Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Władimir Putin pożegnał Michaiła Gorbaczowa w czwartek w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie - w placówce, w której 30 sierpnia zmarł ostatni przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Pieskow przekazał, że Putin zatrzymał się w szpitalu przed swą podróżą do Kaliningradu i złożył kwiaty przy trumnie Gorbaczowa. Rzecznik Kremla powiedział też, że harmonogram pracy prezydenta Rosji "niestety nie pozwoli" mu wziąć udziału w zaplanowanych na sobotę 3 września uroczystościach pogrzebowych Gorbaczowa. - Dlatego (Putin - red.) podjął decyzję o zrobieniu tego dzisiaj - mówił Pieskow, odnosząc się do pożegnania.

Czytaj więcej

Putin po śmierci Gorbaczowa: Zmarł mąż stanu, który miał ogromny wpływ na historię świata

Rosyjskie media przypominają, że Putin jako prezydent Federacji Rosyjskiej ostatni raz spotkał się z Gorbaczowem w marcu 2006 r., dzień po 75. urodzinach pierwszego prezydenta ZSRR.

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, jedyny w historii prezydent tego kraju, zmarł 30 sierpnia w Moskwie. Miał 91 lat.

W opublikowanej przez Kreml depeszy kondolencyjnej Putin nazwał Gorbaczowa "mężem stanu, który miał ogromny wpływ na bieg historii świata". "Prowadził nasz kraj w okresie złożonych, dramatycznych zmian, szeroko zakrojonej polityki zagranicznej, wyzwań gospodarczych i społecznych" - napisał o zmarłym Putin.

Wcześniej służba prasowa Fundacji Gorbaczowa podała, że były przywódca ZSRR przebywał stale w Centralnym Szpital Klinicznym od ponad roku, co było decyzją lekarzy. Michaił Gorbaczow ma spocząć na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie, obok swojej żony, Raisy.