Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow twierdzi, że w mieście, w którym pozostało 60-70 tys. cywilnych mieszkańców, obecnie więcej jest rosyjskich żołnierzy niż cywilów.
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał w komunikacie prasowym, że Scholz i Zełenski wezwali do przedłużenia umowy zbożowej ONZ, która wygasa 17 lipca.
Umowa zbożowa między Ukraina i Rosją została wynegocjowana dzięki pośrednictwu ONZ i prezydenta Turcji Recepa Tayipa Erdogana. Została pierwotnie podpisana w czerwcu 2022 r., na jej podstawie odbywał się eksport zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. 17 maja, w dniu jej wygaśnięcia, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że umowa zostanie przedłużona o kolejne dwa miesiące.
Przedłużenie to wygasa 17 lipca.
Groźba głodu dla 47 milionów ludzi
Ukraina jest głównym dostawcą zboża dla Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Według Komisji Europejskiej Ukraina odpowiada za 10 proc. światowego rynku pszenicy, 15 proc. rynku kukurydzy i 13 proc. rynku jęczmienia. Jest również kluczowym światowym graczem na rynku oleju słonecznikowego