Losy telewizyjnej debaty Donalda Tuska ze stoczniowcami ważyły się wczoraj cały dzień. Choć już w zeszłym tygodniu „Rz” pisała, że duże związki mogą z niej zrezygnować, jeszcze przed południem rzecznik rządu Paweł Graś przekonywał, iż rozmowa dojdzie do skutku. Ostatecznie „S” i OPZZ zdecydowały, że nie wezmą w niej udziału.
Powód? Premier zaprosił na nią dwa mniejsze związki Stoczni Gdańskiej: „Okrętowca” oraz Związek Inżynierów i Techników. Zdaniem „S” i OPZZ są one niereprezentatywne, a ich zaproszenie to próba rozbicia jedności stoczniowców.
– Wiedząc, że nie wygra, premier postanowił wziąć na debatę swoje przybudówki, które nie będą go atakować – stwierdził Roman Gałęzewski, szef stoczniowej „Solidarności”.
– Moi koledzy poczuli się oszukani i to ich święte prawo – powiedział „Rz” szef NSZZ „S” Janusz Śniadek. Premiera zaprosił do poważnej rozmowy o sprawach Polski, ale po wyborach.
Zdecydowana odmowa największych związków nie zniechęciła jednak premiera. – Podtrzymujemy zaproszenie. Mamy nadzieję, że „S” i OPZZ pojawią się na debacie. Krzesła będą na nich czekać – mówił Graś. – Nie chcemy nikogo wykluczać. Nie wiem, dlaczego „Solidarność” tak się boi dyskusji.