Reklama
Rozwiń

Kim jest turecki Elon Musk?

Bayraktary TB2 stały się najbardziej rozpoznawalną marką dronów na świecie. Ich twórca, Selcuk Bayraktar – utalentowany inżynier, żarliwy muzułmanin i zięć prezydenta Erdogana – ma w Turcji status bohatera narodowego.

Publikacja: 19.08.2022 10:00

Znaczenie rodziny Bayraktarów mocno wzrosło po ślubie prezesa Baykar Makina Selcuka Bayraktara (w śr

Znaczenie rodziny Bayraktarów mocno wzrosło po ślubie prezesa Baykar Makina Selcuka Bayraktara (w środku z lewej) z córką prezydenta Turcji Sümeyye (druga z lewej). Podczas festiwalu Technofest w Stambule w 2019 r. Recep Erdogan (z prawej) i jego żona Emine pozowali do wspólnych fotografii z zięciem i eksportowym produktem jego firmy

Foto: Tolga Adanali/Zuma Press/Forum

Kiedy 26-letni Selcuk, jeszcze jako student prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT), prezentował w 2005 r. tureckim oficjelom w polu pszenicy pierwszego zaprojektowanego przez siebie bezzałogowca, nie wzbudził większego entuzjazmu. „Z odpowiednim wsparciem rządu Turcja w ciągu pięciu lat może stać się liderem tej branży. U amerykańskich producentów przy technologii dronów pracuje wielu młodych Turków, którzy chcieliby wrócić do kraju, jeśli pojawią się tam odpowiednie firmy” – opowiadał z młodzieńczym zapałem. Nie wystarczyło to do przekonania gości do pierwszych zakupów przez państwowe agencje zbrojeniowe, ale Selcuk nie złożył broni. Rok później wygrał konkurs organizowany przez siły zbrojne i zdobył pierwszy kontrakt na dostawę 19 dronów zwiadowczych startujących z ręki – minibayraktarów.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„F1: Film” z Bradem Pittem jako przejaw desperacji Apple Studios. Czy to hit?
Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem