04:41
04.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 496
00:02
04.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:43
04.07.2023

Pożar w podmoskiewskich Chimkach

Rosyjskie media podają, że pożar, który wybuchł w magazynie mebli, objął 400 m kwadatowych.

Czytaj więcej

Potężny pożar w podmoskiewskich Chimkach. Ogień objął ponad 2,3 tys metrów
23:22
04.07.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy: Przesuwa się harmonogram szkoleń na F-16

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że "jeden z krajów" obiecał Ukrainie w zeszłym miesiącu rozpocząć szkolenie Ukraińców na myśliwcach F-16, ale z powodu błędu w obliczeniach tak się nie stało.

Kuleba przyznał, że wcześniej był przekonany, że Ukraina otrzyma myśliwce „w pierwszych miesiącach przyszłego roku”, biorąc pod uwagę, że szkolenie F-16 miało rozpocząć się w czerwcu.

- Szkolenie nie rozpoczęło się w czerwcu. Oznacza to, że harmonogram zaczyna się przesuwać… Obecnie pracujemy ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w koalicji lotniczej, aby maksymalnie przyspieszyć ten proces -  powiedział.

- Była obietnica rozpoczęcia szkolenia w czerwcu z jednego z krajów, teraz mówią, że kontynuują przygotowania do rozpoczęcia szkolenia, pomylili się w obliczeniach, potrzebują więcej czasu Ale nie mamy czasu, więc przyspieszamy wszystko do granic możliwości  – podsumował Kułeba.

23:00
03.07.2023

Stoltenberg wciąż szefem NATO? Decyzja jutro

Stoltenberg powiedział w lutym, że nie zabiega o przedłużenie kontraktu. Ale członkowie NATO, w związku z brakiem konsensusu w sprawie jego następcy, poprosili Norwega o zgodę na pozostanie na stanowisku na kolejną kadencję.

Czytaj więcej

Kolejna kadencja Stoltenberga jako szefa NATO? Decyzja już we wtorek
22:40
03.07.2023

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 3 tys. rosyjskich pocisków

- Żołnierze przeciwlotniczych oddziałów rakietowych Sił Powietrznych Ukrainy zestrzelili już ponad 3000 rosyjskich celów, co uratowało tysiące Ukraińców i uratowało setki obiektów infrastruktury krytycznej - powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

Zestrzelono 3000 celów: ponad 180 samolotów, ponad 130 helikopterów, prawie 40 pocisków balistycznych i ponad 1000 pocisków manewrujących, ponad 1600 różnych typów dronów.

22:20
03.07.2023

Turcja wciąż daleka od akceptacji Szwecji w NATO

Turcja twierdzi, że zmiana ustawodawstwa w Szwecji była „bez znaczenia”, skoro zwolennicy PKK wciąż organizują protesty w kraju i palą Koran.

Czytaj więcej

Wciąż nie ma zgody Turcji na członkostwo Szwecji w NATO
21:59
03.07.2023

Kolejnych 13 firm opuściło rosyjski rynek

W czerwcu rosyjski rynek opuściło kolejnych 13 międzynarodowych firm, w tym Grupa Michelin, jeden z największych na świecie producentów opon samochodowych, niemiecka firma Bosch oraz amerykański koncern chemiczny 3M.

Według ekspertów  Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej,  na koniec czerwca 2023 r. rosyjski rynek opuściły już firmy z 35 krajów i 39 sektorów gospodarki: większość z nich miała centrale w USA, Niemczech, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Francji i pracowała w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, naftowym i gazowym, elektronicznym, dóbr konsumpcyjnych i odzieży, przemyśle spożywczym i napojów.

21:27
03.07.2023

Ukraina otrzymała drugą transzę w wysokości 890 mln USD od  MFW

Do tej chwili Ukraina otrzymała już od MFW 3,59 mld dol., a łączne dofinansowanie programu to 15,6 mld dol.

21:00
03.07.2023

Zełenski: Ukraińska obrona powietrzna powinna stać się podstawą europejskiej tarczy powietrznej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina nie ma jeszcze wystarczającej liczby systemów obrony powietrznej do ochrony całego terytorium i zestrzelenia wszystkich celów wroga, a wróg to wykorzystuje.

Zełenski dodał, że Ukraina działa na rzecz zwiększenia obrony przeciwlotniczej.

- Celem jest, aby ukraińska tarcza powietrzna mogła chronić całe nasze terytorium przed rosyjskim terrorem, a w przyszłości stać się podstawą europejskiej tarczy powietrznej. Jest to absolutnie konieczne i absolutnie możliwe - powiedział prezydent.

20:41
03.07.2023

Władze Rostowa nad Donem oszacowały szkody wyrządzone przez Grupę Wagnera

Władze Rostowa oszacowały szkody wyrządzone miastu przez najemników na 92,5 mln rubli

20:19
03.07.2023

Ambasador USA w Rosji spotkała się z zatrzymanym dziennikarzem "Wall Street Journal"

"Ambasador Lynne Tracy spotkała się dziś z Evanem Gershkovichem w więzieniu Lefortowo w Moskwie. To był pierwszy raz, od 17 kwietnia, kiedy urzędnicy ambasady USA uzyskali dostęp konsularny. Ambasador Tracy informuje, że pan Gershkovich jest w dobrym zdrowiu i pozostaje silny pomimo okoliczności” – powiedział rzecznik Departamentu Stan.

Ambasada USA „będzie nadal zapewniać wszelkie odpowiednie wsparcie panu Gerszkowiczowi i jego rodzinie i oczekujemy, że władze rosyjskie zapewnią stały dostęp konsularny” – dodał rzecznik.

Gershkovichowi grozi proces o szpiegostwo.

19:56
03.07.2023

Władze Moskwy proponują deweloperom umowy z miastem w zamian za znalezienie "ochotników"

- Jest to zawsze formułowane za pomocą słowa "prośba", "podpisano dekret" - mówił rozmówca z moskiewskiego sektora budowlanego, cytowany przez niezależny portal "Wiorstka". - W ogóle nie ma zwyczaju stawiania ultimatum. Nie ma czegoś takiego: ty nam dajesz to, my ci to. Ale wszyscy wszystko rozumieją...

Czytaj więcej

Moskwa proponuje deweloperom umowy z miastem. W zamian - "ochotnicy" na wojnę
19:33
03.07.2023

Wiceminister obrony Hanna Maliar: Sytuacja pod Bachmutem jest znowu bardzo trudna

- Sytuacja zmienia się bardzo szybko, a kontrola nad tymi samymi pozycjami może zostać utracona i przywracane dwa razy dziennie - powiedziala Maliar.

Dodała, że ​​na południowej flance w pobliżu Bachmutu w rejonie Kleszczewki Siły Zbrojne Ukrainy „walczą, ale posuwają się naprzód”, a na północnej flance toczą się walki.

Wcześniej  rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział, że na froncie we wschodniej Ukrainie walczyło około 180 tys. żołnierzy rosyjskich, z czego 50 tys. skoncentrowano pod Bachmutem.

19:04
03.07.2023

Węgry domagają się kolejnego zwolnienia z sankcji

Rząd Viktora Orbana zwrócił się do Unii Europejskiej o przedłużenie o rok zwolnienia z sankcji. Dzięki temu słowacka spółka-córka węgierskiego MOL będzie mogła dostarczać do Czech produkty z rosyjskiej ropy.

Czytaj więcej

Węgry chcą dłużej zarabiać na rosyjskiej ropie. Znów występują o zwolnienie z sankcji
18:45
03.07.2023

Scholz rozmawiał telefonicznie z Zełenskim

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał w komunikacie prasowym, że Scholz i Zełenski wezwali do przedłużenia umowy zbożowej ONZ, która wygasa 17 lipca.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy i kanclerz Niemiec wzywają do przedłużenia umowy zbożowej
18:23
03.07.2023

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Ukraińska elektrownia jądrowa  została ponownie podłączona do jedynej dostępnej rezerwowej linii energetycznej, 4 miesiące po jej odłączeniu. Sytuacja energetyczna tego obiektu pozostaje jednak wyjątkowo niestabilna w związku z trającym konfliktem zbrojnym - poinformował szef IAEA  Rafael Grossi.

17:59
03.07.2023

Ukraina uznała Unilever za międzynarodowego sponsora wojny

Projekt Solidarności z Ukrainą (USP) w poniedziałek wzniósł gigantyczny billboard przed siedzibą główną angielsko-holenderskiej grupy konsumenckiej w Londynie ze zdjęciami rannych ukraińskich żołnierzy – pozujących w stylu reklamy marki kosmetycznej Dove – oraz hasłem: „Pomagamy finansować rosyjską wojnę na Ukrainie."

Unilever znalazł się w poniedziałek na liście sponsorów wojny obok takich firm jak Procter & Gamble (P&G), największy na świecie producent chemii gospodarczej i środków higieny osobistej oraz francuska grupa supermarketów Leroy Merlin.

Wszystko to po tym, jak w Rosji weszło w życie prawo, które zobowiązuje wszystkie duże firmy działające w tym kraju do bezpośredniego udziału w działaniach wojennych.

17:38
03.07.2023

W nadchodzących tygodniach na Ukrainę przybędą dziesiątki leopardów

Chodzi o Leopardy  1A5. W lutym Berlin zapowiedział dostarczenie do Kijowa nawet 180 takich czołgów.

17:17
03.07.2023

Zginął jeden  z dowódców oddziału sił specjalnych Kadyrowa „Achmat” Jewgienij Pisarenko

Apti Alaudinow, dowódca oddziału "Achmat", poinformował o tym na Telegramie.

Nie podał szczegółów śmierci Pisarenki, który nosił pseudonim „Bolszoj”. O śmierci Pisarenki pisało też wiele rosyjskich mediów.

Pisarenko zgłosił się do wojska na ochotnika na początku inwazji. Został mianowany dowódcą oddziału sił specjalnych w ramach "Achmatu".

Wcześniej Pisarenko służył przez wiele lat w stawropolskim OMON-ie, gdzie awansował do stopnia podpułkownika.

16:58
03.07.2023

UE chce przekazać zamrożony rosyjski majątek Ukrainie

Unia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 207 mld euro. Teraz może wykorzystać dochody z nich na pomoc Ukrainie. To ponad 3 mld euro rocznie.

Czytaj więcej

Bruksela chce wykorzystać zamrożony rosyjski majątek. Zyski dla Ukrainy
16:41
03.07.2023

Szwajcaria przeznaczy ponad 6 mln dolarów na odbudowę 30 szkół na Ukrainie

16:16
03.07.2023

Szef Komitetu Wojskowego NATO: Nie należy krytykować tempa ukraińskiej kontrofensywy

- Kontrofensywa to niezwykle złożona operacja, a sposób jej przeprowadzenia przez Ukraińców zasługuje na pochwałę - powiedział szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer.

Dodał, że nie należy ani krytykować, ani wywierać presji na ukraińskie wojsko w  kwestii tempa kontrofensywy. - To dla nich bardzo, bardzo trudny czas - powiedział Bauer.

15:51
03.07.2023

Ambasadorka USA w Rosji otrzymała pozwolenie na spotkanie z

Po wielokrotnych prośbach USA Lynne M. Tracy, ambasador USA w Rosji, uzyskała pozwolenie na spotkanie z uwięzionym reporterem Wall Street Journal Evanem Gershkovichem

Gershkovich  jest od marca przetrzymywany w Rosji w związku z podejrzeniem o szpiegostwo.

Departament Stanu USA formalnie uznał Gershkovitza za „bezprawnie przetrzymywanego”, a administracja Bidena wcześnie odrzuciła stawiane mu zarzuty jako „śmieszne”.

15:36
03.07.2023

Rosja narzuciła wybory w zaanektowanych ukraińskich terytoriach

Z inicjatywą przeprowadzenia wyborów lokalnych wystąpili powołani przez Rosję gubernatorzy czterech regionów, zaanektowanych w wyniku referendów, uznawanych przez Zachód za nielegalne.

Czytaj więcej

We wrześniu Rosja zaplanowała wybory w zaanektowanych obwodach Ukrainy
15:17
03.07.2023

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej spotkał się z chińskim ministrem obrony

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej Nikołaj Jewmenow spotkał się w Pekinie z chińskim ministrem obrony Li Shangfu – poinformowała państwowa agencja informacyjna TASS.

Rozmawiali o wzmocnieniu współpracy na Pacyfiku.

14:59
03.07.2023

Cztery drony-kamikadze uderzyły dziś w cele w mieście Sumy

W wyniku ataku jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

14:37
03.07.2023

Gen. Walerij Załużny dziękuje żołnierzom wojsk rakietowej obrony przeciwlotniczej za niszczenie celów nad Ukrainą.

"Każdy zniszczony wrogi cel to uratowane ludzkie życie" - napisał głównodowodzący ukraińskiej armii na swoim kanale w serwisie Telegram w dniu święta wojsk rakietowej obrony przeciwlotniczej.

14:28
03.07.2023

Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach

Ze słów rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie 446 samolotów, 240 śmigłowców, 4 873 bezzałogowe statki powietrzne, 426 zestawy przeciwlotnicze, 10 490 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 134 wyrzutnie rakiet, 5 313 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 11 385 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego.

14:05
03.07.2023

W Warszawie odbędzie się spotkanie w sprawie odbudowy i ochrony ukraińskich zabytków

Konferencja „Filling Blind Spots. Placing Ukraine on Europe’s Cultural Map” odbędzie się od 3 do 6 lipca w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. Gościem będzie wiceminister kultury Ukrainy Anastasia Bondar.

Czytaj więcej

W Warszawie o wsparciu dla ukraińskich muzeów
13:55
03.07.2023

Zełenski: Zakończenie wojny oznacza odzyskanie Krymu

Prezydent Ukrainy przekazał, że tylko odzyskanie kontroli nad okupowanym przez Rosję półwyspem będzie oznaczało zwycięstwo jego kraju.

Czytaj więcej

Zełenski: Bez odzyskania Krymu nie będzie zwycięstwa Ukrainy
13:45
03.07.2023

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO chwali Ukrainę za ostrożnie prowadzoną ofensywę

- Taki rodzaj operacji jest skrajnie trudny i uważam, że sposób w jaki Ukraińcy to robią jest godny pochwały - mówił przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, adm. Rob Bauer, o ukraińskiej kontrofensywie.

Czytaj więcej

Admirał z NATO o kontrofensywie Ukrainy: W Normandii też nie było łatwo
13:37
03.07.2023

Indie bez skrupułów kupują rosyjska ropę

Kreml daje duże rabaty na zakup ropy typu Urals.

Czytaj więcej

Rosja daje duże rabaty na swoją ropę. Indie korzystają bez skrupułów
13:16
03.07.2023

Jedna ofiara ataku drona na budynek mieszkalny w Sumach

Do ataku doszło w poniedziałek, przed południem.

13:06
03.07.2023

Ociepa: Mało prawdopodobne, że Rosja użyje broni jądrowej, ale nie możemy całkowicie tego wykluczyć

Wiceszef MON stwierdził w radiowej „Trójce”, że Władimir Putin, atakując Ukrainę, popełnił błąd strategiczny. Jak ocenił, jest on początkiem końca jego rządów. - W związku z tym będziemy obserwowali szereg działań, zwrotów akcji, często chaotycznych. Nie zmienia to faktu, że choć nie możemy całkowicie wykluczyć użycia przez niego broni jądrowej, to jest to mało prawdopodobne - stwierdził Marcin Ociepa.

Czytaj więcej

Wiceszef MON: Użycie broni jądrowej przez Rosję? Mało prawdopodobne
12:43
03.07.2023

Siergiej Szojgu zapewnił, że próba buntu Jewgienija Prigożyna nie wpłynęła na realizację zadań rosyjskiej armii na Ukrainie

- Prowokacja nie wpłynęła na działania zgrupowania jednostek. Żołnierze odważnie (...) kontynuowali realizację zadań im przydzielonych - mówił Szojgu na posiedzeniu kierownictwa resortu obrony. Według Szojgu "próba zdestabilizowania sytuacji w Rosji" nie powiodła się "głównie ze względu na to, że personel Sił Zbrojnych Rosji wykazał się wiernością przysiędze i obowiązkowi.

12:38
03.07.2023

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli 16 czołgów leopard

Minister obrony Rosji przekonywał, że rosyjska armia zniszczyła w czasie walk w południowej części obwodu donieckiego, w obwodzie zaporoskim i na kierunku donieckim 16 czołgów Leopard. Jak wyliczał minister obrony Rosji na tych kierunkach Rosjanie zniszczyli 15 ukraińskich samolotów, trzy śmigłowce, 920 pojazdów opancerzonych i 16 czołgów Leopard". Szojgu dodał, że Rosjanie zniszczyli już "niemal tyle czołgów Leopard ile dostarczyły Ukrainie Polska i Portugalia". Polska przekazała Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4.

Czytaj więcej

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli "niemal tyle" leopardów ile dostarczyły Polska i Portugalia
12:30
03.07.2023

Zełenski: Ostatni tydzień był trudny, ale robimy postępy

"Idziemy naprzód, krok po kroku! Dziękuję wszystkim, którzy bronią Ukrainy, wszystkim, którzy prowadzą tę wojnę do zwycięstwa Ukrainy!" - napisał prezydent Ukrainy

12:02
03.07.2023

Siergiej Szojgu: Oczekiwania wobec zachodniej broni okazały się przesadzone

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, podczas posiedzenia kierownictwa resortu obrony stwierdził, że rosyjska armia redukuje potencjał ofensywny Sił Zbrojnych Ukrainy, które w ramach prowadzonej kontrofensywy "nie osiągnęli celów na żadnym kierunku", a "oczekiwania wobec zachodniej broni okazały się przesadzone".

11:58
03.07.2023

Putin poinformowany o planach zamachu na szefa okupacyjnych władz Krymu

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że Władimir Putin został poinformowany o zatrzymaniu obywatela Rosji, który - jak twierdzi FSB - miał zostać zwerbowany przez wywiad Ukrainy i przygotowywał zamach na szefa okupacyjnych władz Krymu, Siergieja Aksjonowa. - Aksjonow to prawdziwy wojownik. Oczywiście to go nie zastraszy - dodał Pieskow.

11:48
03.07.2023

Rosjanie i kolaboranci uciekają na Krym

Korek na Moście Krymskim wciąż długi. Kto może ucieka przed ukraińska kontrofensywą.

Czytaj więcej

Most Krymski zablokowany. Kolejka uciekających Rosjan przekroczyła 13 km
11:15
03.07.2023

Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej strącili rosyjski śmigłowiec Ka-52 w czasie walk na południu

W czasie walk na kierunku berdiańskim, na południu Ukrainy, żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej strącili rosyjski śmigłowiec Ka-52 za pomocą pocisku przeciwpancernego Javelin.

10:56
03.07.2023

Kijów: zyski z handlu z Rosją powinny iść na odbudowę Ukrainy

Shell nadal handluje rosyjskim gazem i ropa naftową.

Czytaj więcej

Shell nadal handluje rosyjskim gazem, mimo obietnic, że przestanie
10:35
03.07.2023

W obwodzie sumskim ogłoszono alarm powietrzny

W Sumach słychać eksplozje, które mają być efektem aktywności obrony powietrznej - informuje mer miasta, Ołeksandr Łysenko.

10:24
03.07.2023

Hiszpania rozmieści zestawy przeciwlotnicze NASAMS w Wilnie w czasie szczytu NATO

Informacje takie przekazała hiszpańska ambasada na Litwie. Hiszpańska jednostka uzbrojona w zestawy NASAMS trafi na Litwę z Łotwy (jednostka ta jest częścią międzynarodowego batalionu stacjonującego na Łotwie).

10:23
03.07.2023

Jens Stoltenberg spotka się dziś z szefem MSZ Wielkiej Brytanii, Jamesem Cleverlym

Na razie nie przewiduje się konferencji prasowej po ich spotkaniu.

10:18
03.07.2023

Szef okupacyjnych władz Krymu miał być celem zamachu przygotowywanego przez SBU

Zwerbowany przez SBU Rosjanin miał umieścić ładunek wybuchowy w samochodzie, który potem miał być użyty w ataku na kolumnę, którą poruszał się Siergiej Aksjonow.

Czytaj więcej

FSB: Ukraińcy chcieli zabić szefa okupacyjnych władz Krymu
09:56
03.07.2023

Korek na Moście Krymskim ma 13 km

Rosyjskie władze lokalne informują, że korek samochodów wjeżdżających na Krym z Kraju Krasnodarskiego ma 13 km. Wolontariusze rozprowadzają wodę wśród kierowców samochodów i ich pasażerów oczekujących w korku.

09:47
03.07.2023

Siły Powietrzne Ukrainy podały, jakie straty zadała Rosjanom ukraińska obrona przeciwlotnicza

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, poinformował, że od początku wojny na Ukrainie ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 185 rosyjskich samolotów, 140 śmigłowców, ponad 1 000 pocisków manewrujących i 1 500 dronów. 

09:40
03.07.2023

Siły Powietrzne Ukrainy są gotowe na przyjęcie myśliwców F-16

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do rozpoczęcia procesu przyjmowania zachodnich myśliwców (przede wszystkim F-16). Ukraińskie Siły Powietrzne zatwierdziły już listę pilotów, którzy mają wziąć udział w szkoleniu z obsługi tych myśliwców.

09:24
03.07.2023

Wagnerowcy na miesiąc zawieszają rekrutację

Prywatna firma wojskowa Jewgienija Prigożyna, Grupa Wagnera, zawiesza rekrutację na miesiąc, przenosząc działalność na Białoruś - poinformował w niedzielę kanał w serwisie Telegram powiązany z Prigożynem.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera wstrzymuje rekrutację nowych najemników
09:15
03.07.2023

FSB informuje o udaremnieniu zamachu na szefa władz okupacyjnych Krymu

Siergieja Aksjonowa chciał - według FSB - zabić obywatel Rosji, urodzony w 1988 roku, który "został zwerbowany przez SBU i przeszedł szkolenie z prowadzenia działalności rozpoznawczej i dywersyjnej, w tym z używania materiałów wybuchowych".

08:31
03.07.2023

Alarm lotniczy dla wschodniej Ukrainy

Dla kilku regionów południowej i wschodniej Ukrainy, w tym Dniepropietrowska, Chersonia, Charkowa i Sumy, ogłoszono alarm lotniczy.

08:14
03.07.2023

Rosjanie nie planuje mobilizacji po wycofaniu z frontu najemników Prigożyna

- Nie ma potrzeby kolejnej fali mobilizacji w Rosji, pomimo utraty Grupy Wagnera z linii frontu - cytuje państwowa agencja TASS generała Andrieja Kartapołowa.

Kartapołow, który jest przewodniczącym rosyjskiego komitetu obrony, powiedział, że prezydent Putin "jasno, zrozumiale i konkretnie" przekazał mu, że dalsza mobilizacja nie jest konieczna ani teraz, ani w najbliższej przyszłości. 

08:06
03.07.2023

Ukraina w NATO. Rosja mówi o zagrożeniu dla państwa

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew uważa, że potencjalne przystąpienie Ukrainy do sojuszu stanowiłoby zagrożenie dla Rosji.

Czytaj więcej

Miedwiediew ostrzega przed włączeniem Ukrainy do NATO. Ponownie grozi bronią jądrową
07:49
03.07.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęły dwie osoby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:42
03.07.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 12 razy zgrupowania Rosjan

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie lotnictwo miało zaatakować m.in. 27 zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych oraz dwa zestawy przeciwlotnicze.

07:39
03.07.2023

Co ze wspólnym centrum naprawy czołgów Leopard? Warszawa i Berlin nie mogą się porozumieć

Oprócz kwestii finansowych, problemem na drodze uruchomienia bazy serwisowej dla ukraińskich czołgów ma być również polityka.

Czytaj więcej

Polska i Niemcy nie mogą porozumieć się w sprawie Centrum Naprawy Leopardów
07:28
03.07.2023

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjska artyleria ostrzelała Marganiec i Nikopol

W wyniku ostrzału ranna została 86-letnia kobieta - podaje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:59
03.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 230 260 żołnierzy, 4 057 czołgów, 7 899 pojazdów opancerzonych, 4 220 zestawów artyleryjskich, 641 wyrzutni rakiet, 391 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów. 309 śmigłowców, 3 573 bezzałogowe statki powietrzne, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 834 pojazdy (w tym cysterny) i 590 jednostek sprzętu specjalnego.

06:56
03.07.2023

W nocy Rosjanie wysłali 17 dronów-kamikadze przeciwko celom na Ukrainie

Ukraińska obrona powietrzna strąciła 13 dronów - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

06:55
03.07.2023

ISW: Doniesienia o sukcesach Ukraińców w walkach w Donbasie

Think tank zauważa też, że jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że Ukraińcy uzyskali zdobycze w rejonie Kliszczijiwki (7 km na południowy zachód od Bachmutu). Ukraińcy mieli poczynić też postępy w rejonie Wołodymiriwki (12 km na południowy wschód od Wuhłedaru), w zachodniej części obwodu donieckiego.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy atakują na sześciu odcinkach frontu
06:29
03.07.2023

Rosyjskie dowództwo coraz bardziej niepokoi się sytuacją w zaporoskich stepach

W trzech miejscach ukraińska armia prowadzi tam uporczywe ataki na rosyjskie pozycje obronne. Walki są ciężkie – według Ukraińców wzdłuż całego frontu Rosjanie zaminowali ok. 20 tys. km kw. terenu.

Czytaj więcej

Ukraińska kontrofensywa: Powolne przełamywanie rosyjskich linii obrony
06:23
03.07.2023

Minister obrony Niemiec: Warunki zakończenia wojny mogą określić jedynie Ukraińcy

Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, aby mogła się bronić przed brutalną napaścią ze strony Rosji i podyktować te warunki pokoju. W tym celu przekazujemy drugą co do wielkości pomoc wojskową na świecie zaraz po USA i największą pomoc wojskową w Europie, która obejmuje m.in. systemy obrony powietrznej, czołgi, sprzęt artyleryjski, logistykę, naprawy itp. - mówi Boris Pistorius, minister obrony Niemiec, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

Czytaj więcej

Minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, o Ukrainie w NATO: Warunki ustalimy po wojnie
06:16
03.07.2023

W okupowanym Lisiczańsku Rosjanie zamienili wszystkie placówki medyczne w szpitale wojskowe

Informacje takie przekazuje szef administracji wojskowej Lisiczańska, Wałerij Szybiko. Szybiko twierdzi też, że w mieście jest problem z dostępem do wody pitnej, ponieważ wody podziemne w mieście zostały skażone w wyniku walk toczących się w mieście.

06:08
03.07.2023

Rosyjski hokeista miał szpiegować w Polsce dla pieniędzy i brać zapłatę w kryptowalutach

20-letni Rosjanin został zatrzymany 11 czerwca na Śląsku i aresztowany. W śledztwie Lubelskiego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie usłyszał zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom RP" (grozi mu do dziesięciu lat).

Czytaj więcej

Co wiadomo o rosyjskim hokeiście, Maksimie S., który szpiegował w Polsce?
05:55
03.07.2023

Okręt flagowy rosyjskiej Floty Pacyfiku wrócił do bazy we Władywostoku

Krążownik rakietowy Wariag, okręt flagowy Floty Pacyfiku i fregata Marszałek Szaposznikow wróciły do bazy Floty Pacyfiku we Władywostoku, po zakończeniu ćwiczeń na Oceanie Spokojnym - poinformowała służba prasowa Floty Pacyfiku.

05:54
03.07.2023

Rosyjski senator przyznaje, że z Ukrainy do Rosji wywieziono 700 tys. dzieci

Grigorij Karasin, były wiceszef MSZ Rosji, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "w ostatnich latach 700 tys. dzieci znalazło schronienie w Rosji, uciekając przed bombardowaniami i ostrzałem w strefach konfliktu na Ukrainie".

Czytaj więcej

Rosyjski polityk: 700 tys. dzieci z Ukrainy trafiło do Rosji
05:24
03.07.2023

Ołeksij Daniłow zapowiada oderwanie się Tatarstanu i Dagestanu od Rosji

- Przeanalizowaliśmy jak poszczególne regiony Rosji zareagowały na powstanie (Jewgienija) Prigożyna. W oparciu o to mogę powiedzieć jak Rosja będzie wyglądać po rozpadzie... - stwierdził Daniłow. - Tatarstan będzie oddzielnym krajem, Dagestan będzie oddzielnym krajem, który nie będzie miał nic wspólnego z Rosją. To są kolonie Federacji Rosyjskiej - dodał. Daniłow stwierdził też, że rebelia Prigożyna pokazała, iż "Rosja nie jest państwem", a "Zachód musi zrozumieć, że Rosja jest podzielona i nie ma siły, która mogłaby ją utrzymać".

05:00
03.07.2023

Handlarz bronią, Wiktor But, kandydatem LDPR w wyborach lokalnych w Rosji

RIA podaje, cytując przedstawiciela LDPR, że But został wybrany na kandydata partii w wyborach do lokalnego parlamentu obwodu uljanowskiego w środkowej Rosji.

Czytaj więcej

Rosja: Wiktor But, "pan życia i śmierci", wystartuje w wyborach
04:31
03.07.2023

W wyniku ran odniesionych w ostrzale Kramatorska zmarła ukraińska pisarka, Wiktoria Amelina

37-letnia Amelina została ranna 27 czerwca w wyniku ostrzału przez Rosjan restauracji w Kramatorsku przy użyciu pocisku Iskander. 1 lipca zmarła w szpitalu w Dnieprze. Amelina debiutowała w 2015 roku książką "Syndrom listopada, czyli Homo Compatiens" poświęconą wydarzeniom na Majdanie. W 2016 roku wydała książkę dla dzieci "Ktoś, czyli serce wody", a rok później - powieść "Dom dla Doma".

04:26
03.07.2023

W ciągu tygodnia Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 5 030 żołnierzy

Informacje takie przekazuje gen. Ołeksandr Pawliuk, wiceminister obrony Ukrainy. Z przekazywanych przez niego danych wynika, że między 26 czerwca a 2 lipca Rosjanie stracili 22 czołgi, 82 pojazdy opancerzone, 154 zestawy artyleryjskie, 13 wyrzutni rakiet i 5 zestawów przeciwlotniczych, a także 1 samolot, 85 bezzałogowych statków powietrznych, dwie rakiety manewrujące, 81 pojazdów (w tym cystern) i 31 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego.

04:24
03.07.2023

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu jest więcej rosyjskich żołnierzy niż cywilów

Informacje takie przekazywał na antenie ukraińskiej telewizji ukraiński mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow. Z jego słów wynikało, że w mieście pozostało ok. 60-70 tys. cywilnych mieszkańców, którzy twierdzą, że rosyjskich żołnierzy jest obecnie w mieście więcej niż cywilów. - Wróg wybrał Melitopol jako centrum logistyczne i dlatego jest tam tak wielu żołnierzy. To nie tylko ci, którzy są na froncie. Jest wiele osób odpowiedzialnych za tłumienie oporu - podkreślił Fedorow.

04:23
03.07.2023

W obwodzie chmielnickim nad ranem rozległy się eksplozje

Jak informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy eksplozje były wynikiem aktywności obrony przeciwlotniczej.

04:21
03.07.2023

W nocy Rosjanie wystrzelili pociski Kalibr z wód Morza Czarnego

O zagrożeniu rakietowym informowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

04:18
03.07.2023

Korek na Moście Krymskim zmniejszył się do 6 km

Minister Transportu okupacyjnych władz Krymu, Nikołaj Łukaszenko, poinformował, że korek na Moście Krymskim, od strony wjazdu z Kraju Krasnodarskiego, zmniejszył się do 6 km. Czas oczekiwania na wjazd na Krym wynosił - według stanu na godzinę 22 - do 4 godzin. Z kolei kolejka samochodów wyjeżdżających z Krymu liczyła 300 metrów, a czas oczekiwania na wyjazd wynosił ok. 20 minut.

04:15
03.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 494