04:37
03.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 495
01:10
03.07.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:01
03.07.2023

Alarm w kilku obwodach Ukrainy

Na terenie szeregu obwodów Ukrainy, m.in. donieckiego, chersońskiego, mikołajowskiego i kirowohradzkiego, ogłoszono alarmy powietrzne.

00:43
03.07.2023

Ukraińskie wojsko ostrzega przed atakami rosyjskich dronów

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim możliwe są rosyjskie ataki za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. Do mieszkańców zaapelowano, by w razie alarmu powietrznego udali się do schronów.

00:27
03.07.2023

Reznikow: Czas Leopardów nadejdzie

Na Ukrainie znalazły się dziesiątki czołgów Leopard, ich czas wkrótce nadejdzie - zapowiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, dziękując we wpisie w mediach społecznościowych ministrowi obrony Niemiec Borisowi Pistoriusowi.

00:13
03.07.2023

Wiceminister obrony Ukrainy o sytuacji na froncie

Wiceszefowa Ministerstwa Obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała informacje dotyczące walk na wschodzie i południu Ukrainy.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie i kontrofensywa. Minister: Wojska ukraińskie posuwają się naprzód
23:45
02.07.2023

Grupa Wagnera zawiesza rekrutację

Najemnicza Grupa Wagnera, którem szefem jest Jewgienij Prigożyn, ogłosiła, że ze względu na "czasowy" brak udziału w "specjalnej operacji wojskowej", jak Kreml nazywa inwazję na Ukrainę, oraz przenosiny na Białoruś, na miesiąc zawiesza pracę swych ośrodków rekrutacyjnych.

23:11
02.07.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podało, że w niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały przygraniczne tereny obwodów czernihowskiego i sumskiego na północy Ukrainy. Rosjanie wykorzystali m.in. artylerię i moździerze, jak dotąd brak informacji o ofiarach wśród ludności cywilnej.

22:47
02.07.2023

Jermak: Pokój w Europie możliwy dopiero po zwycięstwie Ukrainy

"Wiele min i przewaga wroga w powietrzu - mimo tych trudności, Siły Zbrojne Ukrainy posuwają się naprzód" - napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego. Andrij Jermak dodał, że Ukraina potrzebuje myśliwców F-16 oraz broni dalekiego zasięgu. "Pokój w Europie jest możliwy dopiero po zwycięstwie Ukrainy" - ocenił.

22:18
02.07.2023

Działania ukraińskiego lotnictwa

W niedzielę Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły dziewięć uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej wojsk rosyjskich - przekazał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, ukraińska artyleria i wojska rakietowe uderzyły w 22 jednostki rosyjskiej artylerii na stanowiskach ogniowych i dwie jednostki obrony powietrznej.

21:52
02.07.2023

Część pracowników przywiezionych do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej miała wyjechać z Enerhodaru

Mer okupowanego od marca ubiegłego roku przez wojska rosyjskie Enerhodaru (obwód zaporoski) Dmytro Orłow oświadczył, że z miasta wyjechała część pracowników rosyjskiego Rosatomu, przywiezionych wcześniej do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Według Orłowa, chodzi o ok. sto osób.

21:20
02.07.2023

Wysłannik papieża mówi o swojej wizycie w Rosji

Papieski wysłannik ds. Ukrainy kardynał Matteo Zuppi powiedział, że jego niedawno zakończona misja w Moskwie koncentrowała się na sprawach humanitarnych i że nie obejmowała dyskusji na temat planu pokojowego.

Zuppi spotkał się z Jurijem Uszakowem, doradcą prezydent Rosji Władimira Putina oraz z patriarchą Cyrylem, wcześniej w Kijowie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Kardynał zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi papieżowi Franciszkowi szczegóły spotkań, które odbył w ramach swojej misji.

20:55
02.07.2023

Doniesienia o eksplozji w pobliżu rosyjskiego lotniska wojskowego

Według rosyjskiego kanału Mash, w rejonie lotniska wojskowego w mieście Primorsko-Achtarsk (Kraj Krasnodarski) w Rosji doszło do "potężnej eksplozji" - rosyjska obrona powietrzna miała zestrzelić pocisk rakietowy. Według szefa lokalnych władz, nie było ofiar w ludziach ani zniszczeń.

20:22
02.07.2023

Malar: Trwają zacięte walki

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podała w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie poczyniły pewne postępy na wschodzie Ukrainy, zaś na froncie południowym trwają zaciekłe walki.

19:59
02.07.2023

Straty Rosjan. Ukraiński generał o walkach na południu Ukrainy

Dowódca zgrupowania wojsk Tauryda gen. Ołeksandr Tarnawski podał, że wojska ukraińskie "systematycznie niszczą wroga" na kierunku tawrijskim (obwód zaporoski).

Według ukraińskiego generała, w ciągu ostatniej doby w walkach w tym rejonie Rosjanie stracili 17 jednostek sprzętu wojskowego, w tym czołg, armatę przeciwpancerną Rapira oraz kilka dronów. Straty wojsk rosyjskich w ludziach wyniosły "prawie dwie kompanie zabitych i rannych" - oświadczył Tarnawski.

19:33
02.07.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie dniepropietrowskim

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że w niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały tereny w rejonie nikopolskim. Artyleria przeprowadziła ostrzał hromad (gmin) Nikopol i Marganiec, nie było ofiar w ludziach - czytamy.

19:04
02.07.2023

Mniej Kalibrów na Morzu Czarnym

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że na Morzu Czarnym pozostają dwa rosyjskie okręty, uzbrojone łącznie w 16 pocisków manewrujących Kalibr. Wcześniej informowano o 4 takich jednostkach i 24 pociskach.

18:44
02.07.2023

Walki w obwodzie donieckim

SG Ukrainy podał, że wojska rosyjskie koncentrują swe główne wysiłki na kierunkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie doniecki, gdzie trwają ciężkie walki. Ukraińskie dowództwo przekazało, że na tym odcinku frontu doszło w ciągu doby do 28 starć zbrojnych.

18:11
02.07.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 11 ataków rakietowych oraz 8 za pomocą dronów typu Shahed - podał Sztab Generalny Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie.

Według tego źródła, Rosjanie przeprowadzili też 40 uderzeń z powietrza oraz ok. 30 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, a w rezultacie działań wojsk rosyjskich uszkodzona została infrastruktura cywilna i ranni zostali ludzie.

Zdaniem ukraińskiego dowództwa, ryzyko rosyjskich ataków rakietowych na cele na całej Ukrainie pozostaje wysokie.

17:43
02.07.2023

Obwód chersoński. Traktor wjechał na minę

Na południu Ukrainy, w miejscowości Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim podczas prac polowych traktor wjechał na minę - podały lokalne władze. Kierujący pojazdem doznał obrażeń twarzy, klatki piersiowej i dłoni, odmówił hospitalizacji.

17:12
02.07.2023

Bachmut. Doniesienia o zniszczeniu rosyjskiego składu amunicji

Na kierunku bachmuckim artyleria 77. Brygady zniszczyła polowy magazyn amunicji wojsk rosyjskich - podał dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

16:45
02.07.2023

Fedorow: Rosjanie rozbudowują sieć mobilnych krematoriów

Aby ukryć własne straty, okupanci rozbudowują sieć mobilnych krematoriów, gdzie palone są ciała rosyjskich żołnierzy - podał w mediach społecznościowych Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer Melitopola. Dodał, że jedno krematorium działa w porcie w Berdiańsku, a drugie - w Melitopolu.

Melitopol i Berdiańsk (obwód zaporoski) znajdują się pod kontrolą wojsk rosyjskich od marca 2022 r.

16:13
02.07.2023

Zełenski: Wróg nie będzie dyktował warunków na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę podczas roboczej wizyty w obwodzie odeskim odwiedził placówkę medyczną, w której leczeni są ranni żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, złożył życzenia żołnierzom Marynarki Wojennej Ukrainy z okazji ich święta, przypadającego 2 lipca.

W opublikowanym w mediach społecznościowych wystąpieniu zadeklarował, że "wróg nie będzie dyktował warunków na Morzu Czarnym", a rosyjskie okręty będą bały się zliżać do ukraińskiego Krymu, wybrzeża Moza Azowskiego i Morza Czarnego.

15:40
02.07.2023

Dziewięć rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Marynarka Wojenna Ukrainy podała, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni dziewięć rosyjskich okrętów, w tym cztery jednostki uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr, zdolne do wystrzelenia w sumie 24 rakiet.

15:10
02.07.2023

Pożar w Chersoniu ugaszony

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) poinformowała, że strażacy ukończyli gaszenie pożaru w ostrzelanym przez wojska rosyjskie budynku w Chersoniu. W komunikacie podano, że w walce z ogniem brało udział 52 ratowników.

Wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy podawała, że w wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne. Pożar wybuchł na 7. piętrze ostrzelanego budynku.

14:33
02.07.2023

Coraz większa kolejka Rosjan uciekających na Krym

Jest potwierdzenie, że Rosjanie całymi rodzinami uciekają na Krym. Kolejka oczekujących na przejazd Mostem Krymskim zwiększyła się do 9 km. Okupanci tłumaczą to już nie pogodą, ale ogromnymi ilościami przewożonego bagażu.

Czytaj więcej

Kto może, ucieka na Krym. Rośnie kolejka na Moście Krymskim
14:25
02.07.2023

Prezydent Zełenski odwiedził Odessę

Na miejscu ukraiński prezydent wysłuchał raportu Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:27
02.07.2023

Ukraina zawiedziona przekazanymi przez Francję bojowymi wozami piechoty

Ukraiński dowódca stwierdził, że francuskie bojowe wozy piechoty AMX-10 RC - czasami określane jako lekkie czołgi - są "niepraktyczne" do ataków na linii frontu.

34-letni dowódca batalionu, który posługuje się pseudonimem Spartaniec, powiedział, że "cienki pancerz" czołgów oznacza, że mogą one być używane jako wsparcie ogniowe, ale nie do ataków na pierwszej linii.

- Niestety, w jednym przypadku załoga zginęła w pojeździe - powiedział agencji AFP.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Przekazane przez Francję wozy bojowe nie nadają się do walki na froncie
12:42
02.07.2023

BBC: Zdemontowane fragmenty brytyjskich myśliwców z II wojny światowej znalezione w ukraińskim lesie

Osiem brytyjskich myśliwców Hurricane z czasów II wojny światowej zostało odnalezionych w lesie na Ukrainie.

Wielka Brytania wysłała te samoloty do Związku Radzieckiego w 1941 roku po inwazji nazistowskich Niemiec. 

12:03
02.07.2023

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła osiem dronów i trzy pociski manewrujące

Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła osiem dronów Shahed i trzy pociski manewrujące Kalibr wystrzelone przez Rosję w nocy z soboty na niedzielę - podały siły powietrzne.

Drony produkcji irańskiej zostały wystrzelone z południowego wschodu, a pociski manewrujące z Morza Czarnego.

11:37
02.07.2023

Kontrolowana przez Prigożyna rosyjska grupa medialna zostaje zamknięta

Grupa medialna Jewgienija Prigożyna ma zostać zamknięta - powiedział dyrektor jednej z jej placówek.

Patriot Media, którego najbardziej znanym serwisem była strona informacyjna RIA FAN, przyjęła silnie nacjonalistyczną, prokremlowską linię redakcyjną, jednocześnie dostarczając pozytywnych informacji na temat Prigożyna i jego Grupy Wagnera.

11:36
02.07.2023

Rosjanie nie zorganizują ważnych międzynarodowych pokazów lotniczych

Obawy o bezpieczeństwo to tylko jeden z powodów.

Czytaj więcej

Rosjanie odwołują międzynarodowe pokazy lotnicze. Obawa o bezpieczeństwo
10:56
02.07.2023

Premier Szwecji spotka się z Bidenem, aby omówić kwestie NATO i Ukrainy

Szwedzki premier Ulf Kristersson odwiedzi Waszyngton w środę, aby spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódca mają rozmawiać o członkostwie tego kraju do NATO, transatlantyckich relacjach bezpieczeństwa i wojnie na Ukrainie.  

10:10
02.07.2023

ISW: Ukraińcy zmuszą Rosjan do podjęcia trudnych decyzji

Rosyjskie wojska nie będą w stanie skutecznie bronić całej linii frontu, dowództwo będzie musiało zdecydować, gdzie wzmocni swoje pozycje.

Czytaj więcej

Think tank: Operacje wokół Bachmutu zmuszą rosyjskie dowództwo do dokonania trudnego wyboru
09:31
02.07.2023

Ukraina wzywa Niemców, by nie powtórzyli błędu z 2008 roku

Władze Ukrainy namawiają rząd w Berlinie do poparcia pomysłu przyjęcia kraju do NATO.

Czytaj więcej

Szef MSZ Ukrainy wzywa Niemcy, by nie powtórzyły błędu Merkel
08:52
02.07.2023

Rosyjska partia chce zabronić wyjazdów zagranicznych rodzinom urzędników

Nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji pracuje nad projektem ustawy, która tymczasowo zakazałaby podróży bliskich krewnych wysokich rangą urzędników do "nieprzyjaznych krajów" - donosi państwowa agencja informacyjna RIA.

Rosja uważa wszystkie kraje, które nałożyły na nią sankcje w związku z inwazją na Ukrainę, za "nieprzyjazne".

08:50
02.07.2023

Zełenski: Utrzymuje się poważne zagrożenie w zaporoskiej elektrowni atomowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że w okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu utrzymuje się "poważne zagrożenie" i ocenił, że Rosja jest "technicznie gotowa" do sprowokowania eksplozji w obiekcie.

08:44
02.07.2023

Wrak zestrzelonego drona spadł na domy w obwodzie kijowskim

Władze poinformowały, że szczątki znaleziono na trzech posesjach. Ranna została jedna osoba.

07:45
02.07.2023

Najnowszy bilans rosyjskich strat na Ukrainie

Pierwszego lipca ukraińskie siły zbrojne wyeliminowały na froncie 790 Rosjan, 26 systemów artyleryjskich i 20 pojazdów opancerzonych - informuje Sztab Generalny.

07:12
02.07.2023

Przedstawiciele Rosji opuszczają Rumunię

W sobotę Kreml zorganizował specjalny lot na polecenie rumuńskiego rządu. Rosjanie ograniczyli personel dyplomatyczny, a kraj opuścili dyplomaci i przedstawiciele personelu technicznego.

8 czerwca Bukareszt wezwał Moskwę do zmniejszenia personelu ambasady w Rumunii o 40 osób. Liczba dyplomatów i personelu technicznego rosyjskiej misji powinna być równa liczbie pracowników rumuńskiej misji dyplomatycznej w Rosji - informowało wówczas rumuńskie MSZ.

06:54
02.07.2023

Słowa Putina o Grupie Wagnera mogą pomóc w osądzeniu prezydenta za zbrodnie popełnione na Ukrainie

Prezydent Rosji przyznał, że władze kraju finansowały prywatną firmę Jewgienija Prigożyna.

Czytaj więcej

Putin twierdzi, że Rosja finansowała Grupę Wagnera. Może to ułatwić osądzenie prezydenta
06:26
02.07.2023

Rosjanie ostrzelali Nikopol

Wojsko rosyjskie ostrzelało w sobotę miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura cywilna.

Gubernator Serhij Łysak przekazał, że zniszczone zostały budynek administracyjny, stołówka, domy i kościół.

06:23
02.07.2023

Nocny atak lotniczy na Kijów

Władze Kijowa poinformowały, że obrona powietrzna miasta zestrzeliła wszystkie rosyjskie drony wystrzelone na stolicę w nocy.

Był to pierwszy atak lotniczy na miasto od niemal dwóch tygodni.

"Nasze siły i środki obrony powietrznej wykryły i zniszczyły wszystkie wrogie cele w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa" - przekazał Serhij Popko, szef Kijowskiej Administracji Wojskowej w Telegramie.

Ze wstępnych informacji wynika, że Rosjanie do ataku wykorzystali irańskie drony Shahed

06:22
02.07.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 493