Donald Tusk podkreślił, że dzisiejsza pomoc Ukraińcom - ze strony nie tylko polskiego rządu, Europy, ale też polskich obywateli "jest także inwestycją w nasze bezpieczeństwo".
- To nie tylko odruch serca potrzebny w takiej chwili - wskazał. Jak mówił, to także chłodny rachunek polityczny.
20.07
Trzeci filar to Sojusz Północnoatlantycki i polska, coraz bardziej nowoczesna armia oraz współpraca militarna z USA - powiedział Tusk.
20.03
Drugim filarem bezpieczeństwa Polski jest jej pozycja w Europie. Ta pozycja oznacza, że możemy patrzeć "na dramatyczne zdarzenia za wschodnią granicą z poczuciem elementarnego bezpieczeństwa" - zaznaczył Tusk.
Premier podkreślił, że jeśli "Polska czuje się dziś bezpieczna energetycznie, co jest warunkiem podstawowym, by czuć się bezpiecznie w naszym regionie, to jest to zasługa miliona Polaków, którzy dźwigali z taką godnością, odwagą i determinacją ciężary reform".
Szef rządu zaznaczył, że drugim filarem bezpieczeństwa jest pozycja Polski w Europie. Przypomniał, że Polska jest od 15 lat w NATO, a od 10 lat w UE.
Podkreślił, że Polska liczy się w Europie, a pozycję naszego kraju "budowaliśmy dojrzałą i spokojną polityką". Zaznaczył, że "nasze bezpieczeństwo jest gwarantowane silnymi więzami z zachodnimi sąsiadami".
Zdaniem szefa rządu, Polska ma dziś poczucie, że Europa słucha jej zdania dotyczącego spraw Wschodu.
20.01
Polska jest silnym, bezpiecznym i dojrzałym państwem; właśnie dziś, w tak trudnym i historycznym momencie, jakim jest kryzys ukraińsko-rosyjski i aneksja Krymu, trzeba o tym wyraźnie i dobitnie mówić - powiedział premier Donald Tusk w orędziu.
Podkreślił, że jednym z filarów, na którym opiera się polskie bezpieczeństwo jest to, że Polska i Polacy nie zmarnowali 25 lat niepodległości. - Kiedy dziś porównujemy naszą sytuację z sytuacją Ukrainy - a startowaliśmy 25 lat temu z podobnego pułapu - widać wyraźnie, że warto było, warto było podejmować ten wielki wysiłek reformowania państwa - powiedział. Dodał, że nie zawsze docenialiśmy własne wysiłki, ale dziś widać wyraźnie, że nie było dla tego kierunku alternatywy.
19.59
W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.
"Niemiecki rząd uważa, że eksport centrum szkolenia bojowego do Rosji jest w obecnej sytuacji nie do zaakceptowania"
- poinformował wieczorem resort gospodarki w Berlinie.
19.57
UE rozważa dodanie nazwisk do listy Rosjan objętych zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. I to pewnie wszystko na co ją na razie stać w sprawie sankcji - pisze w korespondencji z Brukseli Anna Słojewska
19.22
Decyzja o tym, czy Rosja wprowadzi wizy dla Ukraińców, zapadnie wtedy, gdy władze w Kijowie oficjalnie powiadomią Moskwę o wprowadzeniu reżimu wizowego z Federacją Rosyjską - powiedziało źródło w MSZ Rosji, cytowane przez agencję RIA-Nowosti.
19.20
Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nakazała wzmocnienie ochrony obiektów jądrowych, by zminimalizować ryzyko aktów terrorystycznych i dywersji. Sekretarz Rady Andrij Parubij poinformował, że wzmocniona zostanie ochrona granic.
Rada poleciła wzmożenie kontroli granicznych pod kątem wwozu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych - przekazał Parubij.
19.25
Komentuje Karolina Kowalska z działu krajowego „Rzeczpospolitej"
19.12
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła rządowi opracowanie planu wycofania wojsk tego kraju z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie.
Sekretarz Rady Andrij Parubij oświadczył, że ukraińskie jednostki wojskowe z Krymu powinny być tymczasowo rozmieszczone na kontynentalnej części Ukrainy.
Parubij poinformował, że Kijów będzie domagał się także wyprowadzenia z Krymu wojsk rosyjskich i zaproponuje Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłoszenie półwyspu strefą zdemilitaryzowaną.
19.08
Ukraina stawia swe siły zbrojne w stan pełnej gotowości bojowej i zaprasza swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych
- oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij.
- Przygotowaliśmy zaproszenie do wspólnych manewrów ukraińskiej armii z armiami naszych sojuszników, którzy są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Manerwy te miałyby się odbyć na terytorium Ukrainy.
18.38
Ukraina zamierza zrezygnować z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) - oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. Postanowiono "rozpocząć proces wyjścia z WNP" - dodał.
- Podjęto decyzję nie tylko o zakończeniu przewodniczenia (przez Ukrainę) w WNP, ale i o rozpoczęciu procesu wyjścia z WNP - wyjaśnił Parubij po spotkaniu rady.
18.27
MSZ Ukrainy otrzymało polecenie wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską - poinformował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij po posiedzeniu rady.
17.38
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow dał Rosjanom trzy godziny na uwolnienie zakładników przetrzymywanych na okupowanym przez Rosję Krymie. Wśród nich jest dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Serhij Hajduk.
"Jeśli do godziny 21 (20 czasu polskiego) nie zakończą się prowokacje wobec ukraińskich wojskowych, a admirał Hajduk oraz pozostali zakładnicy nie zostaną uwolnieni, władze (Ukrainy) podejmą odpowiednie działania, w tym o charakterze technologicznym"
- głosi oświadczenie Turczynowa.
17.17
Pod hasłem "Przeciwko wojnie, samoizolacji Rosji i restauracji totalitaryzmu" obradował w Moskwie kongres rosyjskiej inteligencji. Jego uczestnicy ostrzegli, że anektując Krym, prezydent Władimir Putin wciągnął Rosję w wyjątkowo niebezpieczną awanturę.
W forum, które z inicjatywy legendarnego obrońcy praw człowieka Lwa Ponomariowa i przywódczyni partii Platforma Obywatelska, szefowej oficyny wydawniczej NLO Iriny Prochorowej zebrało się w Bibliotece Literatury Obcej, wzięło udział kilkudziesięcioro znanych rosyjskich historyków, ekonomistów, prawników, politologów i literatów.
"Nasz kraj został wciągnięty w wyjątkowo niebezpieczną awanturę. Pod hasłem 'Obronimy Rosjan na Krymie, a także wszystkich Ukraińców przed nową, nie mającą legitymacji, faszystowską władzą na Ukrainie!' doszło już faktycznie do aneksji Krymu. Brutalnie pogwałcono prawo międzynarodowe, przekreślono zasady europejskiego bezpieczeństwa i stabilności" - ocenili oni we wspólnym oświadczeniu.
- Rosja stacza się w kierunku nowej zimnej wojny, której ciężkich konsekwencji nie sposób przewidzieć
- dodali.
Podkreślili też, że "we wszystkich państwowych mediach w Rosji płynie nieprzebrana rzeka kłamstw i dezinformacji; rozpętano ogłuszającą kampanię propagandową przeciwko wszystkim, którzy próbują podać w wątpliwość prawomocność postępowania władz, wskazać na jego zgubne następstwa dla kraju i narodu. Wszyscy kontestujący są spotwarzani, nazywani 'piątą kolumną' i 'faszystami'" - oznajmili.
16.40
Komentuje Karolina Kowalska z działu krajowego „Rzeczpospolitej".
16.27
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opuściła po dwunastodniowym leczeniu klinikę Charite w Berlinie
- poinformowała dyrekcja szpitala. 53-letnia ukraińska polityk zamierza jeszcze tego samego dnia powrócić do Kijowa.
Tymoszenko została przyjęta do Charite 7 marca w związku z chronicznymi bólami pleców. Po przeprowadzeniu badań lekarze orzekli, że rozważany początkowo zabieg operacyjny nie jest potrzebny.
Z komunikatu dyrekcji szpitala wynika, że pacjentce wstrzyknięto dwukrotnie w okolice kręgosłupa lekarstwo, dzięki czemu ból na trwałe ustąpił. Sprawniejsza stała się też prawa noga chorej. Zabiegi psychoterapeutyczne spowodowały, że może poruszać się dużo pewniej.
16.11
MSW Ukrainy nie wycofuje na razie swego personelu z okupowanego przez Rosję Krymu.
Decyzje w tej sprawie podejmie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – oświadczył szef resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.
- Stanowisko będzie znane po posiedzeniu RBNiO – powiedział dziennikarzom.
Jego resort opublikował tymczasem oświadczenie, w którym pracowników MSW na Krymie zapewniono, że trwają prace nad przeniesieniem ich w inne regiony kraju.
"Kierownictwo MSW nie pozostawia was samych. Rozpoczęliśmy prace nad przeniesieniem was do pracy w innych regionach Ukrainy" – czytamy.
16.02
Ukraina zrezygnowała z organizacji mistrzostw Europy koszykarzy w 2015 roku - poinformował we wtorek dyrektor turnieju Markijan Łubkiwski. Przyczyną rezygnacji jest trudna sytuacja polityczna w tym kraju oraz problemy finansowe - czytaj więcej
15.15
Do rosyjskiego Biełgorodu, przy granicy z Ukrainą, przybyła grupa ukraińskich wojskowych, która skontroluje przygraniczny obszar w obwodach biełgorodzkim i kurskim pod kątem "niezgłoszonej działalności wojskowej" - poinformowała agencja RIA-Nowosti.
Agencja powołała się na szefa rosyjskiego Narodowego Centrum Redukcji Zagrożenia Jądrowego Siergieja Ryżkowa, według którego inspekcja potrwa dwa dni i obejmie obszar o powierzchni około 13 tys. km kw.
Ukraińscy wojskowi będą mieli do dyspozycji pojazdy samochodowe i śmigłowiec. Koszty kontroli w całości pokryje strona rosyjska.
14.58
Ukraiński rząd zatwierdził plan ewakuacji swoich obywateli z zajętego przez Rosję Krymu
– poinformował Ostap Semerak, minister bez teki w gabinecie premiera Arsenija Jaceniuka. Opracowano także plany rozmieszczenia uchodźców.
- Plan przewiduje zlecenie wszystkim organom centralnej władzy wykonawczej przygotowania zadań, które dziś przed nami stoją – oświadczył, nie ujawniając szczegółów.
14.52
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że przekazał swemu rosyjskiemu partnerowi Siergiejowi Ławrowowi, iż mandat dla misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie musi zostać zatwierdzony w ciągu 24 godzin.
14.34
KE zatwierdziła pomoc dla Ukrainy. Miliard euro pożyczki http://t.co/8Q3ym6dpjm
Zgodnie z zapowiedzią Komisja Europejska zaproponowała udostępnienie Ukrainie dodatkowego miliarda euro wsparcia na stabilizację pogarszającej się sytuacji finansowej - poinformował komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn.
Według komisarza już w najbliższych tygodniach Ukraina może otrzymać pierwszą ratę wsparcia w wysokości 600 mln euro, gdy tylko kraj ten podpisze finalizowaną obecnie umowę kredytową z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
14.22
Nie ma sygnałów o zagrożeniach dla Polaków mieszkających na Ukrainie ze względu na narodowość
, o wzroście nastrojów antypolskich lub gorszym niż poprzednio traktowaniu spraw polskich ze strony nowych władz Ukrainy - twierdzi MSZ.
Wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informację na temat aktualnej sytuacji naszych rodaków na Ukrainie.
14.20
Rzecznik #Merkel: zjednoczenie Niemiec łączyło, aneksja #Krym dzieli
14.09
MSZ: Ukraina odmawia dalszego przewodniczenia w 2014 roku Wspólnocie Państw Niepodległych.
14.05
Dzisiaj już nie może być mowy o udziale Ukrainy w jakimkolwiek związku z Rosją, chyba że miałaby to być okupowana Ukraina z rządem satelickim.
Nie może już być mowy, aby jakikolwiek rząd w Kijowie zgodził się na porozumienie, które uzależniałoby Ukrainę od Rosji. Powód jest prosty: nie zgodzą się na to Ukraińcy. Decydujący stał się wielki ruch społeczny, reprezentujący z pewnością nie wszystkich, ale jednak większość Ukraińców.
Marzenie Putina, że Ukraina znajdzie się w unii celnej kierowanej przez Moskwę, należy więc już do przeszłości – twierdzi historyk ?i publicysta Leszek Moczulski.
Czytaj cały tekst.
(Na zdjęciu: Leszek Moczulski - źródło: Fotorzepa/ Michał Walczak)
13.43
Władze zajętego przez Rosję Krymu nie wpuściły na półwysep wicepremiera Ukrainy Witalija Jaremy i ministra obrony Ihora Teniucha
, którzy chcieli tam negocjować z Rosjanami wstrzymanie użycia broni - poinformowała minister polityki socjalnej Ludmyła Denysowa.
- Teniucha i Jaremy nie wpuszczono na Krym, dlatego też zaraz odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na którym będzie rozwiązywany ten problem - powiedziała ukraińska minister.
13.28
"Odpowiemy na wszelką agresję" wobec sojuszników NATO
- oświadczył w Wilnie wiceprezydent USA
Joe Biden
, który spotkał się z przywódcami Litwy i Łotwy.
Według niego Rosja wstąpiła na "mroczną ścieżkę" izolacji w związku ze swymi działaniami na Ukrainie.
(Źródło: AFP)
13.20
Inwazja na Krymie mówi nam wiele o imperialnych planach Putina. Ale mówi nam też bardzo dużo o stanie rosyjskiej armii - pisze Bartosz Węglarczyk.
W latach 90. rosyjska armia była w stanie całkowitej rozsypki. Pierwsza wojna czeczeńska została wygrana przez Rosjan tylko dlatego, że zalali malutką republikę gigantyczną ilością wojska i nie przejmowali się stratami ani własnymi, ani ludności cywilnej. Masakra kantemirowskiej dywizji pancernej w Groznym na przełomie 1994 i 1995 roku była dowodem na to, że rosyjska armia nadaje się co najwyżej do statystowania w filmach wojennych.
Później było nieco lepiej. Nieco, bo wojna z Gruzją w 2008 roku znowu pokazała, że rosyjska armia nie jest gotowa na nowoczesne, szybkie konflikty. Armia gruzińska została pokonana, ale Rosjanie stracili kilkanaście samolotów i śmigłowców, co z punktu widzenia wojskowej taktyki nie powinno się było zdarzyć.
Czytaj cały komentarz.
(Źródło: AFP)
13.00
Media: władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka.
BREAKING #Ukrainian Navy Commander #Gayduk was kidnapped from HQ in #Sevastopol by ID #russian occupiers -interfax|PR pic.twitter.com/23WFcQ36a0
"Serhij Hajduk został zatrzymany przez prokuraturę, która ma do niego pytania" - przekazał Kryminform powołując się na sewastopolską prokuraturę.
Ministerstwo obrony Ukrainy przyznało, że miejsce pobytu Hajduka jest nieznane, jednak potwierdziło, że admirał został wyprowadzony ze sztabu Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez grupę nieznanych osób.
Media piszą, że według relacji pracowników sztabu admirał Hajduk został wyprowadzony w kajdankach przez oficerów GRU Rosji.
12.51
Rosję i Zachód znów może oddzielić żelazna kurtyna
- ostrzega dziś "Niezawisimaja Gazieta", komentując wczorajsze orędzie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina na temat przyłączenia Krymu.
Moskiewski dziennik określa je jako "fultońską mowę Putina".
"Przemówienie głowy państwa, wygłoszone na Kremlu, dotyczyło historycznego wydarzenia, którego konsekwencje nie są jeszcze w pełnej mierze jasne - ani dla Rosji, ani dla Ukrainy, ani dla Zachodu"
- pisze "Niezawisimaja Gazieta".
12.31
Ministerstwo obrony USA uważnie analizuje działania rosyjskiej armii na Krymie.
To nie jest już nieefektywne wojsko, które najechało Afganistan;
to nowe, wyszkolone, zdyscyplinowane i dobrze wyposażone oddziały
- pisze dziś "Washington Post".
Pentagon ocenia teraz, czego może się nauczyć analizując działania rosyjskich wojsk na Krymie i "główna lekcja polega na tym, że wejście Rosjan na Krym to przykład błyskawicznego przerzucenia jednostek specjalnych" - pisze na łamach waszyngtońskiego dziennika znany publicysta David Ignatius.
12.22
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz
pytana o zarzuty opozycji, mówiącej o porażce Donalda Tuska na forum Unii Europejskiej, stwierdziła, że
premier odgrywa szczególną rolę w kwestii ukraińskiej.
12.17
Wojska rosyjskie rozpoczęły dziś ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji - poinformowała agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej. Czytaj więcej.
11.50
Sąd Konstyt FR debatował jakieś 6 minut i uznał, że porozumienie o przyłączeniu Krymu jest legalne. Putin odetchnął http://t.co/WJp9dNNeGe
11.46
Po UE, USA, Kanadzie i Japonii także Australia wprowadziła sankcje wobec Rosji po zajęciu przez nią ukraińskiego Krymu. Rząd w Canberrze zamraża konta i zakazuje wjazdu 12 rosyjskim urzędnikom.
11.30
Amerykański niszczyciel USS Truxtun rozpoczął na Morzu Czarnym jednodniowe ćwiczenia z udziałem okrętów sprzymierzonych państw, Bułgarii i Rumunii
- poinformował przedstawiciel dowództwa sił morskich USA w Europie.
- Jest wiele powodów, dla których prowadzone są ćwiczenia z sojusznikami. Dają nam one możliwość zapewnienia naszych sojuszników z NATO, że ich wspieramy - powiedział Shawn Eklund, rzecznik amerykańskich sił morskich w Europie.
Według Marynarki Wojennej USA ćwiczenia są rutynowe i były zaplanowane jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.
11.10
Wynoszą sejf ze sztabu floty Ukrainy w Sewastopolu.
??????? ???? ?? ????? ??? ? ???????????. pic.twitter.com/QOh4Ro6Lqx
11.05
Eksperci z waszyngtońskiego National Geographic Society ogłosili plany zmiany mapy świata. Krym będzie na niej częścią Rosji. Czytaj więcej.
(Źródło: GNU Free Documentation License)
11.00
Premier Krymu Siergiej Aksjonow powiedział, że ukraińscy ministrowie nie zostaną wpuszczeni na półwysep
- poinformowała agencja Interfax.
10.50
Wicepremier Witalij Jarema i minister obrony Ihor Teniuch lecą na Krym.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił im udać się tam, by uniknąć rozlewu krwi w konflikcie między ukraińskimi wojskowymi a tzw. rosyjską samoobroną Krymu.
10.48
– Na razie nic nie wskazuje na to, że Putin się może cofnąć. A gdyby się cofnął, to by utracił władzę. Niestety też widać schorzenie społeczeństwa rosyjskiego, któremu się to w dużej części podoba. Można komentować to, co robi Putin, że to jest próba ratowania się wewnętrznego wojną, ponieważ jego akcje w samym społeczeństwie rosyjskim zaczęły spadać – ocenia Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
10.46
Narada Delegacji PE d/s NATO,której przewodniczę,z udziałem przedstawicieli ZP NATO,nt.Ukrainy.Współdziałanie UENATO potrzebne jak nigdy.
10.45
Wojska rosyjskie rozpoczęły dziś ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji
- poinformowała agencja Interfax.
Jak sprecyzowano, ćwiczenia prowadzone są głównie na północnym zachodzie Rosji, nie przy granicy z Ukrainą.
10.32
Około tuzina ukraińskich wojskowych - nieuzbrojonych i w cywilnych ubraniach - wyszło z siedziby Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu, która została zajęta przez siły prorosyjskie
- poinformowała agencja Reuters, powołując się na świadków.
Wcześniej minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch oświadczył, że siły ukraińskie nie wycofają się z Krymu mimo podpisania przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina traktatu przyłączającego ten półwysep do Rosji.
10.19
National Geographic oddał Krym Rosji na swoich mapach HT @szuldrzynski: http://t.co/iaeyzcVuFL pic.twitter.com/hMX0SG3pC4""
10.18
Siły ukraińskie nie wycofają się z Krymu mimo podpisania przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina traktatu przyłączającego ten półwysep do Rosji
- oświadczył minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch.
09.41
Rosyjskie flagi powiewają na sztabie ukraińskiej marynarki wojennej http://t.co/YRfXCiYeTV
09.35
150 osób przedarło się przez bramy siedziby floty w Sewastopolu.
150 civilians broke through the gates of UAnavy HQ in #Sevastopol, planted Rus flag, forced UAsoldiers back to HQ premises. MinDef spokesman
09.23
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej potwierdza, że przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy miał w tym dniu przyjechać do Moskwy, by "z pierwszych ust" poznać stanowisko Rosji w sprawie kryzysu na Ukrainie.
09.14
W szturmie rosyjskiej samoobrony Krymu na siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu uczestniczą także kobiety
– poinformował przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy Władysław Selezniow.
Atakujący sztab ludzie przewrócili parkan i weszli na teren jednostki. - Oficerowie powstrzymują tę masę, by nie rozlała się po terytorium sztabu, ale jasne, że ukraińscy oficerowie nie użyją siły przeciwko kobietom
– powiedział Selezniow gazecie internetowej „Ukrainska Prawda".
Przedstawiciel MON poinformował, że członkowie samoobrony nie mają broni palnej. Niektórzy z nich są w maskach.
09.08
Australia wprowadziła sankcje wizowe i finansowe przeciwko 8 Rosjanom i 4 Ukraińcom http://t.co/UOgmugeNOD
09.00
- Jakbyśmy cofnęli się do epoki wielkości i tryumfu Związku Radzieckiego
– powiedział Paweł Graś w Radiu ZET, komentując wczorajsze wystąpienie Władimira Putina i podpisanie anekcji Krymu.
- Do społeczeństwa Europy i świata musi dotrzeć, że obudziliśmy się dziś w zupełnie innej rzeczywistości
– dodał sekretarz generalny PO. Podkreślił, że Zachód będzie spójnie reagował na działania władz Federacji Rosyjskiej.
08.33
Fotograf agencji Associated Press jest świadkiem tego, jak siły samoobrony Krymu szturmują siedzibę ukraińskiej floty w Sewastopolu.
BREAKING: AP photographer witnesses Crimea self-defense forces storming Ukrainian navy headquarters in Sevastopol
08.15
- Ukraińscy żołnierze stacjonujący na Krymie mogą służyć w rosyjskiej armii – tak stwierdził w wywiadzie dla BBC rzecznik Kremla.
Dmitrij Pieskow zapewniał również, że nikt nie będzie przeszkadzał ukraińskim żołnierzom jeśli zechcą opuścić Krym - informuje Polskie Radio.
W tym samym wywiadzie Dmitrij Pieskow zapowiada, że Rosja nie ma zamiaru prowadzić działań zbrojnych we wschodnich regionach Ukrainy.
Jednak jak uważa rzecznik Kremla - w niektórych miastach "dochodzi do prowokacji przeciwko rosyjskojęzycznej ludności". - W takich przypadkach Rosja będzie robić wszystko co możliwe, wykorzystując środki prawne, żeby ochronić Rosjan mieszkających we wschodniej Ukrainie - dodaje Pieskow.
08.10
Ukraina nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z Unią, to był główny cel naszej prezydencji. Teraz nie udaje nam się skłonić innych liderów do konsekwentnej polityki przeciwstawiania się agresji Rosji.
To jest ciężka porażka Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego. Żaden strategiczny cel nie został osiągnięty - powiedział
w programie „Jeden na Jeden" w TVN24 Jarosław Gowin.
08.00
Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton ostrzegła, że innym krajom regionu także grozi rosyjska agresja
, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin uniknie poniesienia konsekwencji swych działań wobec Krymu.
W czasie konferencji organizowanej przez Izbę Handlową w Montrealu Clinton oceniła, że zgodnie z "logiką Putina" mieszkańcy Krymu, przyłączonego wczoraj do Rosji, są "narodowości rosyjskiej, rosyjskojęzyczni i zawsze byli związani z Rosją".
Takie rozumowanie "może zostać przeniesione nie tylko na inne części Ukrainy, ale też na Estonię, Litwę i Łotwę czy Naddniestrze"
- ostrzegła, dodając, że "w wielu miejscach znaleźć można Rosjan i rosyjskojęzycznych".
07.45
Rosja zmierza ku recesji. ?To pierwszy konkretny ?efekt restrykcji nałożonych przez Zachód.
Czytaj więcej.
(Źródło: Bloomberg)
07.20
Wiceprezydent USA Joe Biden spotka się dziś z przywódcami Litwy i Łotwy. W trakcie rozmowy omawiana będzie sytuacja na Ukrainie, Biden potwierdzi też zobowiązanie NATO do obrony swych członków.
Wczoraj Joe Biden spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim.
07.18
Niemieckie media bardzo krytycznie oceniły wczorajsze orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina
, w którym uzasadniał decyzję o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Komentatorzy zwracają uwagę na
konfrontacyjny ton przemówienia i domagają się sankcji.
"Rosja Putina nie chce być przyjaznym partnerem Zachodu, lecz chce, by traktowano ją z respektem, jako mocarstwo, a w razie konieczności, by się jej bano" - powiedział komentator pierwszego programu telewizji publicznej ARD.
Putin nie podał innym krajom ręki, lecz "pokazał zaciśniętą pięść, w której miał Krym jako pierwszy łup". Zdaniem ARD Zachód pogodzi się z anszlusem półwyspu - "nie oficjalnie, lecz po cichu". Wojny o Krym nie wyobraża sobie nikt w UE i USA - zaznaczył korespondent ARD.
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung"
przypomina, że Putin nazywa rozpad Związku Radzieckiego "największym koszmarem", a jego działania od ponad 20 lat koncentrują się na walce ze skutkami tego koszmaru. Nielegalna aneksja Krymu ma pokazać, że Rosja "przestała się kruszyć", że "rozszerza się" oraz że świat musi znów traktować ją z szacunkiem.
07.10
Clinton: inne kraje również zagrożone. Putin nie może uniknąć konsekwencji http://t.co/qIuy8UJfIF
07.06
Przyłączenie Krymu do Rosji jest "sprzeczne z prawem międzynarodowym"
- oświadczył przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Didier Burkhalter.
"Minister spraw zagranicznych Szwajcarii i przewodniczący OBWE Didier Burkhalter uważa, że najnowsze kroki podjęte wczoraj przez Rosję w sprawie statusu Krymu stanowią naruszenie fundamentalnych zobowiązań OBWE i są niezgodne z prawem międzynarodowym" - głosi komunikat opublikowany w nocy. Szwajcaria w tym roku przewodniczy pracom OBWE.
Jak podkreślono, ostatnie wydarzenia "nie powinny oznaczać końca dyplomacji w celu przezwyciężenia kryzysu".
"Uczciwy i szczery dialog oraz wysiłki na rzecz przerzucania mostów są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek" - napisano w oświadczeniu OBWE.
07.00
Rosyjskie oddziały mają wycofać się z baz na Krymie - podaje Kanał 5. Nie będą już szturmowały baz. Mają też zaprzestać blokad.
Russian troops to pull away from blocking Ukrainian military units & divisions in #Crimea. 5channel http://t.co/L4yVWDKPlX |PR News