04:36
02.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 191
00:07
02.09.2022

Kończymy czwartkową relację

Na najnowsze doniesienia z Ukrainy zapraszamy jutro, od wczesnego rana.

23:55
01.09.2022

W szkołach na terenie okupowanego obwodu chersońskiego wprowadzono rosyjski program nauczania

23:37
01.09.2022

Płk Lewandowski o ukraińskiej ofensywie: Kształtowanie pola walki

 Warto zauważyć, że w tej chwili obie strony skupiły się - jeżeli chodzi o uderzenia artyleryjskie - bardziej na swoich zapleczach, niż na linii styczności walk - mówił płk Piotr Lewandowski, komentując przebieg walk na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraińska ofensywa na południu Ukrainy. Ekspert: To uderzenie pomocnicze
23:32
01.09.2022

Ławrow i Kułeba zaproszeni na posiedzenie RB ONZ

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone sytuacji na Ukrainie, które zaplanowano na 22 września, odbędzie się na poziomie ministerialnym. Na posiedzenie zaproszono szefów MSZ Rosji i Ukrainy - Sergieja Ławrowa i Dmytro Kułebę - poinformował Nicolas de Riviere, stały przedstawiciel Francji przy ONZ. De Riviere wyraził nadzieję, że obaj ministrowie będą obecni na posiedzeniu.

23:16
01.09.2022

Wicepremier Ukrainy: Do 120 tys. ukraińskich dzieci na ziemiach okupowanych przez Rosjan

Iryna Wereszcuk, wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów, na antenie ukraińskiej telewizji szacowała, że na terytoriach okupowanych przez Rosjan przebywa obecnie od 100 do 120 tys. ukraińskich dzieci. - W obwodzie donieckim są dziesiątki tysięcy dzieci. W obwodzie chersońskim też są dziesiątki tysięcy dzieci. To samo jest w obwodzie zaporoskim - mówiła wicepremier. Według Wereszczuk nie wszyscy rodzice dzieci, którzy pozostali z nimi na okupowanych częściach Ukrainy, chcą posłać dzieci do szkół otwartych przez Rosjan. Wicepremier dodała, że Rosjanie zmuszają rodziców, by wysyłać dzieci do rosyjskojęzycznych szkół z rosyjskim programem.

22:45
01.09.2022

Zełenski: Niezależnie od tego, co zniszczą, odbudujemy wszystko

- Niezależnie od tego, jak bardzo chcą zniszczyć Ukrainę i wszystko co ukraińskie, nasze dzieci nadal będą chodzić do swoich szkół i na swoje uczelnie i uczyć się całkowicie swobodnie. To narodowa edukacja. Humanistyczna edukacja. Edukacja nie oparta na kłamstwach i propagandzie szerzonej przez państwo terrorystyczne, ale na prawdziwej wiedzy, otwartości na świat i najważniejsze ludzkie wartości - mówił Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

22:34
01.09.2022

Dwóch przedstawicieli MAEA może być stale obecnych w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Minister energii Ukrainy, German Haluszczenko oświadczył, że do dwóch przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej może stale być obecnych w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Nie jesteśmy przeciw stałej obecności MAEA, ale jest ważne dla nas, by elektrownia była pod krajową kontrolą - stwierdził Haluszczenko na antenie ukraińskiej telewizji.

22:22
01.09.2022

MSZ Mołdawii wzywa p.o. ambasadora Rosji w związku ze słowami Ławrowa

Ławrow, w kontekście żądań Mołdawii, by Rosja wycofała swoje wojska z Naddniestrza stwierdził, że "każdy powinien rozumieć, iż wszelkie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych żołnierzy (w Naddniestrzu), będzie uważane, w świetle prawa międzynarodowego, jako atak na Rosję, tak jak było to w przypadku Osetii Południowej, gdzie nasze siły pokojowe zostały zaatakowane (przez byłego gruzińskiego prezydenta Michaiła) Saakaszwilego".

Czytaj więcej

Ławrow grozi Mołdawii losem Gruzji, MSZ w Kiszyniowie wzywa ambasadora Rosji
21:34
01.09.2022

Zełenski powołał administrację wojskową w rejonie pokrowskim, w obwodzie donieckim

Na podstawie prezydenckiego dekretu 620/2022 administracja wojskowa została powołana w czterech miejscowościach w rejonie Pokrowskim, w tym w stolicy rejonu, w Pokrowsku.

21:17
01.09.2022

Szwecja dostarczy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, napisał na Twitterze, że minister obrony Szwecji, Peter Hultqvist, podczas wideokonferencji potwierdził, że Szwecja przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej. "Nasze jednostki na linii frontu otrzymają pewne ważne i cenne narzędzia. Droga Szwecjo, pomagasz nam jak robią to starzy przyjaciele" - napisał Reznikow na Twitterze.

21:15
01.09.2022

Scholz: Nawet jeśli zrobi się ciężko, prawdopodobnie przejdziemy przez zimę

Scholz zapowiedział, że jeśli rosyjski gaz przestanie płynąć do Niemiec, Berlin może sięgnąć po zmagazynowany gaz i otrzymać większe dostawy gazu z Norwegii i Holandii.

Czytaj więcej

Scholz: Niemcy prawdopodobnie przetrwają zimę nawet bez gazu z Rosji
20:34
01.09.2022

Doniesienia o eksplozjach w Charkowie

W Charkowie słychać wybuchy - podaje ukraiński portal Suspilne.

20:26
01.09.2022

Przewodniczący parlamentu Ukrainy: Europa musi wzmacniać sankcje wobec Rosji

Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu) w czasie spotkania z wiceszefem Komisji Europejskiej, Margaritisem Schinasem w Kijowie mówił, że "gdy ukraińscy żołnierze bronią ukraińskiej ziemi, Europa powinna każdego dnia myśleć o wzmocnieniu sankcji wobec Rosji". - Embargo na energię, uznanie Rosji za sponsora terroryzmu (...), kompletny zakaz działania rosyjskich mediów w Europie, całkowity zakaz wydawania wiz (Rosjanom). Jest wiele do zrobienia - mówił.

19:59
01.09.2022

UE przeznaczy 10 mln euro na wsparcie dla ukraińskich uczniów i studentów

Wiceprzewodniczący KE, Margaritis Schinas, ogłosił to w czasie konferencji prasowej w Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej. Schinas podkreślił, że w krajach UE przebywa obecnie ok. pół miliona ukraińskich dzieci w wieku szkolnym oraz studentów, a jednocześnie miliony uczniów i studentów zaczynają naukę na Ukrainie. Aby ich wesprzeć - zarówno poza granicami Ukrainy, jak i na Ukrainie, UE przeznaczyła 10 mln euro na wsparcie ukraińskiego systemu edukacyjnego.

19:51
01.09.2022

Policja ukraińska zarejestrowała dotychczas 32.000 przypadków zaginięcia ludzi

Do dzisiaj nie odnaleziono 14.500 osób, przy czym liczba ta dotyczy nie tylko aresztowanych, lecz także ludzi z terenu całego kraju. Jednak z powodu trwających walk liczba ta może być „znacznie wyższa”.

Czytaj więcej

Dokument: Rosja łamie konwencje międzynarodowe w Ukrainie
19:32
01.09.2022

Problemy przewoźników na granicy Polski i Ukrainy

Przewoźnicy stoją w nawet 40-kilometrowych kolejkach i zarzucają służbom opieszałość. Ukraińcy nie przywrócą ułatwień dla ciężarówek wracających na pusto, dokąd polskie służby nie zwiększą tempa odpraw.

Czytaj więcej

Ukraina żąda przepuszczania do tysiąca ciężarówek dziennie
19:21
01.09.2022

Ukraińska armia zmusiła Rosjan do odwrotu na czterech kierunkach w Donbasie

Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego armii Ukrainy wynika, że Ukraińcy zmusili Rosjan do odwrotu w rejonie Słowiańska, Bachmutu, Nowopawłiwki i Awdijiwki.

19:08
01.09.2022

Tłumacz Gorbaczowa: Nie wywołałby wojny, aby odbudować ZSRR

- Oczywiście w jego sercu, tak jak w przypadku większości ludzi z jego politycznego pokolenia, nadal istniało wymarzone państwo, które obejmuje większość byłego ZSRR - mówił Paweł Pałażczenko, tłumacz Michaiła Gorbaczowa, który jednak dodał, że Gorbaczow "nie wypowiedziałby wojny, aby odbudować państwo, którym rządził w latach 1985-1991.

Czytaj więcej

Tłumacz Gorbaczowa: Był zszokowany wojną na Ukrainie, zdruzgotany
18:42
01.09.2022

Po ostrzałach wyłączono blok w zaporoskiej elektrowni, z którego prąd cały czas płynął na Ukrainę

Ukraiński wywiad twierdzi, że strzelały rosyjskie helikoptery szturmowe Ka-52.

Czytaj więcej

Atomowy szantaż: Jak Putin wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową
18:29
01.09.2022

Rzecznik MSZ Ukrainy z "pełnym wsparciem dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii

"Ławrow stwierdził, że Moskwa będzie podejmować wszelkie wysiłki, by chronić rosyjskojęzyczną ludność Mołdawii. My już to widzieliśmy" - napisał Ołeh Nikołenko.

Czytaj więcej

Rzecznik MSZ Ukrainy sugeruje, że Rosja stwarza pretekst do ataku na Mołdawię
18:28
01.09.2022

Chiński Chery chce produkować auta w Rosji

- Przede wszystkim w naszych planach jest zlokalizowanie produkcji w Rosji. Chery ma projekty, które zakładają montowanie samochodów w Rosji. Z różnych powodów nie doszło do ich realizacji. Dziś za kwestię lokalizacji odpowiada przede wszystkim centrala i prowadzi intensywne negocjacje z wieloma rosyjskimi producentami - powiedział Władimir Szmakow, dyrektor generalny JSC Chery Automobiles Rusia.

Czytaj więcej

Chiński producent samochodów chce rozpocząć produkcję w Rosji
18:08
01.09.2022

Szef MAEA opuścił Zaporoską Elektrownię Jądrową

Ukraiński operator elektrowni atomowych, Energoatom, poinformował, że Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, opuścił teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Na terenie elektrowni pozostało pięciu przedstawicieli MAEA, którzy prawdopodobnie pozostaną tam do 3 września.

17:51
01.09.2022

Ukraina wyeksportowała w sierpniu 4,5 mln ton zbóż i roślin oleistych

Dane podał ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Zaznaczył, że eksport z wyłączeniem portów czarnomorskich wynosił 3 mln ton.

17:46
01.09.2022

Rosyjski polityk: Referendum ws. włączenia Donieckiej Republiki Ludowej do Rosji w tym roku

Wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu), Andriej Turczak, w czasie spotkania z uczniami w Szachtiorsku, na terenie samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, oświadczył, że "nikt nie powinien mieć wątpliwości: referendum odbędzie się w tym roku i znów będziemy jedną wielką rodziną". Turczak odnosił się do referendum, w którym mieszkańcy mają wyrazić wolę dołączenia do Federacji Rosyjskiej (od 21 lutego Rosja uznaje niepodległość samozwańczych republik w Donbasie).

17:42
01.09.2022

Szef MSZ Ukrainy: Doceniamy każdą pomoc, ale potrzebujemy broni

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w czasie konferencji prasowej z szefem MSZ Danii, Jeppe Kofodem w Kijowie mówił, że Ukraina "docenia wszelką pomoc, jaką otrzymuje - wsparcie finansowe, pomoc humanitarną, pomoc w rozminowaniu, pomoc w odbudowie kraju". - To wszystko jest bardzo ważne. Ale podstawowa zasada obecnie brzmi: jeśli nie będzie sukcesu na froncie, to wszystko inne jest pozbawione znaczenia. Jeśli chcemy żyć w kraju, który może być odbudowany, który może się dalej rozwijać, musimy go najpierw obronić i musimy wygrać tę wojnę. Więc wszędzie, gdzie się udaje, każda rozmowa zaczyna się i kończy od dostaw broni - podkreślił Kułeba.

17:32
01.09.2022

370 ostrzałów w obwodach sumskim i czernihowskim

W sierpniu wojska rosyjskie 370 razy ostrzelały przygraniczne tereny obwodów sumskiego i czernihowskiego - podał dyrektor Departamentu Ochrony Granic Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Leonid Baran.

17:29
01.09.2022

Putin w czasie spotkania z dziećmi mówi, że "do czasów ZSRR nie było państwa Ukraina"

Po rewolucji z 1917 roku, różnego rodzaju quasipaństwa były tworzone i wtedy Ukraina pojawiła się w czasie tworzenia ZSRR. Komunistyczna partia, która była przy władzy, tworzyła republiki związkowe, przekazując Ukrainie znaczącą część historycznie rosyjskich ziem, w tym Donbas, chociaż Donbas tego nie chciał. Dokumenty to potwierdzają - przekonywał rosyjski prezydent w czasie spotkania z dziećmi w Kaliningradzie.

Czytaj więcej

Putin tłumaczy dzieciom w Kaliningradzie, że Rosja walczy, by zakończyć wojnę
17:23
01.09.2022

Część inspektorów MAEA opuściła zaporoską elektrownię

Część członków delegacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej opuściła po kilku godzinach teren pozostającej pod kontrolą Rosji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała agencja Reutera. Według Interfaksu, teren siłowni opuściły 4 z 9 pojazdów misji.

17:05
01.09.2022

Misja MAEA pozostanie na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej co najmniej do 3 września

Informację taką przekazał Wołodymyr Rogow, członek kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, w rozmowie z telewizją Rossija-1. Według Rogowa przedstawiciele MAEA chcą wypracować mechanizm, w ramach którego obserwatorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej mogliby być obecni stale na terenie elektrowni.

16:48
01.09.2022

Kasparow: Putin obnażył to, że Rosja jest słaba

- To, na co teraz czekamy to głośna wojskowa klęska Rosji. Tylko tak można wyrwać Rosjan z ich strefy komfortu, w której mają permanentnie prane przez kremlowską propagandę mózgi - powiedział w rozmowie z Interią Garri Kasparow, były szachowy mistrz świata.

Czytaj więcej

Kasparow: W Polsce nie ma istotnych agentów wpływu Kremla
16:42
01.09.2022

Więcej gazu płynie z Rosji na Węgry

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto poinformował o podpisaniu umowy z Gazpromem, zgodnie z którą od 1 września Węgry dostają dodatkowe 5,8 mln m3 gazu dziennie (we wrześniu i październiku będzie to 353,8 mln m3), gazociągiem Turecki Potok przez Serbię.

Czytaj więcej

Węgry dostają więcej gazu z Rosji. Bruksela upomina Budapeszt
16:25
01.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosja kieruje 3. Korpus Armijny do Donbasu

Jednostki Federacji Rosyjskiej dostosowują plany i działania do polecenia prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, by dotrzeć do administracyjnych granic obwodu donieckiego do 15 września - poinformował zastępca szefa Głównego Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, Ołeksij Gromow. Gromow dodał, że nowo utworzony 3. Korpus Armijny Federacji Rosyjskiej, jest obecnie kierowany do obwodu donieckiego. - Zakładamy obecnie, że będą próby prowadzenia działań ofensywnych w obwodzie donieckim, bezpośrednio z udziałem tej formacji - stwierdził.

16:10
01.09.2022

Putin: Celem operacji na Ukrainie likwidacja antyrosyjskiej enklawy

Władimir Putin oświadczył w czasie otwartej lekcji dla uczniów w Kaliningradzie, że celem "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie (tak rosyjskie władze określają wojnę Rosji z Ukrainą - red.) jest "wyeliminowanie antyrosyjskiej enklawy na terytorium Ukrainy, która zagraża Rosji". - Dlatego nasi chłopcy, którzy walczą tam w obronie mieszkańców Donbasu, bronią samej Rosji. I to, oczywiście, zasługuje na wsparcie całego społeczeństwa - powiedział rosyjski prezydent.

15:48
01.09.2022

Rosjanie ostrzelali szkołę i budynki mieszkalne w obwodzie charkowskim

Nad ranem, 1 września, osiedle Peczenichy, na terenie obwodu charkowskiego, zostało ostrzelane przez rosyjskie wyrzutnie rakiet Grad. Pociski spadły na szkołę, budynki mieszkalne i elementy infrastruktury. W wyniku ostrzału w bloku mieszkalnym wybuchł pożar - napisał stojący na czele lokalnych władz, Ołeksandr Husarow.

15:46
01.09.2022

Pogrzeb Gorbaczowa bez udziału Putina

Prezydent Rosji nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych ostatniego przywódcy ZSRR - podał rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Putin nie pojawi się na pogrzebie Gorbaczowa. Kreml: Harmonogram nie pozwala
15:44
01.09.2022

Rumunia zawrze wart 300 mln dolarów kontrakt z turecką firmą Baykar

Kontrakt obejmuje dostawę trzech bezzałogowych statków powietrznych wraz ze wsparciem logistycznym.

Czytaj więcej

Rumunia kupuje bayraktary. Na początek trzy
15:23
01.09.2022

Wielka Brytania przekaże Ukrainie podwodne drony do usuwania min

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że sześć autonomicznych urządzeń do usuwania min zostanie przekazanych Ukrainie przez Wielką Brytanię, aby pomóc w rozminowaniu ukraińskiego wybrzeża. Trzy będą pochodzić z magazynów brytyjskiej armii, trzy zostaną zakupione na potrzeby armii ukraińskiej od producenta.

15:18
01.09.2022

W ciągu tygodnia rezerwy walutowe Rosji zmniejszyły się o 7,2 mld dolarów

Informacje takie przekazał rosyjski bank centralny. 26 sierpnia rezerwy walutowe Rosji wynosiły 566,8 mld dolarów. 19 sierpnia wynosiły 574 mld dolarów.

15:13
01.09.2022

Żołnierze z Indii dotarli do Rosji. Wezmą udział w ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że żołnierze z tego kraju wylądowali w Rosji, gdzie wezmą udział w trwających od 1 do 7 września ćwiczeniach Wostok-2022. Indyjscy żołnierze wezmą udział w ćwiczeniach pomimo obiekcji USA - zauważa Reuters. Indyjski rząd podkreślił, że żołnierze z tego kraju regularnie biorą udział w wielostronnych ćwiczeniach organizowanych w Rosji. Rosja jest największym dostawcą sprzętu wojskowego dla indyjskiej armii.

14:53
01.09.2022

Łukaszenko: Putin nigdy nie powiedział mi: "Słuchaj, dołącz do Rosji"

- Nie ze mną. Z wami (młodszą generacją - red.) - nie wiem. Nie będzie dołączenia (Białorusi do Federacji Rosyjskiej). Jak można zdradzić to, co sklejało się razem przez dekady własnymi rękoma? To jest niemożliwe pod rządami obecnego prezydenta - mówił w czasie otwartej lekcji historii Aleksandr Łukaszenko.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Białoruś nie zostanie częścią Rosji póki stoję na jej czele
14:15
01.09.2022

Gazprom z rekordowym zyskiem w pierwszym półroczu

Rekordowe ceny gazu będące wynikiem sankcji i traktowania paliw jako narzędzia wojny ekonomicznej dały Gazpromowi rekordowe zyski. Koncern w pierwszym półroczu 2022 roku zarobił 2,5 biliona rubli netto, czyli ponad 195 mld złotych.

Czytaj więcej

Rekordowe zyski Gazpromu. Przekaże Kremlowi 47 mld złotych dywidendy
13:28
01.09.2022

Misja MAEA przybyła do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Przyjazd, opóźniony o kilka godzin ze względu na rosyjski ostrzał trasy, potwierdził Energoatom.

Misja może być krótsza, niż wcześniej planowano.

MAEA wcześniej informowała, że planuje wizytę na kilka dni, Rosjanie z kolei stwierdzili, iż spodziewają się, że potrwa tylko jeden dzień.

12:09
01.09.2022

Putin złożył kwiaty przy trumnie  Michaiła Gorbaczowa

Prezydent Rosji nie weźmie udziału w pogrzebie, który odbędzie się w sobotę w Moskwie.  Putin odwiedził dziś Centralny Szpital Kliniczny, aby złożyć hołd Gorbaczowowi, składając kwiaty na trumnie.

11:40
01.09.2022

Rosjanie wywieźli z Ukrainy 557 tys. dzieci

Spośród nich zidentyfikowano 7000 dzieci deportowanych do Federacji Rosyjskiej, 53 dzieci powróciło.

Czytaj więcej

Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad pół miliona dzieci
11:12
01.09.2022

Instytut Psychologii w Sankt Petersburgu przygotował ulotki dotyczące konsekwencji udziału w nielegalnych protestach

10:23
01.09.2022

Kolejny cel Rosji? "Obrona interesów rosyjskojęzycznej ludności Mołdawii"

- Zarówno administracja Naddniestrza, jak i my jesteśmy za wznowieniem bezpośredniego dialogu. Administracja Naddniestrza jest na to gotowa. Wzywamy również administrację w Kiszyniowie. Jednak sądząc po oświadczeniach prezydent Mołdawii i jej administracji, nie chcą tego dialogu, kierowani instrukcjami USA i Unii Europejskiej. Wygląda na to, że mają nadzieję, że ta sprawa zostanie rozwiązana niedyplomatycznie - powiedział Ławrow.

Czytaj więcej

"Dobro rosyjskojęzycznych mieszkańców Mołdawii". Zawoalowane groźby Ławrowa
09:50
01.09.2022

Jeden z reaktorów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znów zamknięty

„Dzisiaj 1 września 2022 r. o godz. 4:57, w wyniku kolejnego ostrzału moździerzowego przez rosyjskie siły okupacyjne na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej, uruchomiono zabezpieczenie awaryjne i zamknięto działający V blok energetyczny” - pisze w oświadczeniu Energoatom.

Czytaj więcej

Reaktor Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zamknięty z powodu ostrzału
09:32
01.09.2022

Krytykował wojnę. Rosyjski biznesmen wypadł z okna szpitala

Nie żyje Rawil Maganow. Wypadł z okna Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie.

Czytaj więcej

Prezes zarządu Łukoilu nie żyje. Wypadł ze szpitalnego okna
08:39
01.09.2022

Sąd w Teksasie wydał nakaz przejęcia Boeinga należącego do Łukoilu

Amerykański Sąd Okręgowy dla Południowego Okręgu Teksasu zezwolił na konfiskatę samolotu Boeing 737-7EM, należącego do Łukoilu, rosyjskiego międzynarodowego koncernu naftowo-gazowego, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Wartość maszyny to 45 mln dolarów.

08:19
01.09.2022

Rosjanie ostrzeliwują elektrownię atomową i trasę przejazdu misji MAEA

W czwartek mer Enerhodaru Dmytro Orłow przekazał, że "1 września 2022 r. o godz. 4:57, w wyniku kolejnego ostrzału moździerzowego przez rosyjskie siły okupacyjne na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej uruchomiono zabezpieczenie awaryjne i zamknięto działający V blok energetyczny".

Czytaj więcej

Misja MAEA ma problem z dotarciem do elektrowni atomowej. Ostrzał trasy
07:53
01.09.2022

Szefowa MSZ Niemiec: Sankcje na Rosję nie zostaną zniesione, nawet jeśli zimą zaczną się protesty

- Sankcje przeciwko Rosji nie zostaną zniesione, nawet jeśli zimą będą protesty   z powodu wysokich cen energii - powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

07:25
01.09.2022

Inspektorzy MAEA będą dążyć do stałej obecności w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Inspektorzy ONZ poinformowali , że będą dążyć do ustanowienia stałej obecności przedstawicieli MAEA w okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej na południu Ukrainy, aby uniknąć „wypadku nuklearnego” w obiekcie na linii frontu walk.

Czytaj więcej

MAEA na stałe w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej? Cel misji
07:18
01.09.2022

Ukraińska prokuratura zarejestrowała ponad 45,5 tys. przestępstw popełnionych przez Rosjan

Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania udokumentowali 45 547 przestępstw związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę.

Jest to m.in. 31 059 przestępstw agresji i zbrodni wojennych, w tym 29 877 przestępstw związanych z naruszeniem praw i zwyczajów wojennych oraz 14 488 przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, w tym 10 074 przestępstw związanych z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy.

07:05
01.09.2022

Od początku wojny Rosjanie zniszczyli ponad 200 budynków religijnych

Od 24 lutego do 23 sierpnia 2022 r. co najmniej 205 obiektów sakralnych w co najmniej 14 regionach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub ucierpiało w różnym stopniu w wyniku zbrojnego ataku Federacji Rosyjskiej: kościoły, meczety, synagogi, placówki oświatowe i budynki administracyjne wspólnot religijnych Ukrainy.

06:59
01.09.2022

W Ukrainie zginął brytyjski wolontariusz medyczny

Siostra Craiga Mackintosha, Lorna, powiedziała, że ​​stracił życie „na służbie”.

Rodzina zorganizowała zbiórkę na platformie GoFundMe, by sprowadzić ciało ochotnika do Wielkiej Brytanii - międzynarodowa firma pogrzebowa wyceniła koszt takiej akcji na około 4 tys. funtów.

W środę wieczorem zbiórka przekroczyła cel, udało się zgromadzić 4590 funtów.

06:29
01.09.2022

Ławrow: W obecnej epoce Rosja może polegać tylko na sobie

Rosja przeżywa długi okres historyczny, kiedy nie może polegać tylko na sobie, powiedział w środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Czytaj więcej

Ławrow: 80 proc. ludzi na świecie to kraje, które nie przystąpiły do ​​sankcji
06:16
01.09.2022

Interfax: Enerhodar intensywnie ostrzeliwany w czwartek rano

Enerhodar, do którego zmierza misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która ma dokonać inspekcji na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, został ciężko ostrzelany w czwartek rano - informuje rosyjska agencja informacyjna Interfax. Z depeszy Interfaksu wynika, że ostrzał rozpoczął się o 6 rano, a pociski spadły m.in. na dzielnice mieszkaniowe oraz w pobliżu budynków władz w centrum miasta.

06:02
01.09.2022

Ukraińskie dowództwo informuje o zniszczeniu sześciu składów amunicji na południu kraju

Dowództwo Operacyjne "Południe" wzywa też, aby "nie filmować i nie komentować" działań ukraińskich sił zbrojnych. "Pamiętajcie, że szczęście kocha ciszę" - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo: Mosty na południu kraju "pod ścisłą kontrolą ogniową"
05:45
01.09.2022

Duda: Rosja, już nie sowiecka, wraca do swoich wielkoruskich, imperialistycznych pragnień

Ukraina została bestialsko zaatakowana - najpierw skrycie, w 2014 r., pod pozorem działań separatystów. A w tym roku otwarcie, 24 lutego, poprzez brutalną napaść, którą z przerażeniem obserwował cały świat - mówił polski prezydent w czasie obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czytaj więcej

Rocznica wybuchu wojny. Duda: Wzywamy, by pomóc Ukrainie i zatrzymać Rosję
05:33
01.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić na południu 201 żołnierzy, 12 czołgów T-72 i 18 pojazdów wojskowych.

05:04
01.09.2022

Błaszczak w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Na Ukrainie, toczy się kolejna straszna wojna

Rosja w barbarzyński sposób zabija tysiące ludzi, rujnuje miasta i wsie. Odrodziło się imperialne zło. Historia się powtarza, a część Europy nadal nie wyciąga wniosków z tragedii wojny - mówił na Westerplatte szef resortu obrony w czasie uroczystych obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czytaj więcej

Rocznica wybuchu wojny. Duda: Wzywamy, by pomóc Ukrainie i zatrzymać Rosję
04:50
01.09.2022

Sąd w Teksasie wydał nakaz zajęcia samolotu należącego do rosyjskiego koncernu Łukoil

Wart 45 mln dolarów Boeing 737-7EM ma być zajęty w związku z naruszeniem sankcji nałożonych przez amerykański Departament Handlu na Rosję. Ostatni raz Boeing 737-7EM należący do Łukoilu wleciał do USA w marcu 2019 roku. Samolot ma obecnie znajdować się w Rosji.

04:43
01.09.2022

W Rosji rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe Wostok-2022

W ćwiczeniach Wostok-2022, które będą mieć miejsce na poligonach znajdujących się na terenie Wschodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, weźmie udział ponad 50 000 żołnierzy i ponad 5 tys. sztuk sprzętu, w tym 140 samolotów, 60 okrętów, łodzi i jednostek wsparcia. Ćwiczenia potrwają do 7 września.

04:27
01.09.2022

W ciągu ostatniej doby na obwód sumski spadło ponad 50 pocisków

Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki, na swoim profilu na Facebooku pisze, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali trzy miejscowości w obwodzie sumskim, na które spadło ponad 50 pocisków. Ok. 15 Rosjanie ostrzelali Białopole, z wykorzystaniem moździerzy, o 18 rosyjska artyleria ostrzelała Krasnopole. Rosyjskie pociski spadły też na Szałychyne.

04:23
01.09.2022

Zełenski dziękuje za pomoc mieszkańcom Krymu

- W imieniu naszego wywiadu, chciałbym podziękować naszym obywatelom, którzy wspierają nas mocno na południu kraju, a zwłaszcza na Krymie. Oficerowie wywiadu są wdzięczni za dostarczone informacje i wykorzystają je do maksimum. Nie pozwólmy wrogom zapomnieć na czyim półwyspie przebywają. Tymczasowo przebywają - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:18
01.09.2022

Od 22 lipca do 31 sierpnia z ukraińskich portów wypłynęły 63 statki z żywnością

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację porozumienia między Ukrainą, Rosją, ONZ i Turcją z 22 lipca podało, że do 31 sierpnia 77 statków wpłynęło do ukraińskich portów, a 63 z nich wypłynęły. Łącznie z Ukrainy, drogą morską, wyeksportowano w tym czasie 1 546 516 ton żywności. 31 sierpnia ukraińskie porty opuszczą cztery statki przewożące na pokładzie ponad 125 tys. ton żywności - "Eneida" (35 470 ton pszenicy i 8 560 ton kukurydzy), "Helga" (27 tys. ton kukurydzy) i "Daytona Dynamic" (25 850 ton kukurydzy) płyną do Turcji. Czwartym statkiem, który wypłynie w czwartek z ukraińskiego portu, będzie Massa J., który przewozi 28,5 tys. ton pszenicy. ONZ nie podaje, dokąd płynie ten statek.