Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 190

- Rosja przeżywa długi okres historyczny, kiedy nie może polegać tylko na sobie - powiedział w środę  Ławrow podczas maratonu edukacyjnego "Wiedza".

Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że "jak widać", reakcja Zachodu na realizację celów specjalnej operacji wojskowej wyraźnie pokazuje, że od samego początku zadania Zachodu miały charakter globalny i miały na celu osłabienie i, jak przyznają niektórzy politolodzy na Zachodzie, rozczłonkowanie Rosji.

- W epoce, którą teraz przeżywamy, a jest to dokładnie epoka, długi okres historyczny, musimy  zdać sobie sprawę, że nie możemy polegać na nikim oprócz nas samych - ocenił Ławrow.

Ławrow podkreślił, że Rosja doskonale zdaje sobie sprawę z niezdolności Zachodu do negocjowania i honorowania zobowiązań, a jej obietnice nierozszerzania NATO na wschód i przestrzegania zasad niepodzielnego bezpieczeństwa „poszły na śmietnik”.

- Będziemy rozwijać naszą agendę, która opiera się na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych i poszanowaniu suwerennej równości państw, która jest łamana przez Amerykanów i ich europejskich i innych sojuszników  – powiedział Ławrow.

Przypomniał, że „80 proc.  ludzi żyjących na świecie to kraje, które nie przystąpiły do ​​sankcji ogłoszonych przez USA i ich satelity”.

– Dzieje się tak pomimo kolosalnej codziennej presji, jaką wywiera się na rządy tych krajów w celu zmuszenia ich do włączenia się do głównego nurtu polityki antyrosyjskiej i rusofobicznej – podkreślił.