Ekolodzy sprzeciwią się wycince lasu. Jest projekt

Dotychczas organizacje ekologiczne często nawet nie wiedziały, że wkrótce wykarczowany zostanie jakiś obszar.

Publikacja: 19.08.2024 15:54

Ekolodzy sprzeciwią się wycince lasu. Jest projekt

Foto: Adobe Stock

Obywatele będą mieć większy udział w zagospodarowaniu lasów. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, który został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Dla przykładu, organizacje społeczne będą miały trzy tygodnie na złożenie opinii i stanowisk w sprawie zatwierdzenia udostępnionego planu urządzenia lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych. Będą mogły też zwrócić się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania pod względem merytorycznym i formalnym legalności planów urządzenia lasu i zaskarżyć akt zatwierdzenia przez starostę uproszczonego planu urządzenia lasu (będącego własnością jednostek samorządu terytorialnego).

Ekolodzy pozytywnie o zmianach. „Chcemy ograniczenia wycinki”

Dodajmy, że w planie urządzenia lasu jest zawarty opis i ocena stanu lasu oraz informacje o terenach, na których planowana jest wycinka drzew. – Zdecydowanie chcemy ograniczenia wycinki – mówi Wiesław Tomaszewski, prezes Okręgu Pomorsko-Kujawskiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Jak zaznacza, w przeszłości leśniczowie nie zawsze chcieli rozmawiać z ekologami na temat terenów planowanych do wyrębu. Dlatego proponowaną zmianę ocenia pozytywnie. Dotychczas plany urządzenia lasów były opiniowane jedynie w konkretnych nadleśnictwach Lasów Państwowych. – Do organizacji pozarządowych nie zawsze docierała informacja, że dostępny jest projekt planu urządzania lasów jakiegoś konkretnego nadleśnictwa. Teraz mamy być partnerem w opiniowaniu i będziemy się tego domagać – tłumaczy prezes Tomaszewski.

Także sami obywatele będą mogli m.in. brać udział w konsultacjach społecznych na etapie sporządzania planu urządzenia lasu. Z kolei rada gminy, której członków mieszkańcy sami wybrali, będzie obowiązkowo opiniować projekt takiego planu. Jeśli opinia będzie negatywna, możliwa będzie też odmowa zatwierdzenia planu.

Czytaj więcej

Mikołaj Dorożała: Lepsza ochrona lasów w Polsce wkrótce stanie się faktem

Wycinek nie da się uniknąć?

Zmiany umożliwią też leśniczym wytłumaczenie i wyjaśnienie własnych działań społeczeństwu. Sekretarz warszawskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody Zbigniew Januszczak, od 40 lat członek LOP, nie zgadza się np. z opiniami, że leśniczowie wycinają zbyt wiele drzew. – To nie jest prawda, ponieważ ingerować trzeba we wszystko, nawet w lasach czy w parkach wymagana jest kontrola. Muszą być zachowane szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne z zamontowanymi tablicami informacyjnymi dotyczącymi roślin leczniczych na danym terenie. To właśnie robią leśniczowie. Nie jesteśmy za tym, aby ograniczać lub zakazywać leśnikom wycinki – tłumaczy.

Reklama
Reklama

Etap legislacyjny: projekt w konsultacjach

Czytaj więcej

Sąd zablokował wycinkę. Wygrana adwokatki i obrończyni praw zwierząt
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama