Mija właśnie 20 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski. Podczas dziesięciodniowej podróży po kraju papież przypomniał znaczenie dziesięciu przykazań, od których przestrzegania – mówił – „zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata".
Na Dekalogu, wskazywał, trzeba budować wolną Polskę i podkreślał, że odzyskanie wolności jest dopiero początkiem drogi. „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać" – mówił.
Przesłanie po latach
20 lat później socjolodzy z CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie zapytali Polaków, jak oceniają tamto papieskie przesłanie i na ile to, co dzisiaj myślą, jest zbieżne z ówczesnymi diagnozami JP II. „Rz" prezentuje część wyników badań obejmujących wiele kwestii życia społecznego i rodzinnego. Ich autorzy zapytali Polaków m.in. o obecność krzyża w miejscu publicznym, o którego znaczeniu mówił papież w 1991 r.
W opinii 57 proc. rodaków, skoro społeczeństwo jest chrześcijańskie, to obywatele mają prawo do obecności krzyża w miejscach publicznych. Taką opinię reprezentują głównie osoby najstarsze – powyżej 64 lat, i najmłodsze – między 18. a 24. rokiem życia.
Mniejszość, bo 17 proc., badanych uważa, że skoro komuś krzyż w przestrzeni publicznej przeszkadza, większość powinna ustąpić i krzyż usunąć.