Lekcje z odchodzenia

Michael Hebb jest jednym z autorów idei spotkań ludzi, którzy przy wieczornych posiłkach rozważają jeden z najtrudniejszych tematów – śmierć. I nie idzie tylko o śmierć jako pojęcie filozoficzne, ale o jej bolesną konkretność – gdy dotyczy najbliższych, najbardziej ukochanych osób i nas samych.

Publikacja: 06.12.2019 17:00

Lekcje z odchodzenia

Foto: materiały prasowe

Do takich rozmów nikogo się nie zmusza, ale zachęca, wysyłając zaproszenie. Kolacja zaczyna się od uhonorowania przez każdego z gości nieżyjącego człowieka, który miał pozytywny wpływ na jego życie. Jedzenie nie jest tu na pierwszym planie, chociaż „piękne, acz proste" – pomaga w tej rozmowie. Ciąg dalszy spotkania zależy od jej uczestników, ich historii i emocji, którymi mogą się podzielić.

W ciągu ostatnich pięciu lat odbyło się ponad 100 tysięcy takich kolacji – twierdzi Hebb, który je opisał. Dedykując książkę swojej nieżyjącej matce, pisze, że inspiracją był dla niego: „jasny przekaz na temat tego, czego sobie życzy w życiu oraz w związku ze śmiercią". Bo śmierć to nie tylko ból psychiczny żyjących, ale też mnóstwo rozterek, czy pożegnali bliskiego tak, jakby tego oczekiwał. Ale o śmierci się nie rozmawia – to ciągle temat na później.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Społeczeństwo
Rusłan Szoszyn z Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego
Społeczeństwo
Sondaż: Czy zdaniem Polaków za pożarami w Polsce mogą stać rosyjskie służby?
Społeczeństwo
Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia
Społeczeństwo
Morskie Oko: Starosta tatrzański tłumaczy dlaczego meleksy nie mogły zastąpić koni
Społeczeństwo
Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany