Władimir Putin znów mówił o broni atomowej. „Mamy jej więcej, niż kraje NATO”

Władimir Putin w czasie swojego wystąpienia w Petersburgu przekonywał, że Rosja może „zniszczyć każdy budynek w centrum Kijowa” bez użycia broni jądrowej, ale nie robi tego „z wielu powodów”. Na pytanie, jakie to powody, nie odpowiedział.

Publikacja: 16.06.2023 19:39

Władimir Putin znów mówił o broni atomowej. „Mamy jej więcej, niż kraje NATO”

Foto: RAMIL SITDIKOV / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 478

W czasie swojego przemówienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu Putin stwierdził, że na Białoruś dostarczona została już taktyczna broń nuklearna z Rosji. Użycie broni nuklearnej przez Kreml jest „teoretycznie możliwe, jeśli istnieje zagrożenie dla istnienia Federacji Rosyjskiej” – dodał.

Putin zapewniał też, że Rosja ma więcej broni niż kraje NATO. - Broń nuklearna jest tworzona po to, by gwarantować nam szeroko rozumiane bezpieczeństwo i istnienie państwa rosyjskiego - wykładał. - Poza tym mamy więcej takiej broni niż kraje NATO, one o tym wiedzą i cały czas dążą do negocjacji w sprawie redukcji - mówił.

Czytaj więcej

Generał z USA: Ukraina nie rozpoczęła jeszcze głównego natarcia

Rosyjski przywódca oceniał też, że istnieje „poważne niebezpieczeństwo dalszego wciągania NATO w ten konflikt zbrojny” poprzez dostarczanie Ukrainie broni wojskowej. Jego zdaniem Rosja jest w stanie „zniszczyć jakikolwiek budynek lub konstrukcję w centrum Kijowa”. - Nie robimy tego, z wielu powodów - perorował.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego Rosjanie tego nie robią, Putin stwierdził: „Jest ich wiele (powodów – red.). Powiem później”. Ale do sprawy publicznie już nie wrócił.

Czytaj więcej

Bayraktary będą jeszcze groźniejsze. Turcy przeprowadzili testy z nowym uzbrojeniem

- Ale możemy to zrobić. Wszyscy to rozumieją. Wszyscy tylko czekają, aż zaczniemy naciskać guziki (aby użyć broni jądrowej – red.), ale nie ma takiej potrzeby. To jest pierwszy powód – nie ma takiej potrzeby, ponieważ wróg nie ma sukcesów na froncie - powiedział.

Pieskow wyjaśnił Putina

Zdaniem Putina ataki na rosyjskie terytorium mają na celu sprowokowanie Rosji do odwetu, aby inni mogli „wytykać nas palcami i mówić: »patrzcie, jacy oni są źli« i zwracać na to uwagę wszystkim naszym partnerom”. Groził też, że jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, ale będą one stacjonować poza jej granicami, rosyjskie wojsko rozważy opcje zniszczenia tych samolotów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśniał później, że jeśli ukraińskie F-16 będą operować z lotnisk poza Ukrainą, to Rosja będzie próbowała je zniszczyć tylko nad Ukrainą.

Putin ostrzegł też, że F-16 „będą płonąć tak samo, jak czołgi Leopard na Ukrainie”, choć do tej pory sami Rosjanie udostępnili zaledwie jedno nagranie, na którym prawdopodobnie widać zniszczenie jednego leoparda.

USA: Rosja nie szykuje się do użycia broni atomowej

Biały Dom w środę poinformował, że nic nie wskazuje na to, by Moskwa przygotowywała się do użycia broni jądrowej. Przedstawiciele amerykańskiej administracji nie potwierdzali również żadnego ruchu broni jądrowej w Rosji, który wskazywałby, że zmierzają na Białoruś.

- Nie widzieliśmy żadnego powodu, aby korygować naszą postawę nuklearną, ani żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni nuklearnej – powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca