Kontrofensywa Ukrainy: Rosjanie twierdzą, że zniszczyli "niemal tyle" leopardów ile dostarczyły Polska i Portugalia

Na południu Ukrainy ukraińska armia prowadzi działania ofensywne, a na wschodzie - ofensywne i defensywne - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, we wpisie na swoim koncie w serwisie Telegram. Tymczasem minister obrony Rosji informuje o "poważnym zredukowaniu potencjału ofensywnego ukraińskiej armii".

Publikacja: 03.07.2023 12:34

Czołg Leopard

Czołg Leopard

Foto: PAP/DPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 495

Pisząc o sytuacji na wschodzie Malar podała, że ukraińska armia posuwa się w kierunku Bachmutu, tymczasem rosyjska armia naciera w kierunku Łymanu i Awdijiwki oraz Marijinki.

Wiceminister obrony Ukrainy: Ukraińska armia wyzwoliła w ciągu tygodnia 37,4 km2 terytorium

"Wróg próbuje wyprzeć nasze wojska z zajmowanych pozycji, ale jest odpierany" - zapewniła wiceminister obrony.

Malar podała, że w ciągu tygodnia wskutek "poprawy pozycji operacyjnych (taktycznych) oraz wyrównania linii frontu" terytorium wyzwolone przez Ukrainę na wschodzie powiększyło się o 9 km2.

Jednocześnie - jak dodała - liczba rosyjskich ostrzałów ukraińskich pozycji na wschodzie w ciągu tygodnia podwoiła się - z 6 457 do 11 753.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy atakują na sześciu odcinkach frontu

Z kolei na południu - jak pisze Malar - ukraińska armia nadal prowadzi ofensywę w kierunku Melitopola i Berdiańska. Działania ofensywne w kierunku miejscowości Nowodariwka, Prijutne, Nowodaniłiwka, Robotnie, Nowosiłki i Staromajorskie zakończyły się powodzeniem - pisze Malar.

W ciągu tygodnia Ukraińcy mieli wyzwolić na południu 28,4 km2 terytorium Ukrainy. Od początku kontrofensywy (4 czerwca) Ukraińcy wyzwolili na południu terytorium o powierzchni 158,4 km2.

Siergiej Szojgu: Zniszczyliśmy 16 czołgów Leopard

Tymczasem minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu poinformował, że rosyjska armia "zdołała zredukować potencjał ofensywny ukraińskiej armii" poprzez zadawane jej straty. 

W czasie spotkania kierownictwa resortu obrony Rosji Szojgu mówił też, że ukraińska armia "nie osiągnęła celów na żadnym kierunku". 

- Ogólnie wróg nie osiągnął celów na żadnym kierunku. To świadczy o umiejętnościach naszych bojowników i wyraźnie przeszacowanych oczekiwaniach wobec zachodniej broni - stwierdził Szojgu.

Według ministra obrony Rosji mimo ponoszonych przez Siły Zbrojne Ukrainy strat "ukraińscy przywódcy i ich zachodni opiekunowie wymagają od Sił Zbrojnych Ukrainy kontynuowania ofensywy".

Czytaj więcej

Most Krymski zablokowany. Kolejka uciekających Rosjan przekroczyła 13 km

Szojgu stwierdził też, że Kijów stara sobie "zrekompensować niemożność osiągnięcia sukcesów na polu walki terrorystycznymi atakami na cywilów, by osiągnąć efekt propagandowy".

Minister obrony Rosji przekonywał, że rosyjska armia zniszczyła w czasie walk w południowej części obwodu donieckiego, w obwodzie zaporoskim i na kierunku donieckim 16 czołgów Leopard.

Jak wyliczał minister obrony Rosji na tych kierunkach Rosjanie zniszczyli 15 ukraińskich samolotów, trzy śmigłowce, 920 pojazdów opancerzonych i 16 czołgów Leopard". Szojgu dodał, że Rosjanie zniszczyli już "niemal tyle czołgów Leopard ile dostarczyły Ukrainie Polska i Portugalia". Polska przekazała Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4.

- Łącznie, od 4 czerwca, ukraińska armia straciła niemal 2,5 tys. różnego rodzaju zestawów uzbrojenia na wszystkich kierunkach - oświadczył Szojgu.

Minister obrony Rosji wyliczał też, że rosyjska obrona powietrzna przechwyciła 158 pocisków HIMARS, 25 pocisków manewrujących Strom Shadow i 386 ukraińskich dronów.

Pisząc o sytuacji na wschodzie Malar podała, że ukraińska armia posuwa się w kierunku Bachmutu, tymczasem rosyjska armia naciera w kierunku Łymanu i Awdijiwki oraz Marijinki.

Wiceminister obrony Ukrainy: Ukraińska armia wyzwoliła w ciągu tygodnia 37,4 km2 terytorium

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Żołnierze NATO na Ukrainie? Doradca Zełenskiego: Możemy się spodziewać
Konflikty zbrojne
Ukraina osłabia rosyjską obronę. Przygotowania do pojawienia się nowej broni na froncie
Konflikty zbrojne
Rosja rozmieściła najnowocześniejszy system S-500 na Krymie? Tak twierdzi szef ukraińskiego wywiadu
Konflikty zbrojne
Klapa Putina na froncie. Wkrótce otworzy się ukraińskie „okno możliwości”
Konflikty zbrojne
Porozumienie NATO-Orbán. Węgry nie będą blokować pomocy Sojuszu dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?