Generał z USA o kontrofensywie: Ukraina nie rozpoczęła jeszcze głównego natarcia

Jeszcze przez jakiś czas nie będziemy w stanie ocenić jak udana jest ukraińska kontrofensywa - pisze na łamach "Washington Post" emerytowany generał Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie.

Publikacja: 16.06.2023 14:03

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 478

Gen. Hodges podkreśla, że Ukraina rozpoczynając kontrofensywę "podjęła decydujący krok na ścieżce do wyparcia Rosjan ze swojego terytorium". "Ale to wciąż (jej) pierwsze dni i wciąż wiele nie wiemy" - dodaje.

Gen. Ben Hodges: Ukraińcy mogą wygrać i wygrają

"Dezorientacja to jedyna rzecz, na jaką można liczyć w tym momencie" - pisze o przebiegu kontrofensywy gen. Hodges dodając, że chociaż "zachodnia widownia chciałaby wiedzieć jak przebiega walka w czasie rzeczywistym", to jednak trzeba pamiętać, że "pierwsze doniesienia nie są nigdy tak dobre, ani tak złe jak się wydają".

"Uważam, że Ukraińcy mogą wygrać i wygrają tę walkę. Ale lato będzie prawdopodobnie długie i trudne" - podkreśla gen. Hodges dodając, że "przez pewien czas nie sposób będzie ocenić jak udana jest kontrofensywa".

Gen. Hodges wyraża przekonanie, że choć kontrofensywa już się zaczęła to główny ukraiński atak jeszcze nie ruszył. "Ukraiński Sztab Generalny chce, aby Rosjanie musieli zgadywać gdzie będzie miał miejsce tak długo, jak to możliwe" - przekonuje.

Czytaj więcej

Ukraińscy komandosi uratowali pięciu rosyjskich żołnierzy przed utonięciem

Według amerykańskiego generała Ukraińcy obecnie sprawdzają, w którym miejscu mogą najlepiej wykorzystać słabość przeciwnika. "Będziemy wiedzieli, że główne natarcie się rozpoczęło, gdy zobaczymy duże zgrupowania wojsk pancernych - dwie lub trzy brygady - atakujące w jednym kierunku" - pisze gen. Hodges.

Następnie generał wyjaśnia, że przeciętna ukraińska brygada liczy ok. 250 czołgów i pojazdów opancerzonych.

"Do tej chwili nie widzieliśmy takiego rodzaju dużych formacji pancernych na polu walki" - podkreśla.

Generał z USA o kontrofensywie: Ukraina będzie ponosić porażki

Gen. Hodges pisze, że widzi szanse na przełamanie rosyjskich linii obronnych ze względu m.in. na brak spójności rosyjskiego dowództwa i walki pomiędzy resortem obrony a najemnikami. "Spodziewam się, że Ukraińcy będą chcieli to wykorzystać" - podkreśla dodając, że przełamanie linii obrony Rosjan w którymkolwiek punkcie może być katastrofalne dla rosyjskiej armii ponieważ wywoła chaos w szeregach obronnych.

Czytaj więcej

Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS

Amerykański generał zwraca przy tym uwagę, że przełamywanie linii obronnych nie jest łatwie i dodaje, że Ukraina będzie ponosić porażki. "Zdjęcia zniszczonego leoparda i kilku bradleyów były bardzo widoczne na Twitterze (...). Takie obrazy nie są wiarygodnym wskaźnikiem tego, jak przebiegają walki. Ale przypominają, że zwycięstwo jak po maśle jest mało prawdopodobne" - pisze gen. Hodges.

Na koniec generał USA pisze, że przebieg walki będzie zależał od wsparcia, jakie uzyska Ukraina. Zdaniem gen. Hodgesa USA powinny przekazać Ukrainie pociski ATACMS zdolne razić precyzyjnie cele na odległość nawet 300 km.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji