Wczoraj na przejściu w Medyce pojawiła się 32-osobowa grupa Tatarów z Krymu wraz z dziećmi. To obywatele Ukrainy, którzy chcą starać się o azyl w Polsce. - Przyjęliśmy ich, otrzymali schronienie. Przejął ich Urząd ds. Cudzoziemców - mówi "Rz" Agnieszka Golias, rzeczniczka Straży Granicznej. Ukraińscy Tatarzy złożyli wnioski o azyl i nadanie im statusu uchodźcy. Procedury czy spełniają wymogi prawne by taką ochronę otrzymać trwają wiele miesięcy. Przez ten czas Polska zapewni im dach nad głową, wyżywienie, opiekę medyczną.
Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców dla "Rz" od początku roku wniosek o azyl w Polsce złożyło 115 obywateli Ukrainy. To dwa i pół raza więcej niż w całym ubiegłym roku (w sumie tylko 46 wniosków w ciągu 12 miesięcy 2013 r.). O 20 proc. więcej obywateli Ukrainy ubiega się też o zezwolenie na osiedlenie się niż rok temu, w tym samym okresie. Co ciekawe, wśród starających się o azyl nie ma ofiar krwawych starć na Majdanie, które leczono w polskich szpitalach.
- Wszystkie chciały jak najszybciej wrócić do domu - przyznaje jeden z pograniczników.
Z rozpatrzonych dotychczas wniosków o nadanie statusu uchodźcy wobec obywateli Ukrainy do chwili obecnej wydano tylko 12, z czego 10 - o umorzeniu postępowania (nie spełniających wymogów), jedną decyzję negatywną i tylko jedną decyzję o przyznaniu zgody na pobyt tolerowany.
W związku z wydarzeniami na Ukrainie, Polska przygotowuje się na dużą falę uchodźców z tamtych terenów w województwach podkarpackim i na lubelszczyźnie. Spośród 3 tys. osób czekających na taki status w Polsce, ok. stu to Ukraińcy, którzy już korzystają z pomocy socjalnej.?Polska planuje, w razie potrzeby otworzyć też tymczasowe obozowisko dla ukraińskich uchodźców na poligonie w Nowej Dębie na 5 tysięcy osób. wstępnie zaproponowano teren byłego lotniska wojskowego w miejscowości Biała Podlaska).