Zmiany demograficzne, kulturowe, na rynku pracy odciskają bardzo wyraźne piętno na naszych zwyczajach matrymonialnych. Nie bez znaczenia jest tu też rola państwa.
– Niepewność na rynku pracy, chęć stabilizacji, zdobycia wykształcenia bardzo wyraźnie przesuwają granice wiekową młodych małżonków – zauważa prof. Krystyna Iglicka, rektor uczelni Łazarskiego. Tłumaczy, że często odkładają oni ślub w czasie także dlatego, że jest to spory wysiłek finansowy, a Polacy wciąż przywiązani są do wystawnych i bardzo uroczystych ślubów.
Potwierdzają to dane GUS. Wskazują, że na początku lat 90. ponad połowa mężczyzn zawierających małżeństwo miała mniej niż 25 lat. W 2011 r. było ich już tylko niespełna 20 proc. Podobnie jest z kobietami. Wśród nich udział osób poniżej 25 lat zmniejszył się z 73 proc. w 1990 r. do zaledwie 37 proc. Innymi słowy ponad 60 proc. młodych panien ma więcej niż 25 lat. Najczęściej mężczyźni żenią się zatem „przed trzydziestką". W 2011 r. połowa mężczyzn żeniła się, mając 28 lat lub więcej. To o ponad trzy lata więcej niż na początku lat 90. Podobnie jest z pannami młodymi. W 2011 r. połowa z nich miała mniej niż 26 lat wobec niepełna 23 lat na początku lat 90. O tym, że to kultura i zwyczaje przesuwają granice wieku nowożeńców, świadczy też to, że w miastach są oni o około półtora roku starsi od mieszkających na wsi.
Eksperci: to w zalegalizowanych związkach rodzi się więcej dzieci
O postępujących zmianach kulturowych świadczą też opisywane przez „Rz" badania przeprowadzone na Uniwersytecie Łódzkim. Wynika z nich, że aż 70,4 proc. narzeczonych decyduje się na wspólne zamieszkanie przed ślubem, a kolejne 13,8 proc. ankietowanych zamierza wkrótce to zrobić. Co więcej, zdaniem socjologów liczba ta będzie się systematycznie zwiększać. – Możemy zaobserwować ogromną zmianę w podejściu do narzeczeństwa. Nie jest to już specjalny okres przygotowujący ludzi do wejścia w nowe role, ale po prostu zwykłe kilka miesięcy między decyzją o ślubie a momentem jego zawarcia – tłumaczy dr Piotr Szukalski, socjolog z UŁ, autor badań.