Kontrofensywa Ukrainy: Prawdziwy atak jeszcze się nie zaczął?

Kolejny dzień z rzędu think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informuje o trwającej na co najmniej trzech kierunkach kontrofensywie sil Ukrainy.

Publikacja: 16.06.2023 05:55

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 478

Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Ołeksandr Sztupun poinformował w czwartek, że ukraińska armia przeprowadziła udane działania ofensywne na północ i północny zachód od Bachmutu.

Kontrofensywa: Jakie sukcesy osiągnęli Ukraińcy?

Z kolei biuro prasowe Zgrupowania "Tawria" (działającego na południu Ukrainy) poinformowało o posunięciu się ukraińskich wojsk do kilometra naprzód w zachodniej części obwodu donieckiego i podejmowanych próbach poprawienia pozycji taktycznych w pobliżu Wuhłedaru (30 km na południowy zachód od Doniecka).

ISW odnotowuje, że rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, iż Ukraińcy podjęli nieudane próby natarcia na południowy zachód i południe od miejscowości Orichiw, w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Jednocześnie rosyjscy blogerzy twierdzą, że Ukraińcy znów zwiększają tempo kontrofensywy w związku z poprawą warunków pogodowych w jej rejonie.

Zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego ukraińskiego Sztabu Generalnego, gen. Ołeksij Hromow poinformował, że Ukraińcy, od początku kontrofensywy, posunęli się o 3 km naprzód w rejonie miejscowości Mała Tokmaczka, w zachodniej części obwodu zaporoskiego i 7 km naprzód w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka, na styku obwodów zaporoskiego i donieckiego.

W tym czasie Ukraińcy mieli wyzwolić siedem miejscowości w rejonie prowadzonych działań.

Tymczasem doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak zarzuca rosyjskim propagandystom "kłamstwa" na temat przebiegu kontrofensywy, podkreśla też, że anonimowi "europejscy czy amerykańscy" urzędnicy znajdujący się tysiące kilometrów od Ukrainy "nic stamtąd nie widzą".

Według Podolaka ukraińskie siły nie zaczęły jeszcze kontrofensywy "jako takiej", choć przyznał on, że Ukraińcy prowadzą działania ofensywne.

Jest to zgodne z oceną ISW, które uważa, że podejmowane dotychczas przez Ukraińców działania ofensywne stwarzają jedynie warunki do szerszej ukraińskiej kontrofensywy, której cele nie są na razie jasne. Według think tanku obserwujemy obecnie dopiero pierwszą fazę kontrofensywy.

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy informowała w czwartek po południu, że "działania ofensywne i defensywne są prowadzone na różnych kierunkach".

Z jej wpisu wynikało, że na wschodzie Rosjanie "koncentrują znaczące siły i zasoby, i ściągają rezerwy z innych kierunków. "W szczególności jednostki szturmowe są ściągane z południa na wschód" - podała Malar.

Wiceminister obrony Ukrainy pisała też o działaniach ofensywnych na kierunku berdiańskim i mariupolskim, na południu Ukrainy. Na każdym z tych kierunków Ukraińcy mieli się posunąć o około kilometr.

Na kierunku berdiańskim walki mają trwać w rejonie Makariwki. Z kolei na kierunku mariupolskim walki trwają w rejonie Nowodaniłiwki i Nowopokrowki.

Z najnowszych danych podawanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że Rosjanie w ciągu doby stracili ok. 590 żołnierzy, 10 czołgów, 16 pojazdów opancerzonych, 19 zestawów artyleryjskich i dwie wyrzutnie rakiet.

Rosjanie twierdzą, że bronią się skutecznie przed kontrofensywą

Tymczasem rosyjscy blogerzy wojskowi informują o udanych działaniach obronnych z zakresu "obrony strategicznej", której celem jest osłabienie nacierających ukraińskich jednostek na wysuniętych pozycjach wzdłuż pierwszej linii obrony i przeprowadzanie kontrataków na osłabione, ukraińskie jednostki.

Rosjanie mają też szeroko korzystać ze środków walki radioelektronicznej, które utrudniają naprowadzanie pocisków precyzyjnych korzystających z systemu GPS.

Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Ołeksandr Sztupun poinformował w czwartek, że ukraińska armia przeprowadziła udane działania ofensywne na północ i północny zachód od Bachmutu.

Kontrofensywa: Jakie sukcesy osiągnęli Ukraińcy?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Prawie cały Sejm o ludobójstwie Tatarów krymskich, Konfederacja o ludobójstwie na Wołyniu
Konflikty zbrojne
Rosyjski pilot nie wytrzymał. Po ataku na dziecięcy szpital skontaktował się z ukraińskim wywiadem
Konflikty zbrojne
Rosja zbroi się na potęgę. Skala poważnie niepokoi NATO
Konflikty zbrojne
Czy Ukraina ma szansę odbić tereny zajęte przez Rosję? Szef BBN odpowiada
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konflikty zbrojne
Ukraina chce atakować cele w Rosji bez ograniczeń. "Rosja nie ma ograniczeń"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą