Ukraińscy komandosi uratowali pięciu rosyjskich żołnierzy przed utonięciem

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy, jeden z pięciu rodzajów ukraińskich Sił Zbrojnych, informują na swoim kanale w serwisie Telegram o uratowaniu pięciu rosyjskich żołnierzy przed utonięciem po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

Publikacja: 16.06.2023 13:12

Kadr z nagrania Sił Operacji Specjalnych Ukrainy

Kadr z nagrania Sił Operacji Specjalnych Ukrainy

Foto: Facebook

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 478

6 czerwca strona ukraińska poinformowała o wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, która wcześniej miała zostać zaminowana przez rosyjskie wojsko.

Zniszczenie zapory na Dnieprze: Obie strony nawzajem się oskarżają

Zapora była elementem Kachowskiej Elektrowni Wodnej zajętej przez Rosjan w pierwszej fazie wojny.

Zniszczenie zapory wywołało katastrofalną powódź po obu stronach Dniepru - zarówno wzdłuż zachodniego brzegu, który kontroluje ukraińska armia, jak i wzdłuż brzegu wschodniego, kontrolowanego przez Rosjan.

Rosjanie nie przyznają się do zniszczenia zapory. Strona rosyjska podała, że zapora została uszkodzona w czasie ostrzału Kachowskiej Elektrowni Wodnej przez stronę ukraińską.

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała z powietrza Kijów. W stolicy Ukrainy są przywódcy z Afryki

Zachód nie przesądza kto jest odpowiedzialny za zniszczenie zapory, choć skłania się ku stwierdzeniu, że odpowiedzialność za to ponosi Rosja, która miała chcieć w ten sposób zablokować możliwość ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim.

Uratowani rosyjscy żołnierze "zasilili fundusz wymiany"

Teraz Siły Operacji Specjalnych Ukrainy informują, że po zniszczeniu zapory na Dnieprze komandosi uratowali życie pięciu rosyjskich żołnierzy, którym groziło utonięcie.

"Wysadzając Kachowską Elektrownię Wodną, rosyjskie dowództwo nie brało pod uwagę życia swoich własnych żołnierzy w żaden sposób. Po tym jak woda się rozlała, dziesiątki okupantów zostało odciętych na dużych obszarach na zalanych pozycjach w obwodzie chersońskim" - czytamy we wpisie na kanale Sił Operacji Specjalnych Ukrainy na kanale Telegram.

Pomimo ostrzału Ukraińcom udało się bezpiecznie przybić do brzegu z jeńcami

"Jedna z takich pozycji została zalana przez wodę i kilku Rosjanom groziło zatonięcie. Siły Specjalne otrzymały informację o możliwości wzięcia jeńców i skierowały żołnierzy do realizacji tego zadania" - czytamy.

Pięciu Rosjan miało zostać zabranych na łodzie, które "znajdowały się pod ostrzałem z drugiej strony" Dniepru - wynika z wpisu na kanale Sił Operacji Specjalnych Ukrainy. Pomimo ostrzału Ukraińcom udało się bezpiecznie przybić do brzegu z jeńcami. Ani ewakuowani, ani ewakuujący nie zostali ranni - przekonują Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. 

Komandosi informują, że Rosjanie "zasilą fundusz wymiany" - czyli zostali jeńcami, których Ukraińcy chcą wymienić na swoich żołnierzy wziętych do niewoli przez Rosjan.

6 czerwca strona ukraińska poinformowała o wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, która wcześniej miała zostać zaminowana przez rosyjskie wojsko.

Zniszczenie zapory na Dnieprze: Obie strony nawzajem się oskarżają

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosja nie boi się pomocy USA dla Ukrainy. "Sytuacja na froncie się nie zmieni"
Konflikty zbrojne
Wyjaśniło się, dlaczego Izrael nie uderza na Iran? Doniesienia o układzie z USA
Konflikty zbrojne
Czy światu grozi III wojna światowa? Ukraiński premier ostrzega
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"