Rumunia kupuje bayraktary. Na początek trzy

Rumunia planuje kupić trzy bezzałogowe statki powietrzne od tureckiej firmy Baykar, wraz ze wsparciem logistycznym. Wartość kontraktu ma wynieść 300 mln dolarów - poinformował resort obrony Rumunii.

Publikacja: 01.09.2022 15:42

Bayraktar

Bayraktar

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 190

Ministerstwo poinformowało, że zwróciło się z prośbą do rumuńskiego parlamentu o rozpoczęcie procedury przetargowej mającej na celu zakup 18 dronów Bayraktar TB2, przeznaczonych dla rumuńskich wojsk lądowych, w ramach modernizacji uzbrojenia sił zbrojnych.

"Pozyskanie, o zgodę na które wystąpiliśmy, zostanie zainicjowane poczynając od 2022 roku, w zależności od możliwości finansowania" - głosi komunikat resortu obrony Rumunii.

Czytaj więcej

MON tłumaczy dlaczego kupujemy tureckie bayraktary

Rumunia, która jest członkiem NATO od 2004 roku, planuje zwiększyć wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB poczynając od przyszłego roku. Obecnie Rumunia wydaje na obronność 2 proc. PKB. Zapowiedziany przez prezydenta kraju, Klausa Iohannisa wzrost wydatków na armię, to reakcja Bukaresztu na inwazję Rosji na Ukrainę.

Granica Rumunii i Ukrainy liczy 650 km. Na terytorium Rumunii rozmieszczone są amerykańskie zestawy do obrony przeciwrakietowej. Stacjonuje tu także na stałe grupa bojowa NATO.

Drony bayraktar wykazały swoją skuteczność w czasie wojny na Ukrainie

Rząd Rumunii w 2022 roku zatwierdził zakup 32 używanych myśliwców F-16 od Norwegii.

Rumunia stara się też o pozyskanie korwet klasy Gowind od francuskiego koncernu Naval Group i rumuńskiego koncernu Santierul Naval Constanta. Kontrakt ma obejmować również renowację dwóch korwet, które znajdują się już w wyposażeniu rumuńskiej floty, a jego wartość ma wynieść 1,2 mld euro. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść we wrześniu. 

Dotychczas największym kontraktem na dostawę uzbrojenia zawartym przez Rumunię, była wieloletnia umowa na zakup amerykańskich zestawów przeciwrakietowych Patriot za 4 mld euro. Pierwsza dostawa Patriotów dotarła do Rumunii w 2020 roku.

Drony bayraktar wykazały swoją skuteczność w czasie wojny na Ukrainie, gdzie szeroko korzysta z nich ukraińska armia, która przy ich pomocy kieruje ogniem artylerii i prowadzi ataki na kolumny pancerne Rosjan.

Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny
Konflikty zbrojne
Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Zełenski apeluje do sojuszników. "Patrioty to patrioty"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Polska i Holandia pomogą w szkoleniu ukraińskich pilotów na samolotach F-16
Konflikty zbrojne
Prigożyn: Warunek zwycięstwa? Przywrócić karę śmierci