Tego samego eksperymentu na zwierzęciu nie będzie można przeprowadzić, jeżeli takie samo badanie wykonano już w innym państwie Unii Europejskiej. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy powtórzenie badania zostanie uzasadnione np. względami ochrony zdrowia publicznego. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych.
Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zastąpią ustawę o doświadczeniach na zwierzętach. Zgodnie z propozycjami zwierzę po eksperymencie przebada weterynarz. Podejmie on decyzję, czy ze względu na stan zdrowia uśmiercić je czy można pozostawić przy życiu. W pierwszym wariancie czynności mają zostać przeprowadzone tak, by zadać jak najmniej cierpienia. W drugim zwierzę ma zostać otoczone odpowiednią opieką.
Badania na zwierzętach dzikich i bezdomnych zostaną dopuszczone po uzyskaniu zgody lokalnej komisji etycznej. Ten, kto je przeprowadzi bez niej, narazi się na karę do dwóch lat więzienia, a do trzech lat – jeżeli zwierzę nie przeżyje.
Instytucje naukowe zajmujące się badaniami będą musiały zatrudnić osobę do opieki nad zwierzętami, oraz taką, która uśmierca zwierzęta po badaniach. W obu wypadkach wystarczy wykształcenie zawodowe, ale konieczne jest odbycie szkoleń.