Liban obudził się w dwóch rywalizujących ze sobą strefach czasowych

W ciągu najbliższych kilku tygodni chrześcijanie i muzułmanie w Libanie mogą mieć różne zdanie co do tego, która jest godzina.

Publikacja: 26.03.2023 11:04

Liban obudził się w dwóch rywalizujących ze sobą strefach czasowych

Foto: AFP

Mieszkańcy Libanu przebudzili się w niedzielę w dwóch rywalizujących ze sobą strefach czasowych, wywołanych sporem między władzami państwowymi i religijnymi o to, kiedy zegary powinny iść do przodu.

Pełniący obowiązki premiera Najib Mikati ogłosił, że zmiana czasu na letni rozpocznie się pod koniec Ramadanu w przyszłym miesiącu, co pozwoli muzułmanom na wcześniejsze przerwanie codziennego postu.

Ale władze chrześcijańskie zapowiedziały, że przestawią zegary w ostatnią niedzielę marca, jak to zazwyczaj bywa. Wiele firm poszło w ich ślady.

Czytaj więcej

Drogi gaz zbliżył Liban i Izrael. „Porozumienie o znaczeniu historycznym”

Spór pokazuje głębokie podziały w kraju, w którym frakcje chrześcijańska i muzułmańska prowadziły wojnę domową pod koniec lat 70.

W czwartek Mikati, sunnicki muzułmanin, ogłosił swoją decyzję o opóźnieniu rozpoczęcia czasu letniego do 20 kwietnia. Nie podał powodu tego posunięcia, ale wielu komentatorów uważa to za sposób na zwiększenie swojej popularności w czasie Ramadanu. Muzułmański święty miesiąc rozpoczął się 22 marca i kończy 21 kwietnia. Jeśli godzina pozostanie niezmieniona, muzułmanie będą mogli przerwać post godzinę wcześniej, około 18:00 zamiast 19:00, kiedy zachodzi słońce.

Ale wpływowy Chrześcijański Kościół Maronicki w Libanie powiedział, że zlekceważy tę decyzję, nazywając ją „zaskakującą”. Kilka głównych organizacji libańskich również postanowiło ją zignorować. Dwa kanały informacyjne, LBCI i MTV, przestawiły swoje zegary wcześniej w niedzielę.

Narodowy przewoźnik Middle East Airlines zdecydował się na kompromis. Jego zegary i inne urządzenia pozostaną w okresie zimowym, ale godziny lotów zostaną dostosowane, aby uniknąć zakłócania międzynarodowych rozkładów lotów.

Społeczeństwo
Rodzice poszli na nabożeństwo, zostawili dziecko w samochodzie. Niemowlę zmarło z przegrzania
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie