Wniosek o dział spadku może być złożony równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W takim przypadku sąd najpierw wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a gdy się uprawomocni – o dziale spadku. Wniosek wnosi się przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
We wniosku o dział spadku należy powołać się na postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo na zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, wskazać spis inwentarza (jeśli taki był sporządzony, a jeśli nie – to we wniosku podaje się majątek, który ma być przedmiotem działu), podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują (oczywiście jeśli były one podstawą dziedziczenia). Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, trzeba przedstawić dowody, że stanowiła własność spadkodawcy (np. za pomocą wypisu z księgi wieczystej).
Sąd, aby mógł wydać prawidłowe orzeczenie, ma prawo uzyskać od współspadkobierców określone informacje. Powinni oni podać sądowi swój wiek, zawód, stan rodzinny oraz dane co do swych zarobków i majątku, a także zarobków i majątku małżonka. Powinni też wyjaśnić, w jaki sposób korzystali ze spadku dotychczas oraz podać inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie, co każdy ze współspadkobierców ma otrzymać ze spadku.
Samo postanowienie o dziale spadku sąd wyda po przeprowadzeniu rozprawy (o jej terminie musi zawiadomić wnioskodawcę i wszystkich uczestników a także pełnomocników – jeśli tacy zostali ustanowieni). Dział spadku zazwyczaj połączony jest ze zniesieniem współwłasności dóbr, które wchodzą w jego skład (gdy jest kilku spadkobierców stają się oni współwłaścicielami spadku w częściach ułamkowych).
Sąd może np. na wniosek zainteresowanych – przyznać spadkobiercom dane dobra na współwłasność (np. dom po zmarłym mężu wdowie i jej synowi), a działkę budowlaną dwóm pozostałym synom. Może też znieść współwłasność poprzez fizyczny podział nieruchomości wchodzącej w skład spadku.