Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 190

„Dzisiaj 1 września 2022 r. o godz. 4:57, w wyniku kolejnego ostrzału moździerzowego przez rosyjskie siły okupacyjne na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej, uruchomiono zabezpieczenie awaryjne i zamknięto działający V blok energetyczny” - czytamy w oświadczeniu Energoatomu.

Elektrownia, która w zeszły czwartek została odłączona od krajowej sieci energetycznej, ma sześć reaktorów, z których tylko dwa działają – numer piąty i  szósty.

Czytaj więcej

Misja MAEA ma problem z dotarciem do elektrowni atomowej. Ostrzał trasy

W wyniku dzisiejszego ostrzału uległa linia zasilania rezerwowego 330 kV na potrzeby własne elektrowni. W stanie przejściowym odłączono niepracujący blok energetyczny nr 2 wraz z uruchomieniem generatorów spalinowych - przekazuje Energoatom.

Agencja poinformowała, że reaktor nr 6 nadal pracuje w systemie energetycznym Ukrainy i zasila elektrownię.

Dziś ma się odbyć kontrola MAEA w obiekcie. Rano mer Energohodaru Dmytro Orłow poinformował, że misja musiała przerwać podróż do elektrowni, ponieważ Rosja ostrzeliwuje trasę przejazdu.