoniczne - poinformował Aleksiej Rachmanow, dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta okrętów, koncernu United Shipbuilding Corporation (USC), w rozmowie z agencją RIA Nowosti.

Publikacja: 14.08.2023 05:46

Okręt podwodny typu 885M

Okręt podwodny typu 885M

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 537

- Wielozadaniowe okręty podwodne projektu 885M (Jasień-M) (...) będą regularnie wyposażone w pociski Cyrkon - powiedział Rachmanow w rozmowie z agencją RIA.

Czym są pociski Cyrkon?

Pociski Cyrkon służą do zwalczania okrętów. Ich zasięg - jak wykazywały testy - ma osiągać nawet 1 000 km. Cyrkony, podobnie jak pociski powietrze-ziemia Kindżał - to broń hipersoniczna, co oznacza, że osiągają prędkość ponad pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku. 

Według informacji przekazywanych przez Rosjan pociski Cyrkon są w stanie osiągnąć prędkość 9 Machów, a więc prędkość dziewięciokrotnie większą od prędkości dźwięku.

Czytaj więcej

To ma być hipersoniczny następca Blackbirda. Mocna odpowiedź Rosji i Chinom

Pociski te są w stanie przenosić głowice o wadze 300-400 kg. Do służby weszły w styczniu 2023 roku. Od 2017 roku były poddawane testom, o których informowały rosyjskie media.

Rachmanow podkreślił, że prace zmierzające do uzbrojenia okrętów podwodnych projektu 885M w pociski hipersoniczne już trwają.

Rosyjskie pociski hipersoniczne nie okazały się niezniszczalne

W pociski Cyrkon została już wyposażona fregata Admirał Gorszkow.

Prezydent Rosji, Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozpocznie masową produkcję pocisków Cyrkon w ramach wzmocnienia potencjału swoich sił nuklearnych.

Okręty podwodne projektu 885M to okręty podwodne o napędzie atomowym, które zastępują w rosyjskiej flocie okręty podwodne z czasów radzieckich.

Putin prezentując przed kilkoma laty rosyjską broń hipersoniczną przekonywał, że żadne zachodnie systemy obrony nie są w stanie się jej oprzeć. Jednak, w czasie wojny na Ukrainie, w czasie której Rosjanie używają m.in. pocisków Kindżał, Ukraińcom udało się - za pomocą zestawów Patriot - strącić kilka rakiet Kindżał.

- Wielozadaniowe okręty podwodne projektu 885M (Jasień-M) (...) będą regularnie wyposażone w pociski Cyrkon - powiedział Rachmanow w rozmowie z agencją RIA.

Czym są pociski Cyrkon?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
Konflikty zbrojne
Jędrzej Bielecki: Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Teraz to NATO straszy Putina
Konflikty zbrojne
Putin grozi Kijowowi: Jeśli polskie wojsko wejdzie na Ukrainę, już jej nie opuści
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował obóz dla uchodźców w Rafah. Kolejna masakra w Strefie Gazy
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał