Misja MAEA ma problem z dotarciem do elektrowni atomowej. Ostrzał trasy

Inspektorzy z MAEA nie mogą dotrzeć do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej z powodu rosyjskiego ostrzału trasy przejazdu - poinformował na Telegramie mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

Publikacja: 01.09.2022 08:36

Konwój MAEA w drodze do Zaporoża

Konwój MAEA w drodze do Zaporoża

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 190

W środę inspektorzy oenzetowskiej agencji nie zostali wpuszczeni do miasta. Musieli przejść standardową kontrolę, ponieważ Rosjanie nie wystawili im specjalnych przepustek.

W czwartek mer Enerhodaru Dmytro Orłow przekazał, że "1 września 2022 r. o godz. 4:57, w wyniku kolejnego ostrzału moździerzowego przez rosyjskie siły okupacyjne na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej uruchomiono zabezpieczenie awaryjne i zamknięto działający V blok energetyczny".

Czytaj więcej

MAEA na stałe w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej? Cel misji

"Ponadto uszkodzeniu uległa linia zasilająca 330 kV ZAES na potrzeby własne. W trybie przejściowym niepracujący blok energetyczny nr 2 został odłączony od zasilania wraz z rozruchem generatorów diesla" - pisze Orłow na swoim profilu na Telegramie i zapewnia, że ukraiński personel obsługujący elektrownię robi wszystko, by usunąć uszkodzenia infrastruktury.

Mer miasta poinformował także, że Rosjanie ostrzeliwują wcześniej uzgodnioną trasę przejazdu misji MAEA z Zaporoża do elektrowni atomowej. "Ekipa ONZ nie może kontynuować jazdy ze względów bezpieczeństwa" - napisał Orłow.

"Ukraina kontynuuje starania o zorganizowanie bezpiecznego dostępu międzynarodowej misji MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Żądamy, aby Federacja Rosyjska zaprzestała prowokacji i zapewniła MAEA nieskrępowany dostęp do ukraińskiego obiektu jądrowego" - apeluje Orłow.

Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO
Konflikty zbrojne
Izraelski odwet na odwet? Co w USA wiedzą o ewentualnym ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek
Konflikty zbrojne
Biały Dom wyjaśnia dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą