Ewa Łosińska

Mozaika emocji

Nie ulega wątpliwości, że nowa książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego podniesie ciśnienie wielu jej bohaterom – pisze publicystka.

Dokończenia Norymbergi nie będzie

Rosja teraz będzie mogła „machać” wyrokiem ważnej europejskiej instytucji i przekonywać, że nie ma obowiązku zajmować się wyjaśnianiem sowieckiej zbrodni – pisze publicystka.

Piętno bandyty

W latach 40. i 50. wspierali żołnierzy wyklętych i zapłacili za to wysoką cenę. Ale sądy III RP nie chcą unieważnić ich wyroków z czasów PRL. Ostatnią nadzieją na sprawiedliwość są wnioski o kasację, o którą proszą ich dzieci.

Anioł Stróż Kresów

Nie grzeszy pokorą – mówi o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim jeden z kapłanów krakowskiej kurii. Ale przyznaje też, że zasługi księdza dla upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej są nie do przecenienia.

Nie pasuje salonowi

Robert Radwański, ojciec Agnieszki i Urszuli, zabiera głos wtedy, gdy go o to proszą dziennikarze. Budzi ich zainteresowanie, choć niekoniecznie sympatię.

Cena odwagi. Sąd nad autorem

Graczyk, Cenckiewicz, Gontarczyk, Zyzak – historycy poruszający niewygodne tematy są latami nękani.

Wolność słowa uznana za świętokradztwo

Proces sądowy to zabójcza dla wolności słowa w Polsce taktyka – zwalczanie niewygodnych poglądów za pomocą kodeksu cywilnego. Od dawna posługuje się nią np. środowisko „Gazety Wyborczej” – mówi Ewie Łosińskiej historyk i publicysta

Edukacyjna przygoda w Muzeum

W bogatej ofercie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka każdy – od przedszkolaka do seniora – znajdzie coś dla siebie.

W solnym królestwie pełnym atrakcji

Rozmowa z prof. Antonim Jodłowskim, dyrektorem Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W komnatach Zamku Żupnego

Choć nigdy nie rezydował tu król, nie umniejsza to jego rangi. Bo Zamek Żupny w Wieliczce to perła górniczego miasta na powierzchni, ściśle związana z dziejami kopalni soli.