Są jakieś światowe herbaciane perełki?
Jedną z nich jest zielona herbata Gyukuro, co dosłownie oznacza „szlachetne krople rosy". W trakcie jej hodowli – a konkretnie pod sam koniec – plantacje są zasłaniane bambusowymi matami, przez co dopływ światła do niej jest ograniczony. Wpływa to na jej kolor i smak – jest słodsza niż zwykła herbata zielona. Najrzadsze na świecie są z kolei herbaty żółte.
Czym się charakteryzują?
Herbata żółta powstała w trakcie obróbki herbaty zielonej. Zielonych herbat nie poddaje się procesom fermentacji. Ale gdy zostanie poddana lekkiej fermentacji, nabiera innego smaku i zapachu. Ma więc smak pomiędzy herbatą zieloną a białą, ale jest bardzo, bardzo rzadka. Z kolei herbatę białą zbiera się na wiosnę i tylko z samych pączków. Podobnie jak herbata zielona jest poddawana tylko suszeniu.
Czy herbaty ze względu na gatunki różnią się właściwościami?
Herbaty czerwone PU-erh i herbaty zielone przyspieszają procesy metaboliczne. Herbaty zielone i białe zapobiegają starzeniu się komórek i rozwojowi nowotworów. Herbaty PU-erh obniżają również poziom złego cholesterolu. Herbaty czarne, ze względu na proces fermentacji, mają działanie rozgrzewające.