Albo udamy się do sądu z wnioskiem o stwierdzenie praw do spadku, albo umówimy się na wizytę u notariusza, aby ten potwierdził dziedziczenie.
Kiedy poświadczy notariusz…
Wszystkie sprawy spadkowe, łącznie z działem spadku, możemy załatwić u notariusza, bez potrzeby chodzenia do sądu. Spisany przez niego akt poświadczenia dziedziczenia po zarejestrowaniu ma taki sam skutek jak prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Rejestrowany jest zaś niezwłocznie po spisaniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w centralnym rejestrze takich aktów prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną.
Poświadczenie może dotyczyć zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i spadku uzyskanego na podstawie testamentu. Aby uzyskać taki akt, trzeba stawić się u notariusza. Gdy w grę wchodzi kilka osób, które mogą być spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi, muszą stawić się wszystkie (i to niezależnie od miejsca zamieszkania).
Notariusz sporządzi protokół dziedziczenia, w którym muszą się znaleźć zgodne żądania złożone przez wszystkie te osoby. To bardzo ważne. Jeśli bowiem nie ma zgody (bo np. jeden ze spadkobierców lub dwóch kwestionuje testament), sprawę może rozstrzygnąć tylko sąd (podobnie jak wtedy, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość położona za granicą, a także, gdy podstawą dziedziczenia jest testament ustny).
Załatwiając u notariusza poświadczenie dziedziczenia trzeba mu dostarczyć odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, odpisy aktów stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa) spadkobierców ustawowych i ewentualnie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie praw do spadku.