Niezwykłe miejsca, w których mieści się Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka: Zamek Żupny i kopalnia soli, inspirują do organizowania interesujących wydarzeń kulturalnych. Łącznikiem między światem solnych podziemi a zamkiem jest prawdziwa górnicza winda. Takich wnętrz pełnych historii i atmosfery tajemniczości nie ma żadne muzeum.

Czytaj więcej o Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W bogatej ofercie edukacyjnej instytucji jest wiele propozycji dla dzieci. Na zajęciach „Spacer po Solnej Krainie z Księżną Kingą" Księżna osobiście zaprasza na spacer pełen wrażeń. Gdy ona jest w pobliżu, nawet spotkanie z duchem-Skarbnikiem nie jest straszne.

Podczas zabaw w „Poszukiwanie solnego skarbu" i „Podziemne podchody" na odkrycie czeka skarb, a spostrzegawczość małych odkrywców zostaje nagrodzona niespodzianką.

Świat rycerzy w historycznych zbrojach przybliża spotkanie „Na rycerskim zamku". Pasowanie małych gości na rycerza zobowiązuje do przestrzegania kodeksu rycerskiego, a w codziennym życiu – do postępowania według jego zasad.

Ze starego, intrygującego zawartością kufra podczas warsztatów „Herbu Wieliczki historia nieznana" wyjmowane są ciekawe przedmioty i oryginalne zabytki. Lupa pozwala zobaczyć szczegóły na dawnych mapach, a z ciasta solnego każdy uczestnik zabawy może odcisnąć pieczęć.

Wędrując po podziemiach z kopaczem Maciejem, można nauczyć się górniczego fachu, a uczestnicząc w spotkaniu „Skąd się bierze sól", dowiedzieć się, co to są „solne ogrody".

„Warzyć" czy „ważyć" – oto jest dylemat, ale nie dla tych, którzy wezmą udział w spotkaniu „Dawne soli warzenie" przy ognisku na zamkowym dziedzińcu. Dowiedzą się też, jak otrzymywano sól w Wieliczce, gdy nie było jeszcze kopalni.

O tym, ile solić, żeby być zdrowym, można się dowiedzieć na zajęciach poświęconych promocji zdrowia. To tylko niektóre z licznych edukacyjnych propozycji muzeum.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Spróbuj sił w konkursie

Tylko w wielickim muzeum organizowany jest konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli". A inny – „Oczarowani zamkami" – o zasięgu międzynarodowym zwraca uwagę na tajemnicze, wielkie budowle wplecione w krajobrazy Polski i Europy. Najlepsze prace, które powstają, prezentowane są potem na wystawie.

W ramach niedzielnych spotkań z cyklu Mama, Tata i Ja najmłodsi goście Muzeum docenią także rodzinną atmosferę gier, konkursów i zabaw edukacyjnych, które w niebanalny sposób pokazują zgromadzone w solnym skarbcu zbiory.

Muzeum może przyjechać do ciebie

Instytucja oferuje także zajęcia niezwykłe w ramach projektu Muzeoterapia, w których muzeum opuszcza zamkowe mury, aby najmłodszym pacjentom krakowskich szpitali przybliżyć historię Wieliczki i jej solnego dziedzictwa.

Muzeoterapia daje też szansę uczestnictwa w zajęciach dzieciom objętym opieką przez świetlice socjoterapeutyczne. Co ważne, uczestnicy tego projektu korzystają z bezpłatnych zajęć.

W 2013 roku tajemnice muzeum w kopalni będą mogły poznawać również osoby słabo widzące i niewidome w ramach specjalnego programu, który właśnie jest przygotowywany. Muzeum pamięta także o niepełnosprawnych. Od 1999 roku we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych organizuje Międzynarodowe Plenery Malarskie Artystów Niepełnosprawnych.

W realizowanym ostatnio cyklu „Zabytki na liście UNESCO" uczestnicy malowali m.in. obiekty Wieliczki, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zamościa oraz kościoły w Dębnie Podhalańskim  i Lipnicy Murowanej. W tym roku wyruszyli po  inspirację do słowackiego Bardejova i Solivaru. Każdy plener kończy wystawa prac w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Zjedź z baszty na linie

Walory edukacyjnej zabawy mają też cykliczne imprezy plenerowe. Na nie zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka podczas ogólnopolskiego Święta Soli. Biorą w nim udział polskie kopalnie soli i uzdrowiska oraz miasta położone na dawnych szlakach solnych.

W programie m.in. pokazy dawnych rzemiosł, wystawy, inscenizacje, koncerty i konkursy, w tym rywalizacja w ramach siedmioboju solnego.

Można też wziąć udział w wycieczce szlakiem szybów dawnej kopalni. Warto się tu wybrać, bo podczas rodzinnego festynu na dziedzińcu wielickiego zamku można spróbować sił w  grach zręcznościowych, dowiedzieć się, co łączy proces dawnego warzenia soli z warzeniem piwa, zjechać z baszty na linie czy nauczyć się dawnych rzemiosł. W 2013 roku Święto Soli zaplanowano na 9 czerwca.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też imprezy: organizowana w maju Noc Muzeów, we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa i w listopadzie Dzień Otwartych Drzwi Muzeum. Można wtedy uczestniczyć w specjalnie przygotowanych programach, a także poznawać miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Warto posłuchać

W ofercie kulturalnej muzeum nie mogło zabraknąć muzyki. Letnie, plenerowe koncerty z cyklu Popołudnie ze Straussem oraz Summer Music Festival odbywają się na dziedzińcu zamkowym i w atrakcyjnej solnej sali koncertowej, której rolę odgrywa komora Alfonsa Długosza z pięknymi kryształowymi żyrandolami.

Koncerty wykonuje Straussowska Orkiestra OBLIGATO oraz znani soliści scen operowych i operetkowych w Polsce.

Warto zobaczyć

O niezwykłych zbiorach i wnętrzach Muzeum powstały filmy emitowane wielokrotnie na antenie TVP. W 2008 roku zrealizowano „Solny Skarb", w 2010 roku powstał 12-odcinkowy cykl „Ze skarbca wielickiego Muzeum", a w 2012 film w ramach cyklu „Polska według Kreta". Wszystkie filmy można zobaczyć na  stronie internetowej muzeum.

Zabytkowy kierat polski i muzealne komory „zagrały" też w filmie „Młyn i Krzyż" Lecha Majewskiego.

Warto przeczytać

Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wielickich zabytkach, Muzeum proponuje liczne wydawnictwa. Najnowszym jest album „Ze skarbca wielickiego muzeum".

Szczegóły na temat zajęć edukacyjnych, wystaw i innych atrakcji dla zwiedzających można znaleźć na stronie www.muzeum.wieliczka.pl.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka