Bayraktary będą jeszcze groźniejsze. Turcy przeprowadzili testy z nowym uzbrojeniem

W czasie testów w Turcji z powodzeniem wystrzelono minirakiety z drona Bayraktar.

Publikacja: 16.06.2023 17:00

Bayraktary będą jeszcze groźniejsze. Turcy przeprowadzili testy z nowym uzbrojeniem

Foto: kadr z nagrania Baykar

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 478

Turecka firma Baykar przeprowadziła udane testy drona Bayraktar TB2 z nową miniamunicją, posiadającą inteligentny system naprowadzania. O sukcesie Turcy poinformowali w mediach społecznościowych, prezentując także nagranie z testów.

„Minipocisk manewrujący KEMANKEŞ z inteligentnym naprowadzaniem przeszedł testy powietrzne w Keşan w prowincji Edirne” – poinformowała firma.

Na nagraniu widać, że to testów użyto bezzałogowców Bayraktar TB2, które zdobyły ogromną popularność na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Popularność dronów rodzina Bayraktarów zawdzięcza skutecznym kampaniom medialnym. Po ostrzałach rosyjskich systemów rakietowych w Syrii czy „neutralizowaniu” kurdyjskich bojowników (tym określeniem regularnie posługuje się turecka prasa, kiedy „z rąk” drona giną uznawani za terrorystów członkowie kurdyjskiej organizacji PKK) na media społecznościowe przez półoficjalne konta trafiały filmiki z działań operacyjnych. Użycie dronów przez Azerbejdżan w Górskim Karabachu spowodowało wręcz euforię Turków i Azerów, przyczyniając się do serii nowych kontraktów na zakup bezzałogowców.

Czytaj więcej

Kim jest turecki Elon Musk?

W Europie o bayraktarach TB2 zrobiło się głośno dopiero, kiedy Twitter obiegały nagrania z ostrzałów rosyjskich konwojów. Ukraińcy nagrali nawet hymn na cześć tego drona, a w kijowskim zoo ochrzczono tak urodzonego w marcu lemura. Prezydent Zełenski otwarcie doceniał rolę bayraktarów, ale też tonował nastroje. Jego zdaniem są pomocne, ale nie odgrywają decydującej roli na polu walki.

Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wojsko
Marek Kozubal: Kryzys wizerunkowy MON trochę na własne życzenie