00:15
17.06.2023

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:12
17.06.2023

Humeniuk: Rosjanie mogą wywołać nowe katastrofy

Armia rosyjska może dalej wywoływać takie katastrofy, jak wysadzenie elektrowni wodnej Kachowka - oceniła Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego „Południe”. - Trzeba wiedzieć, że oni (Rosjanie – red.) są teraz doprowadzeni do pewnego stopnia desperacji i mogą wykorzystywać dywersyjne zespoły do ​​tworzenia takich katastrof spowodowanych przez człowieka. Jest to brane pod uwagę i nadal nad tym pracujemy - mówiła w ukraińskiej telewizji. - Pamiętamy, że szantażowali elektrownią jądrową Zaporoże, a następnie zaporą w Nowej Kachowce i Krymskim Tytanem (największy producent dwutlenku tytanu w Europie Wschodniej - red.). Teraz też próbują szantażować i interesują się innymi obiektami hydrotechnicznymi naszego regionu - wyjaśniła.

23:51
16.06.2023

Ławrow zapowiada „wojskowo-techniczną reakcję” na dostawy F-16 Ukrainie

Rosja udzieli „wojskowo-technicznej odpowiedzi”, jeśli na niebie nad Ukrainą pojawią się samoloty F-16 - powiedział Siergiej Ławrow, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.

- Jak zareagujemy? Odpowiedź leży po stronie wojska, oni wiedzą, co robić. F-16 to wojskowy produkt techniczny, więc jeśli zobaczymy, że te samoloty przelecą nad Ukrainą i stanowią dla nas zagrożenie, oczywiście będzie to odpowiedź wojskowo-techniczna — powiedział Ławrow w czasie Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

23:37
16.06.2023

Blinken skomentował ostrzał Kijowa w czasie wizyty przywódców afrykańskich

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał atak rakietowy na stolicę Ukrainy, w którym przebywali przedstawiciele kilku krajów afrykańskich, przejawem „strasznej ironii”. - Obecnie na Ukrainie są przedstawiciele sześciu czy siedmiu krajów afrykańskich, którzy również starają się promować tę (pokojową – red.) propozycję. Zwracam uwagę na straszliwą ironię tego, że kiedy byli w Kijowie, na stolicę Ukrainy spadł deszcz jeszcze większej liczby rosyjskich pocisków - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji. Podkreślił, że Stany Zjednoczone wspierają inicjatywy pokojowe innych krajów, ale tylko te, które mają na celu „ustanowienie sprawiedliwego i trwałego pokoju”. - Ale, podobnie jak w przypadku wielu krajów, chcemy mieć pewność, że nikt nie dolewa oliwy do ognia rozpalanego przez Rosję - zaznaczył.

23:15
16.06.2023

Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego Ka-52

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski śmigłowiec Ka-52 na kierunku donieckim - poinformowano w komunikacie Sił Powietrznych. Nie zostały podane szczegóły dotyczące zdarzenia.

22:49
16.06.2023

Szalony mecz reprezentacji Ukrainy

Piłkarska reprezentacja Ukrainy wygrała na wyjeździe mecz kwalifikacji do mistrzostw Europy z Macedonią Północną 3:2, choć do przerwy przegrywała 0:2. W drugiej połowie zespół trenera Serhija Rebrowa najpierw zmniejszył stratę w 62. minucie, by pięć minut później wyrównać. Decydującą bramkę w 83. minucie zdobył Wiktor Cyhankow, który cztery dni wcześniej zanotował dwa trafienia w towarzyskim starciu z Niemcami w Bremie.

22:23
16.06.2023

Sejm RP przyjął uchwałę ws. Ukrainy w NATO

Sejm przyjął uchwałę w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. „Biorąc pod uwagę poświęcenie narodu ukraińskiego i jego suwerenne prawo do wyboru własnej drogi rozwoju, Sejm RP w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy” - głosi treść dokumentu.

21:54
16.06.2023

Afrykańscy przywódcy rozmawiali z Zełenskim

W piątek w spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim wzięli udział: prezydent RPA Cyril Ramaphosa, prezydent Komorów Azali Assoumani, prezydent Senegalu Macky Sall, prezydent Zambii Hakainde Hichilema, premier Egiptu Mustafa Madbuli, oraz specjalni wysłannicy prezydentów Konga i Ugandy.

Czytaj więcej

Prezydent RPA przedstawił w Kijowie 10-punktowy afrykański plan pokojowy
21:25
16.06.2023

Zełenski: Nie będzie negocjacji z Putinem, dopóki Rosjanie się nie wycofają

- Rosyjscy przywódcy postrzegają wszelkie negocjacje jako okazję do przegrupowania sił i rozszerzenia agresji. Ukraina już się o tym przekonała. Dziś na naszym spotkaniu kilka razy wyraźnie powiedziałem: zgoda na jakiekolwiek negocjacje z Rosją teraz, kiedy okupant jest na naszej ziemi, to zamrożenie wojny, zamrożenie wszystkiego – bólu i cierpienia - powiedział Wołodymyr Zełenski, kategorycznie odrzucając możliwość negocjacji z Władimirem Putinem.

- Zaprzestanie rosyjskiego terroru i wycofanie wszystkich wojsk rosyjskich z całego terytorium Ukrainy jest jedyną rzeczą, która może zatrzymać tę wojnę. Ukraina i cały świat nie potrzebują ani zamrożonych konfliktów, ani tlących się wojen. Pokój jest potrzebny - powiedział prezydent Ukrainy na konferencji prasowej z przywódcami państw afrykańskich w Kijowie.

20:56
16.06.2023

Delegacja RPA i 12 kontenerów z bronią

Ochrona prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy próbowała na lotnisku Chopina wyładować z samolotu dwanaście kontenerów z bronią.

Czytaj więcej

Dwanaście kontenerów z bronią chciała wwieźć do Polski ochrona prezydenta RPA
20:28
16.06.2023

Rzecznik Kremla zapowiedział otwarcie Rosji na... zagranicznych inwestorów

Rosja jest otwarta na zagranicznych przedsiębiorców i inwestorów, jest nimi zainteresowana - powiedział przy okazji Forum Ekonomicznego w Petersburgu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Zapewniamy i nadal będziemy zapewniać komfortowe warunki pracy firmom zagranicznym, jeśli będą przestrzegać wszystkich przepisów naszego ustawodawstwa, jeśli będą zainteresowane kontynuowaniem i rozszerzaniem swojej działalności tutaj. Jesteśmy krajem otwartym na biznes zagraniczny, inwestorów. Jesteśmy nimi zainteresowani - przekonywał Pieskow, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti.

Według rzecznika Putina „zwalniane dziś nisze są błyskawicznie wypełniane przez rosyjskich inwestorów, którzy zapewniają funkcjonowanie przedsiębiorstw i zatrudnienie ważnych dla gospodarki kraju ludzi”.

19:58
16.06.2023

Putin: F-16 dla Ukrainy? Będą płonąć

W czasie swojego przemówienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu rosyjski przywódca groził, że jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, ale będą one stacjonować poza jej granicami, rosyjskie wojsko rozważy opcje zniszczenia tych samolotów. Jego słowa musiał później prostować rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Władimir Putin znów mówił o broni atomowej. „Mamy jej więcej, niż kraje NATO”
19:29
16.06.2023

Nowy pakiet pomocy humanitarnej USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy humanitarnej o wartości 205 mln dolarów. Oświadczenie w tej sprawie wydał sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Tym samym skala finansowania przez Stany Zjednoczone pomocy humanitarnej dla Ukrainy od lutego 2022 roku, uwzględniając nowy pakiet, wynosi już 2,1 mld dolarów.

18:59
16.06.2023

Zełenski ostrzega: Rosja zamierza wysadzić elektrownię atomową w Zaporożu

Kreml kazał już wyłączyć systemy automatycznego monitorowania poziomu promieniowania i zniszczyć sprzęt ratowniczy.

Czytaj więcej

Rosjanie mogą wysadzić elektrownię atomową w Zaporożu. Zełenski podaje powód
18:31
16.06.2023

Sprawa samolotu z RPA. MSZ wydało oświadczenie

MSZ oraz Straż Graniczna odniosły się do sprawy zatrzymania na lotnisku w Warszawie samolotu z członkami ochrony prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy.

Czytaj więcej

Członkowie delegacji RPA utknęli na lotnisku w Warszawie. MSZ tłumaczy sprawę
18:01
16.06.2023

Stoltenberg: F-16 dla Ukrainy potrzebne teraz i na przyszłość

Inicjatywa dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16 i rozpoczęcie szkolenia pilotów jest istotnym elementem pomocy NATO dla Ukrainy we wzmacnianiu jej zdolności bojowych teraz i w dalszej perspektywie, po zakończeniu wojny - oświadczył w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podczas konferencji prasowej po dwudniowym spotkaniu ministrów obrony krajów NATO.

- Nawet gdy one (F-16) zostaną dostarczone na Ukrainę, po zakończeniu wojny konieczne będą długoterminowe wysiłki, aby Ukraina miała zdolności obronne do odstraszania przyszłej agresji. Nowoczesne Siły Powietrzne powinny stać się istotnym elementem takich długofalowych wysiłków. Chodzi więc po części o doraźne potrzeby, ale także o perspektywę długoterminową - podkreślał Stoltenberg.

Według sekretarza generalnego NATO wielu sojuszników wyraziło poparcie dla projektu i chce w różny sposób przyczynić się do dostarczenia Ukrainie samolotów bojowych czwartej generacji.

17:33
16.06.2023

Wybuchy w okolicy Buczy. Eksploduje rosyjska amunicja

W rejonie buczańskim (obwód kijowski) w wyniku ostrzału i zapalenia się lasu dochodzi do masowej detonacji amunicji na byłych stanowiskach armii rosyjskiej - poinformował szef policji obwodu Andrij Nebytow. „Z powodu ostrzału rakietowego obwodu kijowskiego i zapłonu masywu leśnego w pobliżu Zdwjżiwki, zaczęły wybuchać pociski pozostawione przez okupantów. Detonacja ma miejsce na byłych pozycjach armii rosyjskiej” – napisał na Telegramie. Dodał, że policja pilnuje tego terenu, a służby ratownicze usuwają skutki eksplozji.

17:04
16.06.2023

Bayraktary przetestowane z minipociskami manewrującymi KEMANKEŞ

Turecka firma Baykar przeprowadziła udane testy drona Bayraktar TB2 z nową miniamunicją, posiadającą inteligentny system naprowadzania.

Czytaj więcej

Bayraktary będą jeszcze groźniejsze. Turcy przeprowadzili testy z nowym uzbrojeniem
16:35
16.06.2023

Wzrosła liczba poszkodowanych w Chersoniu

W wyniku rosyjskiego ostrzału Chersonia w piątek 23 osoby zostały ranne, w tym troje dzieci. Najnowsze informacje w tej sprawie podał na Telegramie Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy. „Trzy osoby są w ciężkim stanie, wszyscy pozostali odnieśli średnie lub lekkie obrażenia” - napisał. W wyniku ostrzału uszkodzona została placówka medyczna, przedszkole, supermarket, budynki mieszkalne, samochody oraz linie energetyczne.

16:06
16.06.2023

Były wiceminister obrony Ukrainy i jego podwładny podejrzani o defraudację miliarda hrywien

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że powiadomiła byłego wiceministra obrony Ukrainy i jego podwładnego o podejrzeniu, że dopuścili się oni sprzeniewierzenia ponad miliarda hrywien z budżetu.

Według SBU, chodzi o zakup blisko 3000 kamizelek kuloodpornych o wartości 130 mln hrywien (z tej kwoty przywłaszczonych miało zostać ponad 100 mln hrywien). Kamizelki miały nie spełniać deklarowanej klasy ochrony, a ich rzeczywista wartość wynosiła 25 mln hrywien.

SBU podała, że uczestnicy afery kupili też hurtową partię niskiej jakości kurtek i spodni zimowych dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy za łączną kwotę 900 mln hrywien, a odzież ta nie spełniała wymogów użytkowania "w zimnych porach roku w kontekście intensywnych działań wojennych".

Podejrzani zostali aresztowani.

Czytaj więcej

Korupcja na Ukrainie. Były wiceminister obrony aresztowany
15:47
16.06.2023

Kolejny ostrzał w obwodzie chersońskim

Chersońska administracja podała, że wojska rosyjskie zniszczyły cywilny budynek w osiedlu typu miejskiego Biłozerka. Nie było ofiar w ludziach.

15:30
16.06.2023

Polska przekazała Ukrainie karetki pogotowia

"Przyjazna Polska przekazała nam ważną pomoc humanitarną. Do Obwodowego Centrum Ratownictwa Medycznego przekazano 9 karetek. Pochodzą z województwa dolnośląskiego, przyjechały z Wrocławia" - podał w mediach społecznościowych szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Dodał, że cześć ambulansów trafi na potrzeby wojsk obrony terytorialnej i policji.

Łysak podziękował za pomoc.

15:05
16.06.2023

Putin zapowiada wzrost płacy minimalnej w Rosji o 18,5 proc.

Władimir Putin w czasie przemówienia na Forum Gospodarczym w Sankt Petersburgu oświadczył, że płaca minimalna w Rosji wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku o 18,5 proc.

14:50
16.06.2023

Władimir Putin spodziewa się wzrostu PKB Rosji w 2023 roku powyżej 1 proc.

Zdaniem rosyjskiego prezydenta skala wzrostu rosyjskiego PKB rok do roku zbliży się do poziomu 2 proc.

Czytaj więcej

Władimir Putin: Nie chcemy powrotu zachodnich firm na nasz rynek
14:15
16.06.2023

Ok. 13:00 Chersoń znalazł się pod zmasowanym ostrzałem Rosjan

W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób. Pociski uszkodziły m.in. wielopiętrowy budynek.

14:09
16.06.2023

Niemcy dostarczą Ukrainie 64 pociski do zestawów Patriot

Informacje takie przekazał minister obrony Niemiec, Boris Pistorius. Minister obrony Niemiec, w czasie drugiego dnia spotkania szefów resortów obrony państw NATO w Brukseli stwierdził, że dostawa pocisków do zestawów Patriot jest "ważnym znakiem wsparcia dla udanych wysiłków ukraińskich Sił Zbrojnych w zakresie zapewniania obrony powietrznej".

14:06
16.06.2023

Gen. Hodges: Główne natarcie Ukrainy się zacznie, gdy do ataku ruszą dwie czy trzy brygady pancerne

Generał wyjaśnia, że przeciętna ukraińska brygada liczy ok. 250 czołgów i pojazdów opancerzonych. "Do tej chwili nie widzieliśmy takiego rodzaju dużych formacji pancernych na polu walki" - podkreśla.

Czytaj więcej

Generał z USA: Ukraina nie rozpoczęła jeszcze głównego natarcia
13:54
16.06.2023

Litwa nie radzi sobie z potężnymi korkami tirów z Rosji i Białorusi

Litewscy przewoźnicy ostrzegają: kolejki ciężarówek na granicy z Białorusią mogą wywołać największy kryzys w historii transportu Litwy. Kierowcy - także z krajów Unii - czekają na przejazd w fatalnych warunkach po 60 godzin.

Czytaj więcej

Litwa oblegana przez tiry z Rosji i Białorusi. Cierpią też Polacy
13:24
16.06.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń. Są poszkodowani

Ostrzelane miały zostać budynki mieszkalne i infrastruktura medyczna.

13:20
16.06.2023

Dwie osoby ranne w wyniku rosyjskiego ataku na Kijów

Jak informuje ukraińska prokuratura generalna ranna została 82-letnia mieszkanka obwodu kijowskiego i kierowca samochodu, który w czasie ostrzału jechał drogą. Ponadto szczątki strąconych pocisków miały uszkodzić budynki mieszkalne i sklep w jednym z rejonów obwodu.

13:15
16.06.2023

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych uratowały Rosjan przed utonięciem

Ukraińscy komandosi publikują nagranie z akcji.

Czytaj więcej

Ukraińscy komandosi uratowali pięciu rosyjskich żołnierzy przed utonięciem
12:43
16.06.2023

Ukraińcy umacniają północną granicę

W ciągu tygodnia wzdłuż północnej granicy Ukrainy wykopano pięć kilometrów okopów i położono 8 tysięcy min.

12:32
16.06.2023

Dmitrij Miedwiediew pisze o "ciągłym konflikcie" na Ukrainie

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji ze słów Jensa Stoltenberga o tym, że Ukraina nie może przystąpić do NATO w czasie, gdy znajduje się w stanie konfliktu z innym państwem, wyciąga wniosek, że NATO nie potrzebuje Ukrainy, a konflikt na Ukrainie będzie "ciągły".

12:27
16.06.2023

Szef MSZ Ukrainy: Rosja wysłała sygnał Afryce: chce więcej wojny, nie pokoju

Dmytro Kułeba skomentował w ten sposób piątkowy atak powietrzny Rosji na Kijów. Do ataku doszło w czasie, gdy w ukraińskiej stolicy przebywała delegacja przywódców państw afrykańskich.

12:12
16.06.2023

Kliczko: Nie ma zniszczeń w Kijowie po rosyjskim ataku

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku na Kijów z 16 czerwca nie doszło do żadnych zniszczeń. Eksplozje w rejonie podilskim miały być efektem aktywności obrony przeciwlotniczej.

12:03
16.06.2023

Brytyjski wywiad o śmierci rosyjskiego generała na Ukrainie

W aktualizacji wywiadowczej brytyjskie Ministerstwo Obrony odniosło się do śmierci generała majora Siergieja Goriaczewa.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Brytyjski wywiad: Rosyjski generał został zabity na Ukrainie
11:40
16.06.2023

W wyniku rosyjskiego ataku uszkodzone zostały domy mieszkalne w obwodzie kijowskim

Informacje takie przekazuje komendant policji obwodu kijowskiego, Andrij Niebytow. Niebytow pisze, że są ofiary ataku.

11:38
16.06.2023

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o wystrzeleniu rakiet manewrujących z rejonu Noworosyjska

11:25
16.06.2023

Alarm powietrzny w Kijowie został odwołany

Kijów miał zostać w piątek zaatakowany zarówno pociskami manewrującymi, jak i balistycznymi.

11:18
16.06.2023

Rzecznik Kremla: Putin otwarty na różne sposoby rozwiązania ukraińskiego problemu

Dmitrij Pieskow oświadczył, że "ukraiński problem może być rozwiązany na różne sposoby". - (Władimir) Putin wspiera każdy pomysł, który zakończy konflikt - dodał.

10:58
16.06.2023

"Putin wita przywódców z Afryki w Kijowie". Atak z powietrza na ukraińską stolicę

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała z powietrza Kijów. W stolicy Ukrainy są przywódcy z Afryki
10:43
16.06.2023

Witalij Kliczko: Eksplozje w rejonie podilskim w Kijowie

Trwa atak powietrzny na Kijów.

10:38
16.06.2023

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, może zostać odwołany ze stanowiska

Ewentualne odwołanie Kliczki mogłoby mieć związek z tragedią z wydarzeniami z 1 czerwca. Rosja przeprowadziła wówczas zmasowany atak powietrzny na Kijów, w którym zginęły trzy osoby - 9-letnia dziewczynka, jej 34-letnia matka i jeszcze jedna, 33-letnia kobieta. Ich śmierć była wynikiem upadku szczątków zestrzelonej rakiety - kobiety nie zdołały schronić się przed nalotem w schronie na terenie jednej z miejskich klinik, ponieważ schron był zamknięty. Czternaście osób zostało wówczas rannych.

Czytaj więcej

Witalij Kliczko straci stanowisko mera Kijowa?
10:35
16.06.2023

W obwodzie kijowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza

Trwa atak rakietowy na Ukrainę. W Kijowie przebywają dziś przywódcy państw afrykańskich, którzy przybyli tam z misją pokojową.

10:28
16.06.2023

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych informuje o ofensywie Ukraińców w rejonie Bachmutu

Ukraińcy mają zajmować wzgórza i pozycje przygotowując się do wyparcia rosyjskich jednostek z podejść do Bachmutu.

10:08
16.06.2023

Rosjanie wystrzelili z wód Morza Czarnego pociski Kalibr

Na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny. Alarm objął środkową i wschodnią Ukrainę, m.in. obwód kijowski.

10:02
16.06.2023

Rosjanie podali informacje o stratach poniesionych w ciągu doby przez nacierających Ukraińców

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że Ukraińcy kontynuują ofensywę na południu. W ciągu doby ukraińska armia miała stracić ponad 200 żołnierzy, pięć czołgów, siedem bojowych wozów piechoty, pięć pojazdów opancerzonych, cztery inne pojazdy i dwie baterie moździerzy.

09:55
16.06.2023

Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Informacje takie przekazał Władysław Nazarow, rzecznik Dowództwa Operacyjnego "Południe", na kanale Telegram. Na Morzu Czarnym znajdować się ma obecnie siedem okrętów, z czego jeden jest wyposażony w pociski Kalibr. Na jego pokładzie znajduje się osiem takich pocisków.

09:51
16.06.2023

Rosjanie podają, że ukraińskie drony zaatakowały szpital w Nowej Kachowce

Informacje taką przekazały władze okupacyjne. Z ich komunikatu wynika, że w szpitalu z okien wyleciało 60-70 proc. szyb. Ranny miał zostać strażak. 

09:47
16.06.2023

Przydacz: Trójmorze upodmiotowia nasz region, a Polska odgrywa w tym największą rolę

Największą miarą skuteczności polskiej polityki zagranicznej jest fakt, że w momencie próby, gdy trwa wojna, partnerzy z regionu orientują się na Polskę. Mówią, że mieliśmy rację. Przyznają, że w przeciwieństwie do naszych poprzedników nie traktujemy naszych sąsiadów "z buta" - powiedział w Polskim Radiu 24 szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.

09:37
16.06.2023

Rosjanie nadali status kombatantów 133 tys. uczestnikom wojny na Ukrainie

Informacje takie przekazuje Olga Batalina, rosyjska wiceminister pracy i opieki społecznej. Batalina podkreśliła, że wszyscy uczestnicy wojny na Ukrainie, niezależnie od "metody ich mobilizacji", mogą uzyskać status weteranów.

09:00
16.06.2023

Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, dotarł do Kijowa

Prezydent RPA przybył na Ukrainę, wraz z kilkoma innymi afrykańskimi przywódcami, z misją pokojową. W sobotę uda się do Moskwy.

08:46
16.06.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon berysławski

W wyniku ostrzału zginęło małżeństwo mieszkającej w jednej z wsi w rejonie berysławskim, w obwodzie chersońskim - informuje chersońska prokuratura regionalna. Do ostrzału doszło 40 minut po północy. Jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny, w którym przebywały ofiary ataku.

08:31
16.06.2023

Rosjanie płacą 300 tys. rubli za zniszczony ukraiński śmigłowiec, samolot lub zestawy HIMARS

Zniszczenie czołgu to wypłata 100 tys. rubli. Jak dotąd nagrody miało otrzymać ponad 10 tys. rosyjskich żołnierzy.

Czytaj więcej

Rosjanie podają ile płacą za zniszczony samolot, a ile za czołg
08:10
16.06.2023

Egipski politolog tłumaczy, jak na wojnę Rosji z Ukrainą patrzą Arabowie

- Nie chcą drażnić Rosji, ze względu na wielkie interesy - broń, zboże. To globalna wojna między Zachodem a Rosją wraz z Chinami, rozpoczęta  przez Rosję, ale sprowokowana przez Zachód. Niektórzy uważają, że wyłoni się nowy porządek świata, z Rosją jako przywódcą - mówi Said Sadek, egipski politolog.

Czytaj więcej

Egipski politolog: Realizm nakazuje Egipcjanom zakładać, że Rosja wygra
08:06
16.06.2023

Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 12,695 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 28,6 tys. osób - wynika z danych Straży Granicznej. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23,7 tys. osób, a od 24 lutego - 10,861 mln.

07:52
16.06.2023

Dwie ofiary ostrzału obwodu chersońskiego

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, poinformował, że w ciągu doby obwód został ostrzelany 54 razy. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne.

07:41
16.06.2023

W ciągu doby rannych zostało 11 mieszkańców obwodu donieckiego

O skutkach ostrzału obwodu donieckiego informuje Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu.

07:39
16.06.2023

Wypłaty dla mieszkańców obwodu biełgorodzkiego. "Pieniędzy wystarczy"

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o wypłacaniu pieniędzy za częściową utratę niezbędnego mienia dla mieszkańców terenów przygranicznych, czasoso przesiedlonych w związku z ostrzałe prowadzonym przez wojska ukraińskie. Gładkow podał, że jednorazową wypłatę w wysokości 10 tys. rubli (485 zł) otrzymało 45 tys. mieszkańców, a kwotę 50 tys. rubli (2425 zł) - 10 tys. osób. Gubernator zapewnił, że "nie ma się czym martwić", ponieważ "środki są".

07:12
16.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 218 500 żołnierzy, 3 965 czołgów, 7 683 pojazdy opancerzone, 3 812 zestawy artyleryjskie, 606 wyrzutni rakiet, 364 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 301 śmigłowców, 3 357 bezzałogowych statków powietrznych, 1 199 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 519 pojazdów (w tym cystern) i 519 jednostek sprzętu specjalnego.

06:57
16.06.2023

W nocy nad obwodem mikołajowskim zestrzelono dwa drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Oprócz dwóch dronów Shahed 136/131 nad Ukrainą w nocy strącono jeden dron Lancet, oraz trzy drony rozpoznawcze - Orlan-10, Orlan-30 i Zala.

06:30
16.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 13 ataków Sił Powietrznych na Rosjan w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby ukraińskie Siły Powietrzne zaatakowały 13 zgrupowań rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego. Nad Ukrainą przechwycono 20 dronów-kamikadze Shahed 136/131, dron rozpoznawczy Orlan-10 i trzy inne drony rozpoznawcze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały w ciągu doby dwa stanowiska dowodzenia, jeden zestaw przeciwlotniczy S-300, cztery zgrupowania żołnierzy i sprzętu wojskowego, trzy składy amunicji i siedem jednostek artyleryjskich na pozycjach ogniowych.

06:17
16.06.2023

Z Rosji po wybuchu wojny uciekło 8,5 tys. "dolarowych" milionerów

W drugą stronę zaś popłynął strumień najnowszych emigrantów. – Około połowy Rosjan, którzy wyjechali z kraju po ogłoszeniu mobilizacji (we wrześniu ubiegłego roku – red.), już wróciło – poinformował doradca prezydenta Maksim Oreszkin. Kreml zarzeka się, że władze nie liczą emigrujących, a o ich powrocie świadczą jedynie dane z banków.

Czytaj więcej

Milionerzy niechętnie uciekają z Rosji przed wojną
05:56
16.06.2023

Think tank: Dotychczasowe działania Ukraińców stwarzają warunki dla szerszej ofensywy

Według think tanku obserwujemy obecnie dopiero pierwszą fazę kontrofensywy. Z kolei według doradcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolaka, ukraińskie siły nie zaczęły jeszcze kontrofensywy "jako takiej", choć przyznał on, że Ukraińcy prowadzą działania ofensywne.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Prawdziwy atak jeszcze się nie zaczął?
05:28
16.06.2023

Troje dzieci zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu sumskiego

Informacje takie podała sumska obwodowa administracja wojskowa. Obwód sumski miał zostać ostrzelany 21 razy w ciągu doby, na jego terenie doszło do 98 eksplozji. W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek lokalnej administracji.

05:07
16.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 477 dzień wojny

04:34
16.06.2023

Zełenski: Stajemy się jeszcze silniejsi

- Jestem wdzięczny wszystkim na świecie, którzy (nam) pomagają. Przy okazji, kolejne spotkanie (w formacie) Ramstein było dość produktywne. Stajemy się jeszcze silniejsi - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:33
16.06.2023

W nocy z czwartku na piątek południe Ukrainy zostało zaatakowane przy użyciu dronów-kamikadze

Ukraińska obrona powietrzna miała strącać drony nad obwodami mikołajowskim i odeskim - informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

04:29
16.06.2023

Hiszpania przekaże Ukrainie cztery dodatkowe czołgi Leopard

Minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles, w czasie czwartkowego posiedzenia tzw. Grupy Ramstein, zadeklarowała, że Hiszpania przekaże Ukrainie dodatkowe 20 pojazdów opancerzonych, które mają dotrzeć do Polski 19 czerwca i cztery dodatkowe czołgi Leopard 2A4, którym obecnie przywracana jest sprawność bojowa. Hiszpania przekaże też Ukrainie szpital polowy. 

04:25
16.06.2023

Dania jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16

P.o. minister obrony Danii, Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania jest gotowa udostępnić bazy swoich Sił Powietrznych ukraińskim pilotom, którzy będą szkolić się z obsługi F-16. Poulsen mówił o tym w wywiadzie udzielonym telewizji TV2. Poulsen mówił, że Dania - wraz z Holandią - opracowała plan szkolenia ukraińskich żołnierzy na myśliwcach F-16. Szkolenie ma mieć miejsce w bazie Sił Powietrznych Danii Skrudstrup w Jutlandii, gdzie stacjonują duńskie F-16. Szkolenie ma rozpocząć się po wakacjach. 

04:23
16.06.2023

W piątek ograniczony zostanie ruch samochodów w centrum Kijowa

Informacje takie przekazuje ukraińska policja drogowa. Ograniczenie ruchu ma mieć związek z "zaplanowanymi wydarzeniami".

04:22
16.06.2023

Władimir Putin weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu

W piątek Putin wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej Forum, która ma potrwać ok. dwóch godzin. Udział Putina w Forum ma ograniczyć się do udziału w sesji plenarnej.

04:20
16.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 477