Przepisy przewidują jednak zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla osób, które otrzymują pieniądze lub inne prezenty, np. mieszkanie, od najbliższej rodziny. Dotyczy to np. podarunków od rodziców czy dziadków lub rodzeństwa. [b]Zwolnienie nie dotyczy prezentów od teściów oraz zięcia i synowej. [/b]

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku darowizn rodzinnych jest złożenia zawiadomienia do urzędu skarbowego na druku SD-Z. Mamy na to miesiąc od dnia, w którym pieniądze wpłyną na nasze konto lub odbierzemy przekaz pocztowy.

Zawiadomienia nie musimy składać, gdy wartość uzyskana w ciągu pięciu lat od jednej osoby nie przekracza kwoty wolnej, czyli 9637 zł. Taki limit dotyczy osób z najbliższej rodziny.

Nie musimy też informować fiskusa, gdy darowizna została dokonana w formie aktu notarialnego, czyli np. jeśli otrzymaliśmy nieruchomość. Wówczas to notariusz dopełni formalności i przekaże informację do urzędu skarbowego.

W praktyce problemy z darowiznami ma wiele małżeństw otrzymujących np. pieniądze lub nieruchomości od rodziców. Wszystko przez to, że zwolnienie dotyczy syna, ale już nie synowej. Jeśli więc rodzice chcą obdarować oboje, to żona zapłaci podatek. Jest jednak sposób, by go uniknąć. Wystarczy dać prezent synowi, a on bez podatku dokonana darowizny na rzecz żony.