Zima dzieciom niestraszna

W pięciu województwach trwają ferie zimowe. 540 dzieci z miejscowości w Małopolsce, w których od kilkunastu dni nie było prądu, wyjechało na zimowiska

Aktualizacja: 27.01.2010 18:29 Publikacja: 27.01.2010 13:34

Śnieg nie przeszkadza w zabawie

Śnieg nie przeszkadza w zabawie

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

To decyzja zarządu województwa małopolskiego. Radni sejmiku w poniedziałek przekazali na ten cel 400 tysięcy złotych. Z pomocy skorzystają uczniowie z kilkunastu małopolskich gmin. Już we wtorek uczniowie wyjechali na ferie. — Niemal 200 dzieci pochodzi z gminy Sułoszowa, szczególnie poszkodowanej w trakcie mrozów — informują w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Część dzieci trafiła do ośrodka Caritasu w Zakrzowie. Pozostałe m.in. z gminy Książ Wielki, Racławice, Zielonek i Jarzemowic ferie spędzą w cieplejszym Krakowie.

[srodtytul]Zimowa przygoda w świętokrzyskiem [/srodtytul]

Drugi tydzień ferie zimowe mają uczniowie z pięciu województw: małopolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Od poniedziałku zaczną się w kolejnych województwach. Niewielu rodziców stać jednak na wysłanie swych pociech na zimowiska. Średnio za tygodniowy wypoczynek trzeba zapłacić tysiąc złotych. — Mam dwójkę dzieci w wieku szkolnym i by je wysłać na ferie, musiałabym więcej wydać niż miesięcznie zarabiam — mówi Anna Pałka z Kielc. Dlatego w świętokrzyskiem największą popularnością cieszy się akcja kuratorium i policji "Zimowa przygoda". — Drugi rok z rzędu organizujemy taki konkurs i cieszy się ogromną popularnością — mówi Norbert Krzystanek z kuratorium w Kielcach.

Przystąpiło do niego kilkadziesiąt szkół, samorządów i placówek oświatowych, które podjęły się zorganizowania wypoczynku w miejscu zamieszkania uczniów. Dla najlepszych czekają nagrody. — Mają zapewnione atrakcje od rana do wieczora — mówi wizytująca placówki Małgorzata Drogosz ze świętokrzyskiej policji. W szkole w Tarnówku na czas ferii uczniowie mają darmowe śniadania i obiady.

[srodtytul]W górach czeka mnóstwo atrakcji [/srodtytul]

Małopolscy uczniowie, którzy wypoczywają na Podhalu, nie mogą się nudzić. 13-letni Mateusz Teda z Tarnowa, który z młodszą siostrą spędza ferie w Zakopanem w sobotę był na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej na imprezie z cyklu Burton Demo Tour, czyli testowaniu najnowszego sprzętu narciarskiego. Swymi umiejętnościami popisywali się najlepsi polscy snowboardziści.

Miłośnicy skoków czekają też na Mistrzostwa Polski w tzw. freeskingu, które 29 i 30 stycznia odbędą się na Harendzie w Zakopanem. Wystąpi ponad 100 zawodników z całej Europy i pokaże na skoczni wspaniałe ewolucje.

Także dla kolejnych turnusów uczniów przewidziano wiele atrakcji, m.in. skakanie na powietrzną poduszkę zaplanowano w Białce, na Harendzie i w Witowie. Będzie też zjeżdżanie "na krechę" z Kasprowego. Technika zjazdu dowolna.

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu prowadzi warsztaty ekologiczne „Na ratunek ziemi”, warsztaty wokalne „Zostań solistą”, warsztaty taneczne "Tydzień z salsą", zajęcia z podstaw jui-jitsu”, a także „Spotkanie z fantastyką” i dzień z kulturą Japonii.

[srodtytul]W Nowej Hucie nie dajmy się nudzie [/srodtytul]

W samym Krakowie w zajęciach dla dzieci, które pozostały w mieście bierze w udział ok. 50 tysięcy osób. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 600 tys. zł. W Nowohuckim Centrum Kultury uczniowie uczestniczą m.in. w zajęciach plastycznych, tanecznych i warsztatach teatralnych. W Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki odbywają się zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, a dla zmarźluchów - turniej szachowy.

W krakowskich placówkach wsparcia dziennego młodzi ludzie mogą liczyć na jednodniowe wyjazdy na sanki, narty i kulig, a także na podwieczorek. Popularnością cieszy się też projekt „W Nowej Hucie nie dajmy się nudzie”. Tu odbywają się m.in. zajęcia rekreacyjne, wyjścia do muzeów i wycieczki z programem edukacyjnym. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaprasza dzieci na zajęcia parateatralne, taneczne, ruchowe, plastyczne i internetowe. – Przychodzę tu, bo w domu nie mam komputera i nie mogę pograć online – mówi 10-letni Krzyś z Osiedla Górali.

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa prowadzone są warsztaty i prelekcje, inscenizacje teatralne, projekcje filmowe oraz warsztaty pisarskie. Muzeum Historii Fotografii zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych na bezpłatne lekcje muzealne o rozwoju techniki fotografii, a Teatr Ludowy - na zwiedzanie pracowni krawieckich, magazynu kostiumów i rekwizytów. – Może kiedyś zostanę charakteryzatorką – mówi 12-letnia Dorota z Wieliczki, zadowolona z oferowanej wyprawy za kulisy teatru.

[srodtytul]Oblężone Sudety, wolne miejsca w Bieszczadach [/srodtytul]

W Szklarskiej Porębie, jednym z najpopularniejszych polskich zimowych kurortów, obłożenie ośrodków wypoczynkowych, hoteli i pensjonatów sięga stu procent.

- Wszystkie miejsca noclegowe są już zajęte — mówi Marta Lipnicka z miejscowej Informacji Turystycznej. — W naszym kurorcie zjawiło się ponad 8000 turystów. Dominują pobyty rodzinne, choć w Szkalarskiej Porębie za nocleg z wyżywieniem trzeba zapłacić nawet 100 zł za dobę.

W tym roku ferie rozpoczęła impreza „alle Zima”, zorganizowana wspólnie z TVN i Allegro. W sobotę rozagrano zawody narciarskie o Puchar Radiowej Trójki, a w niedzielę zawody dla amatorów narciarstwa biegowego w pobliskich Jakuszycach

— To dopiero początek zaplanowanych przez nas atrakcji — zapowiada Grażyna Biederman, szefowa wydziału promocji w urzędzie Miejskim w Szklarskiej Porębie. — Na wzmożony ruch jesteśmy przygotowani do marca, kiedy ostatnie województwa kończą ferie — dodaje. Planowane są m.in. Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu, widowiskowe zawody w strojach i na nartach z minionych epok, Gwiazdy na Śniegu — czyli najwięksi polscy celebryci showbiznesu na stokach SkiAreny oraz XXXIV Bieg Piastów. — Jeżeli ktoś chce jeszcze znaleźć wolne miejsce na następne turnusy, to naprawdę ostatni dzwonek — zachęca w Sudety Marta Lipnicka. Sporo wolnych miejsc jest w ośrodkach wypoczynkowych w Bieszczadach. — Czekamy aż ferie zaczną uczniowie z Warszawy i Łodzi, bo z tych miast przyjeżdża do nas zimą najwięcej młodzieży — mówią w informacji turystycznej w Lesku.

To decyzja zarządu województwa małopolskiego. Radni sejmiku w poniedziałek przekazali na ten cel 400 tysięcy złotych. Z pomocy skorzystają uczniowie z kilkunastu małopolskich gmin. Już we wtorek uczniowie wyjechali na ferie. — Niemal 200 dzieci pochodzi z gminy Sułoszowa, szczególnie poszkodowanej w trakcie mrozów — informują w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Część dzieci trafiła do ośrodka Caritasu w Zakrzowie. Pozostałe m.in. z gminy Książ Wielki, Racławice, Zielonek i Jarzemowic ferie spędzą w cieplejszym Krakowie.

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Policja apeluje o pomoc. Zaginął profesor warszawskiej uczelni
Społeczeństwo
Mikołaj na weekend. Familijne atrakcje w Warszawie
Społeczeństwo
6 grudnia pod znakiem śnieżyc i zamieci. IMGW pokazał mapę. Gdzie będzie najgorzej?
Rozmowa
Mateusz "Exen" Wodziński: Chcę wsparciem podziękować Ukraińcom
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Decydują się losy naszego regionu, musimy działać!
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką