Gdy nie ma pewności, że wartość odziedziczonego majątku przewyższa długi zmarłego, warto przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Wbrew potocznym skojarzeniom, odpowiedzialność spadkobiercy za długi jest wtedy ograniczona do rzeczywistej jego wartości (art. 1031 kodeksu cywilnego). Pozwala to uniknąć spłacania długów, gdy ta wartość jest mniejsza niż długi. Po prostym przyjęciu spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za wszystkie długi spadkowe, i to z całego swego majątku.
Oświadczenie o przyjęciu (lub odrzuceniu) spadku możemy złożyć tylko w ciągu sześciu miesięcy od momentu, w którym dowiedzieliśmy się, że jesteśmy spadkobiercami. Przy dziedziczeniu ustawowym jest to moment śmierci spadkodawcy, a przy dziedziczeniu na podstawie testamentu – dzień jego ogłoszenia. Co ważne, niezłożenie oświadczenia w terminie oznacza automatycznie proste przyjęcie spadku, a więc ze wszystkimi długami. Tylko gdy spadkobierca jest małoletni albo ubezwłasnowolniony, brak oświadczenia jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Oświadczenia o przyjęciu spadku można złożyć:
- przed sądem, także na rozprawie w toku rozpatrywania przez sąd wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, lub